פעולות וסקירת חדשות (2002 2003) - הצופה

 

אלפים בעצרות למען שיחרור פולארד 

17/11/2003 יפה גולדשטיין

 

לקראת מושב הפתיחה של הג'י. איי ארגון הקהילות של צפון אמריקה בבנייני האומה בירושלים, התקיים מרתון של ארועים שקראו לשיחרור של יהונתן פולארד הכלוא בארה"ב בעוון מסירת סודות לישראל

 

לקראת מושב הפתיחה של הג'י. איי ארגון הקהילות של צפון אמריקה בבנייני האומה בירושלים, התקיים מרתון של ארועים שקראו לשיחרור של יהונתן פולארד הכלוא בארה"ב בעוון מסירת סודות לישראל.

אלפי אנשים ובהם רבני שכונות וערים התכנסו ליום עיון בישיבת הכותל בירושלים. הרב מרדכי אלון ראש ישיבת הכותל ביקש שיום העיון יתקיים בישיבתו, מאחר והוא בין התומכים הנימרצים בפעילות למען שיחרור פולארד. בין הדוברים בישיבת הכותל היו הרב הראשי האשכנזי, הרב יונה מצגר, הרב שאר ישוב הכהן רבה של חיפה, הרב יעקב אריאל רבה של רמת גן, הרב חיים דרוקמן, הרב שלמה אבינר, הרב חנן פורת ואלי יוסף המארגן את הפעילות הארצית למען פולארד, השרים איתם ושרנסקי והרב יצחק לוי. בציבור הגדול של אנשים שהגיעו ליום העיון, היו גם רבני שכונות וישיבות כמו הרב קוסטינר ממצפה רמון, הרב יוסף טולידאנו רבה של גבעת זאב, והרב צבי בלוק, רבה של קהילה גדולה מאוד בקליפורניה.

בתום יום העיון ירד הציבור לתפילה ברחבת הכותל, שם התקיימה עצרת תפילה גדולה למען פולארד. משם הותר לציבור לפי הוראת בג"ץ, לצעוד למלון מצודת דוד שמחוץ לחומות. המשטרה ביקשה למנוע את המשך הצעדה בשל עומס הארועים שארעו אתמול בירושלים, כולל צעדת הג'י.איי. לפיכך התיר בג"ץ המשך הצעדה רק מגן סאקר לרחבת "יזכור" שמול התחנה המרכזית, שם התכנסו אלפים לעצרת מחאה שהיפנתה את הדיה לוועידת הג,'י. איי . בין הדוברים היו השרים איתם ושרנסקי, הרבנים אלון ואבינר, הח"כיים מיכאל איתן, אורי אריאל, אופיר פינס, גילה פינקלשטיין.

 

בג''ץ הורה למשטרה להקצות מקום ראוי להפגנת המונים למען פולארד

14/11/2003  -יפה גולדשטיין

 

אתמול הורה בג"ץ למשטרת ירושלים להגיע להסכם עם מארגני ההפגנה הגדולה למען יהונתן פולארד, האמורה להתקיים ביום ראשון הקרוב ולאפשר לבצע את ההפגנה.

בדיון שהתקיים בעתירה של אלי יוסף, העומד בראש תנועה גדולה למען שיחרור פולארד, שהוגשה השבוע באמצעות לארי דאב עורך דינו של פולארד, נגד מפקד משטרת ירושלים. העתירה דורשת ממפקד משטרת ירושלים לנמק מדוע הוא מונע צעדה מהכותל לבנייני האומה למען פולארד, ומדוע מרחיקה המשטרה את ההפגנה בסיום העצרת מהרחבה שליד בנייני האומה אל רחבת "יזכור" הקטנה שמול התחנה המרכזית.

ביום ראשון הקרוב אירגנו יוסף ואנשיו כינוס רבנים ארצי בישיבת הכותל, בו ישתתפו בכירי הרבנים של הציונות הדתית, רבני ערים וראשי ישיבות ומכונים. אחרי הכנס אמורה להתקיים עצרת תפילה בכותל בהשתתפות הראשון לציון הרב מרדכי אליהו. לאחריה היתה אמורה להתקיים צעדה מהכותל לבנייני האומה,שם יתקים באותה שעה מושב הפתיחה של כנס מנהיגי איחוד הקהילות היהודיות בארה"ב, במעמד שרים וראש הממשלה. ברחבה מול בנייני האומה אמורה היתה להתקיים אותה שעה עצרת מחאה לשיחרור פולארד בהשתתפות הצועדים שיגיעו מהכותל.

משטרת ירושלים אסרה על קיום הצעדה, והרחיקה את העצרת לרחבת "יזכור" מול התחנה המרכזית, שהעותרים טוענים כי מכילה רק 5,700 איש, בעוד הצפי הוא ללמעלה מ 12,000 איש. בדיון בבג"ץ הסכימה המשטרה לסגור במידת הצורך את הקטע הקידמי של רחוב יפו עד בנייני האומה לצורך ההפגנה.

מדובר באחת העצרות הגדולות ביותר שהתקיימו עד כה למען פולארד, שתתקיים בפני מנהיגות העם היהודי בארה"ב. בצהריים ייערך כינוס בישיבת הכותל, שם ידברו הרשל"צ הרב מרדכי אליהו והרב הראשי הרב יונה מצגר. בשעה 16:00 תיערך תפילה בהשתתפות אלפי תלמידי ישיבות ובני נוער מכל הארץ. בשעה 19:00 תיערך ההפגנה המונית תחת הקריאה "שחרר את אחי להשיב הביתה את יהונתן פולארד הביתה".

בתוך כך, בית המשפט בוושינגטון דחה אתמול את כל עתירותיו של פולארד. בהחלטה שפירסם השופט תומס הוגאן, נקבע כי אין בסיס משפטי להיענות לשתי התביעות החדשות שהגישו עורכי דינו בדיון המשפטי האחרון, שהתקיים בתחילת ספטמבר.

פולארד ונציגיו ביקשו מבית המשפט רשות לעיין במסמכים חשאיים הקשורים לתיק, הנכללים בדו"ח המכונה "מסמך ויינברגר" ולבטל את הרשעתו מכיוון שהייעוץ המשפטי שקיבל בשעתו היה לקוי. השופט פסק כי המידע שהוצג בפניו בעניין זה אינו חדש ולכן הותיר על כנה החלטה קודמת, שלא לבטל את העונש.

 

פולארד כתב לשרון: זנחתם אותי

 03/10/2003

 

יונתן פולארד כתב לראש הממשלה שרון: זנחתם אותי. המכתב נכתב בעקבות החלטת שרון לא להציג לנשיא בוש עצומה חתומה ע"י השרים בתביעה לשחררו. בלשכת ראש הממשלה סרבו להגיב.

 

יונתן פולארד כתב לראש הממשלה שרון: זנחתם אותי. המכתב נכתב בעקבות החלטת שרון לא להציג לנשיא בוש עצומה חתומה ע"י השרים בתביעה לשחררו. בלשכת ראש הממשלה סרבו להגיב.

 

אלפים הפגינו בקריאה לשחרר את ג'ונתן פולארד

22/09/2003 -יפה גולדשטיין

 

אלפים הגיעו אמש לכיכר ספרא בירושלים כדי לקרוא לממשל האמריקני לשחרר את ג'ונתן פולארד מכלאו.

