הקונסול סתר עמדת המדינה בעניין פולארד  

 

--------------------------------------------------------------------------------

 

הקונסול סתר עמדת המדינה בעניין פולארד

09:56, 4 ספטמבר 2003 / ז' באלול תשס"ג

אתר ערוץ 7

 

שלשום התקיים דיון בבית משפט אמריקני לגבי בקשת עורכי דינו של יונתן פולארד לחשוף מסמכים סודיים שביכולתם לסייע בדרישה להביא למשפט חוזר. יום לפני הדיון התראיין הקונסול הכללי בניו יורק וטען כי פולארד לא היה סוכן רשמי של ישראל, דבר הסותר את עמדת המדינה.

 

 

שלשום התקיים דיון בבית משפט אמריקני, ובו תבעו פרקליטיו של יונתן פולארד לחשוף מסמכים סודיים בעניינו של פולארד, מסמכים שביכולתם לסייע בדרישה להביא למשפט חוזר.

 

בשיחה לערוץ 7 אמר עדי גינזבורג, דובר מטה הפעולה למען שחרורו של פולארד, כי אשתו של פולארד אסתר, דיווחה כי בדיון בבית המשפט הפדרלי בוושינגטון בלטו בהיעדרם נציגים רשמיים של ישראל, וזאת אף על פי שמדובר בסוכן ישראלי רשמי, שקיבל הכרה בכך בשנת 98' .

 

היעדרות זו מקבלת משמעות חשובה, בהיותה מתווספת לראיון שהעניק כיממה לפני כן הקונסול הכללי של מדינת ישראל בניו יורק אלון פנקס, ראיון שבו אמר כי פולארד לא היה סוכן ישראלי רשמי ושהוא גרם לישראל מבוכה.

 

התבטאות זו של הקונסול פנקס סותרת את העמדה הרשמית של מדינת ישראל שבאה לידי ביטוי בתצהיר שפרסם משרד רה"מ ב11 במאי 98'. בתצהיר נאמר בין יתר "יונתן פולארד היה סוכן ישראלי אשר טופל על ידי מי ששימשו כבעלי תפקידים בכירים ברשות ישראלית מוסמכת - ל.ק.מ."

 

גינזבורג ציין כי הדיון היה טכני ועסק בבקשתם של פרקליטי פולארד לחשוף את המסמך שהגיש שר ההגנה דאז קספר ויינברגר. הטענה היתה כי אחרים כבר עיינו בהם וגם וינברגר שהתראיין לפני כמה שנים לרגל פרסום ספרו, אמר כי בדיעבד התברר שמעשהו של פולארד היה שולי.

 

הנושא השני שנדון בבית המשפט היה הייצוג של פולארד. לדברי גינזבורג, בזמנו, כשנגזר על פולארד עונש של מאסר עולם לזמן בלתי קצוב, התרשל עורך דינו הראשון, ולא הגיש כל ערעור על חומרת העונש, ערעור שעל פי החוק היה עליו להגיש בתוך עשרה ימים מפרסום גזר הדין. בנסיבות כאלו, הסביר גינזבורג, החוקה האמריקנית קובעת כי הנשפט זכאי לערער על חומרת העונש ולבקש משפט חוזר. התקווה היא שאכן יותר לפרקליטיו הנוכחיים של פולארד לנהל משפט חוזר.

 

גינזבורג הוסיף כי עניינו של פולארד צריך לחדור יותר לתודעה הציבורית וכי רק כשבמדינת ישראל ידרשו כראוי את שחרורו לא תוכל ארה"ב להתעלם מהדרישה, כפי שהיא עושה כיום, כשישראל משדרת מסר שהיא למעשה ויתרה עליו.

 

"עניינו של פולארד הוא כתם על התהליך המשפטי האמריקני", אמר פרקליטו אליוט לאוור "ממשלת ארצות הברית הסכימה שלא לדרוש עונש מאסר עולם אך בפועל זה בדיוק מה שהיא דרשה, והסירוב לעשות צדק עם פולארד נמשך".

 

קרול לאונינג, כתבת הוושינגטון פוסט, מתארת בכתבתה את בואו של פולארד לבית המשפט בוושינגטון, לדיון שארך 90 דקות.

 

פולארד, מתארת לאונינג, מרכיב משקפיים וחובש כיפה. הוא לבש חולצת אסיר ירוקה ועל כתפיו מונח שערו הארוך, לאחר שמאז שנת 90' הוא חדל מלהסתפר במחאה על העונש מאסר העולם שהושת עליו. לפולארד, כותבת לאונינג, זקן מאפיר.

 

באולם בית המשפט המתינו לפולארד 40 מתומכיו, וביניהם אביו, אשתו אסתר, פרקליטו אנתוני ווינר והרב מרדכי אליהו, מי שהיה הרב הראשי לישראל, ו"דמות נערצת כאן", כותבת לאונינג.

