בית משפט בארה''ב ידון בערעורו של פולארד על מאסר העולם
נכתב על-ידי MONT20 בתאריך 10.06.04 בשעה 23:15

בית משפט בארה"ב ידון בערעורו של פולארד על מאסר העולם

בית משפט פדרלי בארה"ב נעתר לבקשת המרגל הישראלי, ג'ונתן פולארד, לערער פעם נוספת על מאסר העולם שהוטל עליו.


פולארד, בן 49, נעצר בנובמבר 1985, לאחר שביקש מקלט בשגרירות ישראל. הוא מרצה מאסר עולם ללא אפשרות חנינה.


(
איי.פי)
ynet

 

ערעור אחרון לג'ונתן פולארד
נכתב על-ידי yoske בתאריך 11.06.04 בשעה 02:54

ערעור אחרון לג'ונתן פולארד
יום שישי, 11 ביוני 2004, 0:51 מאת: מערכת וואלה!

פולארד. מרגיש שישראל זנחה אותו (צילום ארכיון: רויטרס)האיש שהורשע בארה"ב בריגול למען ישראל ינסה שוב לערער על עונשו - מאסר עולם ללא חנינה. זוהי כנראה ההזדמנות האחרונה שלו

בית משפט פדרלי לערעורים התיר למרגל למען ישראל, ג'ונתן פולארד, להגיש ערעור נוסף, אולי אחרון, על מאסר העולם ללא אפשרות חנינה שנגזר עליו.

הרכב של שלושה שופטים ישמע את טיעוניו, אולי מאוחר יותר השנה. ההרכב הזה לא יכריע בטענתו של פולארד שהעונש שנגזר עליו קשה מדי, אלא רק אם יותר לו בכלל להמשיך במאבקו המשפטי.

בסוכנות הידיעות איי.פי. דווח כי בית המשפט הזה יוכל גם, אם יבחר, לקבל בקשה של עורכי דינו של פולארד לעיין במסמכים חסויים חלקית שהוגשו לשופטים בעת שעונשו של פולארד נגזר ב-1987. עורכי הדין טוענים שעליהם לראות את החומר על מנת להתמודד עם טענות הממשלה נגד ערעור נוסף, או נגד בקשה לחנינה נשיאותית.

פולארד כבר הפסיד מספר סיבובים בבית המשפט הפדרלי, ופסיקת בית המשפט לערעורים של וושינגטון די.סי, שהשאיר את התיק שלו בחיים, היה ניצחון מפתיע, אם גם מוגבל בהיקפו.

פולארד כבר מיצה את כל הערעורים הרגילים המותרים לו, ויזדקק לפסיקה מיוחדת של שופט כדי להמשיך במאבקו. השופט הפדרלי המחוזי תומאס הוגן דחה את בקשתו בסתיו שעבר, והתיק היה עלול למות שם.

אף נשיא לא מוכן לחון אותו

עורכי דינו של פולארד ביקשו מבית המשפט לערעורים לשקול מחדש את פסיקתו של הוגן. בקשות מעין אלה נדחות כמעט תמיד, כעניין שבשגרה. אולם בית המשפט החליט לקבל אותה הפעם.

עורכי דינו של פולארד ישמיעו שני טיעונים בפני הרכב הערעורים. תחילה, פולארד טוען שהרשעתו נוגדת את החוקה מפני שפרקליטו דאז התרשל במלאכתו. שנית, צוות הפרקליטים החדש של פולארד ינסה לזכות בגישה למסמכי גזר הדין החשאיים.

בפני בית המשפט לערעורים ניצבות מספר אפשרויות. השופטים יכולים לאשרר את פסיקתו של הוגן, ופירוש הדבר יהיה שפולארד לא יוכל לערער עוד. לחילופין, הם יכולים לפסוק שלפולארד מגיעה הזכות לערער, ולהורות לצדדים להגיש את טיעוניהם בכתב לקראת סיבוב נוסף של התדיינות משפטית. השופטים יכולים גם לדלג על השלב הזה, ולדון בערעור עצמו. במקרה כזה יוכלו השופטים להורות על הליך בירור עובדות בכדי לקבוע אם פרקליטו המקורי של פולארד אכן מעל באמון לקוחו.

פולארד בן ה-49 היה מנתח מודיעין אזרחי בשירות הצי האמריקאי כשצילם ונתן למפעיליו הישראלים מספיק מסמכים מסווגים כדי למלא ארון גדול. הוא לא קיבל תשלום כשהחל לרגל עבור ישראל ב-1984, אולם הודה שמאוחר יותר החלה ישראל לשלם לו כמה אלפי דולרים בחודש.

פולארד נלכד ב-1985 לאחר ניסיון סרק לקבל מקלט מדיני בשגרירות ישראל בוושינגטון. הוא הודה באשמה, ולטענתו תובעיו חזרו בהם מהבטחה שלא לדרוש את העונש במירבי אם יעשה כך. במשך השנים מתח פולארד ביקורת רבה על ישראל, שזנחה אותו לגורלו. מספר אישי ציבור בישראל ניסו לפעול למען שחרורו, אולם הסירוב המוחלט לדון בכך אפיין את כל ארבעת הנשיאים האמריקאים מאז תחילת הפרשה עד היום.