בעצרת השתתפו אמנים רבים, כולל זמרים חילוניים ואחרים. נשאו דברים למען שחרור פולארד סגן שר החינוך צבי הנדל, ח''כ אורי אריאל סגן ראש עיריית ירושלים. אתמול נמסר כי אשתו של פולארד יצאה לארה''ב כדי לבקר את בעלה

הכלוא.

 

היום: הפגנה של אמנים חילונים ודתיים למען שיחרור פולארד

21/09/2003  יפה גולדשטיין

 

היום תתקיים בכיכר ספרא בירושלים עצרת המונים למען שיחרורו של יהונתן פולארד, בהשתתפות אמנים חילונים ודתיים, ביניהם אריאל זילבר, אהרון רזאל, להקת רבע לשבע ואחרים (החל מהשעה 19.30). ההפגנה מתקיימת במחאה נגד ממשלת ישראל, שבאופן עיקבי נימנעת מלדרוש את שחרורו של פולארד היושב כבר 18 שנה בכלא האמריקני ומרצה עונש של מאסר עולם בעוון ריגול למען ישראל.

 

המטה שפועל וולנטארית וללא שייכות פוליטית למען יהונתן פולארד, הוקם ע"י אלי יוסף, שבעבר שבת שביתת רעב למען פולארד במשך ארבעה חודשים. הוא רואה את עצמו כמשפחה הפרטית והלאומית של פולארד, ומבטיח לקיים בשבועות הקרובים משמרות מחאה מול בתיהם של שרים וחכי"ם, וצעדי מחאה אחרים.

 

לקראת הבחירות לרשויות המקומיות - ג'ונתן פולארד יתפוס מקום מכובד ברשימתו של יעקב פלהיימר, שרץ ברשימה עצמאית לעיריית פתח תקוה

05/09/2003

 

"אני מצרף את ג'ונתן פולארד לרשימה בכדי להשפיע ולהזכיר לממשלת ישראל כי יש לעשות את המאמץ המקסימלי לשחרורו", אומר פלהיימר. לאחרונה התפרסמו ידיעות בתקשורת כי רה"מ אריאל שרון בביקורו האחרון בארה"ב, נמנע מלהעביר לנשיא ארצות הברית עצומה שחתמו עליה מרבית חברי הכנסת לשחרורו של פולארד. בנוסף, אומר פלהיימר "אזום פנייה לכל מערכת החינוך בפתח תקווה להקדיש את שעות המחנך שלהם לשיחה על ג'ונתן פולארד והחשיבות בפעולות לשחרורו".

 

 

אסתר פולארד מאשימה : ישראל לא שלחה נציג רשמי לדיון בבית המשפט -

04/09/2003 יפה גולדשטיין

 

אסתר פולארד גינתה את את ממשלת ישראל על שלא שלחה נציג מטעמה לדיון שהחל בבית המשפט הפדראלי בעניינו של יהונתן פולארד.

 

כזכור מתקיים הדיון בפנייתם של עורכי דינו של פולארד מישראל ומארה"ב, בתביעה לאפשר להם לפתוח את המיסמכים בפרשת פולארד במטרה לנסות ולקבל אפשרות לערער מחדש על עונש מאסר העולם שהושת על פולארד. עורך דינו של פולארד, לבנוני שקיבל משכורתו מישראל כדי להגן על פולארד, לא ניצל משום מה את האפשרות לערער בזמן (תוך 30 יום מהמשפט) על גזר הדין של פולארד, ובכך חתם את גורלו לשבת במאסר עולם בכלא.

 

עורך דינו הישראלי של פולארד, לארי דאב, אמר ל"הצופה" כי רק בשנת 2000 החליט בית המשפט העליון בארה"ב כי ניתן לאסיר לערער על רשלנות של עורכי דין עד 20 שנה לאחר המשפט. מאז שנת 2001 מנסים עורכי דינו של פולארד לנצל החלטה חדשה זו, ולקבל אישור לחשוף את המסמכים שעל פיהם הרשיעו את פולארד, כדי לבסס עליהם את העירעור המחודש. עורכי הדין בטוחים היום כי אין במסמכים כדי להרשיע את פולארד, בייחוד לאחר שבשנת 2001 הצליח חבר הקונגרס צ'ארלס שומר לעיין במסמכים שבתיק פולארד ואמר כי אין בהם שום בסיס להרשעה כבדה.

 

מאז, כמעט מדי חודש, חזרו עורכי הדין וביקשו בקשה זו, אך אותו שופט חוזר ודוחה את פניותיהם, עד שהחליט להעניש את פולארד ולקיים דיון שיאלץ את פולארד להגיע לבית המשפט, אומר דאב, שאף משמש עד שותף בעניינו של פולארד.

 

חוקר פדראלי: פולארד משלם על מעשה שלא עשה והיה צריך לצאת כבר לפני 5 שנים

בראיון לסי.אן.אן בעקבות הדיון הזה, אמר ג'ון לופטוס, חוקר פדראלי לשעבר שכתב ספר על פרשת פולארד, כי גזר הדין החמור הוטל על פולארד על פשעים שלא הוא ביצע אלא הוא משלם על פעולותיהם של שני אנשים שריגלו לטובת הסובייטים. שנים לאחר משפטו של פולארד נעצרו השניים ואלדריך איימס, שהיה קצין הסי.איי.איי ברוסיה ונעצר בשנת 94', ורוברט הנסון, איש האף.בי.איי שנעצר בשנת 2001. שניהם נשפטו למאסר עולם. לופטוס אמר כי פולארד אמנם אשם במספר עבירות קלות, אך היה צריך להיות מחוץ לכלא כבר לפני חמש שנים.

 

אסתר פולארד זעמה על שפולארד, שמצבו הבריאותי מידרדר, הושם בבדידות לפני פתיחת הדיון, ואף טענה שמן הראוי היה שממשלת ישראל תשלח נציג רשמי מטעמה לדיון שהיה פתוח, כשדנים בגורלו של מי שהיה סוכן מטעם ישראל. דאב גם אומר שהצגת הדברים בטלוויזיה בערוץ הממלכתי, כאילו כל ממשלות ישראל ביקשו את חנינת פולארד שיקרית, וכי היחידי שפעל למען פולארד היה נתניהו.

 

פולארד, כמו דאב, גם אינה אופטימית לגבי האפשרות שיהיה עירעור חוזר. אך הם מודעים לכך שלפחות מבחינת ההדים הציבוריים הדיון הזה פתח מחדש את עניינו של פולארד למודעות הציבור, במיוחד בציבור הישראלי, שאינו יודע כמעט דבר אודות האמת בפרשת פולארד.

 

 

 

 

ג`ונתן פולארד יצא מהכלא לשימוע בבית המשפט

03/09/2003

 

פולארד ביקש לראשונה מאז מעצרו להסיר את הסודיות מעל עדויות מסויימות, שעשויות להביא לזיכויו * באולם בית המשפט האמריקני נכחו גם רעייתו והרב מרדכי אליהו

 

שש עשרה שנים אחרי שהחל לרצות מאסר עולם באשמת ריגול לטובת ישראל:

 

פולארד ביקש לראשונה מאז מעצרו להסיר את הסודיות מעל עדויות מסויימות, שעשויות להביא לזיכויו * באולם בית המשפט האמריקני נכחו גם רעייתו והרב מרדכי אליהו

 

ג'ונתן פולארד, הישראלי שמרצה בכלא האמריקני מאסר עולם באשמת ריגול לטובת ישראל, יצא אתמול לראשונה מזה שש עשרה שנים לבית משפט בוושינגטון לצורך שימוע בעניין בקשתו לחשוף עדויות סודיות שעשויות להביא לפתיחת משפט חוזר בעניינו.

