פולארד ממתין לשחרור מסמך ויינברגר 
20:29, 2 ספטמבר 2003 / ה' באלול תשס"ג


רק בעוד מספר שבועות תפורסם מסקנת בית המשפט האמריקאי בסוגיית עתירתו של יונתן פולארד לקבל לעיון פרקליטיו את מסמך ויינברגר.

בבית המשפט הפדרלי בוושינגטון, נחשף אתמול לראשונה מזה 16 שנים ג'ונתן פולארד, מי שריגל לטובת ישראל בארצות הברית. 

פולארד הגיע לדיון, שהחל בשעה 21:00, שעון ישראל, מבית הכלא "בטנר" שבבטנר (צפון קרוליינה) כשהוא חובש כיפה וידיו אסורות באזיקים. בדיון נכחו גם רעייתו, אסתר, הראשון לציון הרב מרדכי אליהו שנסע עימה וידידי המשפחה. המשפט התקיים בניצוחו של השופט תומס הוגאן.

במהלך הדיון עסקו עורכי דינו של פולארד בשתי שאלות. האחת היא האם הסיבה לגזר דינו הקשה של פולארד מקורו בתצהיר סודי מטעה שהוגש על ידי שר ההגנה האמריקאי דאז קספר ויינברגר. תצהיר זה פרס את חומרת המעשים תוך שויינברגר אומר כי "קשה עבורי לדמיין נזק יותר חמור לביטחון הלאומי". כעבור חמש עשרה שנים אמר ויינברגר עצמו כי "העניין של פולארד היה מינורי יחסית ונופח הרבה מעבר לחשיבותו האמיתית". משנשאל ויינברגר מדוע נופח העניין, ענה כי אינו יודע.

כמו כן עסק הדיון אתמול בשאלה האם נמנע מפולאר הליך שגרתי של ערעור מיד עם הכרזתה של השופטת אברי רובינסון על מאסר העולם שהושת על ראשו של פולארד. פעילים למען פולארד טוענים כי עורך דינו הראשון של פולארד ריצ'ארד היבי נמנע מסיבה תמוהה מלהגיש ערעור על גזר הדין, זכות הקיימת במשך עשרה ימים בלבד מיום פרסום גזר הדין. היבי עצמו התחמק ממתן תשובה לסוגיית איכות ייצוגו של פולארד על ידו.

יצויין כי במהלך שנות מאסרו של פולארד הגישו עורכי דינו מספר בקשות לראות את התצהירים המפלילים את פולראד, בכדי לאפשר להם הכנה ראויה לדיון, אולם משרד המשפטים ביטל את הבקשה על אף הסיווג הגבוהה של עורכי הדין, סיווג המאפשר להם צפייה במסמכים מעין אלה.

משך השימוע שניתן לעורכי דינו של פולארד היה שלושים דקות. בתום דבריהם הציג בא כוח ממשלת ארה"ב את הטיעונים הנגדיים, ולאחר מכן קיבלו פרקליטיו של פולארד, עורכי הדין סמלמאן ולאוו'ר עשר דקות לסיכום. 

עורך דינו של פולארד אליוט לאוו'ר אמר כי "משפטו של יונתן הוא כתם על בית המשפט האמריקאי ועד שנחשוף את האמת, הכתם הזה לא יוסר". עורך הדין אמר עוד כי מפולארד נמנעה הגה אפקטיבית ויעילה המהווה זכות חוקתית בסיסית".

אנתוני ווינר, חבר קונגרס אמריקאי (דמוקרט מניו יורק) שבעבר קרא לחון את יונתן אמר לרשת ה-CNN כי אמנם "אין ספק שלפולארד אסור היה למסור את המסמכים שמסר לבעלת בריתנו ישראל, אבל בוודאי חומרת מעשיו לא הגיע לזה שייחס לו ווינברגר".

ל-CNN התראיין גם הפרקליט הפדרלי ג'ון לופטוס, שכתב מספר ספרים ובהם גם הספר 'המלחמה החשאית נגד היהודים'. לופטוס אמר כי יונתן מואשם בעבירה אותה ביצעו שני מרגלים סובייטים שנלכדו שנים לאחר מאסרו שלו (אולריץ' היימס שנעצר ב-1994, וסוכן ה-FBI רוברט הנסון שנעצר בשנת 2001). השניים קיבלו מאסר עולם. רק לאחר שתפסנו אותם הבנו שפולארד לא עשה את המעשים הללו עליהם מדובר במסמך ווינברגר", דברי לופטוס שהוסיף והבהיר כי אמנם "אין ספק שפולארד אשם בעבירות מינוריות, אולם מהם היה צריך להשתחרר מבית הכלא לפני חמש שנים".

לעומת דברים אלו אמר ל-CNN ריצ'ארד האוור ממודיעין חיל הים האמריקאי שטיפל בפרשת פולארד כי "פולארד הוא בוגד נגד ארה"ב, והיה גם בוגד בישראל אם היה חושב שכדאי לו לעשות כך".

נציגי מודיעין אמריקאיים צוטטו כאומרים שאם הייתה ישראל מוכנה לפרט עבור ארה"ב את המסמכים אותם חשף פולארד, יתכן ונציגים בוושינגטון היו מסירים את התנגדותם לשחרורו".

כאמור עם תום פריסת טיעוני הצדדים הודיע בית המשפט כי את מסקנותיו באשר לשחרור מסמך ויינברגר לדיון מקיף, ימסור השופט בעוד מספר שבועות.
(ש) 
http://www.a7.org/news.php?id=59421