עצרת שובתי הרעב למען פולארד 30-6-04

 

עצרת שובתי הרעב למען פולארד

כתיבה ותמונות: מאיר גולן

בהפגנה מול הכנסת הגיעו היום כמאתיים וחמישים משתתפים. העיתוי הוא סיום היום הרביעי של שביתת רעב למען שחרורו המיידי של יונתן פולארד. את השביתה קיימו כארבעים "נוער פולארד" באוהל מחאה מול משרד ראש הממשלה במשך השבוע.

אלי יוסף, יו"ר מטה המאבק למען פולארד, פתח את העצרת בשבח אותם ארבעים בני נוער שראו צורך לפתוח את חופשת הקיץ שלהם בשביתת הרעב. "המספר ילך ויגדל" אמר אלי יוסף, זו יריית פתיחה שתדביק אחרים להמשיך בצעד זה. זהו מאבק שהלב יגיד הכל.

נציגת שובתי הרעב, רעיה זיו, מגבעתיים, הבהירה לקהל, שלא יכלו לצאת לחופשה ויונתן פולארד בכלא 19 שנה ואין לו חופש. "אין אנו משלים את עצמינו שיונתן ישוחרר מחר בבוקר, אך זה מעלה את המודעות הציבורית", אמרה. "יונתן אחינו אתה לא שכחנו ולא נשכח", קראה.

נציג שובתי הרעב, אברהם נוימן, מירושלים, הקריא את רשימת כל שובתי הרעב שבאו מכל רחבי הארץ והודה להם על השתתפותם.

בעצרת נאמו רבנים ונבחרי ציבור.

הרב שלמה אבינר הבהיר לקהל שיונתן פולארד הוא "רבינו" במסירות נפש. "במצוה הזאת שאנו נאבקים בשבילו אנו אומרים שמסירות נפש זה מעל לכל. והוא רבינו במסירות נפש. אנחנו רוצים ש"רבינו במסירות נפש" יהיה פה איתנו. אנו בעלי מסירות נפש קטנה. הוא בעל מסירות נפש גדולה. אנו רוצים שיהיה בתוכינו. בשבילו ובשבילנו. בשביל עם ישראל. בשביל הצדק, היושר לסלק את העוול מן המין האנושי. זה המאבק שנושא על כתפיו. זה המאבק שנאבק עד שחרורו השלם, במהרה בימינו אמן".

בא לחזק גם מר משה קינן, אביו של אביהו קינן הי"ד, מסיירת גבעתי שנפל בעת פעילות צבאית בעזה. בנאומו לאור מה שקרה לבנו ולמצבו של יונתן, הסיק ואמר : "אנו צריכים לא לבקש אלא לדרוש. לא להתחנן! בקומה זקופה ובעוצמה ולא להתבייש. יונתן הוא שלנו. "שלנו" זה "שלי" ברבים. יונתן הוא שלי. כמו שהיה לי בן שקראו לו "אביהו קינן" יש לי עוד בן שקוראים לו "יונתן פולארד". אני מציע לכל אחד ואחד להוסיף שם ליונתן פולארד. מהיום לא קוראים לו יונתן פולארד. אלא יונתן פולארד מזרחי, יונתן פולארד לוי, רבינוביץ וכן הלאה!". "אני קורא לממשלה וראש הממשלה, תעשה מעשה שאף אחד לא עשה עד היום. תתחיל להלחם בשביל פולארד. לא לבקש רחמים אלא להלחם. מחר בבוקר תקרא לשגריר ארה"ב בארץ ותאמר לו: 'אני דורש את יונתן פולארד כי הוא שלי' ".

נאם גם פרופ' הלל ויס: הוא ציין כיצד אנו עדים לצעירנו במהלך ההיסטוריה וגם בתקופתינו בשרשרת של אירועים מצמררים של הפקרת אנשים למטרות לא ישרות. "צריכים להבין, שאותו אדם שתיעד, צילם והתריע, הוא הציל את העולם. אין אדם שמגיע לו פרס נובל לשלום יותר מפולארד. והם מתנקמים בו כי הוא מסמל את המצפון". פרופ' ויס הציע שלא לשתף פעולה עם נציגים דיפלומטים של ארה"ב ולהסביר להם שזה חשוב לשלטון הישראלי שפולארד ישוחרר.

ח"כ גלעד ארדן, יו"ר שדולת פולארד בכנסת נשא נאום מרגש "מלב אל לב" כדבריו. כואב לו שכל תושבי ישראל לא ממלאים את הרחובות לשחרר יהודי שמסר את עצמו כדי שלא ניהרג. ארדן הבהיר שהמצב מאוד "לא נעים" בכנסת. אותו אדם "שצריך לשכנע אותו למה לא לעקור יהודים מאדמתם, יהיה קשה לגייס אותו שיעשה הכל למען יהודי שעשה הכל למען בטחונה של ישראל!". "אסור לאבד תקוה" הוסיף, "יש לשמור על המאבק על אש גבוה ולהזכיר לראש הממשלה שעד שלא ישוחרר יונתן לא יהיה רגע של שקט".

