שוחרר "פולארד של קוריאה הצפונית" 


רוברט קים, ששירת באותה יחידה שבה שירת יונתן פולארד בצבא האמריקני והואשם בריגול עבור קוריאה הצפונית, שוחרר מהכלא אחרי 7 שנים. למרות הדמיון, פולארד כלוא כבר 19 שנה 

טל ימין-וולבוביץ
10/6/2004 21:13 
מרגל אמריקני שהואשם באותן עבירות שבהן הואשם יונתן פולארד שוחרר בשבוע שעבר מהכלא אחרי שבע שנים בלבד.

במסגרת עבודתו בחיל המודיעין של הצי האמריקני, שירת רוברט קים בדיוק במקום שבו שירת יונתן פולארד לפני שנעצר. קים העביר לקוריאה דרומית מסמכים מסווגים בנוגע ליכולותיה הצבאיות של קוריאה צפונית מדינה המיודדת עם ארה"ב.

למרות הדמיון הגדול בין המקרים, פולארד כלוא בבית הסוהר כבר 19 שנה, וקים, שעליו נגזרו תשע שנות מאסר, שוחרר כעבור שבע שנים.

במטה הפעולה למען פולארד חושבים שהסיבה לכך ברורה. לדבריהם, פולארד קיבל מלכתחילה עונש כבד במיוחד שנבע בין היתר מהעובדה שהממשלה והמנהיגות היהודית בארה"ב התנערו ממנו, ובישראל הכירו בו כסוכן רק ב-1998. זאת בעוד שהממשלה שלמענה פעל קים פעלה לשחרורו בצורה גלויה ותקיפה, ובין היתר, שלחה את שגרירה לבקר אותו פעם בחודש.-----------------
תקווה לפולארד: יזכה לדיון נוסף בעונשו 


בית משפט פדרלי בארה"ב קבע שהרכב של שלושה שופטים ידון בעניינו של המרגל הישראלי - ויכריע האם לאפשר לו להגיש עוד ערעור על חומרת מאסרו. הדיון צפוי להתקיים בחודשים הקרובים 

אי-פי
10/6/2004 23:43 
תקווה חדשה למרגל הישראלי ג'ונתן פולארד: בית משפט פדרלי בארה"ב לערעורים אישר היום למרגל, שמרצה עונש מאסר עולם ללא אפשרות חנינה, להמשיך את מאבקו המשפטי להקלה בעונש שנגזר עליו.

הרכב של שלושה שופטים יישמע את טיעוניו של פולארד להקלה בעונשו, בדיון שעתיד להתקיים בשנה הקרובה. ואולם, השופטים לא יחליטו האם העונש שנגזר על פולארד חמור מדי, אלא רק יקבעו האם המרגל יוכל לנקוט בשלב הבא במאבקו המשפטי. בנוסף, בית המשפט נעתר לבקשת פולארד לעיין בחומר חקירה מסווג, ששימש להרשעתו ב-1987.

פרקליטיו של פולארד ביקשו לראות את חומר הראיות, כדי לדחות את טיעוני הממשלה נגד ערעורו החדש של פולארד. "מדובר בהתפתחות משמעותית בשביל פולארד ובמאמצינו להשיג צדק עבורו", אמר פרקליטו של פולארד, עו"ד יעקב סמלמן. 

פולארד הפסיד בכמה דיונים קודמים בבית המשפט הפדרלי, וההחלטה האחרונה בעניינו מהווה ניצחון מפתיע. מכיוון שהמרגל הישראלי מיצה כבר את זכותו לערעורים, הוא זקוק לאישור מיוחד משופט כדי להמשיך את הטיפול בעניינו.

בסתיו 2003 דחה שופט בית המשפט המחוזי, תומס הוגאן, את בקשתו של פולארד להגיש ערעור. עכשיו יצטרכו השופטים להכריע האם לקבל את החלטתו של הוגאן - ולקבוע שלמרגל אין זכות לערעור נוסף, או האם לבטל את ההחלטה ולאפשר לו להמשיך להיאבק על חירותו. בנוסף, יוכלו השופטים לדלג על שלב אחד ולהכריע בערעור עצמו