עורכי דינו של פולארד ערערו שוב 17-1-04

עורכי דינו של המרגל הישראלי, ג'ונתן פולארד, ביקשו מבית הדין לערעורים בוושינגטון, להקל בעונש מאסר העולם שהוטל עליו

עודכן: 12:44 17/01/2004 |  עומר כרמון | carmonor@zahav.net.i

 

 

עורכי דינו של המרגל הישראלי, ג'ונתן פולארד, הכלוא בארה"ב מזה 18 שנה, הגישו ביום ד' (14.1.04), בקשה בפני בית הדין לערעורים בוושינגטון, להקל בעונש מאסר העולם שהוטל על פולארד.

 

פולארד (49) שימש אנליסט ביחידת מודיעין של הצי האמריקני בוושינגטון. החל משנת 1984 הוא העביר מידע מסווג לישראל. הוא נתפס בנובמבר 1985, כשנמלט מסוכנים אמריקנים וביקש לקבל מקלט בשגרירות ישראל. ישראל סירבה.

 

לפני כחודשיים דחה בית המשפט הפדראלי בוושינגטון את בקשתו של פולארד לקיים לו משפט חוזר.

 

פולארד טען, כי הוא זכאי למשפט חוזר, מאחר וקיבל ייצוג משפטי מרושל במשפטו. כמו כן, הוא תבע לעיין במסמכים הסודיים שהביאו להרשעתו, ובהם התזכיר שהגיש לבית המשפט, שר ההגנה האמריקני לשעבר, קספר וינברגר.

 

השופטים דחו את תביעתו הראשונה, וקבעו שהמידע שהוצג בפני בית המשפט לגבי טענת הייצוג המרושל אינו חדש ולכן אין מקום להיענות לבקשה. באשר לתביעתו השנייה קבעו, כי אף שלעורכי דינו של פולארד יש סיווג ביטחוני מתאים לעיין בתזכיר המבוקש, הרי שלא הוכחה בפניהם כל עילה משפטית להיענות לבקשה.

 

פולארד טוען, כי התביעה במשפטו הונתה אותו, וכי שוכנע להודות באשמה בעיסקת טיעון, תוך כדי הבטחה שהתביעה בארה"ב לא תדרוש להטיל עליו מאסר עולם. אולם, הבטחה זו, לטענתו של פולארד, הופרה. על פולארד הוטל לבסוף מאסר עולם ללא אפשרות חנינה.

 

תשובת המדינה בתביעתו החדשה של פולארד, צפויה להינתן עד אמצע פברואר השנה. החלטה, צפויה כחודש מאוחר יותר.