 

פולארד, כאמור לא יצא מבית הכלא שבמדינת צפון קרוליינה מאז 1987, אז נאסר.

 

בשימוע נידונה בקשת פרקליטיו של פולארד, להורות על הסרת הסודיות מעל תוכן העדות בשבועה שמסר בזמנו שר ההגנה בזמן מעצרו של פולארד. על סמך עדות זו, הומלץ להטיל על פולארד מאסר עולם.

 

פולארד, בן ה-49, הגיע לדיון כשהוא חבוש בכיפה וידיו כבולות באזיקים. הוא לבש את מדי הכלא הירוקים. בדיון נכחו גם אשתו אסתר, הרב מרדכי אליהו שנסע עימה ומקורבי המשפחה, שגדשו את ספסלי בית המשפט. פולארד סימן להם לשלום שהניד את ראשו לעברם אחרי שנכנס לאולם.

 

עורכי דינו של פולארד טענו בבית המשפט כי יש לחייב את הממשל האמריקני לחשוף את המסמכים והעדויות העשויים לסייע לפולארד לקבל משפט חוזר. הדיון ארך כ-90 דקות, כשלכל אחד מהצדדים ניתנו כ-45 דקות להציג את טיעוניו. טרם נתקבלה החלטה. ההליך המשפטי צפוי להימשך זמן מה. עורכי הדין מקווים כי השופט יקבל את טיעוניהם ויאפשר לעיין במסמכים שעליהם התבססה הרשעתו של פולארד בריגול למען ישראל לפני 18 שנה.

 

פולארד, שהודה בעבר שמסר עשרות אלפי מסמכים סודיים אמריקניים לישראל, ביקש כבר פעמים רבות לשחררו. לדבריו, העונש שנגזר עליו חמור מידי ומהווה הפרה של עיסקת הטיעון בינו לבין התביעה, במסגרתה הובטח לו שלא ייגזר עליו מאסר עולם.

 

נפרק את גדר ההפרדה אם יפרקו הפלשתינים את תשתית הטרור -

31/07/2003

 

נפרק את גדר ההפרדה אם יפרקו הפלשתינים את תשתית הטרור

 ביום שלישי נפגש שרון עם נשיא ארה"ב, ג'ורג' בוש, בבית הלבן. מקור בכיר בפמליית ראש הממשלה אמר אמש בשיחה עם כתבים כי ישראל תשקול לפרק את גדר ההפרדה אם הפלשתינים יפרקו את תשתית הטרור.

 

מקור בכיר בפמליית ראש הממשלה בארה"ב:

 

נפרק את גדר ההפרדה אם יפרקו הפלשתינים את תשתית הטרור

 

ראש הממשלה אריאל שרון סיים אתמול את ביקורו הרשמי בארה"ב בפגישה עם סגן הנשיא דיק צ'ייני.

 

ביום שלישי נפגש שרון עם נשיא ארה"ב, ג'ורג' בוש, בבית הלבן. מקור בכיר בפמליית ראש הממשלה אמר אמש בשיחה עם כתבים כי ישראל תשקול לפרק את גדר ההפרדה אם הפלשתינים יפרקו את תשתית הטרור.

 

עם כך אנשי הבית הלבן הבהיר כי הנשיא האמריקני אינו שבע רצון ואף מוטרד מהחלטת ישראל להמשיך ולהקים גדר בטחון. עוד נמסר כי הנשיא לא חזר בו מהביקורת על הקמת הגדר.

 

למרות הידיעות כאילו מתעלם ראש הממשלה מגורלו של פולארד הכלוא בארה"ב, נודע כי העלה את הנושא בפני נשיא ארה"ב אולם נשיא לא הבטיח, ככל הידוע, דבר בנושא זה.

 

הנשיא בוש התחמק גם במסיבת העיתונאים הפומבית מלהתייחס לשאלה בנושא.

 

גם פאוול הבטיח לבדוק את הנושא אך בישראל לא תולים בכך תקוות.

 

אתמול התיחס אבו מאזן ליחסי ישראל עם הפלשתינים ואמר כי ראש הממשלה, אריאל שרון, נהנה מחופש פעולה מלא וכי הוא מנהיג חזק אף מראש הממשלה הראשון, דוד בן-גוריון.

 

בראיון לרשת "אל ג'זירה", אמר אבו מאזן ששרון יכול להוציא לפועל כל דבר שירצה והשאלה היחידה היא האם הוא אכן מעוניין לקדם את תהליך השלום.

 

בהתייחס לחמאס ולג'יהאד האיסלמי הבהיר אבו מאזן בראיון יהיה עליהן להשתלב במערכת הפוליטית הפלשתינית, כמקובל בכל מדינה.

 

שרון התעלם מעצומת הח''כים לשחרור פולארד ולא לקח אותה לארה''ב

31/07/2003  טולי פיקרש

 

ראש הממשלה אריאל שרון לא העביר לנשיא ארה"ב ג'ורג' בוש, במהלך ביקורו בוושינגטון, את עצומת חברי הכנסת הקוראת לו לשחרר את יונתן פולארד.

 

הוא אפילו לא לקח אתו את העצומה. כזכור, 112 חברי כנסת המייצגים את כל הסיעות היהודיות, חתמו על עצומה, שיזם ח"כ מיכאל איתן (ליכוד), הקוראת לנשיא ארה"ב, הדורש מישראל לשחרר מחבלי חמאס וג'יהאד, לעשות מחווה ולשחרר את פולארד. ערב יציאתו של שרון לוושינגטון, הועברה העצומה ללשכתו, מתוך כוונה שהוא ימסור אותה לבוש, ואף יעלה הנושא בפגישה בבית הלבן. אתמול נודע כי ראש הממשלה לא לקח את עצומת חברי הכנסת ולא העביר אותה לבוש.

 

ח"כ אורי אריאל טען במליאת הכנסת כי שרון "שכח" לקחת את העצומה, ואולם בירור העלה כי לשכת שרון הודיעה לח"כ איתן, כי הוא לא מתכוון לקחת אתו לוושינגטון את העצומה. ח"כ איתן, העומד בראש השדולה לשחרורו של פולארד, ניצל אתמול את ביקורו בכנסת של תום דיילי, מנהיג הרוב בבית הנבחרים של ארה"ב וחבר קונגרס נוסף, כדי למסור להם את עצומת חברי הכנסת. יו"ר הכנסת ראובן ריבלין מסר כי שני חברי הקונגרס הבטיחו להעביר העצומה לבוש, אולם הבהירו כי "כאזרחים אמריקנים ומקבלי החלטות, הם יתנגדו למתן חנינה לפולארד".

 

בוש ושרון : בניית גדר ההפרדה תימשך תוך צמצום הפגיעה בפלשתינים

29/07/2003

 

הנשיא האמריקני דורש מישראל צעדים נוספים שיקלו על הפלשתינים, אך במקביל תובע מאבו מאזן לפעול מיידית לפירוק תשתית ארגוני הטרור * שרון: מי שדם על ידיו או מי שקיים חשש שיחזור לטרור - לא ישוחרר.

  

''אני מרוצה מהצעדים שנקטה ישראל מאז ועידת שארם א-שייח'', אמר נשיא

ארה''ב, ג'ורג' וו. בוש, במסיבת עיתונאים שירך אמש, שעון ישראל, עם ראש

הממשלה, אריאל שרון, בתום שיחת העבודה שקיימו. בוש קרא לישראל לעשות צעדים נוספים שיקלו על הפלשתינים, והדגיש כי מחוייבותו לבטחונה של ישראל אינה ניתנת לערעור.

