ראיונות

הזמן של אתי

 מאת גבע קרא עוד YNET   08.4.2004     

האלבום החדש של אתי אנקרי מציג זמרת בשיאה: בשלה ומוכשרת, רגישה וכובשת. גבע קרא עוז על אלבום מושלם. כמעט

לפעמים, למוזיקה יש ריח. ל"מיליונים", אלבומה החדש של אתי אנקרי, יש ריח של יום שישי אחרי הצהריים. בדיוק אותו ריח שהיה ל"קרוב" של אהוד בנאי. ריח של שלווה.

הקריירה המוזיקלית של אנקרי התנהלה בצורה מוזרה. פריצה מזהירה עם האלבום הראשון ("אני רואה לך בעיניים") והשני - ("קראת לי אסתר")  ואז סוג של דעיכה, חצי מרצון וחצי לא. המופע המשותף והמצליח עם דוד ד'אור וההשתתפות בסדרת הטלוויזיה "שבתות וחגים" שמרו אותה בתודעה, אבל נדמה היה שאנקרי מסרבת לקחת על עצמה את התפקיד שיועד לה - הג'וני מיטשל המקומית, סימן הדרך ליוצרות האישיות.

וכך, אלבומה האחרון "ים" שיצא לפני שלוש שנים, למרות שכלל כמה וכמה שירים נפלאים, זכה להתעלמות די מופגנת ברדיו. גם הראיונות המוזרים קמעה שהעניקה אנקרי ובהם בישרה על התקרבותה לעולם הדת, יצרו תחושה של בלבול וחוסר כיוון, שבאו לידי ביטוי באלבום, שהיה מורכב ועמוס, אבל לא ממוקד דיו.

"מיליונים" לעומת זאת, הוא אלבום כמעט מושלם. אנקרי נמצאת בו בשיאה ככותבת ומלחינה. שירתה, שהיתה לעתים בעבר מעט כוחנית מדי, עדינה ומרגשת. היא פורטת על נימי הנפש כאילו מדובר בנבל. אנקרי של "מיליונים" היא זמרת בשלה, כובשת ונינוחה - ועמוסה עד כאב בכשרון.

אנקרי כתבה והלחינה את כל השירים באלבום מלבד שני קטעים הלקוחים מתהילים, והשתתפה גם בהפקה (לצד גיגה, שהפיק את רוב שירי האלבום, דנה בן דוד, הוד דיין ושגיא צורף). כדרכה של אנקרי, מדובר באלבום אישי מאוד וניכרת בו חשיפה של ממש. עם זאת, בכתיבה של אנקרי יש משהו מסתגר. היא מציירת תמונות מחייה, אבל אלה תמונות נוף מרוחקות במקצת. היא כאילו שרה עבור עצמה, כשהמאזין מוזמן להקשיב - אבל לא להיכנס.

דווקא שני הסינגלים ששוחררו לרדיו - "שמעתי ש..." הראפי-ג'זי ו"מיליונים" המחאתי - אינם משקפים את רוח האלבום. שניהם קצביים ומאזכרים את להיט הביכורים "לך תתרגל איתה". למרות שמדובר בשירים מוצלחים למדי, לטעמי הם אינם משתלבים במרקם הכללי של האלבום, ששומר על קו מלודי פשוט ורך, והיה עדיף לשמור אותם להזדמנות אחרת.

השירים הבולטים באלבום, שמתנשאים מעל כולם, הם "כיסופים" המרגש, "את מקודשת שלי" הנוגע, ובעיקר "יודוך" החותם את האלבום בתפילה מזככת ומרוממת. הפער בינם לבין השירים האחרים אינו גדול, ובכלל, זה מסוג האלבומים שמומלץ להקשיב לו ברצף, כשהנרות דולקים ברקע, הרוח האביבית מנשבת בקלילות, ואם אפשר - בשישי אחרי הצהריים.

 

 

האתר נבנה ע"י חיים חרמון

לאתר אין מטרות מסחריות וכל החומר מובא לטובת הציבור

כל הזכויות שמורות ליוצרים

לא נשכח את יהונתן פולארד הנרקב בכלא האמריקני