בתי-הספר ננעלו: ''לא חוזרים בלי פולארד'' 

הפעילים למען פולארד למדו מהכתומים - ונעלו שערים בעשרות בתי-הספר בגוש דן. "מצטערים לקלקל את החגיגה, אבל אולי מחוץ לסורגים התלמידים יחושו את מה שהוא מרגיש בפנים" 
לימור לבנת חשבה אולי ששנת הלימודים תיפתח כסדרה, אבל נכונה לה הפתעה מכיוון לא צפוי: פעילים למען שחרורו של יהונתן פולארד - מרביתם כנראה תלמידי תיכון - נעלו לפנות בוקר (יום ה') בשלשלאות עשרות בתי-ספר באזור גוש דן. בכרזות שנתלו בסמוך לשערים נכתב: "גם לימור לבנת יודעת, הרפורמה בחינוך מתחילה: לא חוזרים ללמוד בלי פולארד". 

המחאה הזאת - ש"הומצאה" בימים הכתומים של ערב ההתנתקות - קרתה בתל-אביב, רמת-גן, בני-ברק וגבעת שמואל. תמונותיו של האזרח האמריקני, המרצה עונש מאסר בגין ריגול לישראל, הודבקו לשערי בתי-הספר, ובמקום הונחו גם תקליטורים ובהם סרט הסברה על פולארד. שאר התלמידים, שספק אם יודעים על מה המהומה, נקראים שם ליצור קשר עם הפעילים באמצעות דואר אלקטרוני - ולהצטרף למאבק. 

"אנו מתנצלים בפני התלמידים שתיכננו לפתוח בחגיגיות את שנת הלימודים", אמר ל-ynet אחד הפעילים שהשתתפו במבצע. "לא רצינו לגרום להם צער, אבל עם זאת, אנחנו מאמינים שמי שגבו לפולארד לא יכול לחנך לנאמנות, הוקרת טובה, יושר וצדק בבתי-הספר. לפני מספר חודשים פנינו לשרת החינוך וביקשנו ממנה להקדיש שעת מחנך אחת לתלמידים להסברה על פולארד, אולם היא בחרה שלא לעשות זאת. פולארד הוא גם סוכן שנשלח על-ידי המדינה וגם נעשה לו עיוות דין, ובבתי-הספר כביכול מחנכים לערכים הפוכים. אנחנו מאמינים שאם התלמידים ירגישו במשך חצי שעה איך זה להיות מחוץ לסורגים, זה ימחיש להם מקצת ממה שפולארד מרגיש כל יום בפנים".

בפעולה המאורגנת ננעלו לא מעט שערים. בתל-אביב: תיכון עירוני ב'-ג' (צייטלין), עירוני ד', גימנסיה הרצליה, תיכון חדש, עירוני י"א, עירוני ה', בית-הספר הממלכתי-דתי מוריה, אוסישקין, א.ד גורדון, גבריאלי, הכרמל, דיזנגוף, גרץ ותל נורדאו. ברמת-גן: בליך, אוהל שם, הרוא"ה, מקיף רמת גן, בית-הספר גולומב לבנות, תיכון דתי עמית גוש דן, רמת חן, הביל"ויים, ערמונים, מורשת משה וסביון. בבני-ברק: תיכון קריית הרצוג. בגבעת שמואל: בית-הספר היסודי והתיכון ע"ש יגאל אלון.

במשרד החינוך לא אהבו, בלשון המעטה, את ה"תרגיל" המתוקשר: "אלימות אינה הדרך להעברת מסרים", אומרים שם בתגובה, ומקווים שהמנעולים יישברו והלימודים ייפתחו בזמן. 

(מורן זליקוביץ') 

http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-3136157,00.html