לורה בוש החלה את מסעה לקידום מעמד האישה בבית הנשיא פעילי הוועד למען פולארד המתינו לה 

 

 

 

 

 

   טל ימין-וולבוביץ' ואפרת פורשר

22/5/2005  13:38  

 

 

 

 

 רעייתו של הנשיא האמריקני, לורה בוש, נחתה היום בישראל, כחלק ממסעה במזרח התיכון שנועד לקדם את מעמד האישה ולהקטין את הרגש האנטי-אמריקני ששורר באזור.  

 

הגברת הראשונה נסעה הישר משדה התעופה לבית הנשיא בירושלים, שם נפגשה עם אשת הנשיא, גילה קצב, רעייתו של שר החוץ, ג'ודי ניר-מוזס שלום, ואשת נשיא בית המשפט העליון, אלישבע ברק.

 

בוש אומנם לא מתכוונת לעסוק בפוליטיקה, אך כמה עשרות פעילים למען שחרורו של ג'ונתן פולארד החליטו לנצל את הביקור, והפגינו מול בית הנשיא.

 

מבית הנשיא נסעה בוש לכותל המערבי, כשהיא מלווה ברעייתו של נשיא המדינה, גילה קצב, ובעשרות מאבטחים ושומרי ראש. בוש אמנם התקבלה במחיאות כפיים על ידי הנוכחים, אלא שהשמחה היתה קצרה. עשרות פעילים למען פולארד הגיעו במהרה למקום והניפו תמונות שלו באוויר.

 

בוש הגיעה מצוידת היטב לקראת ביקורה בכותל, עם כיסוי ראש ופתק, ואמרה לרב הכותל, שמואל רבינוביץ', כי הביקור שלה בכותל מבטא את ההערכה שלה ושל העם האמריקאי למורשת היהודית.

 

בביקורה בהר הבית קיבלה לורה בוש הסבר על ההיסטוריה של המקום מפי הרב רבינוביץ' והתעניינה לגבי גודלו של הכותל. בפתח מנהרות הכותל הוצג לה ניצול שואה בשם בנימין, שהתעקש לעבוד דווקא בכותל כדי להתנקם בגרמנים. בוש ביקשה להצטלם עימו.

 

בהר הבית התקבלה בוש בקריאות גנאי של מפגינים מוסלמים. "איך את מעיזה לבוא לכאן?", קראו לעבר מפגינים מוסלמים בכניסה למסגד אל-אקצה.

 

  

 

 

 

בוש עם הנשיא קצב. צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ  /images/archive/gallery/307/532.jpg

 

 

 

  

תיפגש עם 8 פלשתיניות

 

 

 

הגברת בוש תבקר היום ב"יד-ושם", ולאחר מכן תיסע ליריחו כדי להיפגש עם שמונה נשים פלשתיניות, בהן חברות פרלמנט וקבינט. מחר תסיים הגברת הראשונה את ביקורה בישראל בכנסייה באבו-גוש, ותצא למצרים.

 

הפעילים בוועד למען פולארדהודיעו בשבוע שעבר, שמכיוון שהגברת הראשונה היא האדם הקרוב ביותר לאיש שיכול להעניק לפולארד חנינה, היא תוכל להעביר אליו את מחאתם. אנשי הוועד הצליחו לשים את ידיהם על תוכנית הביקור של גברת בוש ועל לוח הזמנים המפורט. הם מתכוונים להגיע לכל מקום שבו תהיה, כדי להזכיר לה שפולארד נמק בכלא.

 

בהכנת הידיעה השתתפה סוכנות הידיעות אי-פי

 

http://www.nrg.co.il/online/1/ART/936/965.html

 

קריאות גנאי לעבר לורה בוש בעת ביקור באל-אקצה

YNET

 

 

לאחר שסיירה כאורחת רעיית הנשיא גילה קצב במנהרת הכותל והטמינה בו פתק, ביקרה הגברת הראשונה במסגד אל-אקצה, וספגה שם קריאות גנאי נגד מדיניות ארה"ב כלפי המוסלמים. גם ביקורה בכותל לא עבר חלק: עשרות בני נוער הפגינו בקולניות למען שחרור פולארד כשביקרה שם. מוקדם יותר נפגשה בוש עם אשת שר החוץ ועם נשות מנהיגים נוספות. לאחר מכן תבקר ב"יד ושם", ובהמשך תפנה למצרים ולרשות הפלסטינית, אך שם כבר זועמים על כך שהביקור ביריחו נחשב לחלק מהסיור בישראל

דורון שפר

 

 

 

 

לורה בוש, אשתו של נשיא ארצות הברית ג'ורג' בוש, ביקרה בצהריים (יום א') בכותל המערבי אותו ערכה עם רעיית נשיא המדינה גילה קצב. הגברת בוש סיירה במנהרות הכותל והטמינה פתק בכותל המערבי. בוש צפוייה לבקר בהמשך היום בלווית הגברת קצב במוזיאון השואה של יד ושם.

 

 

 

בעת ביקורה במסגד אל-אקצה, הצטופפו סביבה מתפללים במקום וקראו קריאות גנאי בשל פרשת ביזוי הקוראן במחנה העצורים גוונטנאמו: "אינך רצויה פה, איך את מעזה לבוא לכאן", וכן קריאות "קוראן, קוראן".

