10    סיבות להגיד לא לעישון

העישון הוא מגפה. מגפה שאמנם אינה מוכרת ע"י המדינה, ובמיוחד לא ע"י הציבור, אולם זאת הורגת פי 10 מהתאונות בכבישים ופי 20 מהטרור הערבי.

מעבר לקטל, העישון גובה מחיר יקר בהוצאות בריאות. אמנם טענת המעשנים היא כי האחריות למצב הגופני נתונה בלעדית לעצמם, המציאות היא כי לא רק שהאחריות נתונה למדינה, אלא שאת המחיר הרפואי ישלם כל אזרח ואזרח מכיסו. דבר זה כשלעצמו מצדיק התערבות המדינה בכפית חוק נגד עישון.

אחרי שהמעשנים, או יותר נכון- המועמדים הפוטנציאלים להתחיל לעשן, יקראו ויפנימו את זה, ספק אם מי מהם ירצה להיכנס לעישון.

10    סיבות להגיד לא לעישון

1. סרטן בגרון: עישון ממושך גורם לתאים בגרון להתעבות ובסופו של דבר עלול להוביל לסרטן בגרון.

2. סרטן ריאות:כמו בגרון, גם תאי העץ הנשימתי מתעבים בניסיון להפריש יותר ריר שיגן על התאים המגורים (מהעישון) בריאות. התהליך הזה הוא הגורם בסופו של דבר לסרטן הריאות. עישון קבוע מפריע גם ליכולת הריאות לחמצן את הדם. מצב זה גורם למחלה הנקראת אמפיזמה - מחלה כרונית שאין לה מרפא.


3. מהו קצב הלב שלכם? עישון מעלה את הקצב הלב ב- 10-25 פעימות לדקה. למעשנים יש סיכון גבוה יותר להפרעות בדופק. היצרות כלי הדם כתוצאה מהעישון גורמת לעלייה של עד 15% בלחץ הדם בהשוואה ללא-מעשנים וגורם ליותר מקרי שבץ מוחי והתקפי לב.

4. ומה מצב השיניים? מעשנים חשופים יותר להשחרת שיניים, למחלות חניכיים ואיבוד שיניים.

5. פחות חמצן למוח:אחד החומרים המצויים בסיגריה הוא חד-תחמוצת הפחמן (CO). זהו החומר הנפלט ממכונית והוא חסר צבע וריח, אך רעיל. כתוצאה מפעילות חומר זה מקבלים איברים חיוניים כמו המוח, הלב והשרירים פחות חמצן מהרמה לו הם זקוקים ונגרמת האטה בתגובת האיברים, רמת האנרגיה שלהם יורדת והמעשן חש חולשה וקוצר נשימה.

6. ידיים ורגליים:העישון קשור ישירות להיצרות כלי הדם בידיים וברגליים וכתוצאה מכך לירידה בזרימת הדם לאיברים. תופעה זו עלולה, במשך השנים, לגרום לפצעים שיכולים אפילו להידרדר למצב של נמק.

7. זפת בריאות:אנשים המעשנים חפיסת סיגריות ליום, מוסיפים לריאותיהם כוס זפת אחת לשנה. הזפת היא הגורם גם לריח הרע הנפלט מדרכי הנשימה.

8. בעיית פריון:שיעור גבוה יותר של נשים מעשנות סובל מבעיות פוריות. גברים מעשנים סובלים מספירת זרע נמוכה יחסית.

9. קמטים:לאחר שנים מועטות של עישון, מופיעים קמטים קטנים מסביב לעיניים ולפה ועור הפנים נעשה חיוור ואפרפר.

10. לסיכום - זה הורג:כל סיגריה שווה קיצור של 5-20 דקות חיים בממוצע: כל חמש שנות עישון של קופסת סיגריות ביום, מקצרת את חייך בכשנה!

קישורים

http://www.igl.co.il/search/?act=all רפואה משולבת