פרס נובל לבגידה - - ההשוואה בין פולארד לוענונו -
מאת דן מרגלית


מועמדותו של ואנונו לפרס נובל גובלת באנטישמיות. ואנונו לא עשה דבר מלבד בגידה במדינתו, אבל שיירת מעריצים תמתין לו מחוץ לכותלי הכלא.

עשרה חודשים חלפו בין מעצרו של יונתן פולארד ב-1985 לבין לכידתו של מרדכי ואנונו ב- 1986  שניהם הואשמו והורשעו בריגול ובבגידה. פולארד לא חשף סוד אמריקני. בוודאי לא בפני אויב. הוא ניפק לבעלת ברית נאמנה כישראל מידע, שסייע לה להתמודד נגד הטרור של מדינות ערב וחתירתן לפתח נשק להשמדה המונית. ארה"ב לא ניזוקה כהוא זה. בעידן הנוכחי, כשג'ורג' בוש לוחם בטרור האיסלאמי, אפשר לראות בפולארד אמריקני שהקדים את זמנו.

ואנונו לא עשה דבר לבד מבגידה במדינתו. הוא חשף את הכמוס בסודותיה. מין דלילה מודרנית ממין זכר. ישראל הפקידה בידיו את סוד עוצמתה, והוא ניסה לגזור את מחלפות ראשה.

פולארד נידון למאסר עולם. אין פטריוט אמריקני, שמוכן לפעול לקיצור עונשו. לשרון, שניסה לדון במתן חנינה לפולארד, השיב בוש לבל יחזור לנושא במהלך נשיאותו.
ואנונו נידון ל-18 שנים בלבד. הוא ישתחרר בעוד כחודשיים. מחוץ לכותלי הכלא תמתין לו שיירת מעריצים. גם יהודים. נוכחותם של ערבים ישראלים ודאית. כולם חותרים תחת נכס צאן הברזל של הביטחון הלאומי, איש איש ותירוצו.

זה גובל באנטישמיות, שנעזרת ברוח גבית מסקנדינביה. שם רואים בואנונו מועמד לגיטימי לפרס נובל לשלום. זו נקיטת עמדה חמורה. היא תעצים לכלל משבר עולמי אם יזכה, חלילה, ואם תפעיל ישראל מהלכים מגבילים לצאתו מהארץ. אין דבר שעוכרי ישראל מעוניינים בו יותר מאשר מניעת בואו לטקס. כדי להעמידו במעמד זהה לפרופ' אנדריי סחרוב, מאבות פצצת המימן הסובייטית, שלא הורשה לצאת מארצו. בהבדל אחד: סחרוב נכלא בבריה"מ בגלל מאבקו למען זכויות האדם. ואנונו מפני שפגע ביסודות הקיום היהודי.

הסכנה לביטחון ישראל לא פחתה גם עתה. להפך, התעצמה. הכור בדימונה הוא יעד לכל הקמים עליו להורסו. הם רוצים לחדור את כיפתו בכל תואנה מזדמנת.
הודאה באשר למתרחש בדימונה תלבה את המצור על ישראל. היא תאלץ את ארה"ב להטיל עליה סנקציות. ב-1969 הושגה הבנה בין שתי המדינות. ישראל לא תנסה את נשקה הגרעיני ולא תודה שהיא מחזיקה בו. אמריקה תחדל לחטט ולשאול. כל עוד ישראל עמומה - אמריקה אינה מחויבת לפעול נגדה. אם תכריז בפומבי מה נאגר במחסניה, לא יוכל אפילו שר ההגנה דונאלד רמספלד למצוא צידוק לפעילות הגרעינית בדימונה. רמספלד הוא המנהיג היחיד, שמצא לפני שבוע צידוק מעשי ומוסרי לרצונה של אומה קטנה וחפצת חיים להגן על חייה מול מדינות האזור שמבקשות להטילה לים.

זה מכביד על הממשלה. ייתכן שראשיה מתחרטים על הימנעותם מלחסלו עם לכידתו. ראש ה"מוסד" לשעבר שבתי שביט רמז לאפשרות כזאת, אך הכחיש כי נדונה. היא בוודאי עלתה בשיחות פרטיות. ישראל פגעה באויביה בארצות שונות. היא לא עשתה כן במקרה של ואנונו מפני שיש לו אזרחות ישראלית והוא יהודי (למרות שהתנצר), ובעיקר מפני שלכידתו אירעה על רקע פרסום שערוריית קו 300, ואיש לא סמך עוד על עמיתיו שלא ילשינו עליו בבוא היום.
עתה דנים בכל דרגי הממשלה בהיערכות לקראת שחרור ואנונו. יש הצעות שונות, החל במעצר מנהלי ובשחרור מהכלא בתנאים מגבילים וכלה באוזלת יד. העיתוי קשה דווקא בגלל המתקפה הבינ"ל על יכולתה הגרעינית של ישראל, שואנונו ישתלב בה עם שחרורו.
הברירות הן בין אפשרויות רעות. צריך גם להיזהר ממצב בו הוא יעד ל"סתימת פיות". זכותו לקרוא להריסת הכור בדימונה עד היסוד. אך יש לו עדיין סודות רבים, שלא הספיק למכור לעיתון הבריטי. שלטון החוק על סוכנויותיו החשאיות חייבים להנחיל לו תחושה אמינה כי דמו בראשו.

כ"ה בשבט תשס"ד יום שלישי,17 בפברואר

http://images.maariv.co.il/cache/cachearchive/17022004/ART650009.html

נושא רלוונטי נוסף:

בתאריך 15 לאפריל 2004 פרסם הפרופ' יהושע פורת דברי ביקורת על הפעילים למען פולארד המתעלמים מן הטענה של סטנדרטים כפולים. מצד אחד מצדיקים את מעשה פולארד אולם מצד שני מגנים את הערבים אזרחי ישראל התומכים בטרור.  לדבריו, אם מצדיקים את פעולתו של פולארד שאזרחותו אמריקנית ונאמנותו היתה חייבת להינתן לאמריקה, מה לנו כי נלין על חברי הכנסת הערבים, או יותר חמור- על המשתפים פעולה עם הטרור, המזוהים בצורה מוחלטת עם האויב?

להלן מכתב התגובה של פעיל המטה למען פולארד, עדי

א. פולארד העביר לנו מידע שארה"ב הייתה צריכה להעביר ע"פ הסכמים. מידע שאי מסירתו סיכנה מאות אלפי יהודים בחשיפה לנשק כימי - ההשוואה בין מסירת מידע כזה למדינת ישראל לבין הסעת מחבל מתאבד שמתכוון לרצוח יהודים חפים מפשע היא יותר ממקוממת.

ב. ישנם מעשים שנשפטים בראי ההיסטוריה. היום, לאחר שממשלת ארה"ב מנהלת מלחמה שבה נהרגים מאות אזרחים עיראקים וחיילים אמריקאים - כל זאת על מנת "להגן על העולם מהנשק להשמדה המונית שהיה בעיראק - אין כל בסיס מוסרי מצידם להמשיך להעניש את פולארד על שמסר את המידע הזה לישראל.

ג. כעסם הרב של האמריקאים על פולארד נוסע מכך שהוא לא רק העביר לנו מידע שהם הגדירו כ"סודי" אלא שהמידע שהוא העביר הוכיח שהאמריקאים (המנסים להציג את עצמם כידידנו) מסתירים מאיתנו מידע שעשוי למנוע מאיתנו סכנת השמדה.