ראש הממשלה שרון אמר, כי הסביר לנשיא בוש את חשיבותה של גדר הבטחון והוסיף, כי הבניה תימשך אך ישראל תשדל לצמצם את הפגיעה בחיי היום-יום של הפלשתינים. שרון הודיע, כי הסכים עם הנשיא בוש שלא ישוחררו פלשתינים שדם על ידיהם וגם לא מי שעלולים לחזור לדרך הטרור. שני המנהיגים, בוש ושרון כאחד, התעלמו לחלוטין משאלות עיתונאים על שחרורו של ג'ונתן פולארד מהכלא, בו הוא מרצה את עונשו על ריגול למען ישראל.

הנשיא בוש חזר בהודעתו על מחוייבותו הבלתי מעורערת לבטחונה של ישראל. ניראה כי ראש הממשלה הציג בפני הנשיא בוש באופן מפורט את הקריטריונים לשחרורם של הפלשתינים מבתי הכלא בישראל, ותשובתו של הנשיא בוש בעניין זה לשאלת עיתונאי, כי אין שום סיבה לשחרר רוצחים מהכלא, משקפת את החומר שלמד מראש הממשלה שרון.

 

השניים סיכמו בפגישתם, כי גדר הביטחון תמשיך להבנות, אך ראש הממשלה

אמר כי ישראל תשקול את הדרכים להקל על חיי היום יום של הפלשתינים.

הנשיא בוש הזכיר מספר פעמים בהודעתו את פירוק תשתית הטרור הפלשתינית, וכן גם ראש הממשלה שרון, דבר המלמד על הסכמה השוררת בין השניים בנידון. הנשיא בוש אמר, כי בלי פירוק אירגוני הטרור לא ניתן יהיה לקדם את ישום תוכנית מפת הדרכים לסיום הסכסוך בין הצדדים, ולא ניתן יהיה לעבור לשלב הבא של התוכנית.

הנשיא בוש שיבח בהודעתו את ראש הממשלה הפלשתיני מחמוד עבאס (אבו מאזן) על פועלו למען קידום תוכנית השלום. הן בפגישה עם בוש הן עם אנשי הממשל שמע שרון ככל הנראה, כי ראש הממשלה הפלשתיני הוא הפרטנר למשא ומתן, ולכן צריך לטפח אותו ולחזקו, ולא - תצטרך ישראל להתמודד בשנית עם יו''ר הרשות הפלשתינית יאסר ערפאת וגרוע אף מכך, עם החמאס ועם הג'יהאד האיסלאמי. במסיבת העיתונאים אמר בוש, כאמור, כי ''ארה''ב מחוייבת לחלוטין לבטחונה של ישראל כמדינה יהודית''. בוש הוסיף: ''יש לנו עתה הזדמנות אדירה לחזק את בטחונה של ישראל ולחזק את התקוות של האזרח הפלשתיני הממוצע, בכך שניצור התקדמות מוחשית לעבר שתי מדינות החיות זו בצד זו בשלום'', אמר הנשיא בוש.

 

''..מעודדים אותי הצעדים החיוביים שעושה ישראל.. לקדם את מטרות השלום: שחרור האסירים, ראש הממשלה שרון נפגש עתה באופן סדיר עם ראש הממשלה עבאס (אבו מאזן), בכירי הביטחון הפלשתינים והישראלים נפגשים אף הם, באחרונה נקטה ישראל בצעדים שיקלו על הפלשתינים לעבוד בישראל, לנסוע לעבודותיהם, לבתי הספר שלהם ולמשפחותיהם..''יש עוד הרבה לפעול. ע''י הישראלים, ע''י הפלשתינים ועל ידי שכניהם. כדי להגיע אי פעם למטרתנו המשותפת, של שתי מדינות החיות זו בצד זו בשלום ובביטחון, על המנהיגים לקחת אחריות'', הוא אמר.

''..בחודש שעבר בעקבה, ראש הממשלה עבאס התחייב לשים קץ מוחלט לאלימות ולטרור. על הרשות הפלשתינית לנקוט בפעולות עקביות, ממוקדות ואפקטיביות כדי להתמודד באלה המעורבים בטרור וכדי לפרק את תשתיות ויכולות הטרור.

''...אני מאיץ היום במדינות ערב לקיים את ההתחייבויות שלקחו על עצמן

בוועידת שארם א-שייח, לתרום באופן פעיל למאמצים אלה ולהתנגד לתרבות

הקיצוניות והאלימות, מכל מקור או מקום שהוא.

''הישראלים והפלשתינים זכאים לאותה הזדמנות לחיות חיים נורמליים, חופשיים מחרדה, חופשיים משנאה ומאלימות וחופשיים מהתנכלויות.''אני גם מאיץ בראש הממשלה לשקול בזהירות את השלכות פעולותיה של ישראל, בעודנו נעים קדימה בדרך לשלום. 

  

תגובה חריפה של רבני יש''ע נגד שיחרור האסירים הפלשתינים

28/07/2003 יפה גולדשטיין

 

ועד רבני יש"ע הגיב אתמול בחריפות על ההחלטה לשחרר עצירים פלשתינים, ממנה שב והזהיר את הממשלה עוד טרם התקבל ההחלטה.

 

הרב דב ליאור מקרית ארבע שיחרר אתמול לתיקשורת הצהרה של רבני יש"ע לפיה "ממשלה שפועלת בניגוד למוסר נימצאת בתהליך של איבוד השלטון." כשהפן האי מוסרי מתייחס לשקט הזמני שמשיגים במחיר מופרז , ומנבאה כי : "חוסר המוסריות שבשיחרור האסירים שהוא בעצם סיפסור בדם חיילינו המוסרים נפשם עבור מעצרם של משוחררים אלו, יביא לפרוק הממשלה"

 

סגן השר צבי הנדל דרש אתמול את שיחרורם של עזאם עזאם ויהונתן פולארד טרם שיחרור האסירים הפלשתינאים.

 

 

יש להתנות שחרור אסירים פלשתינים נוספים בשחרור פולארד ועזאם

28/07/2003 טולי פיקרש

 

ערב ביקורו של ראש הממשלה אריאל שרון בוושינגטון, גוברות הקריאות בימין להתנות שחרורם של אסירים פלשתינים נוספים בשחרורם של פולארד ועזאם ועזאם.

 

סגן שרת החינוך ח"כ צבי הנדל (איחוד לאומי) אמר כי "האבסורד ועזות המצח זועקים לשמיים, בזמן שהאמריקנים דורשים מישראל לשחרר מחבלים, יונתן פולארד ממשיך להירקב בכלאם". הנדל הדגיש כי "אני מתנגד נחרצות לשחרור אסירים פלשתינים אך משהתקבלה החלטת ממשלה בנושא, אני מצפה מראש הממשלה שידרוש את המינימום מהנשיא בוש ויחזיר את פולארד הביתה וכן ידרוש את שחרורו של עזאם עזאם מהכלא המצרי". גם חברי כנסת נוספים, בהם ח"כ איוב קרא, תבעו להתנות שחרור המחבלים הפלשתינים בשחרורו של עזאם עזאם.

 

ביקורת חריפה על החלטת הממשלה לשחרר אסירי חמאס וג'יהאד, השמיע אתמול יו"ר "חרות" מיכאל קליינר. לדבריו, "אפילו שמעון פרס לא היה משלם מחיר כזה בשביל הפסקת אש זמנית".