 

 

 

מוקדם יותר נפגשה לורה בוש במשכן הנשיא אשתו, גילה קצב, וכן עם אשת שר החוץ, ג'ודי שלום ניר מוזס, עם סגנית נשיא בית הדין לעבודה, אלישבע ברק, עם אשתו של שגריר ארצות הברית בישראל, שילה קרצר, ועם מנהלת מכון שרת לאונקולוגיה, פרופסור תמר פרץ.

 

 

 

תשומת לב לא פחותה מן הגברת בוש עצמה לכדו עשרות בני נוער מ"תנועת נוער למען שחרור פולארד", שהפגינו בעת ביקורה של הגברת הראשונה 

 

  

 

 בוש בכותל המערבי (צילום: איי אף פי) 

 

בשני מקומות: מול בית הנשיא הפגינו כ-30 בני נוער, וליוו את ביקורה של בוש בצעקות קולניות "שחררו את פולארד עכשיו".

 

 

 

גם הגברת קצב לא נותרה אדישה לנושא,  והגישה לגברת בוש מכתב עליו חתומות 13 חברות כנסת מכל סיעות הבית הקורא לממשל ארה"ב לפעול למען שחרורו של פולארד מהכלא.

 

 

 

 

ברחבת הכותל, הפגינו כ-70 בני נוער כשהם מחזיקים את תמונותיו של יונתן פולארד, וקוראים לגברת בוש לפעול לשחרורו. כמה בנות חברות התנועה, אף הצליחו להידחק בין חברי פמליית אשת הנשיא וללוות אותה כמעט עד לאבני הכותל, שם הטמינה פתק, כמקובל.

 

 

 

שיחתן של שתי נשות הנשיא לא חרגה מן המצופה מנשים-של: הגב' בוש אמרה כי לנשים יש כוח עצום ויכולת לתרום תרומה משמעותית לקידום השלום במזה"ת ובעולם כולו, והגב' קצב סיפרה כי בעבר יצאה בקריאה במכתב פומבי לנשים פלסטיניות להפעיל את מלא השפעתן על מנת לקדם את היחסים בין ישראל לרשות הפלסטינית ולשים קץ לאבדן חיי הילדים.

 

 

 

הרעיות גם שוחחו בנושא חינוך ילדים ובני נוער, ובוש סיפרה לקצב כי היא מקדמת בארה"ב פרויקט להגברת המודעות לרכישת השכלה. נשיא המדינה משה קצב נכנס לפגישה למספר דקות על מנת לקדם את פניה של הגב' בוש.

 

 

 

 

 

 

אחר הצהריים תבקר בוש ביד ושם, ולאחר מכן תפנה לבקר ברשות הפלסטינית. מקורות ברשות דיווחו, כי בוש הביעה רצון לבקר גם במסגדים בהר הבית, אך ברשות לא ששים להיענות לבקשתה, כיוון שהביקור עלול להתפרש כהכרה אמריקנית רשמית בריבונות הישראלית במקום.

 

 

 

העיתון "טלגרף" דיווח, כי הפלסטינים זעמו לאחר שהתברר כי יריחו נכללת בסיור כחלק מהביקור בישראל. חנן עשראווי, חברת המועצה המחוקקת הפלסטינית, כינסה התייעצות כדי להחליט כיצד להגיב בעניין.

 

 

 

בוש פתחה את סיורה במקום הנמוך ביותר בעולם, בצד הירדני של ים המלח. בנאום שנשאה בפני הפורום הכלכלי העולמי, הדגישה את זכויותיהן של נשים וחשיבותה של הדמוקרטיה במזרח התיכון.

 

 

 

"חירות ובעיקר חירותן של נשים היא יותר מאשר היעדר דיכוי. מדובר בזכות הדיבור וההצבעה ובחופש הפולחן", לדברי בוש. לדבריה, במזרח התיכון החל "תהליך יוצא מן הכלל", במיוחד מאז נפילת שלטון הטאליבן באפגניסטן, שם ביקרה לפני חודשיים. היא הוסיפה, כי "כעת ניתן להבחין בהפחת תקווה ברחבי המזרח התיכון".

 

 

 

מטרתה המוצהרת של לורה בוש בביקורה באזור היא קידום הענקת חופש פוליטי לנשים במדינות ערב.

 

 

 

אבל בוש מגיעה בעיקר כ"אשת יחסי ציבור של ארצות הברית", שמעמדה באזור התערער בעקבות המלחמה בעיראק, סיפורי ההתעללויות בכלא אבו-גרייב, ובעקבות הפרסום האחרון בשבועון האמריקני "ניוזוויק" על השלכת ספרי קוראן לאסלות במחנה המעצר גוואנטנמו שבקובה.

 

 

 

 

נראה כי הגברת הראשונה עברה מהפך בחייה, לאחר שבתחילת החודש הצהירה כי היא "עקרת בית נואשת".

 

 

 

במהלך ארוחת הערב השנתית לעיתונאים, פוליטיקאים וסלבריטאים שאירח הנשיא בוש בבית הלבן, סיפרה בוש: "אמרתי לבעלי באחד הימים: 'ג'ורג', אם אתה באמת רוצה לשים קץ לרודנות בעולם, עליך להישאר ער מאוחר יותר'. כשהשעה 21:00 מגיעה 'אדון ריגושים' שיושב לצידי כבר במיטה. אני עקרת בית נואשת".

 

 

 

 

בהכנת הידיעה השתתף עלי ואקד

 

 

 

 

פרסום ראשון:  22.05.05, 09:22

עדכון אחרון:  22.05.05, 16:16