 

רעיה זיו, משובתות הרעב

 

אלי יוסף, יו"ר מטה הפעולה למען פולארד

 

הרב שלמה אבינר

 

אברהם נוימן, משובתי הרעב - מקריא את שמות השובתים

 

   
אפרת

היה טוב וחבל שהגיעו כ"כ קצת אנשים.
חייבים להגיע לעוד קהל גדול של אנשים...

 

Yosm

אמנם לא הייתי בהפגנה, אבל רוב האנשים שהגיעו לבקר אותנו בשביתה, אמרו שלא רואים אותנו מבחוץ, לדעתי זה גם צריך להשתנות.
_________________
אחים לא מתנתקים

 

עוד תמונות מהעצרת צילם חיים חרמון

עדי אייל נציגת שובתי הרעב


שובתי הרעב א'


שובתי הרעב ב'


איילה שחזרה לפעילות לאחר ההתאוששות

 

ברוך מרזל

 הלל ויס

 

 

משה קינן

סיכום שביתת הרעב

עדי גינזבורג, י"ג תמוז תשס"ד

ביום ראשון בבוקר התחלנו את אירועי השבוע בהפגנה של כ30 משובתי הרעב מול ישיבת הממשלה. לאחר מכן פנינו להקמת המאהל בו שהינו במשך ימי השביתה. בערב הגיע הרב אבינר לחזק את השובתים. [תמליל דבריו של הרב אבינר כמו גם שיחותיהם של רבנים ואישים נוספים שביקרו במאהל יועלו לאתר בהמשך השבוע הקרוב].

ביום שני החלו חברי כנסת לבקר במאהל המחאה. בסה"כ ביקרו במאהל כ30 מהליכוד, העבודה, המפד"ל, האיחוד הלאומי, ישראל בעלייה, ש"ס ויהדות התורה. בכל יום נכנסו חלק משובתי הרעב לבניין הכנסת והחתימו ח"כים על מכתב לרוה"מ הקורא לו לפנות לנשיא ארה"ב ולבקש ממנו לחון את יהונתן מיידית על מנת שיספיק לחוג בביתו את יום הולדתו ה50 שיחול בעוד כחודש. בסה"כ חתמו על העצומה עד עתה כ35 ח"כים מכל הסיעות. העצומה תועבר בימים הקרובים לידי חברי הכנסת אורית נוקד וגלעד ארדן על מנת שיחתימו עליה ח"כים נוספים ויגישו אותה לראש הממשלה. במהלך היום גם הצטרפו בני נוער נוספים לשביתת הרעב עד שמספרנו עמד על כ50. כמו כן הצטרפו עוד שובתי שבת שנשארו אף הם לישון במקום.

גם ביום שלישי ביקרו ח"כים ואישים נוספים במאהל. גולת הכותרת הייתה ביקורו של הרב מרדכי אליהו שהגיע למאהל לפנות ערב וסיפר לשובתים על ביקוריו אצל יהונתן. הרב גם ביקש מהשובתים לחדול משביתת הרעב אך לאחר שהסברנו לו כי אנחנו מקפידים לשתות וכי השביתה היא קצובה בזמן הוא אמר שנמשיך בה כמתוכנן.

ביום רביעי התקיימו שיחות נוספות, ביניהן שיחתו של הרב דב ליאור ושיחתו של אסיר ציון לשעבר, הרב יוסף מנדלביץ'. לאחר מכן, בשעה 17:30 התכנסו בחלק העליון של גן הורדים מול הכנסת וקיימנו במקום הפגנה שבה השתתפו למעלה מ200 איש. אכן, היו לנו הפגנות גדולות בהרבה, אך לראשונה היה מדובר באירוע שבו אנשים "לקחו אישית" את העוול שנעשה ליהונתן עד כדי כך שהסכימו לשבות רעב במחאה ובדרישה לתיקונו.

בהפגנה נאמו מספר אישים, ביניהם האב השכול משה קינן, פרופ' הילל וויס ויו"ר תנועת חי"ל, ברוך מרזל. כמו כן נאמו בהפגנה בני נוער שהשתתפו בשביתת הרעב.

שובתי הרעב יצאו מהשבוע הזה עם הבטחה אחת לא ננוח ולא נשקוט עד שאחינו יהונתן יהיה איתנו כאן בארץ.


ילד חמוד בכניסה למאהל


חה"כ יולי אדלשטיין נזכר בשביתות הרעב שעשו למענו כשהיה אסיר ציון


הרב מרדכי אליהו מספר על ביקוריו אצל יהונתן 

 

סיכום דברי המבקרים במאהל המחאה

http://www.freepollard.org/18Tamuz5764.html

רעות בן יוסף ואמונה בלינקי, י"ח תמוז תשס"ד

יום שני ט' תמוז:

השר נתן שרנסקי

ח"כ גילה פינקלשטיין

ח"כ אורית נוקד - ראש השדולה למען פולארד

ח"כ מהאיחוד הלאומי

ברוך בן יוסף - אחד מעורכי הדין של פולארד

ח"כ אופיר פינס

ניסן סמולאנסקי - יו"ר המפד"ל

ח"כ מש"ס ויהדות התורה ויולי אדלשטיין

שאול יהלום

יום שלישי י' תמוז:

הרב מרדכי אליהו

ח"כ הר' ישראל אייכלר 

 

השר נתן שרנסקי

2 נקודות שהוא דיבר עליהם:

א) זה לא מספיק לדרוש מארה"ב "לשחרר את פולארד" צריך לדבר ולפעול בתוך ארה"ב, כי יש שם אנשים שעדיין כועסים על פולארד.