 

בתוך כך רה"מ אריאל שרון אמור למסור, במהלך ביקורו בוושינגטון, לנשיא בוש עצומה עליה חתומים 112 ח"כים הקוראים לשחרר את פולארד מהכלא האמריקני. על העצומה חתומים כאמור כל חברי הכנסת מהסיעות היהודיות ורק 8 חכי"ם ערבים לא חתמו עליה.

 

יוזם העצומה ח"כ מיכאל איתן (ליכוד) אמור לצאת בחודש הקרוב לארה"ב יחד עם ח"כ אופיר פינס (עבודה) שניהם עומדים בראש השדולה לשיחרור פולארד, כדי לבקר אותו בכלא ולקרוא לגורמים האמריקאים לשחררו.

 

שרון יגיש לבוש עצומה שקוראת: ''שחררו את פולארד''

28/07/2003 מוטי זפט וטולי פיקרש

 

ראש הממשלה יגיש לנשיא בוש עצומה עליה חתומים 112 חברי כנסת, בה קריאה לנשיא ארה"ב לשחרר את יונתן פולארד מהכלא האמריקני לאחר שנים כה רבות בהן היה כלוא. את העצומה יזם ח"כ מיכאל איתן.

 

חברי כנסת בימין טוענים כי אם ארה"ב כה לוחצת על ישראל לשחרר מאות, ואף אלפי אסירים פלשתינים, בהם מחבלים, מן הראוי היה שארה"ב תתכבד ותשחרר את יונתן פולארד, אשר להבדיל משחרור המחבלים, משחרורו שלו לא טמונה שום סכנה לביטחון ארה"ב.

 

סגן שרת החינוך ח"כ צבי הנדל (איחוד לאומי) אמר כי "האבסורד ועזות המצח זועקים לשמיים, בזמן שהאמריקנים דורשים מישראל לשחרר מחבלים, יונתן פולארד ממשיך להירקב בכלאם". הנדל הדגיש כי "אני מתנגד נחרצות לשחרור אסירים פלשתינים אך משהתקבלה החלטת ממשלה בנושא, אני מצפה מראש הממשלה שידרוש את המינימום מהנשיא בוש ויחזיר את פולארד הביתה וכן ידרוש את שחרורו של עזאם עזאם מהכלא המצרי". גם חברי כנסת נוספים, בהם ח"כ איוב קרא, תבעו להתנות שחרור המחבלים הפלשתינים בשחרורו של עזאם עזאם.

 

נודע כי בשבועות האחרונים היו כמה פניות ישראליות, בדרגים גבוהים, לארה"ב בעניין זה, כמו גם פנייה למצריים, שתשחרר את עזאם עזאם מהכלא המצרי, כמחווה מצרית לתהליך המדיני בין ישראל לפלשתינים.

 

כידוע, רשויות הביטחון האמריקנים ובראשם הסי.אי.אי בראשות טנט, הם גדולי המתנגדים לשחרורו של יונתן פולארד.

 

גורמים בירושלים ציינו, כי לו יצליח שרון להחזירו את פולארד במטוסו, בשובו משיחתו עם בוש בוושינגטון, יהיה זה בכך ביטוי אדיר ליחסים החמים שבין בוש לשרון. יחד עם זאת, שרון נזהר מאוד שלא להתבטא בפומבי בעניין, כדי שלא להביך את הנשיא האמריקני.

 

אגב, יוזם העצומה ח"כ מיכאל איתן (ליכוד) אמור לצאת בחודש הקרוב לארה"ב יחד עם ח"כ אופיר פינס (עבודה) שניהם עומדים בראש השדולה לשיחרור פולארד, כדי לבקר אותו בכלא ולקרוא לגורמים האמריקאים לשחררו.

 

קריאה לתנועות הנוער להציב את פולארד כמודל לחיקוי בין שאר גיבורי ישראל

14/07/2003 טולי פיקרש

 

להציב את יונתן פולארד כמודל לחיקוי, השראה ומופת, בין שאר גיבורי ישראל- בקריאה זו פנה בימים אלה מזכ"ל תקומה נחי אייל, לכל מזכ"לי תנועות הנוער היהודיות בישראל.

 

במכתבו לראשי תנועות הנוער כתב אייל כי "המסירות בה פעל פולארד, למען שלומה וביטחונה של מדינת ישראל גם תוך מחיר אישי כה קשה מחייבים אותנו להשתמש בדמותו כדמות מופת לנו, לילדינו ולחניכינו. דמותו של פולארד צריכה לעמוד לנגד עינינו, כדמות מופתית של הקרבה עצמית למען העם היהודי". במכתב מתאר אייל את שליחותו של פולארד, מאמציו להעביר את המידע המודיעיני הרגיש בצינורות המקובלים וביוזמת ארה"ב, כפי שנקבע בהסכם בין שתי המדינות. ואולם בפועל - הוטל אמברגו מודיעיני מכוון על ידי הממשל האמריקאי, שנועד לחסום בפני ישראל נתונים מדויקים על מתקני הנשק הכימי והאטומי באיראן ועיראק.

 

שר הביטחון: המאמץ הדיפלומטי להשבת החטופים לא הניב תוצאות

09/07/2003 טולי פיקרש

 

מליאת הכנסת ציינה אתמול בישיבה מיוחדת אלף יום לחטיפת שלושת חיילי צה"ל בהר דב עדי אביטן, בני אברהם ועומר סוועד ושל האזרח אלחנן טננבאום, ו- 21 שנים לקרב סולטן יעקב.

 

בני משפחות החטופים והנעדרים ישבו ביציע האורחים. יו"ר הכנסת ראובן ריבלין שפתח את הישיבה אמר כי "לנעדרים, לשבויים, לאסירים ולמשפחותיהם חבה ישראל חוב מוסרי כבד שעדיין לא נפרע". שר הביטחון שאול מופז שסיכם את הישיבה, התייחס לחטיפת שלושת החיילים בהר דב ואמר כי "כמי שהיה רמטכ"ל בעת חטיפתם, אני חש כי החיילים, במובן מסוים, הם בני ואינני פוטר את עצמי אף לרגע מן האחריות והמחויבות כלפיהם וכלפי משפחותיהם". מופז ציין כי הממשלה החליטה בשעתו להימנע מתגובה צבאית ולהשליך יהבה על מאמץ דיפלומטי להשבת החטופים. "מה שברור הוא, כי המאמץ הדיפלומטי היה עקר ולא הניב תוצאות. החיזבאללה אפילו הוסיף וחטף את האזרח הישראלי אלחנן טננבאום. המסקנה מוכרחה להיות כי אין לשחרר את לבנון ואת ממשלתה מן האחריות לתוקפנות נגד מדינת ישראל". שר הביטחון התחייב מעל בימת הכנסת לא להרפות מהמאמץ, לא לשקוט ולא לנוח, עד "שנשיב את הנעדרים והחטופים כולם אל אדמת ישראל". בדבריו הזכיר השר מופז גם את הנווט הנעדר רון ארד, את עזאם עזאם ופולארד.

