בכיכר ספרא בירושלים נערכה אמש עצרת למען פולארד, ובה השתתפו למעלה מעשרת אלפים בני אדם

 22 ספטמבר 2003 / כ"ה באלול תשס"ג  

http://www.a7.org/news.php?id=61059

 ''אוהבים אותך, יהונתן. תהיה חזק''  

 אמש השתתפו בהפגנה למען יהונתן פולארד שהתקיימה בכיכר ספרא בירושלים למעלה מעשרת אלפים איש. אישי ציבור וזמרים ידועים נטלו חלק במאבק ההולך ומתעצם למען שיחרורו של יהונתן. הרב יוסף מנדלביץ': "הנוער הארצישראלי רואה בפולארד גיבור, ומכוח מסירות הנפש שלו הוא מתחזק ונלחם למען ארץ ישראל".

 בכיכר ספרא בירושלים נערכה אמש עצרת, ובה השתתפו למעלה מעשרת אלפים בני אדם כדי לדרוש את שחרורו של יונתן פולארד מהכלא האמריקני.

 בראיון לכתב האינטרנט של ערוץ 7 אביחי אברהם אומר ח"כ אורי אריאל, כי לכיכר התכנסו מעל רבבת אנשים. ראוי לעם הזה שיתברך בבניו ובנוער הנהדר הזה, שהתכנס למטרה מצוינת זו. בערב זה, הוסיף אריאל, יש כאלה שמתכנסים לחגוג את העשור לאוסלו, לחגוג לפרס. פה נמצא הציבור האמיתי שדואג לפולארד, ואין לו זמן לחגוג חגיגות אישיות, שלא לעניין".  

הרב יוסף מנדלביץ', שהיה בעצמו אסיר ציון, אמר: "באתי לכאן כי אני הייתי אסיר ציון ואני בדיוק יודע את ההרגשה איך שזה לשבת 18 שנה. זו זוועה, זה לא יאומן. אני מתפלא איך אדם יכול לשאת את זה. אבל יותר מזה אני יודע מהו כוח הזדהות. כשהייתי בכלא ורק ידעתי בלבי שעם ישראל אינו שוכח אותי נתמלאתי בכוחות". מנדלביץ' הוסיף כי הוא קורא לכולם לבוא ולהפגין למען פולארד מכיוון שלדבריו "בצינורות שבשמים ההזדהות שלנו עוברת ליונתן ולכל יהדות ארה"ב, ומכוח זה נוכל לגאול את יונתן ואת כל יהדות ארה"ב ולהביאם לארץ ישראל". לדברי מנדלביץ' במכתב שהוא יכתוב לפולארד הוא יציין כי חשוב שיחזיק מעמד וימשיך במאבקו, משום שלכיכר נקבצו יותר מעשרת אלפים בני אדם, וביניהם בני נוער, שבשבילם פולארד משמש דוגמא ומופת, והם יהיו נאמנים כמוהו. "הנוער הארצישראלי רואה בפולארד גיבור, ומכוח מסירות הנפש שלו הוא מתחזק ונלחם למען ארץ ישראל", אומר מנדלביץ'.

 לשאלת כתבנו מדוע ממשלת ישראל אינה פועלת לשחרורו אמר מנדלביץ' כי שר התיירות בני אלון סיפר לו שפנה אל ראש הממשלה שרון לפעול מכוחה של הממשלה לשחרר את פולארד, והלה השיב לו כי "המסכנים לא יכולים לדרוש מהחזקים". "לצערי", אומר מנדלביץ', "כך רואה גיבור ישראל אריק שרון את עצמו, וגישה זו ודאי משפיעה על דברים נוספים שהוא עושה. הוא רואה את עצמו כמסכן. אבל כאן בכיכר", אומר מנדלביץ', "אנחנו איננו מסכנים. כל מי שנמצא פה יודע שיש כאן כוח עצום. רק מכוח אמונה ומכוח קשר דורות אנו יכולים לראות את עצמנו באור נכון", אומר מנדלביץ'.

 

בין האמנים שהשתתפו בעצרת בכיכר ספרא הייתה להקת "רבע לשבע". יהודה כץ, סולן הלהקה, אמר לכתבנו כי בא להופיע משום שלהרגשתו יהודי שרואה יהודי אחר בכלא חייב לעזור לו. אני רוצה שפולארד ירגיש שיש אנשים שאכפת להם, אומר כץ ומוסיף כי הוא שמח מאד שביקשו ממנו לבוא ולהופיע. "נקוה שנזכה לבוא כשהוא יצא מהכלא ויגיע לארץ ישראל. אז נקבל אותו בשמחה ובשירה".

