פולארד לא רוצה לראות פוליטיקאים ישראלים 9.9.04

יום חמישי, 9 בספטמבר 2004, 11:41 מאת: מערכת וואלה!

http://news.walla.co.il/?w=//596661

 

פולארד לאיתן: "אתה לא מסוגל לאזכר ולו דוגמא אחת של איזושהי הבטחה שקיימת"


איתן לפולארד. "בזבזתי זמן, כסף ומאמצים בנושא שלך יותר מכל פוליטיקאי אחר" (צילום: אתר הכנסת)

 

ח"כ מיכאל איתן עדיין לא מאמין למילים שכתב לו יונתן פולארד - "מדוע שארצה להיפגש איתך?!" - וטוען כי ביקור שתכנן יתקיים. עוה"ד של פולארד: נגמרו הביקורים למטרות צילום

 

יונתן פולארד מסרב לקבל לביקור את ח"כ מיכאל איתן, שהיה עד לפני 10 חודשים יו"ר השדולה למען שחרורו. בגלי צה"ל דווח כי ח"כ איתן ביקש לבקר את פולארד ב-27 בספטמבר, ולצורך כך כתב מכתב לשלטונות האמריקאים, כפי שמחייב הנוהל. אולם הוא לא ציפה שפולארד עצמו לא יסכים לפגוש אותו.

במכתב ארוך שכתב פולארד לאיתן, ונפתח במילים "מיקי היקר", הוא כותב: "אתה לא מסוגל לאזכר ולו דוגמא אחת של איזושהי הבטחה שקיימת, או יוזמה שהוכתרה בהצלחה. הניסיון שלך לעוות את העובדות בכל מה שנוגע אלי פשוט לא ראוי".

בתגובה של איתן למכתב הקשה של פולארד הוא אומר: "בזבזתי זמן, כסף ומאמצים בנושא שלך יותר מכל פוליטיקאי אחר... אני חושב שגם אתה בלבך לא משוכנע לחלוטין שאתה ראוי ליחס הזה". בזאת לא תם הדו-שיח.

על מכתבו של איתן השיב פולארד: "אני לא ראוי, אתה צודק, אני לא ראוי ליחס הבזוי, למוסר הכפוי, להבטחות הריקות שהשמעת ואתה ממשיך להשמיע כלפי. אפילו כאסיר אני מסוגל להבחין בין עובדות למדע בידיוני, מה שאתם, הח"כים, כנראה לא מסוגלים לעשות". המכתב הקשה מסתיים במשפט הבא: "במכתבי הקודם שאלתי אותך מיקי, מדוע שתרצה להיפגש עמי? עכשיו אני מתקן את נוסח השאלה: מדוע שאני ארצה להיפגש איתך?!".

מיכאל איתן לא מעוניין להגיב בשלב זה לטענות, וטוען כי המפגש עם פולארד עדיין אמור להתקיים ב-27 בחודש.

הבטחה להכרה כשבוי לא ממומשת עורך דינו של פולארד, אריה דאב, אמר לגלי צה"ל כי "לפני כשנה היתה עליית הרגל השנתיית של קבוצת ח"כים, שנתנו לו הבטחה ברורה לממש שלוש תוכניות שונות. אף דבר לא התממש, אף ח"כ לא קיים את הבטחתו... לפני כשנה, לפני שראש הממשלה הלך לבקר את הנשיא בוש, מיקי איתן גייס 112 ח"כים שחתמו על עצומה להביא לשחרורו המיידי של פולארד.


"הוא נתן את העצומה לראש הממשלה במוצאי שבת, כשראש הממשלה היה אמור לצאת ביום ראשון בבוקר. ופתאום במוצאי שבת קראו למיכאל איתן לקחת את העצומה בחזרה, כי אין לראש הממשלה שום כוונה להביא את זה לבוש. ביקשתי אז ממיקי איתן לקיים מסיבת עיתונאים... זה אף פעם לא קרה ש-112 ח"כים חתמו על איזו עצומה בכל תולדות הכנסת... מה הוא עשה עם העצומה? אתם יודעים על העצומה? מישהו יודע שראש הממשלה סירב לקחת את זה?"


לדברי עורך הדין, "אחרי שראש הממשלה וויתר על לקיחת העצומה, ביקשנו מאיתן להביא לבית הלבן את העצומה בעצמו, יחד עם הרב של יונתן, הרב מרדכי אליהו, לפני החגים, על מנת לבקש בעת תקופת ראש השנה והחגים לשחרר אותו... זה עדיין יושב במגירה של איתן".

