האמריקנים הפרו ההתחייבות לשחרר את פולארד
רותי אברהם/
15 ינואר 2004 / כ"א בטבת תשס"ד

אביאם סלע, מי שהיה מפעילו של יהונתן פולארד הכלוא באשמת ריגול עבור ישראל כבר 18 שנים, מנוע מלערוך קניות בפריז או בלונדון. כך חושף פרקליטו של יהונתן פואלרד לארי דאב. זאת משום שאם יצא מגבולות הארץ ייעצר עפ"י צו מעצר שהוצא כנגדו על ידי האינטרפול. סלע הוא הצלע השניה, הפחות מוכרת לציבור בפרשיית הריגול של הסוכן הישראלי פולארד.

דאב אומר לכתבתנו רותי אברהם בראיון העוסק ביחסה של מדינת ישראל כלפי פולארד והתמיהות העולות מיחס זה, כי האזרח הישראלי הפשוט מתקשה להבין מדוע ארה"ב מתעקשת שלא לשחרר את פולארד, ומדוע ההנהגה הישראלית שותקת.

הישראלים הוא מוסיף, מתקשים להאמין כי מדינת ישראל זונחת את שליחה הנאמן ונותנים אמון בהצהרותיהם של המנהיגים על כך שהם עושים את המיטב עבורו. לדבריו ניתן לראות מהו ההבדל בין מצבם של אלו "שעושים עבורם את המיטב", לבין היחס כלפי פולארד, מפרשת חאלד משעל. כזכור סוכני המוסד שנשלחו לחסל את משעל בירדן, חיסול שנכשל, חולצו במהירות במחיר כבד של שחרור שייח' אחמד יאסין ראש החמאס. לחילוצם אומר דאב התגייס בנימין נתניהו, שהיה עימם ביחידה, באומרו כי אינו יכול להתכחש לחבריו.

לעומת זאת מוסיף דאב, פולארד הוא בסך הכל בחור יהודי אמריקני נטול קשרי "ברנז'ה". ליהונתן אין בני משפחה רבי השפעה בישראל כמו אבא קצין בכיר, או ח"כ או שופט בבית משפט, שיפעלו למענו.

ניתן היה בזמנו לשחררו אומר דאב. לדבריו בתקופה שבין מעצרו של פולארד בנובמבר 85 לבין העמדתו לדין ביוני 86 היתה נכונות של שר החוץ האמריקני שולץ לסיים את הפרשה, אך הוא התנה זאת בתצהיר של אביאם סלע שיוגש לו. ישראל אומר דאב, שכרה את שירותיו של עו"ד ליאונרד גרמנט, שהיה יועצו של הנשיא לשעבר ריצ'רד ניכסון, כדי שייצג את שני המעורבים בפרשה אביאם סלע ויהונתן פולארד.

הישראלים היו אמורים להגיש את התצהיר לשולץ ועוזרו אייב סופר בפגישה שנקבעה. הנציגים הישראלים ערכו פגישה מקדימה במשרדו של גרמנט. על פרטי אותה פגישה למד דאב משיחה עם עו"ד גרמנט. גרמנט אמר לו כי בפגישה נכחו עו"ד חיים צדוק מי שכיהן כשר בכמה ממשלות ישראל והיה גם חותנו של אביאם סלע. כמו כן נכחו בשיחה עו"ד רם כספי מקורבו של שמעון פרס וגם מי שסיים בימים אלה את תפקידו כיועץ המשפטי לממשלה אליקים רובינשטיין.

דאב מוסיף כי כשקיבל גרמנט את התצהיר לידיו הוא אמר לישראלים כי מדובר בתצהיר שקרי וכי האמריקנים יודעים את כל האמת מאחר שערכו לפולארד למעלה מ 20 בדיקות במכונת אמת. הוא איים כי יתפטר מהייצוג אם התצהיר לא ישונה.
לדברי גרמנט הישראלים דבקו בתצהיר ושולץ שראה שהכל שקרי כעס והגיש כתב אישום נגד שניהם. דאב מציין כאמור כי כנגד סלע עומד עד היום צו מעצר בינלאומי.

דאב מוסיף כי גם לאחר שניתן גזר הדין נמשכה ההתכחשות הישראלית. כזכור האמריקנים הוליכו את פולארד שולל וגרמו לו לחתום על עיסקת טיעון אותה הפרו. מיד לאחר גזר הדין מספר דאב הובל פולארד ל"אישפוז" בבית חולים פסיכיאטרי למשך מספר חודשים. חודשיים היה כלוא בתא כשהוא עירום. באותה תקופה עורך הדין שישראל שכרה עבורו לא ידע כלל היכן הוא וגם לא טרח לחפשו, אומר דאב.

על יחסה של ההנהגה הישראלית לנושא פולארד מוסיף דאב, למד משיחתו עם יצחק שמיר. שמיר אמר לו להפסיק להיות נאיבי וכי "בדמוקרטיה צריך גם לדעת להפקיר אנשים".

כזכור פולארד עמד להשתחרר כחלק מהסכם וואי, אך הנשיא קלינטון הפר את התחייבותו לבנימין נתניהו. לדברי דאב להבטחתו של קלינטון לבנימין נתניהו היה עד גם נתן שרנסקי כיום השר לעניני ירושלים חברה ותפוצות.

השר שרנסקי, העושה בימים אלה בסיור בארה"ב, מסר לכתבתנו כי הוא מאשר: "אכן היתה התחייבות חד משמעית אמריקנית לשחרר את פולארד". כמו כן הוא מוסיף כי כשהאמריקנים חזרו בהם היה בארץ וייעץ לרה"מ נתניהו לא לחתום על ההסכם.

שרנסקי מוסיף כי הוא ממשיך לפעול לשחרורו של פולארד ועומד בקשר עם הועד למען שחרור פולארד. כמו כן ביום ראשון בכינוס בניו יורק בו נטלו חלק רבים ממנהיגי יהדות ארה"ב העלה בפניהם את הצורך להתגייס למאבק לשחרורו של פולארד.

כתבתנו מוסיפה כי ביום ראשון ט"ז בשבט תתקיים בצומתי גילת, כ - 4 ק"מ מיד מרדכי, נטיעת יער "יהונתן פולארד". ביער יינטעו כ 5000 עצים כהוקרה ליהונתן פולארד על מעשיו למען המדינה והעם.
ממטה הפעולה למען פולארד נמסר כי מדובר בפעילות כמוה נעשה גם במסגרת המאבק לשחרור יהודי בריה"מ לשעבר וכי מדובר ב"הצדעה לחייל שבשבי".
האירוע יתקיים בהשתתפות שר החקלאות ישראל כץ, ראשי השדולה למען פולארד בכנסת (ארדן ונוקד) וכן ח"כים ואישי ציבור שביניהם גם אסירי ציון לשעבר.

 המשך אל רשימת המאמרים והכתבות בעברית שפורסמו עד כה בנושא פולארד