סמינרי עמיתים במניעת עישון

משרד החינוך באמצעות השירות הפסיכולוגי ייעוצי, מארגן השתלמויות למורים וסמינרי עמיתים המיועדים לתלמידים שנבחרו להשתתף באותם פעילויות.

פעילויות אלו אמורות לבנות את גרעין התלמידים שמהם יפוץ המסר: "להגיד לא לעישון" וכן הדרכת מורים שיהיו ראש חץ בתכנית הלימודים למניעת עישון בבתי הספר  במחוזותיהם.

בכוונת משרד החינוך, בשיתוף עם משרד הבריאות, להפוך את כל בתי הספר לאזורים ללא עישון. ובזאת להראות דוגמה חינוכית לתלמידים שעישון זה דבר רע ומוקצה. כאשר תלמידים יראו שכל מורה שרוצה לעשן חייב לצאת מתחומי בית הספר, המודעות לשלילה של הסיגריה תתחזק מאוד.

על פי מר דני שטיינר שלקח חלק בסמינר, המסר העיקרי לתלמידים צריך להיות שמותר להגיד לא לסיגריה הראשונה, גם אם לסיגריה הראשונה יש סיבה טובה (חלק מהחוויות של הטיול השנתי, או המסיבה) הסיכוי שהילד יעשן את הסיגריה השניה גבוה כי הוא זוכר את הצחוקים של הפעם הראשונה. אבל לסיגריה ה16 כבר אין סיפור, וזאת באה כבר בגלל הרגל והתמכרות.

כאן המקום להחלטה החשובה ביותר של המתבגר, להגיד לא לסיגריה הראשונה, החלטה שתחרוץ במידה מאוד משמעותית את המשך חייו. יותר מזה, על הנער להראות נחרצות ולהגדיל ראש, בכך שיגנה את החבר המציע לו סיגריה. אם כך יהיה, סביר שגם זה הגורר אחרים לעישון, יפסיק בעצמו לעשן.

תמונות מהסדנאות שנערכו במכון וינגייט

גיל ההתבגרות והעישון, הרצאה ע"י דני שטיינר יועץ מכון פירם

הסדנאות לתלמידים