ג'ונתן פולארד - כוכב רשת

ארשת    http://www.areshet.co.il/fish/1999/sept/11.htm

 כבר 14 שנים כלוא המרגל הנפוץ ביותר באינטרנט ורק אהוד ברק שותק. האם הוא יודע משהו שאנחנו לא יודעים ?

 לאהוד ברק יש תאריכים לכל יעד. בעוד חודש ימומש הסכם וואי, תוך שנה ניסוג מלבנון, בעוד שנתיים שלום עם הסורים, בתוך ארבע שנים נחסל את האבטלה. רק לשחרור ג'ונתן פולארד אין לו תאריך יעד. למרות שפולארד, הוא אזרח מדינת ישראל על פי תעודת אזרחות שהנפיק לו לפני 4 שנים, שר הפנים דאז אהוד ברק.

ברק מכיר אולי יותר טוב מכל ישראלי אחר, את פרשת פולארד. בתוקף היותו ראש ממשלה, הוא קיבל מן הסתם עדכונים שוטפים מנתניהו, שקיבל עדכונים שוטפים משמעון פרס, שקיבל עדכונים מרבין, שקיבל עדכונים מיצחק שמיר.

 אהוד ברק מכיר את הפרשה לפני כולם - הוא היה ראש אגף המודיעין בצה"ל בשנים 1983-1986, אלו השנים בהן פעל ג'ונתן פולארד בשרות הביון הישראלי. הסחורה שסיפק פולארד הגיעה גם לעיונו. המפעיל של פולארד, אל"מ אביאם סלע, עבד צמוד מאד לראשי השירותים החשאיים כולל אהוד ברק. 14 שנים מונחים על שולחנם של כל ראשי הממשלות פרטי פרשת הריגול המפורסמת ביותר כיום בעולם המערבי, ואיש מהם לא הצליח להוציא את פולארד מהכלא. נשיאים התחלפו בבית הלבן, פולארד עצמו הספיק להתגרש, להתחתן שוב, להתנתק מבני משפחתו, ולנהל מתאו בכלא הפדרלי שבצפון קרוליינה,מתקפת יחסי ציבור שאין לה תקדים - וכלום לא התחדש.

ערב ראש השנה, התבשרנו כי אסתר, אשתו של פולארד, חולה בסרטן. המשענת האחרונה שלו, הכח המניע את המאמצים לשיחרורו, הולך ודועך. ואנחנו, שנהננו מהשירותים שסיפק לנו פולארד, עומדים חסרי אונים, סופקים כפיים ומנסים להבין - מה מסתתר מאחורי הפרשה העלומה הזו.

 הצצה ברשת האינטרנט, יכולה לספק לנו מעט אור. אלפי דפים של אינטרנט עוסקים בפרשת פולארד. היא כנראה פרשת הריגול המסוקרת ביותר ברשת. אבל גם האור הזה מסתיר הרבה צדדים אפלים שלא יתבהרו אולי לעולם. מי שבחר לעסוק בריגול, יודע כנראה, שמדובר בעסק שאין לו תעודת אחריות.

גם פולארד ידע אבל לא הפנים. מבחינתו, הוא צודק במאבקו. מבחינתנו - אנחנו חייבים לעשות הכל לשחרורו. מבחינת האמריקאים - העסק מסובך הרבה יותר.

 מה קרה שם ?

 האמת ידועה רק לפולארד עצמו. הגירסאות המופצות מכל כיוון, תלויות בצד שמוסר אותן. האינפורמציה מתערבבת עם דיסאינפורמציה - והכל נראה אמין ולא אמין, ובעיקר - מבלבל. כמה עובדות בסיסיות אינן שנויות במחלוקת: ג'ונתן פולארד החל לעבוד ב.C.I.A האמריקאי בשנת 77. בעיות שנתגלו בבדיקות

הפוליגראף שלו, מנעו ממנו קידום. בשלב מסויים הוא עבר לשרות הביון של הצי האמריקאי. שם לא ידעו על הבעיות שהתעוררו אצל מעבידיו הקודמים. 7 שנים עבד בצי עד שנתגלו שוב בעיות בבדיקות פוליגראף. על פי המלצת הממונים עליו, קיבל פולארד טיפול פסיכיאטרי. וקידומו נעצר. רק לאחר שההנהלה במחלקה התחלפה - ומנהלים חדשים לא ידעו על קיום הבעיות, קיבל פולארד ג'וב בכיר ביותר כמנתח חומרי גלם מודיעיניים. במסגרת עבודתו נחשף לחומרים מסווגים ביותר. 18 חודשים הוא עבד לשביעות רצון מעבידיו האמריקאיים.