ב) ארה"ב דוגלים בשיטה שיחסים עם מדינת ישראל זה דבר אחד ויונתן פולארד זה דבר אחר, אסור שתהיה הפרדה! זה אותו דבר!

שאלה: למה עושים למען עזאם עזאם ולא למען פולארד?

נתן שרנסקי: אתה יכול לשאול בדיוק אותה שאלה על אלחנן טננבאום, אם הייתה לנו אפשרות להחליף את יהונתן זה היה טוב, אבל זה לא היה באפשרותנו חיפשנו בעבר בכל מיני מקומות וגם ברוסיה אדם שנוכל להחליף אותו ביהונתן, אבל לא מצאנו אדם כזה שארה"ב תרצה אותו.

שאלה (יעקב): פולארד שלח לך מכתבים למה לא ענית לא?

נתן שרנסקי: אני כותב ליהונתן לא דרך האינטרנט או דברים כאלה אבל כתבתי לו מכתב אישי.

שאלה (עדי): ראש הממשלה טען שהוא הורה לשגריר ישראל בארה"ב לבקר את יהונתן מידי פעם (ראיון בזרעים- עיתון של בנ"ע בערך בחודש ניסן) למה זה לא קורה?

נתן שרנסקי: אני באופן אישי חושב שצריך לשלוח את השגריר לבקר את יהונתן אבל יש בממשלה אנשים שלא מסכימים איתי ולכן זה לא קורה.

שאלה (עדי): איזה אנשים מפריעים? יש לך שמות? שנדע מול מי צריך לעבוד.

נתן שרנסקי: אני לא יכול להגיד לך שמות.

שאלה (רוני): אמרת שאם היה את מי להחליף זה היה קורה, אבל כבר היה, איך זה שזה לא קרה?

נתן שרנסקי: מי היה? (מנסים לברר אבל לא מוצאים מי זה כנראה שלא היה) אם היה מישהו להחליף ברור שהממשלה הייתה עושה את זה.

שאלה (פנחס): כל הכבוד על פעולותייך למען פולארד! אבל מה הממשלה בתור ממשלה עשתה למען פולארד? ומה אנחנו צריכים לעשות כדי שהממשלה תעשה?

נתן שרנסקי: הממשלה הכירה בפולארד בתור סוכן רשמי שלה, היא לקחה אחריות על כל מעשיו, היא פנתה לארה"ב כמה פעמים בבקשה לחנינה (כמו בהסכם וואי שפולארד כמעט שוחרר)

ברור שזה לא מספיק בגלל שפולארד עדיין בכלא, לדעתי חשוב מצד אחד להוריד התנגדות לשחרור מארה"ב, ומצד שני להבהיר לארה"ב שאין הבדל בין יונתן לבין היחסים שלנו איתם.

ביקור שגריר של מדינת ישראל זה הוכחה שאנחנו חושבים שפולארד הוא חלק ממנו. צריך להתמקד בבקשה לשליחת השגריר.

בקשר לדיבורים על שחרור פולארד בזמן הסכם וואי:

ההחלטה לעלות את עניין פולארד הוחלטה במטוס בדרך לוואי, בזמן שדנו על שחרור אסירים היועץ של רוה"מ (בזמנו רוה"מ היה בנימין נתניהו) הציע להעלות את נושא פולארד.

קלינטון הבטיח לרוה"מ שברגע שההסכם ייחתם יונתן פולארד ישוחרר. כמה שעות לפני חתימת הסכם וואי הידיעה על השחרור הודלפה לתקשורת ואז השחרור בוטל, למרות זאת חתמו על ההסכם, ארה"ב הסבירה שהיתה התנגדות גדולה בסי.אי.אי. ובפנטגון, וקלינטון (נשיא ארה"ב בזמנו) אמר שהוא לא הבטיח אלא אמר שישתדל לשחרר את פולארד)

 

ח"כ גילה פינקלשטיין

שלום, אני שמחה להיות פה עם תלמידים שאיכפת להם, זו הזדמנות לומר על אלי יוסף הרבה מחמאות (כולם מוחאים כפיים...) אין אדם שאני מכירה שהוא כל כך מסור למשימה שלו, יום ולילה, אני כל כך המומה מהמסירות שלו, אם כולם היו כמו אלי אז מזמן כבר פולארד היה פה.

אני קיבלתי על עצמי אחרי שיחה עם אלי יוסף להיות אחראית על עניין פולארד במפלגה שלי (מפד"ל), יש לי פה מכתב שכתבתי ואני רוצה להקריא לכם אותו.

ח"כ אורית נוקד - ראש השדולה למען פולארד

צהריים טובים! כל הכבוד לכם שמיד אחרי שסיימתם בגרויות באתם לכאן מתוך אידיאל.

לדעתי נעשה עוול גדול ליונתן, ביקרתי  אצלו בכלא לפני שנה, בכנסת אנחנו מנסים לפעול באמצאות שאילתות, הצעות לדיון וכדומה.

