ראיונות

אתי אנקרי: הסדרות הטובות ביותר בעולם. מהשבוע בתפקיד ראשי ב"שבתות וחגים"

מאת טל פרי  07.1.2000      

   http://www.nrg.co.il/online/archive/ART30/557.html  

 

אז לאן נעלמה אתי אנקרי? מי שהיתה בתחילת העשור התקווה הגדולה של הפופ הנשי תופיע מהשבוע בתפקיד ראשי ב"שבתות וחגים", הסדרה החדשה של ערוץ 3.

טל פרי ניצל את ההזדמנות כדי לשמוע האם הקריירה שלה תקועה, כיצד התמודדה עם כשלון תקליטה האחרון ואיך זה להיות האמא של רומי אבולעפיה

 קשה לחשוב על מישהי מתאימה מאתי אנקרי לבילוי שעת צהריים רגע לפני חילופי המילניום. בעוד 99.9 אחוז מהעולם התרבותי היו שקועים בתזזית ההכנות למסיבות שלפני, אחרי ותוך כדי, או בהכנות לבאג שבסוף לא הגיע, אנקרי הצליחה להפוך את השולחן הקטן בבית הקפה בנווה צדק לאי של יציבות.

 אם היא היתה מנחה את "אופטימיות קוסמית" במקום תמיר קמחי, הרבה יותר אנשים היו משתכנעים שנסיעה להודו היא צעד נבון. אנקרי עצמה היתה בהודו רק פעם אחת, בהופעות משותפות עם דוד ד'אור, אבל הפעם ההיא הספיקה כדי שהיא תחזור לארץ עם מזוודות מלאות שמלות צבעוניות שהיא לובשת בכל הזדמנות. "יצא לי לראות את הודו בתנאים של חמישה כוכבים ובתי מלון", היא משחזרת. "ברור שמי שמחפש שם כל מיני אשרמים וזקנים חכמים ימצא אותם בכל פינה, אבל אנשים צעירים שם הולכים אחרי המערב ותרבות הרייטינג כמו בכל מקום אחר. השמלות לעומת זאת זה סוף הדרך. הייתי קונה עוד מזוודה אם היה לי מקום".

 

את השבוע האחרון של המילניום היא העבירה חולה במיטה, ביום הראיון הגב שלה נתפס, ולהמשך הערב תוכננה לה הופעת מילניום חגיגית, אבל אם משהו מכל זה הלחיץ אותה היא הסתירה את זה להפליא. מעל הכל העבודה מחייבת, ואנקרי הוזעקה לתרום את חלקה בקידום סדרת הטלוויזיה החדשה בהשתתפותה, "שבתות וחגים", שיצאה השבוע לדרך בערוץ 3. אנקרי מגלמת את חגית, גרושה בסוף שנות ה30 שלה, אם לדניאלה בת ה16 (רומי אבולעפיה), קרימינולוגית במקצועה שמתמחה בטיפול בתלונות של נשים מבוהלות אבל לא ממש מצליחה לבנות לעצמה חיים מעבר לשעות העבודה. רוב זמנה הפנוי מוקדש לדאגה על גבול האובססיה בכל פעם שבתה יוצאת לבד מהבית (וכשיש לך בת שנראית כמו רומי אבולעפיה זה די הגיוני).

 

כמו כל השחקנים בסדרה, שעד אמצע הפרק השני שלה לא מבינים איך הדמויות שהם מגלמים מתחברות, אנקרי עושה תפקיד מצוין. החלק הקשה, כמו בכל פרויקט שהיא מעורבת בו, הוא להביא אותה לדבר על זה. ולא שאנקרי סובלת ממגבלות ביטוי או ביישנות כרונית. כאלה לא היו לה גם בימי פריצתה למרכז התודעה ב"רואה לך בעיניים", אלבום הבכורה רב המכר שלה. הרושם הוא שככל שהתקשורת הכתובה והאלקטרונית הופכת לתרבות רייטינג, היכולת של אנקרי להתאים את עצמה לכללי המשחק הולכת ופוחתת. היא גם לא ממש מנסה. הקושי בהתאמת המושג "אתי אנקרי" למושג "ראיון עיתונאי " הוא אותו קושי שבו נתקל ילד בן ארבע שמנסה לדחוף בכוח קוביה מרובעת לתבנית עגולה, קושי שמוביל אותו לקחת בתסכול פטיש עץ קטן ולנסות לדפוק בכוח את הקוביה לתבנית. רק שאנקרי, בדרכה השקטה אך חסרת הפשרות, לא נותנת שידפקו עליה עם פטיש. זה מקור כוחה, גם כשהיא יוצאת מהמיטה אחרי שבוע מחלה ועם גב תפוס.