הרבה יותר מרוצים היו שרותי הביון הישראלים: פולארד העביר בתקופה זו מאות אלפי מסמכים שעברו תחת ידיו - לידי אל"מ אביאם סלע, מפעילו הישראלי, שהעביר אותם למחלקת ביון מיוחדת ( הלק"מ ) בראשותו של רפי איתן. בנובמבר 85, נחקר פולארד בידי ה.F.B.I והושם תחת מעקב גלוי. הוא ניסה לנער את העוקבים ונמלט אל חצר שגרירות ישראל בוואשינגטון, אך אנשי השגרירות סירבו לאפשר לו כניסה, ושלחו אותו החוצה - הישר אל זרועותיהם של נציגי החוק האמריקאיים. במקביל נעצרה אן, אשתו דאז, בחשד ששיתפה עימו פעולה.

מפעיליו הישראלים הצליחו להימלט לישראל והוצא נגדם צו מעצר בינלאומי של האינטרפול. בחקירתו הודה שפעל בשרות המודיעין הישראלי, אבל ישראל הכחישה את הטענה.  הוא ואשתו הואשמו בריגול ובגידה, ומשפטם נערך במהירות. במהלך המשפט נערכה עיסקת טיעון עם התביעה, ולפי ההסכם - הוא הודה והורשע בריגול בלבד, והתביעה מצידה ביקשה להטיל עליו 20 שנות מאסר. ימים אחדים לפני גזר הדין, העביר שר ההגנה האמריקאי, קספר ויינברגר, מיזכר בן 40 עמודים, לידיו של השופט. במיזכר החסוי שלא הוצג מעולם לציבור, פורטו הנזקים הכבדים שגרם פולארד לביטחון הלאומי של ארצות הברית, והובעה דרישה להחמיר בעונשו.

בית המשפט, שלא מחוייב להסכם טיעון, גזר על פולארד מאסר עולם ללא אפשרות חנינה. על אשתו, אן, נגזרו 5 שנים.

פולארד הגיש ערעור לבית המשפט העליון, אך ערעורו נדחה בנימוקים טכניים: הערעור לא הוגש במועד הקבוע על פי החוק. אסיר העולם, ג'ונתן פולארד הועבר לכלא שמור והושם בבידוד. אשתו, אן, ריצתה 3 שנים ושוחררה לאחר שבריאותה התרופפה. לאחר שיחרורה התגרשו בני הזוג. 

כדור השלג

 מעצרו של פולארד החל לגלגל כדור שלג, שטילטל במשך שנים רבות את יחסי ישראל-ארצות הברית, העמיד במבוכה את יהדות ארצות הברית, ושיבש לחלוטין את שיתוף הפעולה בין שירותי הביון האמריקאים והישראלים. ממשלת ישראל הובכה פעם אחר פעם לאורך כל הפרשה: תחילה הכחישה כל קשר עם פולארד, אך לאחר לחץ כבד מצד האמריקאים הסכימה להודות כי קיבלה ממנו מסמכים מסווגים. שליחי הביון האמריקאים הגיעו לישראל במטרה לקבל את החומר בחזרה, אך שבו לארצות הברית בידיים מלאות רק למחצה - לטענתם לא מסרה ישראל את כל החומר.

יהדות ארצות הברית התנערה לחלוטין מפולארד, בתחושה כבדה שעננה מרחפת על כל יהודי: בעיית הנאמנות הכפולה עלתה לדיון בכל פינה. רק בשנים האחרונות, החלו הארגונים היהודיים לגלות סימפטיה לבן האובד - תחושה שענינו הוצא מכל פרופורציה, ומערכת יחסי ציבור עניפה, שיכנעה גם את ראשי העולם היהודי באמריקה כי פרשת פולארד היא רק ענין של פרינציפ. על הפרינציפ - גם הם מוכנים להילחם. במיוחד כאשר נודף ממנו לעיתים ריח דק של האשמה קולקטיבית.

