"אריק, תחזיר אותי הביתה ! "

מעריב יום ג', ח' בניסן תשס"ד 30.3.2004

המרגל פולארד דורש מראש הממשלה הנוסע לארה"ב: "אל תבקר אותי, תבוא לחלץ אותי" * "הגיע הזמן לשחרר אותי. אני רוצה לחגוג את פסח בירושלים" * פרקליטו: זו לא הפעם הראשונה ששרון מתעלם ממנו

אריק בנדר

 

"אני פונה אליך, ראש הממשלה אריאל שרון. בנסיעתך הקרובה לארצות-הברית אל תבוא לבקר אותי, בוא לחלץ אותי! אני סוכן ישראלי שנמק בכלא כבר יותר מ-18 שנים . בוא תוציא מכאן". כך , באמצעות "מעריב", פונה יונתן פולארד אל ראש הממשלה אריאל שרון. פולארד, שהעביר את הפנייה הנרגשת שלו באמצעות פרקליטו לארי דאב, אומר כי הגיע הזמן להוציא אותו מהכלא. "אתה עומד לפגוש בקרוב את הנשיא בוש", הוא כותב לשרון. "אתה צריך לשאול אותו אם ארצות-הברית מסרבת לשחרר אותי, איזו מין ידידות יש בינה לבין ישראל. את המחיר על שחרורי שילמה ישראל בהסכם וואי. ישראל שילמה בשחרור אסירים רוצחים, אבל אותי סירבו לשחרר והשאירו אותי להירקב בכלא".

 

פולארד מתייחס להתחייבות לשחררו שנתן הנשיא קלינטון לראש הממשלה נתניהו, לקראת דיוני וואי בספטמבר 1998. אף שההבנה בין שני המנהיגים אושררה בלילה האחרון לוועידה, חזר בו קלינטון ברגע האחרון מהתחייבותו - והודיע לנתניהו שהוא אינו יכול לקיים אותה עקב לחצים אמריקניים פנימיים, ובראשם איומו של ראש הסי-איי-אי ג' ורג' טנט להתפטר.

 

"אדוני ראש הממשלה. הגיע הזמן להחזיר אותי הביתה. אני רוצה לחגוג את חג החירות הבא עלינו לטובה בירושלים בירתנו. אני רוצה לחגוג את ליל הסדר בבית בירושלים במחיצת אשתי וחבריי הטובים. אני מבקש ממך ופונה אליך ואל ממשלת ישראל. הגיע הזמן להוציא אותי מכאן", מוסיף המרגל בפנייה.

פולארד גם קרא לממשלת ישראל להכריז עליו כעל סוכן ישראלי שפעל במדינה ידידותית, בשליחותה ומטעמה של מדינת ישראל. עוד הוא מבקש להכריז עליו כשבוי מלחמה - דבר שיאפשר לו ליהנות מזכויות המוקנות לשבויי מלחמה על פי אמנת ז'נבה. נוסף על כך הוא דורש ששגריר ישראל בארצות-הברית יבקר אותו בכלאו, ויוכיח בכך לשלטונות ארצות-הברית כי ישראל לא זנחה אותו - ומכירה בו באופן רשמי כסוכן שפעל מטעמה.

 

"לפני ימים אחדים פניתי ללשכת ראש הממשלה, ואמרתי להם שנודע לי כי נקבע מועד לפגישה עם בוש, ב-14 לאפריל ", סיפר אמש פרקליטו של פולארד, עורך הדין לארי דאב. "הצעתי לראש הממשלה להצטרף אליו ולסייע לו לחלץ את פולארד, אבל לא קיבלתי כל תשובה".

שרון הודיע אתמול בוועדת החוץ והביטחון כי אין בכוונתו לבקר את פולארד במהלך נסיעתו הקרובה לארצות-הברית. הוא גם ציין כי אין כל התקדמות בנושא שחרורו של המרגל. בתגובה החליט מטה הפעולה למען פולארד להפגין היום מול מרכז הליכוד בתל-אביב, בעת נאומו המתוכנן של ראש הממשלה.

 

"שרון מפקיר חייל בשטח"

"זו לא הפעם הראשונה שבה ראש הממשלה מתעלם מעניינו של פולארד. זה קרה כבר מספר פעמים בעבר. אני מניח שלשרון הרבה יותר נוח ונעים לדבר על מטוסים, סיוע וכסף מאשר לפעול לחילוץ חייל שננטש מאחור בשדה הקרב", אמר עורך הדין דאב. פעילי המטה פרסמו אתמול הודעה, ובה אמרו כי "אמנם ראש הממשלה טרם הצליח להתנתק מגוש קטיף, אך ניכר שהוא כבר מנותק היטב מהערך של' אי-הפקרת חייל בשטח'". יונתן פולארד שירת כקצין באגף המודיעין של הצי האמריקני בשנות ה-80. מתוקף תפקידו כמנתח מידע מודיעיני גולמי הוא נחשף לחומרים מסווגים שהיו קשורים לישראל, אך לא נמסרו לה במסגרת חילופי המידע עם ארצות-הברית. בראשית 1984 הוא פנה לאביעם סלע, קצין בכיר בחיל האוויר, ששירת אז בארצות הברית במסגרת הלשכה לקשרי מדע (לק"ם) - והציע את שירותיו. בין השנים 1985-1984 הוא העביר מאות ואף אלפי מסמכים סודיים לידי סלע, וזה מסר אותם ללק"ם.

 

נידון למאסר עולם

אבל בשלב מסוים עלו האמריקנים על עקבותיו. ב-21 בנובמבר 1985 ביקש פולארד מקלט בשגרירות ישראל בוושינגטון, אולם כשלא נענה - נעצר על ידי סוכני האף-בי-איי, הורשע בריגול ונידון למאסר עולם. ימים אחדים לפני גזר הדין העביר שר ההגנה האמריקני דאז קספר ויינברגר מזכר סודי לשופט, ובו פורטו הנזקים הכבדים שגרם פולארד לביטחון הלאומי של ארצות-הברית. המזכר לא הוצג מעולם ברבים.