 

ב"שבתות וחגים" את מגלמת אם מודאגת לנערה מתבגרת בת 16. איך את ורומי אבולעפיה עבדתן על מערכת היחסים הזו ביניכן?

"אם אני מגלמת דמות, אני ממילא אכניס לתוכה הרבה דברים שהם אני. זה לא אומר שאני צריכה לנבור בנסיון החיים האישי שלי רק כדי שחגית תיראה אמינה. נכון שהילדים שלי עדיין לא בגיל ההתבגרות, ונכון שהיתה לי תחושה מוזרה כשפתאום עמדתי מול רומי בקטע של 'עכשיו זו הילדה שלך'. בסופו של דבר ניסיתי לעבוד איתה כמו שאני מול הילדים שלי, ואז הדברים זרמו מעצמם, כי היא באמת בחורה מקסימה ומוכשרת. באופן אישי אני לא חושבת שהדאגה שחגית מפגינה כלפי דניאלה היא דבר חיובי. אני מבינה מאיפה הדאגה הזו באה, אבל לא הייתי עושה את זה לילדים שלי".

 

את נחשפת מעט מאוד, וגם אז את מגלה מעט מאוד על עצמך. את לא המרואיינת האידיאלית של תוכניות אירוח בערוץ 2.

"היו לי כבר כמה התנסויות בתוכניות אירוח כאלה, וכשאתה כבר מחליט להגיע לשם אתה חייב לכבד את חוקי המשחק. לשבת במעגל ולהקרין תחושה של 'מה אני עושה פה בעצם?' זה לא נותן כלום. מה שכן, אני אף פעם לא רואה את התוכנית מאוחר יותר. לא מקליטים לי בבית בווידיאו. כשאני מסיימת משהו אני לא מביטה אחורה, כי ממילא זה כבר נגמר. רק אם יש חזרות במהלך הצילומים אני מבקשת לראות במוניטור איך זה יצא כי אז עוד אפשר לשנות ולשפר".

 

אולי אם תקליטי תוכניות טלוויזיה בהשתתפותך בווידיאו ותבדקי את זה בבית תסיקי מסקנות שיעזרו לך בצילומי התוכנית הבאה?

"אני לא מאמינה בזה. בשיא הכנות, אני לא חושבת שאנחנו לומדים משהו משמעותי מפרויקט שנגמר כשאנחנו מתחילים את הפרויקט הבא. זה תמיד להתחיל מאפס. תמיד אנחנו חשופים לטעויות חדשות. יש לאנשים, במיוחד במקצוע הזה, צורך להאמין שיש נוסחה שמבטיחה שהכל יעבוד בסדר, שיש דרך לעשות דברים ואם נדבוק בה הכל יהיה בשליטה. אחרי עשרות פגישות עם מנהלים אישיים, מפיקים, אנשי יחסי ציבור ועיתונאים בעשר השנים האחרונות אני יכולה לומר בוודאות שזה לא עובד ככה. אנחנו לא לומדים כלום".

 

בעשר שנות פעילותה כזמרת היא הוציאה ארבעה אלבומים, שלושה שלה ואחד בהופעה עם דוד ד'אור. "רואה לך בעיניים" מכר 90 אלף עותקים, "קראת לי אסתר" 30 אלף, אלבום ההופעה עם ד'אור 20 אלף. "למרות ובגלל", שיצא לפני שלוש שנים אחרי ארבע וחצי שנות שתיקה, מכר 4,000 עותקים ונעצר. זו היתה הפקה יקרה מאוד של יזהר אשדות, עם ייעוץ ועזרה של לואי להב, וחלק מהשירים הוקלטו כמה פעמים מחדש. אף על פי שמבחינה מסחרית "למרות ובגלל" הוא הפחות מצליח באלבומיה, ואף ששנה אחרי צאתו החליטה אנקרי לעזוב את משרד המון הפקות של מיכאל תפוח ואתי אנטה שטיפל בה מתחילת דרכה (כיום היא מנהלת את עצמה), היא שלמה איתו לחלוטין.