מי שמתמיד בזה זה חבר הכנסת יורי אדלשטיין וגם אני מנסה כפי יכולתי לפעול למען יונתן, לא מזמן הגשתי שאילתא בנושא המרגל ששוחרר לא מזמן מהכלא האמריקאי (המרגל הזה זכה לביקור השגריר של מדינתו פעם בחודש) וגם פניתי לשר החוץ (סילבן שלום)מאוד מעניין אותי מה הוא יענה לי. חלקכם בוודאי הייתם בנטיעות למען יהונתן בט"ו בשבט, אני מקווה שיונתן יבוא ושהוא ואשתו יראו את היער.

אני רוצה להקריא מכתב שאני וחבר הכנסת גלעד ארדן כתבנו לרוה"מ.

 (אורית קוראת את המכתב...)

על המכתב הנ"ל חתומים אני גלעד ועוד מחברי השדולה. אנו מקווים שיונתן יגיע במהרה בימינו ואיך שאומרים אמן.

שאלה (גאולה): אני מבקשת שתזכירי את יונתן בכל הזדמנות שאת יכולה.

אורית נוקד: אני מזכירה, נא למסור דברים נוספים שאפשר לדבר עליהם.

שאלה (רעות): מה את מציעה לנו לעשות? בתור מטה ולא בתור חברת כנסת?

אורית נוקד: אפשר להציע להיות אורחים של סיעות בכנסת, שלכל סיעה תגיע משלחת, כדאי גם לדעתי לעבוד דרך התקשורת.

שאלה (פנחס): איך אפשר לפנות לציבור החילוני?

אורית נוקד: צריך שיהיה אחד כמו אלי חילוני... אני יכולה לנסות לפעול אבל תהיו איתי בקשר.

שאלה (עדי): אם פונים לנוער חילוני, אפשר לקבח ממך מכתב שפונה אליהם.

אורית נוקד: זה לא נראה לי בעיה, תהיו איתי בקשר.

שאלה (מוריה): האם לדעתך פולארד עשה את המעשה הנכון?

אורית נוקד: כן.

 

ח"כ מ"האיחוד הלאומי"

אריה אלדד, אורי אריאל, יורי שטרן, צבי הנדל וצ'יטה כהן.

אריה אלדד: אנשים צעירים חושבים בצורת שחור לבן, בעניין פולארד לכאורה המצב ברור ופשוט, פולארד צודק, ממשלת ארה"ב לא צודקת, ומדינת ישראל גם היא אינה צודקת כי היא לא פועלת מספיק למען שחרור פולארד. כשגדלים מגלים שהחיים יותר אפורים, פולארד זה פרשיה מסובכת ומורכבת, בשורה התחתונה אני תומך בשחרור פולארד ובכל המעשים למענו. כשביקרתי אצל פולארד לא היה לי ברור מדוע הממשלה לא עושה דבר למענו, אבל אח"כ ביקרתי אצל אנשים בארץ והתברר לי מדוע הממשלה לא יכולה לפעול למען פולארד.

אורי אריאל: קודם כל צריך להעיר את האזרחים בישראל, קשה מאוד להזיז את ארה"ב אם בישראל אין מספיק פעילות, לכן קודם כל הכנסת והציבור בארץ. להמשיך בכל הפעילות שמעוררת את האזרחים בארץ, לדאוג שיזכו ליותר תקשורת, נגיד לפני חודשיים היתה כתבה גדולה בידיעות אחרונות על פולארד.

צריך להגדיר מה המטרה, אם לא אז נורא מתפזרים, אי אפשר לדלג על שלבים, זה צריך להיות תהליך, להיות לפי שלבים, העניין שלכם מאוד חשוב, אנחנו מוכנים לעשות כמעט הכל למען יונתן.

שאלה (גאולה): בתור ח,כ אתה לא יכול לפעול בלי לחץ ציבורי?

אורי אריאל: פולארד זה נושא מסובך, אנחנו מנסים, אבל כדי שרוה"מ יתן לזה משקל מספיק חזק ויבוא לנשיא ארה"ב עם רשימת נושאים לםפעולה וביניהם ארה"ב, צריך לחץ ציבורי.

אנחנו עושים, אנחנו מנסים, אריה ביקר אצלו לפני 4 חודשים, אבל אם יש נושא שלא מדברים עליו סימן שהוא לא חשוב ולכן חברי כנסת לא מתיחסים אליו. מאבק ציבורי הוןא הכרחי.

שאלה (רוני): כל החברי כנסת שמדברים על פולארד, מדברים על דברים שאי אפשר לדעת. יש באמת דברים כאלה? אם כן איך לא יודעים אותם? זה נראה כאילו זה התחמקות.

יורי שטרן: ארה"ב רואים דבר אחד, עובד שלהם הדליף דברים, ואצלם זה לא רגיל להדליף, גם העובדים בארה"ב מעדיפים לשתוק כדי לא להפר את נאמנותם לארה"ב.

אני לא מרגיש שהסיעה יכולה להמציא את הגלגל, קודם כל: לחץ ציבורי בארץ, קשר עם קהילות בארה"ב דרך קשר שיש בין ישובים ובי"ס בארץ למקבילים בחו"ל.