 

פרקליטיו של פולארד תובעים כי תינתן להם הרשות לעיין במסמכים ובקשתם התחזקה עתה, לאחר קבלת מכתבו של פקיד ממשרד המשפטים, שציין כי כ 25 אנשים, ומהם עובדי משרד המשפטים, קיבלו אישור לעיין באותם מסמכים סודיים. פרקליטיו של פולראד טוענים כי בשעה שפרקליטי ההגנה שקבלו סיווג ביטחוני גבוה מנועים בעיון במסמכים עורכי הדין של הממשל שטענו כי המסמכים אינם רלוונטיים מעיינים בהם בעצמם. מדובר בהטעייה ובסילוף, ציין עו"ד לאוור.

 

פרקליטיו של פולארד דורשים לראות את מכתבו של מזכיר המדינה לשעבר קספר ויינברגר משנת 87', ובו פירט את "הנזקים החמורים" שפולארד גרם לארצות הברית. ויינברגר טען כי בין חומרי המודיעין שמסר פולארד נמצאות תכניות מבנה המטה של אש"ף בטוניס, פרטים על אודות משלוחי הנשק מרוסיה לסוריה, מידע על תכניות הגרעין של פקיסטן, מידע על יכולותיהן של סוריה ועירק בתחום הנשק הכימי ומידע על תכניות ההגנה האווירית של לוב. החשוב מכל, טען ויינברגר, הוא כי פולארד מכר מידע מודיעיני גולמי שממנו אפשר ללמוד את מקורות המודיעין האמריקני ואת שיטות הפעולה שלו.

את פולארד מאשימים כי מסר מידע מודיעיני לישראל, וכי מידע זה התגלגל לרוסיה. כמו כן האשימו אותו ברדיפת בצע ובניסיון למכור את המידע למדינות נוספות מלבד ישראל. יצוין כי מעולם לא הובא מסמך אחד או הוכחה אחת שתאשש שמועות על כך שפולארד ריגל עבור מדינה נוספת מלבד ישראל, אמר פרקליטו, והוסיף כי עם שמועות כאלו נאלץ פולארד להתמודד.

 

בשעה שהוא כלוא בחדר מבודד לגמרי עוסקת הקהילה המודיעינית בהפרחת שמועות כרצונה, אמר הפרקליט.

 

לאונינג מציינת כי קצין מודיעין אמריקני טוען שאם ישראל תביע נכונות לפרט מהו החומר המודיעיני שמסר פולארד, ומהם המסמכים שקיבלה ממנו וושינגטון עשויה לשקול להסיר את התנגדותה לשחררו.

 

ג'ון לופוס, חוקר פדרלי לשעבר, ומחבר ספר על פרשת פולארד, אמר ל-C.N.N. כי פולארד הואשם על פעולותיהם של שני מרגלים בשירות הסובייטים. "המרגלים האמיתיים, קצין הC.I.A. אלדריך איימס ואיש המודיעין של ה F.B.I., רוברט הנסן, נחשפו שנה לאחר מעצרו של פולארד", סיפר.

איימס נעצר בשנת 94', והנסן בשנת 01'. שניהם מרצים מאסרי עולם.

 

"רק לאחר שעצרנו אותם הבנו שפולארד בעצם משלם על מעשיהם. הוא אומנם אשם בכמה עבירות קלות, אך היה צריך להיות מחוץ לכלא כבר לפני חמש שנים", אמר לופוס.

 

 

 

תגובה לכתבה :

http://www.a7.org/news.php?id=59592

 

 

 

מאת Hermon

 

 

 

נשלח: ה' 09 04, 2003 11:28 pm    כותרת הודעה: אלון פנקס   

 

--------------------------------------------------------------------------------

 

אלון פנקס הוא איש השמאל מינוי של משרד החוץ, למעשה מינוי אישי של רה"מ לשעבר אהוד ברק.

רוב אנשי משרד החוץ הנם תואמי ביילין ופרס וכך גם אלון פנקס, אשר כבר היה אמור להיות מוחלף הקיץ.

 

פנקס סירב גם להיפגש בזמנו עם משלחת החטופים שהגיעה לניו יורק לעורר את דעת הקהל, כך שהתנהגותו אינה הפתעה.

 

 

מאיר גולן1

אורח

 

נשלח: שבת 09 06, 2003 7:26 pm    כותרת הודעה: מידע על משלחת למען החטופים  

 

--------------------------------------------------------------------------------

 

האם ניתן בבקשה לקבל בהקדם האפשרי מידע על משלחת החטופים שהזכיר hermon?

 

א. שמות של אנשים במשלחת.

ב. מתי היה האירוע הזה?

ג. באלו חטופים מדובר?

 

אני מבקש את זה בהקדם האפשרי, עד כמה שניתן, כדי שערוץ 7 יוכלו להוציא כתבה רצינית על הפרשיה הזאת מחר.

 

אודה ל-hermon או לכל מי שיכול לעדכן אותי.

 

בתודה.

