המכתב אשר הוגש היום לרה"מ, חתום ע"י 9 מראשי סיעות הכנסת.

המכתב הנו פרי יוזמה של חבר הכנסת מיכאל איתן יו"ר ועדת חוקה חוק ומשפט ויו"ר השדולה למען פולארד.

07/06/2003

לכבוד ראש הממשלה מר אריאל שרון אדוני ראש הממשלה ,

הנדון : פעולה למען שחרורו של יונתן פולרד

בשנת 1998 קבע היועץ המשפטי לממשלה כי יונתן פולרד פעל כסוכן ישראלי וכי ממשלת ישראל תישא בכל האחרית המשתמעת מכך.

מאוחר יותר, באותה שנה , הבטיח נשיא ארצות הברית ביל קלינטון לראש ממשלת ישראל בנימין נתניהו כי יונתן פולרד ישוחרר מכלאו. ההבטחה הזו לא מומשה עד עצם היום הזה .

יונתן פולרד נמק כבר 18 שנים בכלא האמריקאי בגין מעשים אסורים שחומרתם מבחינת החוק האמריקאי אינה מבוטלת, אולם חשוב להדגיש כי המעשים הללו כפי שהם מתוארים במסמכי בית המשפט וכפי שמעידים עליהם חברי קונגרס אמריקאיים שקבלו תדריך בעניין זה מגורמי הביטחון האמריקאיים, לא גרמו לפגיעה בחיי אדם כלשהו . יהונתן פולרד לאחר שנתפס חתם על עסקת טיעון, הודה בביצוע העבירות ושיתף פעולה עם חוקריו. התביעה התחייבה שלא לדרוש בבית המשפט מאסר עולם .חרף ההסכמה הזו ולאחר התערבות גורמי בטחון אמריקאים בתהליך המשפטי, הוטל עליו בנסיבות תמוהות עונש של מאסר עולם. בגלל יצוג משפטי לקוי נשללה מפולרד זכותו להליכים משפטיים הוגנים לרבות זכות הערעור על העונש החמור . העונש הזה הוא מוגזם על פי אמות המידה המקובלות במדינות העולם החופשי .

אדוני ראש הממשלה , בעבר העברת לנשיא ארצות הברית גורג בוש פניה חתומה על ידי 110 חברי כנסת ובה בקשה לשחרר את יונתן פולרד מכלאו משיקולים הומניטריים. אנו מבקשים ממך להעלות בפני נשיא ארצות הברית פעם נוספת את הבקשה לשחרורו של יונתן פולרד ולהוסיף לה שלושה נימוקים :

א. בימים אלה כשנשיא ארצות הברית מוביל באומץ ובנחישות בלתי רגילים את המאבק בטרור ובמי שנותנים לו עידוד ומחסה ניתן להעריך אחרת (כמובן מבלי להקל ראש בחומרתה של הפרת החוק האמריקאי שביצע פולרד ) את מעשיו של יונתן פולרד שהיו מכוונים לסיכול מטרותיהם של ארגוני הטרור ואוהדיהם ומשטרו של סאדם חוסיין בכלל זה .

ב. לאחר תקופת מאסר כה חריגה מהנורמות המקובלות במקרים דומים בארצות הברית , כל שנה שחולפת מצדיקה עיון מחדש בשאלה ההומניטרית האם יש מקום לרחמים ולחמלה .

ג. לאחר שהממשל האמריקאי ביקש מישראל לבצע מחוות כלפי הפלסטינים ולשחרר אסירים ביטחוניים , נעתרה ממשלת ישראל, לפני מספר ימים , לבקשות האמריקאיות ושחררה אסירים ביטחוניים וביניהם מחבל פלסטיני שרצח 14 ישראלים ונידון ל3 מאסרי עולם. המעשים שביצע פולרד חמורים ככל שיהיו, אינם חמורים ואינם פסולים כמו מעשי הרצח והטרור חסר האבחנה של המחבלים הפלסטינים, נשיא ארצות הברית שממשיך לבקש מישראל לגלות רחמים על רוצחים ומחבלים ראוי שייענה לבקשתה של ישראל לשחרר את פולרד היענותו תהיה לא רק מעשה צודק ואנושי אלא גם מלוי מאוחר של הבטחה שנתן נשיא אמריקאי קודם .

נודה לך מאד אם תיאות לקבל אותנו לפגישה דחופה בעניין זה .

בכבוד רב ובברכה

ח"כ מיכאל איתן ח"כ גדעון סער ח"כ אופיר פינס ח"כ רשף חן ח"כ אלי ישי ח"כ יורי שטרן ח"כ זהבה גלאון ח"כ שאול יהלום ח"כ יעקב ליצמן ח"כ עמיר פרץ
http://miki.org.il/article.asp?newsid=789