שרון ובוש. רה"מ סירב למסור לנשיא את העצומה לשחרור פולארד עליה חתמו 112 ח"כים (צילום ארכיון: רויטרס)


לדברי פרקליטו של פולארד, הבטחה נוספת שהופרה כלפי פולארד היא ששגריר ישראל בוושינגטון יבקר אותו בכלא. עורך הדין הסביר כי העליה לרגל נגמרה: "יונתן לא רוצה לראות אנשים שמצטלמים איתו - הוא רוצה לראות קצת תוצאות. גם ההבטחה השלישית שנתנו לו - להכיר בו כשבוי במשרד הביטחון, עד היום יונתן פולארד לא נמצא בשום רשימה של המשרד", אמר דאב, שהוסיף כי מעמד של שבוי יקנה לפולארד מעט הנחות והקלות בתוך כותלי הכלא.

עורך הדין סיכם את הראיון בכך שפולארד לא יסכים מהיום לראות שום נציג ישראלי רשמי, אלא אם הוא אדם שמוכן לעשות משהו ממשי לטובתו.

 

תגובה מאת: שלומית

יש כמה בני נוער שמידי פעם מפגינים מול השגרירות למענו
אני גרה ליד אני יודעת
בערך פעם בשבוע או שבועיים באים כמה עשרות מהם(לעיתים רחוקות מאות) ומפגינים לשחרורו בת"א מול השגרירות האמריקאית, כל פעם שזה קורה אני מחכה ומחכה לראות מתי וואלה יכתבו על זה, וזה לא קורה
או שאתם לא יודעים כי המפגינים לא מודיעים לכם או שאתם כפויי טובה ולא כותבים על הפגנות למענו.

----------------------

"מיקי היקר, איני רוצה לראות אותך עוד"   

    מאת: עמית סגל  

            האם המרגל הישראלי ג'ונתן פולארד התייאש מהפוליטיקאים הישראלים? במכתב חריף ששיגר פולארד מכלאו בארצות הברית לחבר הכנסת מיכאל איתן, לשעבר יושב ראש השדולה למען שחרורו, הודיע פולארד כי הוא אינו מעוניין במפגש עם מי שהשתמש כלפיו בשיטות בזויות לצורך רדיפת פרסום, כהגדרתו.

פולארד נפגש עם ח"כ לימור לבנת, תמונת ארכיון     

ליונתן פולארד יש רק 30 דקות שיחה בטלפון מדי חודש, לכן את התשובה לבקשה של חבר הכנסת מיכאל איתן לבקרו בכלא הוא העדיף להעביר באי-מייל: "מיקי היקר", פנה המרגל הישראלי למי שעמד עד לאחרונה בראש השדולה למענו. אלו היו המלים האחרונות שאיתן אהב לקרוא: "אני לא ראוי ליחס הבזוי, למוסר הכפול ולהבטחות הריקות שהשמעת כלפיי", כתב פולארד, "אפילו אסיר כמוני עדיין יכול להבחין בין עובדות למדע בידיוני, מה שאתם הח"כים כנראה לא מסוגלים לעשות".

 

עורך דינו של פולארד, לארי דאב, הבהיר כי מסיבות העיתונאים וההצהרות החגיגיות של הפוליטיקאים הישראלים לא ייעשו יותר על גבו של מרשו. "עליית הרגל נגמרה, יונתן לא רוצה סתם לראות אנשים שמצטלמים איתו אלא רוצה לראות קצת תוצאות", דברי דאב. 

שני העמודים הכתובים באנגלית אומנם חריפים ומרירים יותר מבעבר אבל לא אמורים להפתיע את מכרי המרגל הישראלי. פולארד משוכנע שממשלת ישראל פשוט מעונינת שיישאר בכלא השמור בצפון קרוליינה, ויתר הפוליטיקאים משמשים להם עלה תאנה.

חבר הכנסת איתן סבור משום מה שהפגישה תיערך לבסוף: "בזבזתי זמן כסף ומאמצים בנושא שלך יונתן", הוא כתב, "אני חושב שגם אתה בלבך לא לגמרי משוכנע שאתה ראוי ליחס הזה". פולארד לא איחר להשיב: "במכתבי הקודם שאלתי מדוע שתרצה להיפגש עימי, וכעת אני מתקן את נוסח השאלה: מדוע שאני ארצה להיפגש איתך".

   גירסה להדפסה 09/09/2004 18:46  

http://glz.msn.co.il/glz/news/nachon/42B0AFD8735F4B63B5CF6F8973D36056.htm

------------------

תגובה  

צביעות מול פולארד  

12/09/2004 |  עדי גינזבורג

 כאשר עולה לעיתים השאלה "מה לעזאזל האמריקנים עוד רוצים מפולארד אחרי כמעט 20 שנה?!", ישנם גורמים כאלה ואחרים המנסים לטעון כי הדבר נובע דווקא מ"היחסים הקרובים" בין ישראל לארה"ב. לטענתם, דווקא מכיוון שארה"ב רואה בישראל בת-ברית צמודה כל כך, נתפסת הפעלתו של פולארד כ"בגידה בתוך המשפחה".