מוטי ברומברגר מקריית מוצקין, העובד במשרד פרסום והמסייע במקצועו למטה של פולארד, סיפר כי הגיע לפעילות למען פולארד לאחר שמצא עלון כרוז ברחובו, ועליו מצא את מספר הטלפון של אחד מפעילי המטה. ברומברגר ציין כי מחר עומד מי שהיה נשיא ארה"ב ביל קלינטון לנאום באוניברסיטת תל אביב, ושם הוא, עם עוד מפגינים, מתכוונים להפגין נוכחות. נבקש ממנו לסיים את מה שהחל: לשחרר את פולארד. לדבריו, ממשלת ישראל מדחיקה את הנושאים החשובים, את פולארד, את נפגעי הטרור. זה מינוס גדול של ממשלת ישראל אומר ברומברגר.

 

הזמר אהרון רזאל אמר כי הגיע להפגנה כדי לחבר אנשים. "אין כמו שירה קדושה ומילים קדושות כדי לחבר אנשים ביחד ובמיוחד למטרה קדושה של פדיון שבויים" אומר רזאל. פולארד סיכן עצמו למען עם ישראל, ומחובתנו המוסרית לעזור לו. אנחנו חייבים להראות שאף יהודי אינו הפקר בעולם הזה. רזאל מוסיף כי בהפגנה קודמת, שבה ניגן, השתתפו כעשירית מהציבור שהגיע הפעם. "תראה מה נעשה פה. בהפגנה הבאה תהיה כל המדינה", אמר.  

כתבנו סייר בכיכר וביקש מהמפגינים הרבים לספר לו על סיבת בואם לעצרת, ומדוע מתעכב שחרורו של פולארד.

 הלל שור ממעלה אדומים אומר כי בא משום שמצוות פדיון שבויים היא מצווה חשובה בעיניו. לדבריו, ממשלת ישראל אינה פועלת דיה למען פולארד. "ייתכן כי הדבר נובע מכך שהיא אינה רוצה לפגוע ביחסים הקלוקלים ממילא שיש לה עם ארה"ב". לפולארד משגר שור קריאה: "יונתן, אנחנו אוהבים אותך, תהיה חזק.מעריכים אותך יותר מכל אדם בעולם".  

עמיחי פריימן מסוסיא אומר לכתבנו כי לדעתו לממשלת ישראל "יש דברים יותר חשובים כנראה מאשר אחים כלואים בארה"ב. הכל פה אינטרסים", אומר פריימן. מאיר קליין מקרית אתא אומר כי ממשלת ישראל אינה משחררת את פולארד כי היא כבולה מידי לארה"ב.

 אסתר אליהו מירושלים פעילה במטה למען פולארד ואומרת כי הוא פשוט לא מטריד את הממשלה בימים אלה. זה חבל, אומרת אליהו: "האדם הזה עם הגאונות שלו וההקרבה שלו היה יכול להיות ראש ממשלה לתפארת ולסחוף אחריו את כולם באחדות גדולה".  

רעות מאשקלון אומרת כי למעשה ממשלת ישראל בגדה בפולארד. לדבריה, היא פועלת במסגרת מטה פעולה שהקימו באשקלון, וכדי להגביר את המודעות הקדישה את מרבית חופשת הקיץ לפעילות עבורו.

 עדי גינזבורג, דובר מטה הפעולה למען פולארד, מציין כי כעשרת אלפים משתתפים הגיעו לעצרת, וכי מספר זה הוא מעל לציפיות בהתחשב במספר הרב של האירועים הנוספים שהיו באותו ערב. גינזבורג הגיב על דיווחים בתקשורת כאילו כמה מאות יחידות של בני נוער השתתפו בעצרת וציין כי אכן היו כמה מאות בני נוער אך גם כמה אלפי מבוגרים.

הוא ציין כי היום בבוקר יגיעו המפגינים לנאומו של ביל קלינטון באוניברסיטת תל אביב. "נזכיר לו שהבטיח בזמנו במהלך ועידת וואי כי ישחרר את פולארד וחזר בו". (ש.ל.)

תמונת שצילמתי במהלך העצרת