קלינטון יחליט השבוע אם לשחרר את פולארד  - ינואר 2001

http://www.nrg.co.il/online/archive/ART/105/781.html  

 

 גורם מדיני בכיר: "זה הסיכוי האחרון של פולארד לחנינה בשנים הקרובות" 

  מאת אלי קמיר   17/01/01 

נשיא ארה"ב, ביל קלינטון, יחליט עד סוף השבוע אם להעניק חנינה לג'ונתן פולראד. בימים האחרונים, מתקיימת פעילות אינטנסיבית ביותר, הן מצידו של ראש הממשלה, אהוד ברק, והן מצידם של גופים יהודיים בעלי השפעה רבה בבית הלבן, כדי לשכנע את הנשיא האמריקני להעניק את החנינה לפולארד לפני שתסתיים כהונתו.

גורם מדיני בכיר ביותר, המכיר מקרוב את המאמצים לשחרורו של פולארד, אמר אמש: "ברור לכולם שקלינטון הוא הסיכוי האחרון של פולארד לקבל חנינה בשנים הקרובות. קלינטון מאוד רוצה להעניק מתנה לאהוד ברק, אך מצד שני הוא נמצא במערכת לחצים לא פשוטה מצד ראשי מערכת הביטחון והמודיעין האמריקנית המתנגדת נחרצות לצעד זה. אין ספק שאם זה לא יקרה עכשיו, הרי שבממשלו של ג'ורג' וו. בוש, זה יכנס להקפאה עמוקה".

פולארד נעצר בנובמבר 85', והואשם בריגול לטובת ישראל. במסגרת עיסקת טיעון, בה הודה בעבירות שיוחסו לו, הורשע ונשלח למאסר עולם. אשתו באותן ימים, אן, נשלחה לחמש שנות מאסר.

בשנים האחרונות עשתה ישראל מאמצים להביא לשחרורו של פולארד. לפני כשנתיים, במהלך פיסגת ווי, כבר נראה היה שהעניין יקרום עור וגידים לאחר שראש הממשלה דאז, בנימין נתניהו, ביקש מקלינטון לשחררו כמחווה אמריקנית, אולם לחץ של בכירים בממשל האמריקני טירפד את המהלך.

בחודשים האחרונים מועלות השערות רבות לגבי "המתנה המיוחדת" שיבקש קלינטון להעניק לאהוד ברק לפני סיום כהונתו. כעת, כאשר ברור כי השידרוג במערכת היחסים בין המדינות לא ייצא לפועל, ולאחר שהתברר כי הנשיא האמריקני גם לא יאשים באופן פומבי את הפלשתינים בכשלון המו"מ, מאמינים בכירים בישראל כי חנינה לפולארד, למרות שתלווה בביקורת קשה כלפי קלינטון, היא בהחלט מעשית.

מלשכת ראש הממשלה נמסר אמש בתגובה: "ראש הממשלה פועל כל העת למען שחרורו של פולארד. יחד עם זאת אנו מקפידים שלא לפרט על כך בפומבי כדי לא לפגוע בשחרור".