 מה אומרים האמריקאים ?

 בעיניהם פולארד הוא בוגד.

ג'וזף דיג'אנובה התובע, אמר לאחר המשפט כי "פולארד לעולם לא יראה את אור השמש". הוא מייצג את הקו התקיף ביותר החוזר וטוען כי פולארד הוא המרגל שמסר הכי הרבה סודות בהסטוריה האמריקנית של העת האחרונה. סיימור הירש מהניו-יורקר, העריך את נזקי פולארד לביון הראמריקאי לא פחות מנזקיו של איימס, מרגל סובייטי שנתפס אחרי פולארד, וגרם בבגידתו למותם של 7 סוכנים אמריקאיים. לדבריו, פולארד לא הסתפק בהעברת מידע הנוגע לישראל, אלא העביר לישראלים מידע על תנועות הצבא הסובייטי, והמעקב אחרי מיקום הצוללות שלהם.

הוא מסר לישראלים את "התנ"ך" של מודיעין הצי, ובו כל המידע הרגיש ביותר, כולל הקודים הסוביטיים שפוצחו, וכולל שמות חפרפרות שעבדו אצל הסובייטים. לטענתו, המידע הזה יכול היה להיעשות בו שימוש, ואולי גם נעשה, על ידי הישראלים - תמורת שיחרור דיסידנטים יהודיים כמו שרנסקי ואחרים.

 האמריקאים טוענים כי פולארד קיבל כסף טוב עבור שירותי הריגול שלו. 

בתחילה שולמה לו משכורת צנועה של 1500 דולר, לאחר מכן על החודשית ל 2,500 דולר. ומדובר ב-18 חודשי עבודה. בנוסף, הסכימו מפעיליו הישראליים להעביר 300,000 דולר לחשבון בנק סודי בשוויץ, תחת השם הבדוי - דני כהן. הישראלים מימנו לו חופשת ירח דבש של 3 שבועות בישראל ואירופה עם אן, אשתו הראשונה, והיא גם קיבלה טבעת יקרה בשווי 7,000 דולר. לדברי התובע, פולארד העביר סודות שלא היו חיוניים באופן ישיר לקיומה של ישראל. הוא גנב אינפורמציה שהיתה מיועדת לדרום אפריקה, וכשהתיאבון גדל, הרשה לעצמו לגנוב סודות גם לסין - בתקווה שזה יעזור לקשרי המסחר של אשתו. סך הכל, העביר פולארד למעלה מחצי מליון מסמכים, אותם השיג בספריות השונות של הביון, לקח לביתו וצילם במכונות צילום משוכללות, בעבודה מאסיבית. 

מה אומר פולארד ?

מהרגע שנעצר, חוזר וטוען פולארד כי פעל אך ורק מתוך דאגה לבטחון ישראל. הסודות שמכר היו ראויים להימסר לישראל - על פי פולארד, ישראל היתה בעלת ברית, וחתומה עם האמריקאיים על הסכמי ברית שעל פיהם היתה חייבת ישראל להעביר לה סודות אלו, אך נמנעה מלהעביר. הוא חש מחוייבות לעשות למען ישראל. בעיקר כאשר גילה מידע הנוגע לתנועות של חומרים כימיים אשר שימשו את איראן

ועירק להכנת טילי נפץ נושאי ראש כימיים, וגז רעיל. לטענתו, כאשר העיר לממונים עליו למה אינם מעבירים את המידע לישראל, השיבו לו כי "לדבר עם יהודים על גז, זה עסק רגיש". 

ברנרד אנדרסון - אביה של אן פולארד טוען כי המידע שמסר פולארד סייע לישראל בהתקפה על מפקדות אש"ף בסודן. עוד הוא טוען שישראל השיגה באמצעותו את הקודים של תכניות הטילים הסובייטיים בהם חומשה דמשק - ושיבשה את פעולתם.

אגב, האב מוציא את ביתו מהעסק וטוען כי היא ישבה לחינם, רק בגלל שהיא התגוררה תחת קורת גג אחד עם ג'ונתן פולארד שאסף חומרי ריגול. לדבריו, התובע דיג'אנובה הוא שיכור, שקרן מדופלם ופקיד כושל שפוטר על ידי הממונים עליו במימשל רייגן. 

