לראשונה: שגריר ישראל יבקר את פולארד


כך סוכם בשיחה בין ראש הממשלה, אריאל שרון, לבין שר החוץ, סילבן שלום. השר שלום: "הגיע הזמן שפולארד יוכל להשתחרר ולהצטרף לעמו בארץ" 
דורון שפר 


שגריר ישראל בארה"ב, דני איילון, צפוי לפגוש את המרגל יונתן פולארד, הכלוא מזה עשרים שנה בארצות הברית בעוון ריגול למען ישראל. כך נקבע היום (ב') בשיחה בין ראש הממשלה, אריאל שרון, לבין שר החוץ, סילבן שלום. 


השניים קבעו כי הגיעה העת לנקוט בגישה אקטיבית יותר על מנת לסייע לשחרורו של האסיר, המתלונן מזה זמן רב על תנאי מאסר קשים. שלום אמר: "סיכמתי עם שרון שיש לפעול להחזרת פולארד לישראל". 


ביקורו של איילון, שיתקיים על-פי התוכניות ביום שלישי הבא, יהיה הראשון של שגריר ישראלי בארצות הברית, בכלאו של פולארד. עד כה נהגו אישי ציבור שונים, ובהם גם ח"כים ושרים, לבקר את פולארד ביקורים פרטיים באת שהייתם בארצות הברית, אולם ממשלת ישראל לא שלחה נציג רשמי לבקרו מזה זמן רב. 


שר החוץ אמר מוקדם יותר בשיחה עם שגרירי האיחוד האירופי, שנערכה במלון "המלך דוד" בירושלים: "20 שנה במאסר הן תקופה ארוכה מדי. הגיע הזמן שפולארד יוכל להשתחרר ולהצטרף לעמו בארץ". 


ועד הפעולה לשחרורו של פולארד אמר בתגובה לדברים שנאמרו על ידי שר החוץ: "הופתענו מאוד לשמוע את הצהרתו, שכן על פי מה שנמסר לנו בעשרים השנים האחרונות, בפרט מאז עלייתו של שרון לשלטון, מדינת ישראל לא חדלה לרגע מלפעול בכל תוקף לשחרורו. הגיע הזמן להפסיק עם הדיבורים ולעבור למעשים, שיובילו לשחרורו".

(09.05.05, 22:12)

 


דני איילון, שגריר ישראל בוושינגטון: בארה"ב יש חומה אטומה שבה נתקלות כל הפניות לשחרור פולארד 
איילון, שיבקר את פולארד ביום ג' הבא, יהיה השגריר הישראל הראשון אי פעם שנפגש עם המרגל * יביא עמו מסר משרון * הפגישה עם פולארד היא עליית מדרגה במאמצי ישראל לשחררו 

שירות גלובס 8:55 10/5/05 
http://www.globes.co.il/serve/globes/docview.asp?did=912525
 

"בארה"ב יש חומה אטומה שבה נתקלות כל הפניות לשחרר את ג'ונתן פולארד. ישראל פועלת כל הזמן לשחרורו, אך אינה מזהה שום רצון או כוונה לבוא לקראתה בסוגיה זו. על רקע זה הוחלט לעודד את רוחו של פולארד בביקור ראשון אי פעם של שגריר ישראלי בכלאו". כך אמר אמר אמש (ב') לגלובס שגריר ישראל בוושינגטון, דני איילון. 
השגריר מתוכנן לבקר את פולארד, לשעבר אנליסט בשירות המודיעין של הצי, שהורשע בריגול לטובת ישראל ב-1986, ביום ג' הבא. החלטה על הביקור קיבלו שלשום ראה"מ, אריאל שרון, ושר החוץ, סילבן שלום. פולארד כלוא בבית-כלא פדרלי בבאטנר, בקרוליינה הצפונית. 

כמה שרים ישראליים ביקרו את פולארד בכלא, בכללם נתן שרנסקי, אך אף שגריר ישראלי לא נשלח להיפגש עמו, וככל הידוע שום שגריר לא יזם ביקור כזה, אולי בגלל הקשר החזק בין פולארד לבין שגרירות ישראל שנחשף בעקבות מעצרו. כזכור, ניסה פולארד למצוא מקלט בשגרירות, אך נצטווה ע"י הקב"ט לעזוב את המתחם. 

להערכת גורמים דיפלומטיים בוושינגטון, ביקורו המתוכנן של איילון הוא "עליית מדרגה" במאמצי ישראל להביא לשחרורו של פולארד. עד עתה לא הפגין ממשל בוש שום נטיה לשחרר את פולארד כמחווה לקראת מימושה של תכנית ההתנתקות, אם כי אפשרות כזו הועלתה לפני פקידים בכירים. 

שרון התבטא, בעקבות פגישתו עם הנשיא בוש בחוותו בקרופורד, כי לא העלה את בעיית פולארד באזני הנשיא, מפני שלא היה זה תפקידו. אך ראה"מ העלה את סוגיית המרגל בשיחתו עם שרת החוץ, קונדוליזה רייס. היא לא גילתה שום נכונות להיפתח לבקשה. 

איילון אמר, כי יביא עמו לפולארד מסר משרון ומשלום וכי יבטיח לו שישראל לא תשכח אותו. בתשובה לשאלה אם ישראל מתכננת מאבק קולני יותר כדי לחזק את הלחץ על הממשל, אמר איילון, כי לא ינקוט צעדים שיזיקו לעניינו של פולארד. המדיניות היא להמשיך להידבר בשקט עם הממשל, אמר. 

לדברי הגורמים הדיפלומטיים, אחת הסיבות למצוקת פולארד היא שאין לו גב של שני גופים רבי עוצמה שתומכים בדרך כלל בישראל: הממסד היהודי והקונגרס. יהודי ארה"ב חוששים שתמיכה גלויה ורעשנית בפולארד תחשוף אותם להאשמות שהם מהווים גיס חמישי ותנציח הנחות שליהודים יש נאמנות כפולה. 

בקונגרס, ידיד נאמן של ישראל, נחשב פולארד בוגד. התנגדות עזה של גורמים בממסד הביטחוני של ארה"ב, ובמיוחד במשרד ההגנה, כובלת ידיהם של אותם מחוקקים שהיו מוכנים לפעול למען שחרור של פולארד.