ח"כ איתן ופינס יכנסו מחר מסיבת עיתונאים סביב שחרורו של ג'ונתן פולארד.

ח"כ מיכאל איתן העלה הצעה לסדר היום במליאת הכנסת סביב שחרורו של ג'ונתן פולארד סוכן ישראלי שכלוא 18 שנה בארה"ב;
שתי הפגנות מחאה שהיו אמורות להתקיים היום מול משרדי הממשלה וכינוס הליכוד בוטלו והומרו למסיבת עיתונאים
 08/06/2003 | 

סימני שאלה רבים אופפים את מאסרו של ג'ונתן פולארד ואותן החליט ח"כ מיכאל איתן להעלות בישיבת מליאת הכנסת (יום ד' 4.6.03). במהלך הדיון שטח ח"כ איתן את פרטי מאסרו של הסוכן הישראלי שעבד בשירות המדינה. "מדינת ישראל אף הכירה את מחויבויותיה כלפיו ומוכנה לשאת באחריות מלאה הנובעת מכך".

שתי משמרות מחאה בנושא ג'ונתן פולארד היו אמורות להתקיים היום בירושלים. האחת מול משרד רה"מ, לפני ישיבת הממשלה, והשנייה מול בנייני האומה בעת התכנסות ועידת הליכוד. עיקר המחאה מופנית נגד הממשלה שלא העלתה את הנושא בעת הדיונים בעקבה. מטרת משמרות המחאה היא להעלות את נושא פולארד על סדר היום הציבורי כיוון שזה הרגע ללחוץ את ממשל ארה"ב ולפעול לשחרורו. חשוב לציין כי שנים רבות היה פולארד כלוא בארה"ב וטען כי הוא נשלח מטעם מדינת ישראל.

אולם, ממשלת ישראל סירבה למסור את מעורבותה בנושא. בשנת 1998 ניתנה הודעה רשמית מטעם הממשלה על-ידי היועץ המשפטי, ובו היא נטלה אחריות מלאה על הנושא.

ח"כ איתן ציין, כי: "ג'ונתן פולארד, אזרח ישראלי, שפעל למען ביטחונה של מדינת ישראל ושל אזרחיה, כלוא כבר 18 שנה בכלא "בטנר" בצפון-קרולינה שבארצות הברית. הוא מרצה שם מאסר עולם ללא הגבלה בזמן. כלומר, ככל שהוא יחיה, לפי מצב הדברים היום הוא יושב בכלא". ח"כ איתן מבקש לנצל את העיתוי בו מתנהלים הדיונים בין ישראל לבין ארצות הברית במסגרת ההסדרים המדיניים עם הרשות הפלשתינית.

לדבריו היה מתבקש, כי ממשלת ישראל תפעל לעמוד בהתחייבויותיה ולפעול למען שחרורו ולהכניס את הנושא כחלק מהנושאים שידונו בסדר היום, אולם לא כך היה הדבר. ומשכך, התקבלה החלטה לפעול בצעדי מחאה שהם משמרות מחאה מול משרדי הממשלה. בשל לחץ הממשלה שהופעל על ח"כ איתן לרדת מהנושא בעת ועידת הליכוד בבנייני האומה.

נציג הממשלה ח"כ גדעון עזרא ייצג את עמדת הממשלה בדיון ואמר, כי: "מתחילת כהונתה של ממשלת ישראל עלה נושא פולארד על סדר היום של הכנסת כמה פעמים, אולם בשל חשאיות הנושא, תשובתי נשארת בעינה". הוא ממשיך ואומר כי הנושא נמצא בטיפול גורמים רשמיים. רצון הממשלה הוא לשמור על דיסקרטיות בכל הקשור בעניין. ח"כ עזרא מבקש להוריד את הנושא מסדר היום ומציע להסתפק בעמדה זו כתשובת עמדת הממשלה.

10 ח"כ הצביעו בעד העברת הנושא לוועדת החוץ והביטחון נתקבלה, וידון שם בהרחבה אך כמובן בדלתיים סגורות מעיני התקשורת. יחד עם זאת, הוקם פורום שח"כ איתן עומד בראשו ומטרתו לפעול לקידום שחרורו של ג'ונתן פולארד שידון בלחץ הפורום.
http://www.nfc.co.il/archive/001-D-24973-00.html?tag=6-32-13