פולארד חוזר וטוען כי הוא קורבן של כיסוי על מחדלים אמריקאיים. בחומר שמסר לישראלים ישנם גילויים על מעורבות גורמים בכירים מאד במימשל האמריקאי - בתמיכת הביון שלהם במורדי הקונטראס, וכן בעובדה שהאמריקאים עצמם שיתפו פעולה עם אירן, בשעה שהם ביקשו מכל העולם לקיים חרם וניתוק קשרי מסחר עימה.

קספר וינברגר, האיש שהביא לעונש החמור, שימש בעצמו יועץ בכיר של חברת נפט ערבית ( "בכטל" ), והעמדות שהוא נוקט מושפעות, לדברי פולארד, ממחוייבות הסטורית הנגועה ביחס אנטי-ישראלי.

ומה אומרת ישראל ?

היא בעיקר שותקת. 

גורמים רשמיים אינם מוכנים לומר מילה על פרטי הפרשה, אבל פועלים בגלוי ובסתר לשיחרורו של פולארד. לפי פירסומים זרים, מימנה ישראל את ההגנה המשפטית שלו, ואף שלחה לו דמי קיום חודשיים. מהכחשה טוטאלית לקשר עם פולארד, היא עברה להודאה מלאה בפומבי כי הוא סוכן שעבד בשירות מדינת ישראל. נציגים רשמיים של המדינה מבקרים בכילאו - כולל שרי ממשלה, כמו יולי אדלשטיין ולימור ליבנת. כאמור, אהוד ברק אף העניק לו רשמית אזרחות ישראלית.

 בכל פגישה בין ראשי המימשל של ישראל וארצות הברית, עולה שוב ושוב ענין שחרור פולארד. מידי פעם מופצות שמועות על עיסקה קרובה, ויש כבר מי שמכין לפולארד חגיגת שחרור - אבל תמיד מגיעה האכזבה. מישהו בארצות הברית מחזיק את פולארד חזק מאד. רק לאחרונה איים ג'ורג' טנט, ראש ה CIA להתפטר אם קלינטון ישחרר את פולארד במסגרת הסכמי וואי, וקלינטון נכנע. ג'נט רינו, שרת המשפטים, מסרבת להמליץ על חנינה, והיא נתמכת במסמכים חסויים שמגישים לה ראשי הביון.

 שם הכי כועסים.

ראשי הביון בטוחים כי פולארד עלול להביא נזק אם ישוחרר. האיש הוא אנציקלופדיה מהלכת, הם אומרים. יש לו זכרון פנומנאלי, והוא חוזר ומצהיר כי יעלה לישראל ברגע שישוחרר - וזה אסון מבחינתם.

 האם יש מישקע הסטורי ?

 באתר של "גיבורי הצי האמריקאי שהלכו לעולמם", אפשר לקבל רמז על משקעים הסטוריים אשר שורשיהם בארוע שהתרחש לפני 32 שנים. במהלך מלחמת ששת הימים, בחודש יוני 67, הטביע חיל הים הישראלי, אניית ביון אמריקאית "הליברטי".

ישראל טענה מאז ומעולם כי ההתקפה היתה בטעות, וכי ספינות חיל הים חששו כי מדובר בספינת אוייב מצרית, אך מומחים להסטוריה צבאית תומכים דוקא בגירסה אחרת: הליברטי היתה אניית ביון של הצי השישי, שאספה מידע על מהלכי המלחמה, וישראל חששה כי האמריקאים ינסו לשבש את מהלכי הנצחון.

ישראל אמנם שילמה פיצויים ל-34 הרוגי התאונה ול-170 הנפגעים ממנה, אך לא אישרה מעולם את הטענות בדבר הטבעה בזדון. הפצע לא הגליד ווותיקי הצי אינם שוכחים, וקוראים לנשיא לא לשחרר את פולארד.

