דני איילון, שגריר ישראל בוושינגטון: בארה"ב יש חומה אטומה שבה נתקלות כל הפניות לשחרור פולארד 
איילון, שיבקר את פולארד ביום ג' הבא, יהיה השגריר הישראל הראשון אי פעם שנפגש עם המרגל * יביא עמו מסר משרון * הפגישה עם פולארד היא עליית מדרגה במאמצי ישראל לשחררו 

שירות גלובס 8:55 10/5/05 


"בארה"ב יש חומה אטומה שבה נתקלות כל הפניות לשחרר את ג'ונתן פולארד. ישראל פועלת כל הזמן לשחרורו, אך אינה מזהה שום רצון או כוונה לבוא לקראתה בסוגיה זו. על רקע זה הוחלט לעודד את רוחו של פולארד בביקור ראשון אי פעם של שגריר ישראלי בכלאו". כך אמר אמר אמש (ב') לגלובס שגריר ישראל בוושינגטון, דני איילון. 
השגריר מתוכנן לבקר את פולארד, לשעבר אנליסט בשירות המודיעין של הצי, שהורשע בריגול לטובת ישראל ב-1986, ביום ג' הבא. החלטה על הביקור קיבלו שלשום ראה"מ, אריאל שרון, ושר החוץ, סילבן שלום. פולארד כלוא בבית-כלא פדרלי בבאטנר, בקרוליינה הצפונית. 

כמה שרים ישראליים ביקרו את פולארד בכלא, בכללם נתן שרנסקי, אך אף שגריר ישראלי לא נשלח להיפגש עמו, וככל הידוע שום שגריר לא יזם ביקור כזה, אולי בגלל הקשר החזק בין פולארד לבין שגרירות ישראל שנחשף בעקבות מעצרו. כזכור, ניסה פולארד למצוא מקלט בשגרירות, אך נצטווה ע"י הקב"ט לעזוב את המתחם. 

להערכת גורמים דיפלומטיים בוושינגטון, ביקורו המתוכנן של איילון הוא "עליית מדרגה" במאמצי ישראל להביא לשחרורו של פולארד. עד עתה לא הפגין ממשל בוש שום נטיה לשחרר את פולארד כמחווה לקראת מימושה של תכנית ההתנתקות, אם כי אפשרות כזו הועלתה לפני פקידים בכירים. 

שרון התבטא, בעקבות פגישתו עם הנשיא בוש בחוותו בקרופורד, כי לא העלה את בעיית פולארד באזני הנשיא, מפני שלא היה זה תפקידו. אך ראה"מ העלה את סוגיית המרגל בשיחתו עם שרת החוץ, קונדוליזה רייס. היא לא גילתה שום נכונות להיפתח לבקשה. 

איילון אמר, כי יביא עמו לפולארד מסר משרון ומשלום וכי יבטיח לו שישראל לא תשכח אותו. בתשובה לשאלה אם ישראל מתכננת מאבק קולני יותר כדי לחזק את הלחץ על הממשל, אמר איילון, כי לא ינקוט צעדים שיזיקו לעניינו של פולארד. המדיניות היא להמשיך להידבר בשקט עם הממשל, אמר. 

לדברי הגורמים הדיפלומטיים, אחת הסיבות למצוקת פולארד היא שאין לו גב של שני גופים רבי עוצמה שתומכים בדרך כלל בישראל: הממסד היהודי והקונגרס. יהודי ארה"ב חוששים שתמיכה גלויה ורעשנית בפולארד תחשוף אותם להאשמות שהם מהווים גיס חמישי ותנציח הנחות שליהודים יש נאמנות כפולה. 

בקונגרס, ידיד נאמן של ישראל, נחשב פולארד בוגד. התנגדות עזה של גורמים בממסד הביטחוני של ארה"ב, ובמיוחד במשרד ההגנה, כובלת ידיהם של אותם מחוקקים שהיו מוכנים לפעול למען שחרור של פולארד. 

http://www.globes.co.il/serve/globes/docview.asp?did=912525