 

יו"ר סיעת המפד"ל ח"כ שאול יהלום קרא בדבריו לממשלה להעמיד את נושא מתן האינפורמציה על שלושת נעדרי קרב סולטן יעקב, כתנאי להמשך המגעים המדיניים. "עראפת מסר בנובמבר 1993 לשלטונות ישראל מחצית דיסקית, וכל אחד יודע שמחצית דיסקית אינה מסתובבת בחנויות. מחצית הדיסקית של זכריה באומל. ההבטחה הייתה, שאינפורמציה תימסר בעתיד, ואם עראפת מסר הדיסקית, אין ספק שיש לו עוד אינפורמציה. זה קצה חוט שאפשר להמשיכו, ואנו איננו מעמדים את הנושא הזה כנושא שבלעדיו לא ממשיכים", אמר יהלום.

 

בתוך כך, במעמד משפחות השבויים והנעדרים הוקמה אתמול בכנסת השדולה הפרלמנטרית למען השבויים והנעדרים. בראש השדולה יעמוד ח"כ גלעד ארדן (ליכוד), שייפגש כבר בסוף השבוע באירופה עם שליח האיחוד האירופי למזרח התיכון חוויר סולנה ובכירים נוספים, וידרוש מהם פעילות אמיתית של האיחוד לבירור גורל השבויים. "יש לעבור מפעילות חשאית למען שחרורם ובירור גורלם למאבק גלוי וחסר פשרות בנושא", אמר ארדן.

 

השרים כפו על שרון לשנות את החלטתו -

07/07/2003

 

רק בהצבעה השניה אושרה החלטת הממשלה להקים ועדת שרים לקביעת שיחרור האסירים, אחרי שהשר לפיד שיכנע את השר מודי זנדברג לשנות הצבעתו * השר ליברמן: כשר התחבורה אני מוכן לספק אוטובוסים לאסירים שיקחו אותם לים ולהטביע אותם שם

 

השר עוזי לנדאו אמר שאין מקום לדון בקריטריונים בשחרור אסירים,משום שאסור לשחרר מחבלים כלל. לדבריו, תהיה בכך פגיעה קשה בשלטון החוק ולעג למערכת משום שאסור לשחרר מחבלים כלל. לדבריו, תהיה בכך פגיעה קשה בשלטון החוק ולעג למערכת המשפטית. "שחרור האסירים אינו מחוייב על פי מפת הדרכים ואין לעשות מחוות נוספות, בנוסף לכל ויתורינו, בשעה שהפלשתינים לא מקיימים את חלקם במפת הדרכים", אמר השר לנדאו. הוא הוסיף, כי אם הממשלה תצביע בעד שחרור האסירים, הוא אישית יתנגד לכך וידרוש לקשור את שחרורם בשחרורם של יונתן פולארד ועזאם עזאם.

 

השר זבולון אורלב אמר כי שחרור אסירים הוא מעשה בלתי מוסרי בעליל שאינו כלול במפת הדרכים. "לא מגיע לאבו מאזן ודחלאן 'בקשיש' כבד שכזה. הם לא עצרו עד היום אף מחבל מהחמאס ולא פרקו מנשקו אף מחבל מהג'יהאד האיסלמי".

 

גם השר אורלב דרש להתנות את שחרור האסירים בשחרורם של פולארד ועזאם.

 

יו''ר ועדת החוקה: הצמרת המשפטית לא שותפה בדיונים על שיחרור המחבלים

07/07/2003 טולי פיקרש

 

שר הרווחה זבולון אורלב קרא אתמול להתנות שחרור אסירים פלשתינים, בדרישה מארה"ב לשחרר את יונתן פולארד וממצרים את עזאם עזאם. אורלב טען כי שחרור אסירים פלשתינים "הוא מעשה בלתי מוסרי בעליל ואין הוא כלול ב'מפת הדרכים'".

 

הוא הוסיף כי "לא מגיע לאבו מאזן ודחלאן 'בקשיש' כבד שכזה. הם לא עצרו עד היום אף מחבל מהחמאס ולא פרקו מנשק אף מחבל מהגי'האד האיסלמי". שר הרווחה, שנאלץ לעזוב אתמול את ישיבה הממשלה בשל פגישה שנקבעה לו, הפקיד פתק הצבעה שבו הביע התנגדות לשחרור אסירים פלשתינים.

 

בתוך כך, יו"ר ועדת החוקה ח"כ מיכאל איתן (ליכוד) טען אתמול בכנסת כי הצמרת המשפטית בישראל לא הייתה שופתה להחלטה על שחרור אסירים. בישיבת הועדה שדנה ב"שמירה על זכויות האדם במסגרת המלחמה בטרור", טען ח"כ איתן כי הממשלה לא התייעצה עם הגורמים המשפטיים והוועדה תוודא שבכל השיקולים לשחרור אסירים ייכללו היבטים משפטיים".

 

ח"כ אריה אלדד (איחוד לאומי) מתח ביקורת על החלטת הממשלה בעניין שחרור האסירים ואמר כי "ישראל לא יכולה לבוא בטענות לרשות הפלשתינית עם יישום מדיניות 'דלת מסתובבת' בשעה שהיא עצמה מתקינה דלתות כאלה ומשחררת מחבלים שלצערם המטענים שהטמינו לא הצליחו להרוג יהודים".

 

אוהל מחאה מול הכנסת בדרישה לשחרר את ג'ונתן פולארד 

02/07/2003 

 

אוהל מחאה הוקם בימים האחרונים מול הכנסת בדרישה לשחרר את ג'ונתן פולארד מהכלא האמריקני בו הוא נמק.

 

אחד מיושבי האוהל אף פתח בשביתת רעב. יושבי האוהל מקיימים לוח זמנים בהם יועברו הרצאות ע"י אישים הכוללים חברי כנסת, קציני צבא בכירים ורבנים.

 

אתמול הגיע לאוהל המחאה ח"כ אליעזר כהן שדיבר על חילוץ פצועים. סגן אלוף בדימוס אלי כהן וח"כ לשעבר הירצה על אחוות לוחמים וצפויים להגיע עוד אנשים רבים. היום מתוכננת הפגנה מול הכנסת בדרישה לשחרר את ג'ונתן פולארד. חברי הקבוצה שואפים להביא אלפי אנשים לירושלים, כדי שיפגינו מול הכנסת. (ע). 

 

 

מאהל מחאה למען שחרור פולארד הוקם מול הכנסת -

29/06/2003יפה גולדשטיין

 

תחת הכותרת "בואו לשחרר את פולארד" נפתח אתמול בגן הורדים בירושלים מאהל מחאה והזדהות עם שובתי הרעב למען פולארד, שהחלו בשביתתם בשבוע שעבר, בו יתקיים סמינר "אהבת ישראל" שיכלול ארועים שונים במהלך השבוע.

 

בשבוע שעבר החלו יוסף מנדלוביץ' ואלי יוסף בשביתת רעב למען יהונתן פולארד, הכלוא זה 18 שנה בכלא האמריקני בעוון מסירת סודות בטחוניים לישראל.

 

במאהל יתקיימו כל השבוע תפילות, שיחות מפי רבנים ואנשי צבא ומופעי זמר. היום בשעה 10.00 בבוקר יגולל אלי יוסף, מורה לאנגלית ומנהל מוסד חינוכי לשעבר בירושלים, את סיפורו של פולארד. יאמרו פרקי תהילים למען פולארד. יוסף מנדלביץ' יספר את סיפורו של אסיר ציון, אחר כך יתקיימו שיחות על ידי אל"מ הרב משה הגר ראש המכינה הצבאית ביתיר, סגן אלוף אלי כהן, הרב ערן טמיר ממכון מאיר, עורך דינו של פולארד לארי דאב, גאולה כהן שתספר על הביקור בכלאו של פולארד והרב דב ביגון, ראש מכון מאיר.