--------------------------------------------------------------------------------

 

Hermon

 

 

 

הכתבה ב YNET 05.05.01

משפחות החטופים: "קיבלנו יחס מחפיר בנסיעה לניו יורק"

 

חיים אברהם, אביו של החייל החטוף בני אברהם, שלח מכתב תלונה קשה לשר החוץ שמעון פרס, בו הוא קובל על היחס המזלזל שקיבלו משפחות החטופים במשלחת לניו יורק שחזרה בסוף השבוע. משרד החוץ: "התלונה תיבדק במלוא הרצינות"

פליקס פריש

 

 

 

חיים אברהם, אביו של החייל החטוף בני אברהם, שלח מכתב תלונה לשר החוץ שמעון פרס, בו הוא קובל על הטיפול הלקוי במשלחת הורי החיילים החטופים לארה"ב, ששבה לארץ ביום שישי בבוקר.

 

"קיבלנו יחס מחפיר מהקונסוליה הישראלית בניו יורק, שלא טיפלה כראוי במשלחת שלנו, כמשלחת רשמית של מדינת ישראל שיצאה למשימה לאסוף פרטים על חיילים שנחטפו ונעלמו ומאז אין מהם אות חיים. אני לא רוצה לחשוב שהיחס שקיבלנו מהקונסוליה הישראלית בניו יורק הוא היחס האמיתי של מדינת ישראל לנושא החיילים החטופים בלבנון", אומר אברהם ל-ynet.

 

המכתב: יחס מזלזל במשפחות

 

במכתב, מציין אברהם, בא לידי ביטוי היחס המזלזל, בין היתר, בכך ששר החוץ פרס שנאם במהלך ארוחת ערב חגיגית עם ארגון איפא"ק לא הזכיר את החטופים, אלא רק אחרי שהסבו את תשומת לבו לכך שהמשפחות נוכחות באולם; חוברות שהכילו מידע על החיילים לא חולקו לאורחי האירוע; הקונסוליה ניסתה לבטל מסיבת עיתונאים בה נכח ראש עיריית ניו יורק, רודי ג'וליאני, בשל "קוצר זמן"; לא קוימו פגישות עם נציגי התקשורת המקומית והישראלית שתוכננו על ידי הקונסוליה. כמו כן קובל אברהם על כך ש"אלון פנקס, הקונסול הכללי בניו יורק, לא טרח להיפגש איתנו כלל. כנראה אנחנו לא מספיק חשובים לו".

 

"פגישה קשה עם קופי אנאן"

 

הורי החיילים החטופים בני אברהם, עומר סוואעד ועדי אביטן, וכן משפחתו של האזרח הישראלי החטוף, אלחנן טננבאום, יצאו בשבוע שלאחר יום העצמאות להיפגש עם מזכ"ל האו"ם קופי אנאן בארה"ב ועם אישים בכירים נוספים מרחבי העולם במטרה להביא מידע חדש על גורל בניהם שנחטפו ב-7 באוקטובר 2000, ועל גורלו של טננבאום שנחטף שבוע לאחר מכן.

 

אברהם מספר כי הפגישה עם שר החוץ הבריטי, רובין קוק, היתה טובה, מבחינת המשפחות, כי הוא התחייב בשם ממשלת בריטניה לפעול ביתר רצינות ולהפעיל את קשרי הממשל הבריטי עם החיזבאללה ומדינות ערב. לדבריו, הפגישה עם מזכיר האו"ם, קופי אנאן, היתה קשה, אך הוא מניח כי אנאן יעשה בעתיד יותר מאשר פעל הארגון עד כה.

 

בני המשפחות דיווחו לו כי חיילי האו"ם שנכחו במקום החטיפה לא עשו דבר על מנת למנוע אותה, וכי הם מצפים בעתיד שהארגון יפעל במשנה רצינות.

 

אך עיקר טענותיו של אברהם מופנות לקונסול הכללי הישראלי בניו יורק, אלון פנקס, ולצוותו, שלדברי אברהם, לא עשו דבר על מנת לסייע לשליחות. אברהם אומר כי התקרית בה לא הוזכרו החטופים באירוע של ארגון איפא"ק, המרכז את הארגונים של יהדות ארה"ב, גרם לפגיעה קשה בכבוד המשפחות. אברהם אומר כי הוא מתכוון לשוחח גם עם ראש הממשלה לשעבר, אהוד ברק, שמינה את הקונסול פנקס לתפקידו.

 

משרד החוץ: "התלונה תיבדק"

 

ממשרד החוץ נמסר בתגובה כי "תלונתו של חיים אברהם תיבדק במלוא הרצינות, במיוחד לאור העובדה שהמשרד פועל במסירות כדי להביא לשחרורם של החטופים".

 

http://www.ynet.co.il/articles/1,7340,L-717210,00.html   

 

 

 

מאיר גולן

 

 נשלח: א' 09 07, 2003 12:55 pm    כותרת הודעה: אלפי תודות !  

 

--------------------------------------------------------------------------------