אורי אריאל: לארה"ב יש 2 טענות:

טענה 1: מעבר לפולארד היה עוד מרגל שישראל לא מוכנה להסגיר.

טענה2: ישראל התחייבה להחזיר את כל המסמכים שקיבלה מפולארד, והיא לא החזירה.

צבי הנדל: אנחנו מסתובבים מסביב לעצמנ, זה כמו דו שיח של חירשים, הבעיה של המאבק היא שאין זעקה גדולה, הפעולה שלכם היא עצומה, אבל היא התחלה.

יורי שטרן: כל הכבוד לכם ישר כוח.

 

ברוך בן יוסף - אחד מעורכי הדין של פולארד

סקירה של המאבק המשפטי למען פולארד בארץ: עד לפני 10 שנים המדינה לא הכירה ביונתן כסוכן שלה לכן פנינו לבית משפט כדי שיתנו לפולארד אזרחות ויכירו בו כסוכן רשמי של המדינה. זה בושה שאדם שמסר את חייו למען ביטחון עם ישראל צריך ללכת לבית משפט כדי לקבל הכרה. יונתן קיבל הכרה באותו משפט.

כל הממשלות התייחסו אל פולארד כאל נושא שצריך להתעלם ממנו, ויחסית לממשלות אחרות (ממשלות בראשות רבין, נתניה וברק) היא המתעלמת העיקרית מיונתן.

מיצינו את כל המהלכים המשפטיים בארץ, אף פעם לא קיבלנו פסיקה בעד יונתן בבית המשפט העליון.

הגעתי למסקנה אחרי כל השנים של המאבק למען פולארד, שמאבק מלמטה כמו המאבק של המטה זה הדבר היחיד שיעזור.

ביום ירושלים הייתה סעודה של גוף של יהדות ארה"ב שנקרא או.יו. והזמינו לסעודה את קרצר, שגריר ארה"ב בארץ. ברגע שקרצר התחיל לדבר הנפתי את התמונה של יונתן והתחלתי לצעוק, בהתחלה היה קריאות של בוז אבל לאט לאט זה הלך, זה גם פעולה שהיא לא עבירה על החוק.

לדעתי צריך ללחוץ על הקונסוליה והשגרירות האמריקאית, כמו שעשינו במאבק למען יהודי רוסיה, בלי לחץ על ארה"ב מלמטה אני לא רואה שום אפשרות אחרת לשחרור פולארד.

אני חושב שהפעולות מלמטה משפיעות על מי שיושב למעלה, הצגת תמונה של יהונתן זה פעולה חוקית שיכולה לעזור מאוד, שגריר ארה"ב מתפלל כל שבת בבית כנסת בהרצליה וצריך להזכיר לו את פולארד, כל אירוע כזה עובר מהשגרירים ישר לארה"ב ושומעים על זה בוושינגטון, בכנסת יש תמיכה בפולארד אבל בממשלה אין, לדעתי צריך לפעול מול ארה"ב, בהצלחה בכל פעילותכם.

שאלה (רמאל): כדאי לעבוד מול ההמשלה או מול ארה"ב? לא כדאי לעבוד מול שתיהן?

ברוך בן יוסף: הממשלה הזאת היא הכי גרועה מבחינת יהונתן,. אני לא חושב שבמצב הנוכחי היא תעזור, לדעתי מאבק מול ארה,ב זה יותר טוב וזה גם יעזור, כמו מה שהיה בהפגנה הטלפונית מול השגרירות, גם אם ממשלה לא רוצה, הציבור רוצה וזה צריך להיות במודעות של ארה"ב.

 

ח"כ אופיר פינס

באתי כדי להזדהות איתכם אני חושב שהמאבק שלכם חשוב מאוד, אני שמח לראות שיש בארץ תלמידים שאיכפת להם מפולארד.

יונתן פולארד היה מרגל לטובת ישראל ולא גרם נזק לארה"ב חוץ משהם נפגעו נפשית (הם לא הבינו איך זה שהצליחו לרגל אצלם) אבל ביטחונית הם לא נפגעו, אני לא מצדיק ריגול זאת לא פעולה שצריך לעשות, אבל בשום מקרה בארה"ב לא קיבלו כזה עונש על ריגול אפילו במקרים קשים מאוד שגרמו נזק לארה"ב.

פולארד הוא בן אדם שיושב 19 שנה בכלא, שכל המשפט שלו התנהל בהונאה, עורך הדין שייצג אותו היה שותף במודע או שלא במודע לתוצאה, הוא שיתף פעולה עם ארה"ב, הגיע לעסקת טיעון והיה צריך לקבל עונש הרבה יותר קטן, בעקבות לחץ הסי.אי.אי. ניתן לו העונש החמור ביותר. נעשה לו עוול גדול!

בזמן שאני חבר כנסת ביקרתי את יונתן ופעלתי למענו, זה מאוד מתסכל שאין התקדמות,כמו שברוך (בן יוסף) אומר זו הממשלה הכי גרועה בטיפול בפולארד, וגם ממשלות אחרות לא פעלו (חוץ ממשלת נתניהו).

חברי כנסת כמו לימור לבנת ודני נווה ירדו מפעילות בנושא פולארד, רוה"מ לא מדבר על עניין פולארד, אפילו את העצומה לנשיא בוש בחתימת 112 חברי כנסת הוא השאיר בישראל.