 

"מתברר שלפעמים משהו טוב יכול להיכשל", היא אומרת, "עבדנו על האלבום יותר משנתיים. על כל אלבום אולפן שלי עבדתי יותר משנתיים. לא ידעתי אפילו כמה הוא מכר, כי אני לא בקשר עם חברת התקליטים. אלבום ההופעה החיה עם דוד ד'אור הוקלט והופק מהר מאוד ועשה זהב, מה שמוכיח שוב שאין נוסחה. את המון עזבתי בלי שום קשר, מסיבות אישיות שלי. כמה שזה נשמע לפעמים נדוש, הקשר ביני ובינם פשוט מיצה את עצמו. אתה אף פעם לא יכול לדעת אם משהו שאתה עושה יתפוס או לא. אתה נותן את הנשמה, אתה עושה הכי טוב שאתה יכול ואתה מקווה לטוב, אבל אתה לא יכול לדעת. כשאני אכנס להקלטות של האלבום הבא הסיכוי שלי לעשות טעויות זהה למה שהיה בעבר. אותו דבר בתחום המשחק. בזמנו הציעו לי את תפקיד השוטרת בסרט 'סיפורי תל אביב', שבסוף ענת וקסמן עשתה אותו וזכתה עליו בפרס שחקנית השנה. אמרו לי: 'את היית יכולה לעשות את זה', אבל ענת זכתה בפרס על הצורה שבה היא עשתה את התפקיד. אם אני הייתי עושה את זה, הייתי מביאה את הדמות אחרת ואז אולי לא היו נותנים לי את הפרס. אין לדעת".

 

עד כמה הכישלון של "למרות ובגלל" פגע בך?"

אתה מחפש כל הזמן את ההגדרות המוחלטות, השחור והלבן, מילים גדולות כמו 'כישלון' או 'הצלחה'. מי יכול לומר מה זה כישלון או מה זו הצלחה? אם מכרתי 4,000 עותקים זה נכשל? אם מכרתי 90 אלף עותקים זה הצליח? אני לא חושבת ככה. יש לי מופע שאני מריצה בקטן בכל הארץ ביחד עם עובד אפרת, שבו אנחנו מבצעים שירים שלי בעיבודים לשתי גיטרות. בהתחלה לא רציתי לשלב בו שירים מ'למרות ובגלל', אבל היום השירים האלה עוברים אצל הקהל לא פחות טוב מכל שיר אחר שלי, כולל אלה שנחשבים הכי 'מצליחים'".

 

מתי יהיה עוד אלבום?

"מבחינת כתיבה, כמעט כל השירים כבר מוכנים. יש בעיקר שאלות טכניות: אם להפיק בהשקעה עצמאית, אם ללכת עם חברת תקליטים, אם כן אז עם איזו חברה, מי יפיק מוזיקלית. דברים כאלה".

 

בשיחה מקדימה עם העורך שלי הוא אמר לי: "תבדוק אם אתי אנקרי מרגישה שהקריירה שלה תקועה".

"ואני מרגישה כל הזמן בשאלות שלך שזה הכיוון שאתה חותר אליו, והתשובה שלי פשוטה. אם אתה בא אליי מתוך נקודת ראייה של 'למה אני תקועה', אז לא משנה מה אני אגיד, ככה אתה תראה אותי בתור מישהי שנתקעה. תשאל אותי: 'אתי, איך את מסבירה את הפריחה שלך בשנה האחרונה?'. פתאום הכל ייראה לך אחרת לגמרי".

 

אתי, את מרגישה שהקריירה שלך פורחת בשנה האחרונה?"

בפירוש כן. אני מרגישה שאני עושה המון".

 

 

האתר נבנה ע"י חיים חרמון

לאתר אין מטרות מסחריות וכל החומר מובא לטובת הציבור

כל הזכויות שמורות ליוצרים

לא נשכח את יהונתן פולארד הנרקב בכלא האמריקני