 הטענה הזו היא מגוחכת מלכתחילה. אם האמריקנים באמת חברים כה טובים שלנו, כיצד קרה שהסתירו מידע על נשק אב"כ המתפתח במדינות ערב? הרי את המידע הזה הם היו חייבים להעביר לנו על-פי הסכמים! האם זו לא "בגידה בתוך המשפחה"?

 אך בכך לא נגמרת הצביעות. לפני מספר ימים, פורסמה ב"ידיעות אחרונות" כתבה העוסקת בריגול האמריקני במדינת ישראל. האמת היא, שרוב המידע שהופיע בכתבה איננו חדש - אך כדאי לרענן מעט את הזיכרון. למי אומר משהו שמו של יוסף עמית, קצין צה"ל שפעל כסוכן אמריקני והעביר מידע מסווג. הוא נידון ל-15 שנה בכלא ושוחרר לאחר 7 שנים בלבד - בלחץ אמריקני.

 ומה לגבי האנטנות על גג השגרירות, שמטרתן היא ריגול על-ידי ציתות אלקטרוני? ולקינוח, "איסוף מידע" מאנשי אקדמיה השוהים בחו"ל ומעבירים מידע שאליו הם נחשפים במסגרת שירותם במילואים? ככלל, שתי הקומות העליונות של השגרירות האמריקנית הן מרכז ביון אחד גדול - בלב תל אביב. אגב, עם כל הצער על הפגיעה ב"ליברטי" התמימה במלחמת ששת הימים - מישהו מוכן להזכיר מה היא עשתה כאן בדיוק?

 אך אם להודות על האמת - קשה לבוא בתלונות כלפי האמריקנים. אכן, העונש שהוטל על פולארד הוא חסר כל פרופורציה והיגיון. אך מה ניתן לטעון כלפי האמריקנים, בשעה שמדינת ישראל ונבחריה מתנהגים בצביעות לא פחותה? דוגמא לכך אפשר לראות בהתבטאותו של אחד מחברי הכנסת שהתפרסמה השבוע בתקשורת. בתגובה לסירובו של פולארד לקבל ביקור מאותו ח"כ, בטענה שביקורים אלו אינם גוררים אחריהם שום פעילות ממשית, אלא רק צילומים ויחסי ציבור, השיב לו הח"כ כי השקיע בעניינו של יהונתן זמן וכסף רב וכי הוא סבור שבעומק ליבו גם יהונתן עצמו איננו מאמין כי הוא ראוי לייחס הזה.

 בואו ונחזור שנייה על העובדות, על-מנת להחליט למה פולארד ראוי... 

פולארד פעל למען המדינה ובשליחותה, והובטח לו כי בכל מקרה של תקלה, הוא יוכל למצוא מקלט בטוח בשגרירות. ההבטחה לא ממש קויימה וכאשר הגיע יהונתן לשגרירות, כששוטרי ה-FBI מחכים לו בחוץ, נתקבלה ההוראה מהארץ לדחוף אותו החוצה מהשגרירות - פשוטו כמשמעו...

לאחר מכן, במהלך חקירתו של פולארד החליט שר החוץ דאז, שמעון פרס, להחזיר לאמריקנים את המסמכים שהעביר פולארד. בראיון שהתקיים לפני מספר שנים, סיפר יהונתן כיצד נדהם לגלות את המסמכים עם טביעות אצבעותיו עליהם מונחים על השולחן. למותר לציין שהעניין לא ממש הועיל למצבו המשפטי של יהונתן.

 גם לאחר שנשפט יהונתן, סירבה מדינת ישראל להכיר בו. רק לאחר שנים של מאבקים ואיומים בפנייה לבג"צ, הצליח יהונתן לקבל את ההכרה הרשמית כאזרח ולאחר מכן גם כסוכן ישראלי שעל מדינת ישראל חלה אחריות כלפיו.

 אחרי כמעט 20 שנה בכלא, עדיין לא מבצעת מדינת ישראל שום פעילות לשחרורו של יהונתן. האם יש גבול לחוצפתו של הח"כ המתייחס לעניין כאילו הוא עושה טובה למישהו?

 _

 הכותב הוא פעיל במטה הפעולה למען יהונתן פולארד. המאמר התפרסם לראשונה באתר www.FreePollard.org.