אני חושב שזה לא במקרה, חוסר המעש נובע מזה שהם מפחדים מארה"ב, הם גם מפחדים ממה שיונתן יגיד כשהוא יגיע לארץ,ולכן הרבה אנשים במדינה מעדיפים שהמצב יישאר כמו שהוא עכשיו.

בהצלחה בפעילות! הפעולה שלכם לא תשחרר את פולארד אבל זו פעולת מחאה, אני חושב שאתם כן משפיעים על דעת הקהל, זה מחאה חשובה, רק תשמרו על עצמכם, לדעתי כדאי לפעול גם עם בני נוער חילוניים, זה הרי עניין של כולם (לא של ימין או שמאל, דתיים או חילוניים) הרי פולארד הציל את כל עם ישראל.

שאלה (גאולה): מה אתה ממליץ לנו לעשות? מה צריך לעשות?

אופיר פינס: צריך לדעת שהשחרור שלו קשה ומורכב, אבל בסוף הוא ישוחרר, כל אחד יעשה כמיטב יכולתו. כדאי להתמקד בראש הממשלה או בשר החוץ (אוהל מחאה ליד הבית), זה לא אומר שאם מישהו פועל אז ישר פולארד ישתחרר זה לא ככה, אבל כל דבר מקדם את המאבק, צריך כל הזמן לשמור את עניין פולארד בתודעה.

שאלה (נפתלי): ניסחנו איזשהי עצומה לרוה"מ, רצינו לדעת אם תרצה לחתום עליה.

אופיר פינס: תלוי מה כתוב בה אבל נראה לי שכן.

 

ניסן סמולאנקי - יו"ר המפד"ל

באתי להזדהות עם מה שאתם עושים ולהיות חלק ממכם.

לציבור הדתי ציוני ברור שנושא פולארד הוא כואב, השאלה היחידה היא מה אנחנו יכולים לעשות למען שיחרורו, אני לא יודע מה להגיד לכם, ניסינו כל מיני דברים וזה לא כל כך הולך, אני בא לשבת יחד איתכם  ולנסות למצוא דרך לפיתרון.

שאלה (ליטל): אתה יכול להעלות הצעות לסדר היום?

ניסן סמולאנקי: מעלים הצעות.

ליוסף לקח 22 שנה להיות מאסיר למשנה למלך. הקב"ה יעשה את שלו.

 

ח"כ מש"ס ויהדות התורה ויולי אדלשטיין

הר' אלי ישי, הר' דוד אזולאי, הר' דוד זאב, הר' מאיר פורוש.

הר' אלי ישי: אני מברך על היוזמה, במיוחד שהיא של בני נוער, זה דבר יפה מאוד, אין ספק שיש עוד הרבה מה לעשות , מה שנעשה זה לא מספיק, צריך לעשות עוד דברים שעד עכשיו לא חשבנו עליהם.

לפני 6 שנים נסעתי לבקר את יונתן, הבאתי לו אגדה של פסח עם חתימה של הר' עובדיה יוסף, זה נורא שימח אותו.

בפירוש: נעשו דברים אבל כל עוד שהוא בכלא זה לא מספיק.

גם עצם המאבק חשוב, הרבה מאמצים נעשו ע"י ראשי ממשלות לשעבר, גם עם נעשה כמעט הכל עדיין יש מה לעשות, כי עברו הרבה שנים.

 אני מברך את היוזמה, שערי דמעה לא ננעלו אם נתפלל זה בטוח יעזור, אנחנו לרשותכם ביום שני ושלישי, באתי כדי לחזק ולברך, זה דבר חשוב אז שיהיה בהצלחה.

הר' מאיר פורוש: קטונתי מלומר דברי עידוד, אני מעודד אתכם על כך, אתם עושים מעשה כל כך חשוב.

אני חושב שאתם מחוזקים במה שאתם עושים,ביום שלישי יש בכנסת דקת דיבור שבה יכולים חברי כנסת לעלות ולדבר על נושא כלשהו במשך דקה, כל יום שלישי יולי אדלשטיין מבקש לדבר ומדבר רק על יונתן פולארד, כתוב "קנאת סופרים תרבה חוכמה" אני קינאתי קצת ביולי אז הבאתי לפה חברי כנסת שיהיו פה כדי להתפלל מנחה.

אני כועס על רוה"מ שלא הביא את העצומה של ה112 חברי כנסת לנשיא בוש.

יולי אדלשטיין: ישר כוח לכל המשתתפים, לא מתים מהשביתה, אני באופן אישי מתרגש מאוד כי במאבק למען יהודי רוסיה היו המון בני נוער והתמונות נראות בערך אותו דבר. קצת משהו אישי: כשהייתי בבית הסוהר הייתי במצב יותר קש משל יונתן, לא קיבלתי מכתבים מחוץ לארץ, אבל למרות זאת יהודים מכל העולם כתבו מאות מכתבים, למרות שאני לא קיבלתי אותם, פעם אחת בטעות קיבלתי מכתב מבית שאן היה כתוב במכתב שכמו שחגגנו את הפסח ביחד לפני 3 שנים כך נזכה לחגוג אותו השנה ביחד בארץ, מי שכתב את המכתב היה מישהו שישב איתי בכלא לפני כמה שנים והשתחרר, אני לא יודע למה קיבלתי את המכתב, זה היה בסיעתא דשמיא.

