למעלה מ3000 איש השתתפו בצעדת המחאה והפגנת ההמונים שנערכה כ"מתנת יום הולדת" ליום הולדתו ה49 של יהונתן פולארד

 ז' אב התשס"ג 5/8/04

בשעה 18:00 לערך יצאה הצעדה מגן העצמאות בסמוך לקונסוליה האמריקאית (מרכז העיר) אל גן הוורדים הסמוך לבנין הכנסת. את ראש הצעדה הובילה אשתו של יהונתן פולרד, אסתר, אשר הצטרפה לקריאות לשחרור בעלה שהשמיעו הצועדים בעוברם ברחובותיה המרכזים של הבירה. בגן הוורדים נערכה ההפגנה עצמה ובה נשאו דברים מספר דוברים.

אלי יוסף, מראשי המאבק למען יהונתן אמר כי "לא באנו לכאן רק להפגין ולדרוש אלא קודם כל כדי למלא את חובתנו המוסרית, כדי שאנחנו לא נתבייש על שלא פעלנו למען יהונתן. אלי יוסף גם הסביר את הקשר אותו הוא רואה בין הייחס אותו העניקה ישראל לנושא ראול ולנברג (שגם למענו היה אלי פעיל) לייחסה של ישראל לנושא פולארד.

אסתר פולארד, אשתו של יהונתן, סיפרה כמה היא נפעמת בכל פעם מחדש לראות את ה"נס" של ההתעוררות בנושא פולארד. היא גם ציינה כי יהונתן התקשר אליה לפני תחילת הצעדה והצליח גם למשמוע קצת את קולות המפגינים, דבר שריגש אותו מאוד.

אסיר ציון, יוסף מנדלביץ' נשא דברים אף הוא וקרא תפילה לשחרורו של יהונתן פולארד שחיבר הרב מרדכי אליהו.

השר בני אלון וחברי הכנסת יולי אדלשטיין ומיכאל איתן נשאו דברים אף. בין השאר ציין השר בני אלון כי גם במאבק למען יהודי רוסיה היה שלב שבו עברו מ"אמירה בקול שיש לשמור על שקט" לפעילות תקיפה וישירה וזהו המהפך שהוא רואה כאן.

בנוסף לאלה, נשאו דברים גם שלשה בני נוער: בת-חן ויילר, ליטל יעקובוביץ' ועדי גינזבורג, פעילים במטה הפעולה למען יהונתן פולארד.

בת-חן הקריאה ממכתבו של יהונתן לרב בארה"ב וקראה לציבור ולממשלה לקחת דוגמא מיהונתן בדאגה לכל יהודי ויהודי.

ליטל דיברה על חשיבותה של הידיעה שמדינת ישראל תדאג לשלומו ובטחונו של כל יהודי באשר הוא ובפרט אם הוא מסתכן למען מדינתו

עדי דיבר על העובדה שרה"מ "נלחם" בתוך ממשלתו בחירוף נפש על-מנת להביא לשחרור מחבלים ואילו בעבור פולארד איננו מוכן אפילו למסור מכתב ובו 112 חתימות של חברי כנסת. כמו כן ציין כי העובדה שרה"מ הצהיר כי "מצריים לא תהיה חלק מתהליך מפת הדרכים אם לא תשחרר את עזאם עזאם" ולא נקט בעמדה דומה בעניין ארה"ב ופולארד בהנחה שהיא נובעת משיקולי "תקציבים וערבויות" הרי שמדובר כאן על מכירת אח תמורת כסף!

בסיומה של ההפגנה שרו כולם "אחינו כל בית ישראל" ו"התקווה"

מארגני ההפגנה הגדירו אותה כהצלחה גדולה וכצעד נוסף בדרך לשחרורו יהונתן פולארד במהרה.

תמונות מהצעדה ומההפגנה


התכנסות בגן העצמאות בסמוך לקונסוליה האמריקאית


תחילת הצעדה לכיוון גן הורדים


אסיר ציון לשעבר, הר' יוסף מנדלביץ'


התכנסות בגן הורדים לקראת תחילת ההפגנה


אסתר פולארד מתראיינת לערוץ הראשון


אסתר פולארד נואמת


קריאת נשמת קול חי ותפילה שחיבר הר' מרדכי אליהו עבור פולארד


משה קאשי אב שכול מהפיגוע בעמנואל שקיבל מכתב מיהונתן פולארד ובו 10 דולר


הרב בני אלון


חה"כ מיכאל איתן נואם