הרשות לאסירי ציון- פולארד לא 'אסיר ציון' כי אינו 'תושב'
07/01/05

הרשות לאסירי ציון: פולארד לא "אסיר ציון" כי אינו 'תושב'

בקשה להכיר ביהונתן פולארד המרגל הישראלי הכלוא בארה"ב מזה 20 שנה כ"אסיר ציון" נדחתה על ידי הרשות לאסירי ציון, בנימוק כי אינו "תושב". "מנין לנו שעם שחרורו ירצה לבוא למדינת ישראל", כותבים חברי הועדה.


כתבתנו רותי אברהם מוסרת כי החלטה לדחות את הבקשה, התקבלה בועדת הערר הפועלת במסגרת הרשות לאסירי ציון במשרד הקליטה. הועדה פסקה זאת לאחר שדנה בערר שהגיש ד"ר פליקס עזריאל קוצ'וביבסקי בענינו של פולארד, על סירוב קודם להעניק לו מעמד של "אסיר ציון".

הועדה נימקה את סירובה בהעדר אחד הקריטריונים לכך: "שהאיש יהיה אזרח ישראלי מכוח שבות ותושב ישראל".

בהודעת הועדה נכתב: "אין חולק שפולארד אינו תושב ישראל. שמא תאמר שרק מאסרו מונע ממנו להיות 'תושב' ישראל ולכן יש להתייחס אליו למרות זאת כתושב. נימוק כזה הוא לדעתנו מלאכותי. יתירה מזו מנין לנו שעם שחרורו הוא ירצה לבוא ולהתיישב במדינת ישראל שהתמרמרותו עליה לאור האמור לעיל די מובנת".

כתבתנו מציינת כי בסיכום מוסרת הועדה כי לא מצאה דרך לקבוע "שהנ"ל (פולארד ר.א.) הוא 'אסיר ציון' לפני החוק".

עדי גינזבורג מפעילי הועד להשבת פולארד אומר לכתבתנו בתגובה: "אם הייתי צריך למצוא דוגמא שתמחיש את הביטוי 'הרצחת וגם ירשת' לא הייתי יכול לחשוב על דוגמא טובה יותר. מה שהם אומרים במילים אחרות: העובדה שממשלות ישראל בגדו בפולארד ובחובתם כלפיו, היא עילה לשלול ממנו זכויות המגיעות לו. בנוסף, עצם הצבת רצונו של פולארד לעלות לארץ עם שחרורו, בסימן שאלה, מגוחכת לחלוטין, שכן אין מכתב או ראיון שהוא העניק מאז מעצרו, שבו לא הביע את שאיפתו הבלבדית לעלות לארץ".

ערוץ 7

 

תגובת הועד להשבת פולארד

 

9-01-05
הרצחת וגם ירשת? פולארד לא יוכר כאסיר ציון משום שאיננו גר בישראל!

ביום שישי האחרון נחשפה לראשונה בתקשורת שערורייה חדשה בייחסה של ממשלת ישראל ליהונתן פולארד. עתירתם של שני אסירי ציון לרשות לאסירי ציון במשרד הקליטה בדרישה להעניק ליהונתן את התואר נדחתה בנסיבות הזויות ומגוחכות.

החוק קובע כי מי שישב בכלא בשל פעילות ציונית שביצע במדינה בה פעילות זו אסורה והוא אזרח ותושב ישראל - זכאי לתואר אסיר ציון.

הוועדה קבעה כי יהונתן איננו עונה להגדרת החוק משום שאיננו גר בארץ, טענה שמלבד היותה מגוחכת ומרושעת כשלעצמה גם סותרת אין ספור תקדימים בהם ניתן התואר ליהודים ששהו באותו זמן עדיין בכלא. כמו כן, הטילה הוועדה ספק בכך שריגול עבור מדינת ישראל הינו פעולה ציונית כיוון שהוא אסור גם במדינות שאינן אוסרת על שום פעילות ציונית באופן כללי. מלבד עצם העובדה שגם הטיעון הזה סותר תקדימים רבים, יש לציין כי אחד מחברי הוועדה קיבל תואר אסיר ציון לאחר שישב בכלא בעקבות מעורבותו ב"מבצע חתונה" שעניינו הייתה חטיפת מטוס רוסי לצורך הגברת המודעות לבעייתם של יהודים ברית המועצות.

אין שום ספק שדחיית הבקשה בטיעונים כה מגוחכים היא תוצאה ישירה של דרישה מלשכת ראש הממשלה שלא לאפשר הענקת התואר ליהונתן - ויהי מה. ראש הממשלה לא פעל ואיננו מתכוון להתחיל לפעול למען שחרורו של יהונתן (אלא אם כן הדבר יהיה נצרך לו פוליטית) ולכן הוא מעוניין להשקיט את הנושא ככל האפשר.

את ההודעה לתקשורת שפרסם הוועד ניתן למצוא כאן: http://www.freepollard.org/5765/tevet/26tevet5765.html

הוועד להשבת יהונתן פולארד הביתה קורא לציבור להתקשר ולשלוח פקסים ודוא"ל ללשכת ראש הממשלה וללשכת שרת הקליטה ולמחות בתוקף על ההחלטה.

לשכת ראש הממשלה:
טלפון: 02-6705511
פקס: 02-5664838
PMO.HEB@it.pmo.gov.il

לשכת שרת הקליטה
טלפון: 02-6752691
פקס: 02-5669244
sar@moia.gov.il

במוצ"ש בעוד שבועיים - הפגנה כפולה לציון השבת ה-1000 של יהונתן בכלא

במוצ"ש בעוד שבועיים, י"ב שבט (22/ינו') בשעה 20:00 תתקיים הפגנה ב2 מוקדים לציון השבת ה- 1000 של יהונתן בכלא האמריקאי.
א) מול הקונסוליה האמריקאית ברח' אגרון בירושלים (לפרטים: יעקב 0545684481)
ב) מול השגרירות האמריקאית ברח' הירקון בתל-אביב (לפרטים: יוחנן 0545228506)

פרטים נוספים יפורסמו בהמשך. המעונינים לסייע בארגון ההפגנות מתבקשים לפנות למספרים הרשומים מעלה.