פולארד: שקריו של ביל קלינטון פוגעים בי בגלל שתיקתו של שרנסקי
23.06.04

Justice4JP, ג' תמוז תשס"ד.
תגובתו של יהונתן פולארד לפרסומים בספרו של ביל קלינטון ג' תמוז (22/יוני)

שש שנים של שקט מוחלט מצד השר נתן שרנסקי שחקן מפתח בפסגת וואי 1998 אפשרו לביל קלינטון להקים לתחייה את כל השקרים והבדותות בספרו החדש, "חיי", שפורסם היום (06/22/04)

זה מזעזע, לאור מה ששרנסקי סיפר לי, לאשתי אסתר, ולרב פסח לרנר בעת פגישתו עמנו בכלא ב 4 לפבוא' 2004. דבריו תאמו את הדיווחים ממקור ראשון שאסתר ואני שמענו קודם לכן מגורמי מפתח בוואי ביניהם ראש הממשלה בנימין נתניהו ומזכיר הממשלה דני נווה.

הנה מה ששרנסקי סיפר לנו:

הוא הצהיר שישראל "חצתה את כל הקווים האדומים שלה" במשא ומתן על שחרורי בוואי; לראשונה הסכימה לשחרר מחבלים עם דם על ידיהם בתמורה לשחרורי, "מכיוון שחשבנו שאתה ראוי לכך". הוא גם אישר ששחרורי היה ה"דיל-מייקר" שהביא לחתימת ההסכמים.

שרנסקי סיפר בצער על כיצד בסיום פסגת וואי, הבית הלבן האשים את ביבי בצורה שקרית כאילו רק ברגע האחרון הכניס את נושא שחרורי להסכם, על מנת לכפות על ארה"ב את שחרורי, בזמן שלמעשה הנושא נידון והיה חלק בלתי נפרד מההסכמים.

כעת, שימו לב לזה! שרנסקי סיפר לנו שהוא אישית התקשר למשרד החוץ של ארה"ב אחרי פסגת וואי על מנת למחות על השקרים הללו, שארה"ב הפיצה באופן רשמי. הוא סיפר לנו שהוא קיבל הבטחה אישית ממשרד החוץ של ארה"ב שהשקרים יפסיקו.

אבל השקרים של ארה"ב מעולם לא הפסיקו.שרנסקי פשוט נתן לנושא ליפול. מעולם לא הזכיר זאת באופן פומבי מעולם לא מחה שוב באופן פרטי. מעולם לא דיבר שוב על הנושא, עד שסיפר לנו את הסיפור הזה קהל קטן ופרטי בכלא באטנר שש שנים ארורות לאחר מעשה.

נכון להיום, גורמים רשמיים בארה"ב לא מודים בכך ששחרורי היה חלק בלתי נפרד מהסכמי וואי; שזה היה ה"דיל מייקר", ושארה"ב עדיין לא ביצעה את כל חלקה בהסכם. ישראל בצעה את חלקה ובאופן מצער שחררה 750 מחבלים ורוצחים מבלי לקבל דבר בתמורה.

זה כבר שש שנים מאוחר מדי לעצור את סיבוב השקרים החדש בספרו של קלינטון. אבל, ה"חובה המוסרית" (מלותיו של שרנסקי באשר לחובתו כלפי) מחייבת את סיומו של הפשע, להתייצב ולומר את האמת על מה שבאמת קרה בוואי. 

------------

הידיעה המקורית

קלינטון: לא הבטחתי את שחרור פולארד * פולארד: הוא משקר!

 
"
לא הבטחתי לשחרר את פולארד"

קלינטון הכחיש שהוא הבטיח לנתניהו לשחרר את ג'ונתן פולארד, במסגרת הסכם הביניים שהושג בפסגת וויי ב-1996. בספרו מתייחס קלינטון באריכות לדברי נתניהו וטוען שהוא אמר לנתניהו שהוא נוטה לשחרר את פולארד, אבל לא הבטיח לו את זה.


"
נתניהו איים לבטל את ההסכם אלא אם כן אשחרר את פולארד. הוא אמר שהבטחתי לו לעשות זאת בפגישה קודמת ולכן הוא הסכים לנושאים האחרים. האמת היא שאמרתי לראש הממשלה שאם זה מה שצריך לעשות כדי להגיע לשלום, אני נוטה לעשות זאת אבל אבדוק זאת עם אנשי. עם כל האהדה שיש לפולארד בישראל, זה מקרה קשה. הוא מכר את סודות המדינה שלנו, תמורת בצע כסף. במשך שנים הוא לא הביע שום חרטה", כתב קלינטון בספרו.

קלינטון אומר שהוא אמר לנתניהו "אבחן את הנושא ברצינות יחד עם טנט והצוות לביטחון לאומי, אבל מוטב שנתניהו יתרכז בצד הביטחוני של ההסכם, שיוכל לסמוך עליו יותר מאשר על שחרור פולארד".