YNET פרשת פולארד: דיון מחודש ייערך בחודשים הקרובים
נכתב על-ידי Hermon בתאריך 11.06.04 בשעה 06:43

פרשת פולארד: דיון מחודש ייערך בחודשים הקרובים

פולארד, המרצה מאסר עולם, הורשע בהעברת סודות צבאיים מארצות הברית לישראל לפני 18 שנים. בחודש ינואר האחרון פנה פולארד לבית המשפט לערעורים בבקשה שיבטל החלטה קודמת של בית משפט פדרלי, ויאפשר לו לערער על עונשו. בית המשפט קיבל את בקשת פולארד ודיון נוסף בפרשה ייערך בעוד חודשים ספורים
יצחק בן-חורין, וושינגטון

בית משפט בארצות הברית נעתר אמש (יום ה') לבקשת המרגל הישראלי, ג'ונתן פולארד , לערער פעם נוספת על מאסר העולם שהוטל עליו.

כתוצאה מהחלטת בית המשפט, ייערך דיון בעניינו של פולארד בעוד מספר חודשים.

פולארד, שהורשע בריגול לטובת ישראל ונידון למאסר עולם, פנה לבית המשפט המחוזי לערעורים בוושינגטון, בבקשה שיבטל החלטה של בית המשפט הפדרלי. זאת לאחר שבחודש נובמבר דחה שופט פדרלי את עתירתו לפתוח מחדש את משפטו ולבטל את עונש המאסר שנגזר עליו לפני 16 שנה.

עורכי דינו של פולארד טענו בערעור, שהשופט הפדרלי, תומאס הוגאן, החליט לדחות את העתירה, מבלי לדון בטיעונים, בנימוק שפולארד חיכה זמן רב מידי לפני שהגיש את עתירתו.

פולארד הורשע בהעברת סודות צבאיים מארה"ב לפני 18 שנה ועורכי דינו הציגו בפני השופטים מסמכים חסויים וביקשו לערער על ההרשעה במשפט חוזר. תומאס הוגאן, שעמד בראש הרכב השופטים, דחה את הבקשה וציין כי "קיים סיכוי קטן שהנשיא האמריקני יחון את פולארד על מעשיו".

בשנים האחרונות טוען פולארד, בן 49, שעורכי דינו לא יצגו אותו כראוי ולא הגישו ערעור במועד. בשלב מסויים הוא האשים את ממשלת ישראל בקשירת קשר למנוע את יציאתו לחופשי.

הנשיא האמריקני הקודם, ביל קלינטון, שקל לחון את פולארד כחלק מהסכם הביניים באחוזת וואי ב-1996, אבל קלינטון חזר בו בלחץ של ראשי המודיעין האמריקני, לרבות איום התפטרות של ראש ה-CIA, ג'ורג' טנט.

ג'ונתן פולארד היה אנליסט בשירות המודיעין של חיל הים האמריקני. באמצע שנות ה- 80 גילה כי נמנע מישראל מידע החיוני לביטחונה על ידי בת בריתה, ארצות הברית. פולארד מסר את החומר המסווג לישראל ונתפס. הוא מעולם לא הועמד למשפט. כדי לחסוך מבוכה לממשלת ישראל - נכנע לעסקת טיעון שהוצעה לו. פולארד טען כי שיתף פעולה עם התביעה, אולם בית המשפט לא קיבל את העסקה וגזר עליו מאסר עולם עם המלצה שלא לשחררו לעולם.

ימעריב- תקווה לפולארד: יזכה לדיון נוסף בעונשו
נכתב על-ידי Hermon בתאריך 11.06.04 בשעה 06:44
 

המשך סקירת ידיעות העיתונות בנושא
תקווה לפולארד: יזכה לדיון נוסף בעונשו


בית משפט פדרלי בארה"ב קבע שהרכב של שלושה שופטים ידון בעניינו של המרגל הישראלי - ויכריע האם לאפשר לו להגיש עוד ערעור על חומרת מאסרו. הדיון צפוי להתקיים בחודשים הקרובים


אי-פי
10/6/2004 23:43
תקווה חדשה למרגל הישראלי ג'ונתן פולארד: בית משפט פדרלי בארה"ב לערעורים אישר היום למרגל, שמרצה עונש מאסר עולם ללא אפשרות חנינה, להמשיך את מאבקו המשפטי להקלה בעונש שנגזר עליו.

הרכב של שלושה שופטים יישמע את טיעוניו של פולארד להקלה בעונשו, בדיון שעתיד להתקיים בשנה הקרובה. ואולם, השופטים לא יחליטו האם העונש שנגזר על פולארד חמור מדי, אלא רק יקבעו האם המרגל יוכל לנקוט בשלב הבא במאבקו המשפטי. בנוסף, בית המשפט נעתר לבקשת פולארד לעיין בחומר חקירה מסווג, ששימש להרשעתו ב-1987.

פרקליטיו של פולארד ביקשו לראות את חומר הראיות, כדי לדחות את טיעוני הממשלה נגד ערעורו החדש של פולארד. "מדובר בהתפתחות משמעותית בשביל פולארד ובמאמצינו להשיג צדק עבורו", אמר פרקליטו של פולארד, עו"ד יעקב סמלמן.

פולארד הפסיד בכמה דיונים קודמים בבית המשפט הפדרלי, וההחלטה האחרונה בעניינו מהווה ניצחון מפתיע. מכיוון שהמרגל הישראלי מיצה כבר את זכותו לערעורים, הוא זקוק לאישור מיוחד משופט כדי להמשיך את הטיפול בעניינו.

בסתיו 2003 דחה שופט בית המשפט המחוזי, תומס הוגאן, את בקשתו של פולארד להגיש ערעור. עכשיו יצטרכו השופטים להכריע האם לקבל את החלטתו של הוגאן - ולקבוע שלמרגל אין זכות לערעור נוסף, או האם לבטל את ההחלטה ולאפשר לו להמשיך להיאבק על חירותו. בנוסף, יוכלו השופטים לדלג על שלב אחד ולהכריע בערעור עצמו.