פולארד: "שרון רואה בי נכס ולא אדם"

 

 19 שנה ללכידתו סמוך לשגרירות בארה"ב, טוען פולארד: "אני מתנגד ששחרורי יותנה בשחרור מחבלים" 

 

   טל ימין-וולבוביץ' NRG

21/11/2004  17:55  

 

 "ברצוני להבהיר שתמיד התנגדתי ששחרורי יותנה בשחרור רוצחים ומחבלים. עמדתי זו לא השתנתה. מגיע לי להשתחרר משום שעונשי אינו מוצדק, ומשום שארה"ב הבטיחה לשחרר אותי בהזדמנויות שונות" כך כותב יהונתן פולארד במכתב פומבי, שיוקרא היום בעצרת לציון 19 שנה ללכידתו סמוך לשגרירות ישראל בוושינגטון. תומכיו של פולארד מקיימים במהלך העצרת שרשרת אזיקים אנושית מהקונסוליה האמריקנית ברח' אגרון בי-ם עד בית למעון ראש הממשלה. עד לשעה שש בערב הגיעו לעצרת מאות מתומכיו של האסיר.

 

פולארד הגיב במכתב על הפרסומים בתקשורת הישראלית, לפיהם נרקמת עסקה משולשת, במסגרתה תמורת שחרורו מהכלא האמריקני תשחרר ישראל את ראש הפתח בגדה, מרואן ברגותי, ואילו המצרים ישחררו את הישראלי עזאם עזאם, הכלוא במצרים.

 

במכתבו תוקף פולארד את ראש הממשלה, אריאל שרון, וטוען כי הוא "התעלם מכל הזדמנות להשיג את שחרורי מאז שנכנס לתפקיד". במכתבו טוען פולארד כי "ראש הממשלה רואה אותי כנכס ולא כאדם. שרון שומר אותי להזדמנות, שיוכל לנצל את שחרורי כעלה תאנה לאיזו יוזמה נתעבת, במסגרתה יאפשרו לעוד צורר יהודים להיות ראש ממשלתה של הרשות הפלשתינית".

 

חלק נכבד ממכתבו של פולארד מתייחס לדיווחים על מגעים לעסקה המשולשת. "ישראל למדה כיצד לשחק בשמי ובגורלי בתקשורת כדי למכור לציבור בישראל את מעשיה הבלתי מוסריים", הוא קובע. לדבריו, "במשך השנים, כאשר הממשלה קראה לוותר על רמת הגולן, או כאשר היתה נחושה בדעתה לחלק את ירושלים, העלתה ממשלת ישראל בפרהסיה את התקווה שישחררו אותי בתמורה לויתורים נוראים אלה". ואולם לדבריו "הכל היה שקר".  

  

  

"ישראל לוחצת לשחרור ברגותי"

 

פולארד טוען כי כאשר נושא העסקה המשולשת עלה לכותרות, החלו מקורביו לחקור את העניין. לדבריו, במסגרת התחקיר רואיינו כמה מקורות מהימנים בארה"ב ובישראל, שהעלו כמה עובדות מעוניינות. כך טוען פולארד כי ישראל היא זו שלוחצת לשחרורו של ברגותי. "באופן רשמי, ישראל טוענת שלעולם לא תשחרר את ברגותי, מכיוון שרוצח שנשפט לכמה מאסרי עולם. ואולם סוד גלוי הוא בישראל שגורמים בכירים נפגשו בחשאי עם ברגותי מאז כניסתו לכלא. הוא נלקח מתאו ומובא למקומות חשאיים לפגישות שמטרותן לגייס את תמיכתו בקידום יוזמות שונות עם הפלשתינים, כגון הפסקות אש". לטענת פולארד, מפגשים חשאיים אלה הם חלק מהטיפוח של ברגותי.

 

פולארד גם טוען כי ישראל היא זאת שמספקת לתקשורת חומר חיובי אודות ברגותי, בניסיון להכין את דעת הקהל בישראל לקראת האפשרות שישוחרר לבסוף מכלאו.  "ישראל מנסה ליצור רושם שהתמיכה העממית בברגותי בתוך העם הפלשתיני היא כל כך גדולה שאי אפשר להתנגד לה או להתכחש לה", מאשים פולארד.

 

בסוף השבוע שלחו עשרות אסירי ציון, אסירי מחתרות וחיילים שנפלו בשבי במלחמות ישראל מכתב ראשון, מסוגו בו הם תוקפים את ממשלות ישראל ואת ראש הממשלה, אריאל שרון, על "הפקרתו" של יונתן פולארד. במכתב שנשלח לראש הממשלה לקראת יום השנה ה-19 למעצרו של פולארד, מציינים הכותבים שישראל מעולם לא מחתה על העונש "חסר הפרופורציה, או על היחס האכזרי כלפי פולארד".