אחרי 18 שנה בכלא פולארד מבקש משפט חוזר

מאת: דרורה פרל    04/09/2003

ג'ונתן פולארד, המרגל הישראלי נמצא כבר 18 שנים בכלא אמריקני לאחר שנידון למאסר עולם ואפילו עונשו טרם נקצב. אמש נערך דיון נדיר בעניינו, שימוע מנהלי בבית משפט בוושינגטון מול הדרישה של פולארד לקים לו משפט חוזר. ברקע הדברים מסמכים שלטענת פרקליטיו של פולארד מצויים במה שנקרא "תיק ווינברגר", מסמכים שהממשל האמריקני אינו מוכן לחשוף אותם. לטענתו של פולארד, אם יגיעו המסמכים הללו לידיו או לידי בית המשפט, הוא יוכל לזכות במשפט חוזר וגם לנצח בו.

פולארד הגיע לבית המשפט אתמול לבוש במדי בית הכלא הירוקים. בקהל ישבו אביו מורי, אשתו אסתר וגם הרב הראשי לשעבר מרדכי אליהו. עורכי הדין שלו הציגו שתי בקשות : לעיין במסמך סודי המכונה "מסמך ווינברגר" שפירט את הנזק שגרם פולארד לארה"ב, מסמך שנחשב לגורם המכריע בהחלטת השופט להפר עסקת טיעון עם פולארד ולשלוח אותו למאסר עולם. הפרקליטים ביקשו גם לערער שוב על החלטה שלא לבטל את גזר הדין, בנימוק שעורכי דין קודמים פעלו באופן לא תקין ואפילו רשלני. ציר הקונגרס מניו יורק וחבר וועדת המשפטים אנטוני ווינר נכח גם הוא בדיון ואמר אח"כ: "השורה התחתונה היא שאיש לא ישב שמונה עשרה שנים בכלא על עבירה כמו זאת שפולארד הודה בה. אף אחד".פולארד הודה בסעיף אחד של קשירת קשר לריגול. קולונל בדימוס פטריק לאנג, לשעבר איש סוכנות הריגול של הפנטגון מאמין כי הבעיה נעוצה עדיין באותם ימים שבהם ישראל נהנתה מקשרים טובים עם סוכנויות ביון אמריקניות: "אנשים התרגזו מאוד מהעובדה שזה לא הספיק להם, לישראלים והם היו צריכים ללכת ולרחרח בחצר האחורית שלנו, ולהשתמש באזרח שלנו כדי לנסות ולהשיג מה שלא קיבלו".החלטת השופט צפויה בשבועות הקרובים, אך גם אם היא תהייה חיובית בשני המקרים הדיונים המשפטיים יימשכו עוד הרבה זמן. דני נווה: קלינטון לא עמד בהבטחתו.

השר דני נווה שטיפל בנושא שחרורו של פולארד בתפקידו כמזכיר הממשלה אומר : " אני מקווה שהדיון אתמול יהיה פריצת דרך משפטית שיסייע להביא לפריצת דרך גם ברמה המדינית, תהה זאת החלטה נשיאותית או החלטה מדינית אחרת לחון את פולארד ולשחרר אותו. אין ספק שצריך לנסות ולפעול שוב ושוב. האיש יושב 18 שנים בכלא וזה עונש חסר תקדים לעבירה מהסוג הזה באמריקה. הוא הביע חרטה, הוא ריצה את עונשו לחברה האמריקאית ועכשיו צריך לאפשר לו לחיות את חייו. אני שמעתי אישית את ביל קלינטון, נשיא ארה"ב מבטיח לראש ממשלה, לבנימין נתניהו לשחרר את פולארד כחלק מהדיונים שקיימנו ב"אחוזת ווי" לפני כחמש שנים. לצערי הרב קלינטון לא עמד בהתחייבות שלו כתוצאה מלחץ של אנשי הביטחון שלו. כזכור היתה בזמנו עסקת טיעון בין התביעה האמריקאית ובין מי שייצג את פולארד אבל בית המשפט לא התחשב בעסקת הטיעון הזאת וגזר על פולארד את העונש הכבד ואחת הטענות של פולארד שזה קרה כתוצאה מתיק שהכין מי שהיה אז שר ההגנה האמריקני כספר ווינברגר שקבר בדו"ח את סיכוייו של פולארד לזכות בעסקת הטיעון. מאז עושה פולארד מאמצים רבים לזכות ולעיין בחומר שבתיק כדי שניתן יהיה מבחינתו להשיג עליו, לערער עליו ולהפריך אותו, אבל עד כה לא ניתנה לו ההזדמנות ולכן הוא פנה לבית המשפט עכשיו. אני לא חושב שהבעיה האמריקאית המונעת את שחרורו של פולארד היא הרצון או הבקשה שלהם לעיין במסמכים ישראלים שנתקבלו, כביכול, כתוצאה מפעילותו. זה לא עומד כיום וזה לא עמד בזמנו, כשטיפלתי בנושא פולארד. מה שנדרש היום זאת החלטה אמיצה של נשיא אמריקאי, נתמכת ע"י הציבוריות האמריקאי לשחרר אותו.