תשובות לשתי האשמות שהודלפו נגד פולארד ע"י הממשל

1. "פולארד הבטיח לחוקריו שיוביל אותם לשותפיו ועל סמך ההבטחה לא נעצר בשלב הראשון".

לא נכון. פולארד לא הבטיח זאת ואין שום עדות לכך.

ההפך הוא הנכון: המאסר בשנה הראשונה בבית חולים לחולי נפש היה אמצעי לחץ על פולארד כדי שיתוודה מי היה שותפו האמריקני לריגול, וזאת על פי תיאוריה של חוקריו כי לא היה יכול לרגל ללא שותף אמריקני ממוצא יהודי. אין צורך לספר כי "שותף" כזה לא נמצא עד היום והתוצאה היחידה מהתיאוריה הזאת היא סילוק של יהודים מעמדות רגישות בממשל האמריקני.

אנשי הממשל בוושינגטון בתקופת ויינברגר (ובוש האב) הדליפו לעיתונאי נובק את ה"ידיעה" כאילו פולארד מסתיר את השותף שלו לפשע אולם האמריקנים יודעים מיהו. הידיעה הודלפה לתקשורת במטרה להפעיל לחץ פסיכולוגי על היהודים המשרתים בממשל, ולמעשה לפגוע באפשרויות קידומם של היהודים.

היום אין ספק כי הממשל תקופת בוש האב היה אנטישמי וניצל את פרשת פולארד כנגד אפשרויות הקידום של יהודים בכל מערכות הממשלה. דבר שהצליח מעל ומעבר וגם זרע פחד ביהודים שלא להרים את ראשם בעניינים יהודיים.

 

2. "שנים מאוחר יותר התברר שפולארד ניסה לרגל גם לטובת מדינות אחרות לא רק למען ישראל".

לא נכון! גם זה היה חלק מהתעמולה האנטישמית של בכירי הממשל בתקופת בוש האב. הם הדליפו לעיתונאים מטעם (בעיתון וושינגטון פוסט) כאילו פולארד היה תאב בצע וריגל תמורת כסף וכן עבד עבור שירותי הריגול הסינים. לא היתה שום עדות לכך ודבר זה גם לא מוזכר בכתב התביעה. יכול להיות כי הנושא הועלה במכתבו של שר ההגנה האמריקני ויינברגר לשופט אולם המכתב לא נחשף עד היום ולא ניתן לאמת את הספקולציה (כאמור לא נערך לפולארד משפט ולכן לא הועלה השר ויינברגר לעדות כדי להגן על תצהירו שמסר לשופט במשפט).