תקציר

 יונתן פולארד, יהודי, שירת כקצין באגף המודיעין של הצי האמריקני בשנות ה-80. בתפקידו כמנתח מידע מודיעיני גולמי הוא נחשף לחומרים מסווגים שהיו קשורים לישראל, אך לא נמסרו לה למרות הסכם חילופי המידע עם ארצות-הברית. בראשית 1984 הוא פנה לאביעם סלע, קצין בכיר בחיל האוויר, ששירת אז בארצות הברית בלשכה לקשרי מדע (לק"ם)- והציע את שירותיו. בין השנים 1985-1984 הוא העביר מאות ואף אלפי מסמכים סודיים לידי סלע, וזה העבירם לישראל.

כשעלו האמריקנים על עקבותיו, ביקש פולארד מקלט בשגרירות ישראל בוושינגטון (21 בנובמבר 1985). אולם קצין הביטחון בשגרירות הורה לפולארד לצאת ממתחם השגרירות היישר אל ידיהם של סוכני האף-בי-איי שהמתינו לו. במסגרת עסקת טיעון, הורשע פולארד במסירת חומר סודי למדינה ידידותית. אולם ימים ספורים לפני גזר הדין העביר שר ההגנה האמריקני דאז קספר ויינברגר מזכר סודי לשופט, ובו פורטו הנזקים הכבדים שפולארד גרם לכאורה לביטחון הלאומי של ארצות-הברית, ובכך שוכנע השופט שלא למלא אחר עסקת הטיעון ולגזור מאסר עולם ללא אפשרות חנינה, (האבסורד הוא שגם עורך דינו של פולארד כנראה הסכים עם החלטת השופט לסגת מעסקת הטיעון ולא הגיש ערעור מיידי על כך בעוד פולארד אינו יכול לעשות דבר בנידון...).

הרקע למזכר השערורייתי הוא הסגרת רשת הריגול האמריקנית ברוסיה. לאמריקנים לא היה מושג מי הבוגד. תפיסתו של פולארד באה בזמן מבחינת הפקידות הבכירה, פולארד היהודי הוא הבוגד. רק בדיעבד התברר כי הבוגדים האמיתיים שהסגירו לרוסים את כל רשת הריגול האמריקנית היו אולדריך איימס ראש הביון הנגדי ב CIA ורוברט הנסן בכיר ב FBI,, שמצאו את פולארד כמוצאי שלל רב וזרקו עליו את כל האחריות. האשמת פולארד פעלה אז מצויין ושני הבוגדים האמיתיים "זכו" להמשיך בבגידתם מספר שנים נוספות. אולם עד שה FBI התעשת מחדש, הנזק לארה"ב היה עצום. כנראה זאת הסיבה שעד היום הממשל לא מוכן להודות כי פולארד הואשם (בתצהיר ויינברגר ובהדלפות לעיתונות) על לא עוול בכפו ולמעשה היה קורבן לפקידות אנטישמית, שהפקירה את ביטחון ארצם. עד כאן הרקע לתצהירו השערורייתי של ויינברגר ולעונש החמור שנגזר על פולארד

עבור ממשלת ישראל, הגילוי כי הפעילה סוכן באמריקה הידידה, נפל כרעם ביום בהיר. היתה הכחשה טוטלית. ממשלת האחדות (פרס ושמיר) החליטה להתנער מאחריות לפרשה. במקביל הוקמה ועדת חקירה בראשותו של אבא אבן שמצאה מחדלים חמורים ביותר במערכת והטילה את האחריות על שמעון פרס. גם הטיפול בפרשה לאחר תפיסתו של פולארד היה שערורייתי. חומר רב הוסגר אולם ישראל שלחה לארה"ב מידע חלקי ושקרי דבר שהחמיר את היחס לפולארד ומנע כל סיכוי להסדר. המחדל היה כל כך גדול עד כי לא נמצא אף פוליטיקאי שיעז לעמוד מול האמריקנים בדרישה לשחרורו. גם לא רוה"מ נתניהו.  רק בהתערבות הבג"צ הסכימה הממשלה להכיר בפולארד כסוכן ישראלי. למרות שהאמריקנים מסרבים לדון בכלל על שחררו, מסתבר כי במסגרת ויתורים מרחיקי לכת לערבים הדבר (שחרורו) בהחלט עומד על הפרק. במילים אחרות, כפי שדניס רוס הודה בעבר: פולארד הוא בן ערובה יהודי בכלא האמריקני כדי להפעיל לחץ על ישראל להתקפל מול הפלסטינים.

 

לפרטים נוספים וסיפור הפעולות למען שחרורו של יהונתן

 יונתן פולארד והשר יולי אדלשטיין, השר הראשון שביקר את פולארד בכלאו           

יונתן פולארד ובת זוגתו אסתר

 אתרים נבחרים

http://rotter.net/forum/Images/logo_012b.gif

פורום גילוי מסמכים של רוטר

http://rotter.net/forum/gil/5130.shtml

האתר הרישמי של יונתן פולארד

http://www.jonathanpollard.org/   

 

סיפורו של יהונתן, אנגלית ועברית

http://hhermon.tripod.com/jpollard/ 

 

  האתר נבנה ע"י - חיים חרמון

לאתר אין מטרות מסחריות וכל החומר מובא לטובת הציבור

כל הזכויות שמורות ליוצרים