למרות זאת קלינטון מתאר שהוא ניסה "למכור" את שחרור פולארד בשיחה עם יועציו ועוזריו השונים וכולם התנגדו.

"כשדיברתי עם סנדי ברגר (יועץ הנשיא לביטחון לאומי) וג'ורג' טנט (ראש ה-CIA), הם התנגדו נחרצות. גם מדלן אולברייט (שרת החוץ) התנגדה. ג'רג' טנט אמר לי שאחרי הנזק הכבד שהמרגל אולדריץ' איימס גרם ל-CIA, יהיה עליו להתפטר אם אמחל לפולארד. ממילא לא רציתי לעשות את זה. ההערה של טנט סגרה את הדלת", מתאר קלינטון את ההתרחשויות.

מפולארד נמסר בתגובה כי דבריו של קלינטון הם שקר. בהודעה שפירסם באמצעות הוועד למען שחרורו צויין כי שתיקתו ארוכת השנים של השר נתן שרנסקי, שנכח בפסגת וויי וסיפר לפולארד על ההסכמה, היא שמאפשרת לקלינטון לשקר, ומותירה את פולארד עצמו להירקב בכלא

http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-2936197,00.html

-------------

ועוד:

השר שרנסקי יפסיק לטפל בפולארד

"שרנסקי יפסיק לטפל בפולארד"

כך מעריכים מקורבי השר בעקבות מכתב ששלח לו פולארד, ובו תקף את הטיפול של שרנסקי בענייניו

מבוכה בלשכת השר נתן שרנסקי, האחראי לטיפול בשחרורו של ג'ונתן פולארד: האסיר שמרצה עונש מאסר מזה 18 שנה דורש משרנסקי להתפטר מתפקידו. מקורבי שרנסקי העריכו שהשר ימשוך את ידיו מהטיפול בתיק פולארד, אך עדיין אין לכך אישור רשמי.

במכתב לשרנסקי כותב פולארד: "פעולותיך מביאות רק נזק ולא תועלת והן אינן נעשות מתוך כוונה כנה להועיל לשחרורי". פולארד מעלה שורה של טענות קשות על טיפולו של שרנסקי בעניינו. בין השאר טוען פולארד שסיכם עם שרנסקי שהוא לא ייצור קשר עם "יריביו" בקהיליית המודיעין האמריקנית, אך השר הפר את הסיכום ונועד עם קספר ווינברגר, שהיה שר ההגנה בעת כליאתו של פולארד.

עוד טוען פולארד ששרנסקי מסתיר את העמדה שביטא האסיר בפגישה עם השר, שלפיה ראש הממשלה, אריאל שרון, מונע את שחרורו בכך שהוא מסרב לפנות לנשיא ג'ורג' בוש בעניין. פולארד מוסיף שידוע לו ששגריר ארה"ב בישראל אמר לבכיר ישראלי ש"ממשלת ישראל אמורה להגיש בקשה רשמית לשחרר את פולארד", אך דבר לא נעשה. לטענת פולארד, הוועדה הבין-משרדית בראשות מזכיר הממשלה, ממלאת תפקיד של "חברה קדישא" שאמורה "לקבור" אותו לכל חייו בין כותלי הכלא.

שרנסקי, שביקר אצל פולארד באחרונה, עתיד ככל הנראה לכבד את בקשת פולארד ולהפסיק לטפל בענייניו. לדברי מקורבי שרנסקי, הוא מתכוון להשיב בנימוס למכתבו של פולארד ולהודיע לו ש"בצער רב" הוא מקבל את פנייתו ומתפטר מהעיסוק בנושא. עם זאת מקורביו הוסיפו ששרנסקי ימשיך לעסוק בנושא מאחורי הקלעים.

"
נתן את הנשמה"

גורמים המקורבים לשרנסקי אמרו ששרנסקי קיבל "די קשה" את מכתבו של פולארד, "בעיקר מפני ש'נתן את הנשמה' למען פולארד, לרבות בתחומים שהשתיקה יפה להם". מטבע הדברים, הוסיפו המקורבים, לא כל פעילותו של שרנסקי ידועה לפולארד וספק אם הוא מסוגל לשפוט ולהעריך את שנעשה למענו מתאו.
השר שרנסקי עצמו סירב להתייחס לסוגיה. "בשל רגישות הנושא ובשל מה שנעשה עד כה למענו אנו מעדיפים שלא לדבר בנושא", אמר שרנסקי. "אפשר רק לציין שלאחר 18 שנות כליאה בתנאים קשים אפשר לקבל בהבנה התבטאויות כאלה ואחרות של יונתן".

תביעתו של פולארד עוררה מבוכה גם בקרב הוועד הישראלי למען פולארד. "מדובר כנראה באי-הבנה, משום שמכל שרי הממשלה והח"כים אין מי שמטפל בנחרצות רבה יותר בפרשת פולארד מאשר שרנסקי", אמר ראש הוועד, אלי יוסף.

NRG מעריב