ה'פסיון' של יעקובוביצי נגד פולארד-

רשימות ירושלמיות- יפה גולדשטיין

 

אליוט לואר וג'ק סימלמן, עורכי דינו האמריקאים של יהונתן פולארד נדהמו לגלות שיהודי מטורונטו בשם שמחה יעקובוביצי, מתכנן להפיק סרט על פולארד, שפותח בהאשמה כי פולארד היה אחראי למותם של 40 סוכנים אמריקאים בגוש המזרחי.
במכתב ששיגרו אל יעקובוביצי, מוחים עוה"ד נגד הפתיח המעוות, ולו רק משום שמעולם, גם במשפט או מפי איזשהו גורם רשמי של ממשלת ארה"ב, לא הועלתה האשמה כזו נגד פולארד.
יש שתי אפשרויות, טוענים לואר וסימלמן: אם אכן שאב יעקובוביצי מידע ישיר ממקורות רשמיים, הרי שמדובר בעבירה שבמסירת מידע מסווג. האפשרות הסבירה יותר היא שהם פשוט מאוד משקרים, מסיבות כאלה או אחרות. כנראה מהסיבות שפולארד ממשיך לשבת מאחורי סורג ובריח.
"אנו חושדים שלא היה לך מגע עם גורמים אמריקנים בכירים, ושאתה רק חוזר על האשמה שצפו בתקשורת ע"י גורמים עוינים לפולארד. אנו מוטרדים עמוקות מכך שאתה נותן קרדיט להאשמות כאלה, כשממשלת ארה"ב עצמה אינה עושה זאת. עיתונאי אחראי היה מתמקד בדו"ח המשפט ולא במה שמקורות אלמונים בחרו לספר לכתב. ואפילו אם ברצונך להפריך האשמה זו אנו מתקשים להבין מדוע אתה אפילו מתייחס לכך, שכן בכך אתה מכשיר את ההאשמה השקרית כנקודה ראויה לחלוק עליה."
כתחליף מציעים לואר וסימלמן סרט דוקומנטרי שיתרכז במחדל הרציני של ההתנהלות הממשלתית בנושא פולארד, ושל הביצוע הלא אפקטיבי של עדי פולארד.
אמנם יעקובוביצי ביקש לראיין את פולארד, אך נדחה משום שהלך לחתום על החוזה להפקת הסרט קודם שקיבל אישור מפולארד עצמו .
הסרט המתוכנן של יעקובוביצי מעורר כעס גדול בחוגים יהודים מסוימים בארה"ב.
הרב פסח לרנר, סגן מנהל המועצה הלאומית של ישראל הצעיר באטלנטה כתב מכתב חריף ליעקובוביצי בו הוא מאשים: "הימנעותך המכוונת מהצוות של פולארד והעובדה שלא נועצת בו, הרסה כל תקווה שהיינו יכולים לשאת כי סרט כזה יחשוף את פרשת עיוות הדין והצדק הגדול הזה. נראה כי סרט זה ישמש כלי מרכזי נוסף במערכת השקרים הגדולה בעניינו של פולארד".
כעת מתייעצים עורכי דינו של פולארד כיצד לפעול משפטית בנושא זה.
לברר למה כל פעם מחדש מצליח להפתיע אותנו איך השנאה העצמית, אחד הסממנים הגלותיים ביותר, עדיין פורה רוש ולענה. קרוב לעשרים שנה כבר נמק פולארד בכלאו עם פרשה שחלקה, טוענים, לוט בערפל, אחרת לא היו מחזיקים אותו שם, ובכל זאת, עד היום, לא קם שום מפיק קולנוע לעשות רווחים מסבלו של פולארד, עד שהגיע היהודי יעקובוביצי.


המשך אל רשימת המאמרים והכתבות בעברית שפורסמו עד כה בנושא פולארד