הפקרת פולארד שאול יהלום

יונתן פולארד יושב בכלא האמריקני 18 שנה. ממשלת ישראל קבעה רשמית כי פולארד היה סוכן ישראלי אשר טופל על ידי מי ששימשו כבעלי תפקידים בכירים ברשות ישראלית מוסמכת (ל.ק.מ). במסמך רשמי קבעה הממשלה, כי : "לאור עובדה זו (שהיה סוכן) מכירה מדינת ישראל במחויבותה כלפיו, ומוכנה לשאת באחריות המלאה הנובעת מכך".
13 שנה לקח לישראל עד שהכירה באחריותה. 5 שנים כבר עברו מאז, ואנו שואלים במה מתבטא האחריות המלאה של מדינת ישראל כלפי סוכן שפעל מטעמה ובשליחותה?
אנחנו מאשימים את ממשלת ישראל כי אינה עושה די למען פולארד, אינה תובעת בכל הצינורות הרשמיים יותר והרשמיים פחות את שיחרורו או לפחות העברתו לישראל, אינה משלמת משכורת קבועה לו או למשפחתו, וגם הביקורים הבודדים שנעשים בכלאו מטעם ממשלת ישראל נעשים ע"י דרגים נמוכים. נראה כי הממשלה מתאמצת להסתיר את מחויבותה ואחריותה.
כך לא נוהגת מדינה עם סוכן שאותו שלחה ואותו הפעילה במשך 6 שנים.
זוהי התנהגות מנוגדת למוסר האנושי ולאינטרס הלאומי.
מה משדרת המדינה לאלו המוכנים להקריב עצמם למענה? לא נעמוד לצידכם, לא נילחם למענכם, נתכחש לפעילותכם ואם תתפשו - נפקיר את משפחתכם.
כך לא מתנהגת מדינה מתוקנות וכך לא מתנהגים כלפי שליחיה וסוכניה, אם חפצי חיים אנחנו.
דוגמא מאפיינת:
לפני ימים ספורים דחה בית המשפט הפדרלי בוושינגטון את בקשתו של פולארד לעיין במסמכים חסויים שהביאו להרשעתו, כדי לקיים משפט חוזר בעניינו.
לפני פסק הדין התראיין הקונסול הישראלי בניו יורק אלון פנקס בטלויזיה, וכה אמר: "פולארד לא היה סוכן רשמי של ישראל, והביך את ישראל במעשיו".
הקונסול הישראלי לא אמר אמת. המדינה עצמה אישרה בבג"ץ כי:
"יונתן פולארד היה סוכן ישראלי ומדינת ישראל מכירה במחוייבותה כלפיו, ומוכנה לשאת באחריות המלאה הנובעת מכך" אבל ההכרזה הזו מאפיינת את מדינת ישראל בפרשה זו. אחריות והתכחשות בעת ובעונה אחת.
יש לחזור ולהדגיש - פולארד מעולם לא נשפט. הוא נכנע לעסקת טיעון כדי לא לפגוע במדינת ישראל ששלחה אותו. בית המשפט לא קיבל את העסקה וגזר עליו מאסר עולם בעיקר בשל תצהיר שהוגש לבית המשפט ע"י שר ההגנה האמריקני דאז, קספר ווינברגר.
הגילויים הולכים ומתרבים שפולארד הפך לשעיר לעזאזל עליו טפלו אנשי המודיעין האמריקני את מחדליהם שלהם בעיקר כשלונות שהביאו לגילוי סוכנים אמריקנים בברית המועצות. בנוסף על חיפוי שנתן המודיעין האמריקני לממשלת סעודיה למרות היותה חממה קבועה לטרור העולמי בראשות בן לאדן ואל קאיעדה. כנראה שהמודיעין האמריקני אחוז פחד מאפשרות שהאמת תתגלה, ושיתברר ש הוא עצמו - המודיעין - לא פעל נכון בכל הנוגע לבן לאדן, ולחממת הטרור הסעודי, ובכך לא נמנע אסון מגדלי התאומים.
קל לו יותר להטיל עננים של ערפל היוצרים לכאורה האשמות על פולארד כאילו הוא חשף סוכני ריגול אמריקנים בעוד שהאמת היא שלא רק שלא עשה זאת אלא שלא היתה לו אפילו גישה לרשימת הסוכנים.
אנו טוענים שעל פי סעיף 4 ס"ק
B 2 באמנת ג'נבה השלישית ניתן להגדיר את פולארד כשבוי מלחמה הנמצא במאסר במדינה לא עוינת - זכויותין ע"פי אמנה זו רבות מאלה של אסיר פלילי, כולל החובה להחזיקו שלא עם אסירים פליליים, והחובה להחזירו לישראל על פי תנאי האמנה.
אנו קוראים לממשלת ישראל להפסיק את ההתנהגות המשונה, ולעשות את כל המאמצים המדיניים למען פולארד.
זה לא המקום לפרט מה יכולה הממשלה לעשות, אבל היא יכולה לעשות הרבה יותר ממה שהיא עושה כיום.
צריך רק להחליט!
אני קורא לראש הממשלה להתגייס למען פולארד.
לאחרונה ראינו מה אתה מוכן לעשות למען אזרח ישראלי שלא היה כלל בשליחות רשמית ומבצעית של המדינה.
אנא רכז מאמציך וכוון את כל זרועות ממשלתך למען הסוכן הישראלי שפעל באומץ ובהרבה למען ישראל.
את אחי אנכי מבקש.

 

המשך אל רשימת המאמרים והכתבות בעברית שפורסמו עד כה בנושא פולארד