 הסוף בא והולך

 התמיכה בג'ונתן פולארד, היא עתה מקיר לקיר - כל הארגונים היהודיים בעולם תומכים בשחרורו. סנאטורים חתמו על עצומות, מועצת העיר ניו-יורק קיבלה החלטה הקוראת לנשיא לשחררו. המאבק לשיחרורו פושט ולובש צורות. בתחילה היו אלה בני משפחתו הקרובים, שנקטו בפעולות שקטות לנסות ולהביא לידי שחרורו. לאחר שהנסיונות כשלו, ניתק עימם פולארד כל קשר, התחתן עם אסתר - אשתו הנוכחית, והיא כיום הכוח הפועל ללא לאות במטרה להשיג סוף סוף את השחרור. 

רבים באמריקה וגם בישראל, טוענים כי הקולניות של פולארד, וההד העצום לפרשה רק מזיקים לו. האמריקאים לא אוהבים שעשו ממנו גיבור. בעיניהם הוא נשאר בוגד. לס אספין,שר ההגנה האמריקאי לשעבר, אמר בהרצאה באוניברסיטה העברית כי אפילו בשבתו בכלא, העביר פולארד מידע חסוי. ברגע שמישהו כבר אומר לפולארד לארוז ציוד - מישהו אחר דואג להשאירו מאחורי הסורגים. הם לא אוהבים את הכרזותיו כי "אמריקה היא מדינה זרה". וכי "אם היה מתבקש לחזור על מה שעשה - לא היה מהסס".

 בשנים האחרונות מנסה פולארד להביא לידי שחרורו במסגרת החוק הישראלי. מרגע שקיבל אזרחות ישראל, הוא טוען כי ישראל חייבת לדאוג לשחרורו. פעם אחר פעם הוא מגיש בג"ץ, ומשיב את הפרשה אל סדר היום הישראלי.

הסוף של הפרשה לא נראה באופק, אבל קיצה של אשתו עלול להגיע. וזו אולי שעת כושר מתאימה לשעת רחמים. ראש השנה הוא יום של סליחות ותחנונים. פולארד אולי לא חשב על העיתוי של הבג"ץ האחרון שלו, אבל להרבה יהודים הוא נוגע ללב דווקא בימים אלה. הם אומרים לאהוד ברק: "לכולם סידרת תאריכים. תסדר גם לג'ונתן פולארד תאריך שחרור. אתה ראש הממשלה שלו, ואתה מכיר אותו טוב יותר מכולם". 

פולארד באינטרנט:

 האתר הרשמי של גונתן ואסתר פולארד   href="http://www.interlog.com/~abrooke/jp/pollard.htm     

גונתן פולארד חייב להיות חופשי     http://www.jewishsf.com/bk960802/edit.htm 

 תנועת "תגר" קוראת לשחרורו פולארד  http://www.csuohio.edu/tagar/jona.html

 סקירת פרשת פולארד  http://www.jvibe.com/action/spy.html

 ארגון  "שמש" סופר את הימים מאז מעצרו ומביא כל התפתחות בפרשה http://shamash.org/lists/jpollard/pollard.htm

 טבלת השוואה - כמה קיבל פולארד לעומת מרגלים אחרים  http://www.geocities.com/CapitolHill/Congress/5598/pol4.htm

 סקירה של קארל טאשיאן   http://www.telalink.net/~carl/pollard.html

 סקירה של דייויד פלוץ

  http://www.slate.com/strangebedfellow/99-03-12/strangebedfellow.asp

 מי הוא ג'ונתן פולארד - כתבה בג'רוסלם פוסט http://www.shamash.org/lists/jpollard/t100qui.htm

 כמה הרוויח פולארד ?

http://www.slate.com/strangebedfellow/99-03-12/strangebedfellow.asp

הוואשינגטון רפורט על הפרשה

http://www.slate.com/strangebedfellow/99-03-12/strangebedfellow.asp      

גיבורי הצי האמריקאי ופרשת ליברטי  http://www.arlingtoncemetery.com/wlmcgon.htm

 מה אמר שר ההגנה לשעבר של ארצות הברית

http://www.shamash.org/lists/jpollard/jpost/jp940607.htm  

התובע - גוזף דיג'אנובה מדבר http://www.geocities.com/Athens/Troy/2367/pollard.html

 ברנרד אנדרסון - משיב לג'וזף דיג'אנובה   http://www.codoh.com/zionweb/zionpollardreply.html