 

גם בימים הבאים יתקיימו שיחות, ביניהם של רעייתו אסתר פולארד רעייתו והרב חנן פורת ותתקיים פעילות לילדים במסגרתה יציירו הילדים ויכתבו מכתבים לפולארד.

 

ביום רביעי בערב תתקיים עצרת המונית עם הרבנים שלמה אבינר ודב ליאור, אסתר פולארד והופעה של הזמר אהרון רזאל.

 

אלי יוסף מקווה שהפגנת מחאה זו תימשך, וכי בחודש אב, בו חל יום הולדתו של פולארד, תתקיים צעדה לאורך הארץ למען שיחרורו.

 

 

הפגנת המונים למען פולארד בירושלים 

21/05/2003 יפה גולדשטיין

 

 לראשונה התקיימה בירושלים הפגנת המונים למען שחרורו של יונתן פולארד הכלוא בכלא האמריקני זו השנה השמונה עשרה בעוון מסירת סודות בטחוניים לישראל.

בהפגנה השתתפו כ 2000 איש, מרביתם צעירים תלמידי ישיבות תיכוניות ואולפנות מרחבי הארץ: מעצמונה, מדימונה, מצפה רמון, מעלה אדומים, הגולן וממקומות אחרים. חלקם לבשו חולצות עם כתובת לשיחרורו של פולארד, אותן הנפיקו חלק מהתלמידים.

 

בהפגנה, לאחר השמעת שלושה שירים שנכתבו בעברית ובאנגלית בהקדשה לפולארד, נאם ח"כ אורי אריאל שציין כי הוא חש בושה על כי לא עשינו די לשחרור פולארד. הרב שלמה אבינר, שחזר על דברים שהוא מרבה לומר ולכתוב, כי פולארד הוא גיבור והלוואי וכל ישראל יגלו גבורה דומה. הרב זאב ניסים מש"ס אמר כי אמנם נעשו נסיונות לשחרור, אך מעולם לא היו מספקים וכי יש להמשיך.

 

הגדיל מכולם ח"כ גלעד ארדן, שהכניס קו מעשי לנאומים באומרו כי ינסה לקדם הצעת חוק שתתנה כל הסכם שלום עם שחרורו של פולארד. הרב חנן פורת דיבר על רחל שמבכה את בניה, ועל כך שלא נוכל לשמוח עד שהבן פולארד ישוב לגבולו.

 

בכנס דיברו גם אלואונה שירין, ראש תנועת ימין ישראל, וסגן ראש עיריית ירושלים שמואל שקדי, שאמר כי היום הוא יעלה את נושא פולארד במועצת העיר, שם יכתירו את פולארד בתואר יקיר ירושלים. אסיר ציון לשעבר הרב יוסף מנדלביץ, אמר כי בפרשת פולארד יש חזרה על מכירת יוסף וחשיפה של תסמונת של שנאת יהודים אצל השלטון האמריקני וכי אין להאמין לבוש אם אינו משחרר את פולארד. יוזם ומארגן ההפגנה, אלי יוסף, מחנך ומורה לאנגלית במעלה אדומים, שעבר ברחבי הארץ כדי לשוחח בארץ עם תלמידים אמר כי ימשיך בפעולתו ויגייס בהמשך עד הקיץ, גם אלפים מקרב הסטודנטים מכלל האוניברסיטאות, וכי מתוכנן מסע בראשית חופשת הקיץ, תחת כותבת דרישה לשחרר את פולארד ולהחזירו הביתה.

 

 

מיכאל קליינר יעמוד בראש רשימת חרות לכנסת

05/12/2002-טולי פיקרש

 

מועצת "חרות" בחרה שלשום ביו"ר התנועה ח"כ מיכאל קליינר למקום הראשון ברשימה

לכנסת ה16.

כמו כן בחרה המועצה ועדה שהוסמכה לנהל מו"מ לצירוף של אישים וגופים שאמורים להשתלב ברשימת חרות ולדרג את רשימת המועמדים שלה לכנסתה 16.

כזכור, קליינר יצא לא מזמן ביוזמה לשלב את ג'ונתן פולארד ברשימת חרות לכנסת "בכל מקום שירצה".

 

סקר: כרבע מהצעירים לא יודעים מיהו ג`ונתן פולארד

01/12/2002 -טולי פיקרש

 

למעלה מחמישית מהאוכלוסייה היהודית הבוגרת לא יודעים מיהו ג'ונתן פולארד - כך קובע סקר שנערך על-ידי מכון סמית בקרב מדגם מייצג של 501 איש מהאוכלוסייה היהודית הבוגרת. את הסקר הזמינה תנועת "חרות" של ח"כ מיכאל קליינר והוא נערך בחודש יולי השנה.

 

על-פי הסקר למעלה מחמישית מהאוכלוסייה היהודית הבוגרת לא ידעו מיהו פולארד; 6 אחוז מקרבם סבור שהוא מרגל אמריקאי שפעל בעיראק; פחות מאחוז סברו שמדובר בשחקן קולנוע אמריקאי; 2 אחוז ציינו תשובה אחרת ו14- אחוז פשוט לא ידעו מיהו. בקרב הצעירים עד גיל 30 המספר היה גדול יותר. רבים מהנסקרים מעל גיל 3 לא ידעו מיהו פולארד.

 

ח"כ קליינר פרסם ביום שישי את ממצאי הסקר, בעקבות טענות שנשמעו כאילו הצעתו לשלב את פולארד ברשימת "חרות" לכנסת בכל מקום שייבחר, היא לא יותר מגימיק בחירות.

 

בעקבות ממצאי הסקר פנה ח"כ קליינר לשרת החינוך, לימור לבנת, וביקשה לשלב בתכנית הלימודים יום לימודים על פולארד ותרומתו למדינת ישראל. קליינר טרם קיבל תשובה.

 

אורלב לשרון: בשיחתך עם בוש אל תשכח את פולארד

05/05/2002

 

ח"כ זבולון אורלב שלח אמש מברק לשרון ערב צאתו לארה"ב, ובו הוא מבקש ממנו להעלות בשיחותיו את נושא פולארד.

"ביציאתך לארה"ב ברצוני להזכיר לך את יהונתן פולארד הנמק כבר שנים בכלא האמריקאי. שיחרורו של פולארד חשוב לעם היהודי לא פחות מחשיבות שחרורו של ערפאת לממשל האמריקאי.

"אני מבקש ממך כראש-ממשלת ישראל, לפנות אישית לנשיא ארה"ב ולחזור לישראל יחד עם פולארד" כותב ח"כ זבולון אורלב.

 

הילרי קלינטון בסבארו ירושלים: ערפאת אחראי לטרור, ``חשוב להגיע לכאן הטרור לא ינצח`` - התחמקה מנושא פולארד 

24/02/2002  -יפה גולדשטיין

 

מוקפת אהדה של ירושלמים עובדי אורח, סיירה אתמול הסנטורית הילרי קלינטון בירושלים יחד עם ראש העירייה אהוד אולמרט.

אחרי ביקור בעירייה, בו העניקה לה חברת מועצת העיר ויו''ר הוועדה לקידום מעמד האישה, מינה פנטון, עבודה אמנותית של מזמור ''אשת חיל'' ביקשה קלינטון להגיע למסעדת סבארו בה אירע הפיגוע הקטלני הגדול בחודש אוגוסט האחרון, ומולו ארעו מאז שני פיגועי התאבדות נוספים. קהל לא גדול של עוברי אורח שהורחקו מסביבת סבארו, עמדו ממול וקיבלו את פני קלינטון במחיאות כפים קצרות. בלטו בקהל זה בני כת המאקויה היפנית בתלבושתם הלבנה עם מגיני דוד ששרו ''הבאנו שלום עליכם'' ו''עם ישראל חי''.

