פולארד מערער על ההחלטה שלא לפתוח מחדש את משפטו

יצחק בן-חורין, וושינגטון/ YNET  16.01.04

ג'ונתן פולארד, המרצה עונש מאסר עולם בארה"ב לאחר שהורשע בריגול, מבקש להפחית את עונשו. לפני כחודשיים דחה בימ"ש פדרלי בוושינגטון את בקשתו. עורכי דינו: השופטים לא דנו בטיעונים
 

ג'ונתן פולארד, שהורשע בריגול לטובת ישראל ונידון למאסר-עולם, פנה לפנות בוקר (יום ה') לבית המשפט המחוזי לערעורים בוושינגטון, בבקשה שיבטל החלטה של בית המשפט הפדרלי. זאת לאחר שבחודש נובמבר דחה שופט פדרלי את עתירתו לפתוח מחדש את משפטו ולבטל את עונש המאסר-עולם שנגזר עליו לפני 16 שנה.

עורכי דינו של פולארד טוענים בערעור, שהשופט הפדרלי, תומאס הוגאן, החליט לפני כמה שבועות לדחות את העתירה, מבלי לדון בטיעונים, בנימוק שפולארד חיכה זמן רב מידי לפני שהגיש את עתירתו.

לפני חודשיים נדחתה בקשה לפתוח את משפט

לפני כחודשיים דחה בית המשפט הפדרלי בוושינגטון את בקשת עורכי דינו של פולארד לעיין במסמכים חסויים שהביאו להרשעתו כדי לקיים משפט חוזר בעניינו.

פולארד הורשע בהעברת סודות צבאיים מארה"ב לפני 18 שנה ועורכי דינו הציגו בפני השופטים מסמכים חסויים וביקשו לערער על ההרשעה במשפט חוזר. תומאס הוגאן, שעמד בראש הרכב השופטים, דחה את הבקשה וציין כי "קיים סיכוי קטן שהנשיא האמריקני יחון את פולארד על מעשיו".

בשנים האחרונות טוען פולארד, בן 49, שעורכי דינו לא יצגו אותו כראוי ולא הגישו ערעור במועד. בשלב מסויים הוא האשים את ממשלת ישראל בקשירת קשר למנוע את יציאתו לחופשי.

הערעור הזה יהיה אולי ההזדמנות האחרונה של פולארד על פי החוק לנסות ולהקל בעונשו.

הנשיא האמריקני הקודם, ביל קלינטון, שקל לחון את פולארד כחלק מהסכם הביניים באחוזת וואי ב-1996, אבל קלינטון חזר בו בלחץ של ראשי המודיעין האמריקני, לרבות איום התפטרות של ראש ה-CIA, ג'ורג' טנט.

העביר לישראל חומר מודיעיני מסווג

ג'ונתן פולארד היה אנליסט בשירות המודיעין של חיל הים האמריקני. באמצע שנות ה- 80 גילה כי נמנע מישראל מידע החיוני לביטחונה על ידי בת בריתה, ארצות הברית. פולארד מסר את החומר המסווג לישראל ונתפס. הוא מעולם לא הועמד למשפט. כדי לחסוך מבוכה לממשלת ישראל - נכנע לעסקת טיעון שהוצעה לו. פולארד טען כי שיתף פעולה עם התביעה, אולם בית המשפט לא קיבל את העסקה וגזר עליו מאסר עולם עם המלצה שלא לשחררו לעולם.