אנחנו נמשיך לעשות את התהליך העצום שלנו שהוא כמעט 20 שנה ונקווה שלא יגיע ל20 שנה.

שאלה (עדי): אולי אפשר לבקש מהר' אלישיב להמליץ על פולארד וכך כל מי שמקשיב לר' אלישיב יפעל למען פולארד, אפילו טלפון אפילו פקס, כל דבר עוזר.

הר' מאיר פורוש: אני מוכן לקחת את זה על עצמי בעז,ה.

שאלה (יוס): אלי ישי היה אצל יונתן לפני 6 שנים, ברור שחברי כנסת נוסעים המון פעמים לארה"ב, אפשר לבקש שיבקרו אותו יותר.

יולי אדלשטיין: כשהייתי אצל יונתן הוא אמר לי שכל הכבוד שבאתי אבל שזה לא מספיק, כי צריך שיותר חברי כנסת ושרים יגיעו, דיווחתי על הביקור בישיבת הממשלה, בעקבות זה היו בערך 5 שרים שנסעו לבקר את יונתן, גם כיום אורית נוקד, אופיר פינס ואחרים נוסעים, מה שלא בסדר זה שאין ביקור אצל יונתן של שגריר ישראל בארה"ב.

שאלה (אלי): שאלה לר' אלישיב: האם הר' יכול לפנות לראשי קהילות בארה"ב כדי שהם ידברו עם אנשים מהסנאט ומהקונגרס בארה"ב, כדאי שהם ישמעו מהר' אלישיב שיש בארץ נוער שלא יכול לסבול את זה שפולארד בכלא.

פעם שהיה יהודי בצרה שני יהודים היו נפגשים והיו מדברים עליו, היום יש יהודי בצרה ושני יהודים נפגשים ורק עליו הם לא מדברים.

הרב מאיר פורוש: אוקיי לקחתי על עצמי לדבר עם הר' אלישיב על העניין.

 

שאול יהלום

באתי לפה כדי להזדהות איתכם! חיזקו ואימצו!

אני חושב שההתעלמות מפולארד זה הכל דברים פנימיים, כדי לחפות על מחדלים, העלתי את הנושא בועדת החוץ והביטחון בכנסת, באתי לפה לכמה דקות כדי לחזק אתכם, אני ושאר חברי השדולה נעשה ככל שביכולתנו למען פולארד, חבל שהממשלה לא איתנו, ולרוה"מ הנושא לא נמצא בעדיפות ראשונה.

 

הרב מרדכי אליהו

יהונתן פולארד נענש בעצם על לא עוול בכפו, האמריקאים אומרים שאנחנו עם ידידותי שלה, מה פולארד עשה?

האשמה של יהונתן היא שהוא גילה לישראל שלעירקים יש סקאדים לזרוק על הארץ, ומה עשו ממנו, על לא עוול בכפו, מה רוצים? שיגלה סודות. איזה סודות יש לגלות אחרי כל כך הרבה שנים?

לכן אני אומר שבוש צריך לשחרר אותו מיד, אם הוא לא ישחרר אותו אנחנו נתפלל שהוא לא יבחר, ומי שיבטיח לשחרר את יהונתן נתפלל שהוא יבחר. זה לא רק הקול היהודי רוצה את פולארד זה גם הגויים.

אנחנו לא מפקירים אח, הוא עשה למען עם ישראל, מה שמעניין שמתייחסים אליו כמו אל מרגל חשוב, כל פעם שאני בארה"ב אני מבקר אותו כי אם לא הוא אומר שאני הפקרתי אותו, כשאני הולך לבקר אותו אסור לו לדבר איתי בעברית, אני מדבר איתו בעברית ואז הבלשים מתרגמים לאנגלית הוא עונה לי באנגלית והם מתרגמים לעברית. כשאתה נכנס לבית הסוהר מצלמים אותך מכל הכיוונים, ויש תמונה שלי בשער ואז שאני מגיע יש רואים שאני כמו התמונה והשער נפתח. אם יש איזה לוח שנה אצלך צריך לחבר את הדפים בסיכה, אסור שירשרש, אסור שירעיש. פעם הייתי שם היתה שם אישה שהיתה אחראית, דיברתי עם יונתן דברי תורה ורציתי להמשיך אז שאלתי את האישה האחראית עם אפשר עוד 10 דקות והיא הסכימה, שאלתי אותה בסוף אם היא יהודיה אז היא אמרה: "אני לא יהודיה אני  פרוטסטנטית נוצריה ואני קוראת תנ"ך עם פירושים ופירושים כמו מה שאתה אומר אף פעם לא שמעתי".

פעם הבאתי לו בידור שאלתי אם אפשר לכתוב איזה ברכה בדף הראשון אז הרשו לי, כתבתי לו שכמו שנח יצא מן התיבה תזכה גם אתה לצאת מהכלא. הכי מעניין היה שאח שלי עבר ניתוח ובאותה תקופה ביקרתי את פולארד ואז הוא שואל אותי "מה שלום אח שלך שעבר ניתוח?" שאלתי אותו איך הוא יודע.