במסעדת סבארו המשופצת בלי זכר לאותת ההרס של הפיגוע, אמרה קלינטון לעיתונאים שהיא שמחה להביע סולידאריות עם תושבי ישראל ברגעים הקשים הללו, וכי חשוב לבוא לסבארו ולהראות שהחיים ממשיכים ושהטרור אינו מנצח. קלינטון הוסיפה שאמריקה אחרי ה 11 בספטמבר מחויבת עוד יותר לישראל ונגד הטרור, וכי תושבי ניו יורק חשים תחושות דומות לאלו העוברות על תושבי ישראל.

ביחס לערפאת אמרה קלינטון נחרצות כי הוא אינו פרטנר למו''מ ארוך וכי יש לו אחריות לטרור. בתשובה לשאלה על האיום העיראקי, אמרה קלינטון כי האיום הוא על העולם כולו ולא רק על ישראל וכי המימשל האמריקני בוחן דרכים לטפל בו.

קלינטון גם התבקשה להתייחס לעניינו של יונתן פולארד היושב בכלא זו השנה ה 17, יותר מכל מרגל אחר, אפילו מאלה שריגלו לטובת מדינה עוינת ולא לבת ברית כישראל. קלינטון התנערה מהשאלה באומרה כי זה עניינו של המימשל ולא בסמכותה, והוסיפה כי בקמפיין הבחירות שלה הציעה לפתוח את תיקו של פולארד לפני הציבור, כדי שהציבור יכריע בעיינו.

אולם, מאז התחלף השלטון לא נעשה דבר. קלינטון גם נמנעה מלהתייחס לעובדה שבעלה כנשיא התחייב בוואי לפעול למען שחרור פולארד בתמורה לשחרור המחבלים. בביקורה בכותל אחרי סבארו, סיפרה למינה פנטון שכבר פנתה אליה קבוצת פעילים למען פולארד וכי היא תבדוק מה אפשר לעשות בנדון.

 

קליינר ייפגש היום עם פולארד בכלאו בארה''ב, ימסור לו מכתב עליו חתומים 110 ח``כים הקורא לנשיא בוש לשחררו

20/02/2002

 

ח''כ מיכאל קליינר (חרות), המשמש כיו''ר הלובי למען שחרור ג'ונתן פולארד, ייפגש עמו היום בכלאו בארה''ב.

קליינר ימסור לפולארד עותק ממכתב עצומה שיזם ח''כ מיכאל איתן (ליכוד), הקורא לנשיא ארה''ב, ג'ורג' בוש, לשחרר את פולארד מהכלא. על המכתב חתומים 110 ח''כים, בהם גם ראש-הממשלה, אריאל שרון, ושר החוץ, שמעון פרס.

את המכתב יזם איתן לקראת נסיעתו של שרון לוושינגטון לפני מספר שבועות. כמו-כן ימסור לו את הפרוטוקול המתורגם של דיון הכנסת האחרון בעניינו, שהתקיים במלאת 16 שנים לישיבתו בכלא.

בכוונת קליינר לעודד את פולארד ולהבהיר לו כי מדינת ישראל אינה מפקירה אותו ואינה שוכחת אותו וכי הלובי בראשותו, יפעל להבטיח שממשלת ישראל תהפוך כל אבן על-מנת להביא לשחרורו. קליינר מתכוון לבחון עם פולארד דרכים חדשות לזירוז שחרורו מהכלא האמריקאי.

 

בוש יאמר הערב לשרון: חרף האכזבות מערפאת _ עדיין הוא ``פרטנר`` -

07/02/2002 מוטי זפט וטולי פיקרש

 

בוש יאמר הערב לשרון: חרף האכזבות מערפאת _ עדיין הוא ''פרטנר''

 ראש-הממשלה יצא אתמול לוושינגטון

* טנט בסנט האמריקני: מטרות אמריקניות עלולות להיות יעדים לטרור הפלשתיני.

 

ראש הממשלה שרון, יצא אתמול לפנות ערב לוושינגטון, לפגישה, הערב, עם הנשיא בוש.

מוושינגטון הגיעו מסרים, כי חרף אכזבותיה מערפאת על שלא פועל להפסקת הטרור ומתעלם מדרישותיה לחסל את תשתית הטרור, וושיגנטון עדיין רואה בערפאת את הפרטנר עימו יש לשאת ולתת. במקביל, בוש ידרוש משרון לנקוט שורה של הקלות לאוכלוסיה הפלשתינית, שרון צפוי להיעתר לכך.

בשיחתם יושם דגש גם על האיום האיראני והעירקי. שרון יבקש מבוש זמן התרעה ארוך

משניתן בעבר, בכל הקשור למהלכיה הצפויים של ארה''ב ביחס לעיראק, זאת בגלל החשש

לתגובה עיראקית נגד ישראל, בגלל מתקפה אמריקנית.

מזכיר המדינה, קולין פאוול, אמר אתמול בבית הנבחרים האמריקני, כי אם ערפאת רק יעשה

מה שארה''ב מצפה ממנו, ילחם בטרור, ימסור מידע נדרש על ספינת הנשק ''קארין איי'' ויפסיק את ההסתה _ ארה''ב תפעיל השפעתה כדי לאפשר לו להקים מדינה פלשתינית

שר הבטחון בן אליעזר, השוהה בוושינגטון, עידכן אתמול את סגן הנשיא צ'ייני על תפיסת

המשאית עם טילי קאסם 2.

אתמול נערך גם דיון חשוב בוועדה בסנט האמריקני, בו מסר טנט הערכה כי צפויה הסלמה

קשה בסכסוך הישראלי-פלשתיני, ומטרות אמריקניות עלולות להוות, גם הן, יעד לטרור . לדבריו, הסלמה משמעותית במיוחד עלולה לסכן גם את המשטרים במדינות ערב השכנות.

 

שרון ימסור לנשיא בוש מכתב החתום על ידי 110 ח''כים המבקשים לשחרר את פולארד 

 

 ראש הממשלה אריאל שרון ימסור לנשיא ארצות הברית ג'ורג' בוש בפגישתם הקרובה מכתב החתום על ידי 110 חברי כנסת, המבקש את שחרורו המוקדם של ג'ונתן פולארד.

את המכתב יזם ח''כ מיכאל איתן (ליכוד) , שקיבל את הסכמתו של ראש הממשלה למסור אותו באופן אישי לנשיא ארצות הברית. חותמי המכתב הביעו צער על העובדה שפולארד הפר את חוקי ארצות הברית, אך פנו לרגשותיו ההומניטריים של הנשיא.

יו''ר סיעת המפד''ל ח''כ שאול יהלום אמר כי שיחרור מוקדם של פולארד יהווה מחווה הומניטרית ומסר לאזרחי ישראל מצד הממשל האמריקאי. יהלום קרא לשרון ללחוץ ולא להרפות בעניין בפגישתו עם הנשיא בוש.

בסיום המכתב משבחים חותמיו את הנשיא האמריקאי על פעילותו למיגור הטרור, הדגישו את מחויבותה של ישראל לעמוד שכם אל שכם עם ארצות הברית במלחמה בטרור.

כאמור, על המכתב חתמו 110 חברי כנסת, למעט עשרת חברי הכנסת הערבים.