בכלא הוא היה אוכל פירות ותמיד שאני מגיע אליו הוא מציע לי פירות אבל אני לא לוקח בגלל שזה סעודה שאינה מספקת לבעליה,ניסיתי להכניס לו אוכל כשר, והם לא רצו להסכים, אחר כך התברר לי שהם לא מבשלים את האוכל בכלא בגלל שהם מפחדים שהאסירים ישתוללו וזה מסוכן אז הם מבשלים במקום אחר, הלכתי אליהם וביקשתי שיבשלו בשבילו אוכל כשר ושילמתי להם כסף אז הם הסכימו.

הוא מספר שהוא יודע שזה יום כיפור בגלל שאומרים לו ללכת ולנקות שם את הנוחיות של הבית סוהר. היה לו משפט חוזר, אז אני נסעתי להיות שם כדי שלא יגידו שפולארד בודד כדי שידעו שיש לו גב, אני רואה שהשופט צועק על העורך דין, אז אני מתחיל לומר פרקי תהילים, פתאום אני רואה שכואב לשופט הראש והוא לוקח כדור נגד כאב ראש. יונתן בכלא על לא עוול בכפו. מה יש לגלות אחרי 25 שנה?

במקום לשבות רעב תתפללו שה' ייתן לבוש להוציא את פולארד מהכלא להוציא את פולארד ולהיבחר, אבל אם הוא לא ישחרר הוא לא יבחר.

כתוב בתהילים: "בך בטחו אבותינו בטחו ולא בושו"  אנחנו לא בוטחים בבוש אלא בריבונו של עולם.

  כשפולארד יבוא נקנה לו בית, נמצא לו ישיבה, תשועת ה' כהרף עין!

יהי רצון שנזכה לגאולה שלימה במהרה בימינו אמן.

ח"כ הר' ישראל אייכלר

באתי לכאן כדי להיות איתכם, להצדיע למעשה שלכם, אין שום הגיון בדרך שארה"ב מתייחסת ליונתן למרות שהוא לא גרם להם נזק, להבדיל ממרגלים אחרים שגרמו נזק ולא נענשו ככה.

כל עניין פולארד הוא לא ברור ולא מובן, כשנח היה בתיבה הוא לא ידע מה לעשות, עד שה' אמר לו "צא מן התיבה", שכמו שה' הציל את נח ה' יציל גם את יונתן וישחרר אותו. אני חבר בשדולה בכנסת למען פולארד, מאז שאני בכנסת יצא לי להיות בכלא שבו נמצא יונתן, אבל לפולארד לא נתנו לי להיכנס, כשהשדולה נסעה לארה"ב לבקר את יונתן הם אפילו לא הודיעו לי.

אם אנחנו לא נעשה ולא נרעיש עולמות, זה מה שכולם רוצים שנעשה, אפילו רוה"מ לא לקח להראות לנשיא בוש עצומה למען יונתן שעליה חתומים 112 חברי כנסת (כל החכי"ם היהודיים בכנסת).

קודם כל צריך להתפלל לה' שיביא את הגאולה ליונתן פולארד, אנחנו לא מבינים למה בן אדם שכל כך עזר לישראל יושב בכלא, זה דבר לא מוסבר, יש כאלה שאומרים אנחנו לא נפקיר , אנחנו יהודים, ניסע אפילו עד אנטבה, לא עושים כלום ויונתן עדיין יושב בכלא.

שה' יעזור, שתתקבלנה תפילותינו ברצון, שיונתן יבוא לארץ, יבנה פה בית, יהיו לו פה בנים ובנות.

כמו נתן שרנסקי, אני עדיין זוכר את המאבק לשחרורו, אני זוכר את הלילה שהוא הגיע לארץ, הלך לכותל, והיום הוא שר בממשלה, אז בעז"ה שיונתן יבוא הוא יוכל להיות שר בממשלה,אולי הוא לא ירצה כי הממשלה לא תמצא חן בעיניו, אבל בעז"ה הממשלה תשתנה ותבוא ממשלה חדשה.

"אין חבוש מתיר את עצמו מבית האסורים" יהודי ארה"ב הם בעצמם שבויים בארה"ב, ואין להם יותר מהלכים מאריק שרון, אני מוכן לשלוח מכתב ולדבר בטלפון עם היהודים שם, כבר עשיתי את זה, אבל הם פוחדים.

שאלה (עדי): ראשי קהילות יהודיות שאלו את מובארק מה קורה עם עזאם עזאם אז הוא אמר להם למה אתם שואלים עליו ולא על פולארד. אנחנו מבקשים שהר' אלישיב יודיע שזה פדיון שבויים וראשי קהילות שמקשיבים לו יתחילו גם לפעול.

תשובה: אני ינסה, לנסות צריך, אבל לדעתי זה לא יצליח, שמעתי שהוא זכה למשפט חוזר אז אולי זה יפתח דרך חדשה לשחרורו. תודה רבה! חיזקו ואימצו!

 

 דיווח בעיתון כל העיר - ירושלים

 

נשלח: שבת 07 03, 2004 10:28      כותרת הודעה: כתבה על השביתה בכל העיר