איתמר אייכנר, ידיעות

ישראל פנתה לארה"ב וביקשה לאפשר לו לבקר את חמותו הגוססת. אם הממשל ייענה, זו תהיה חופשתו הראשונה מאז נכלא.

  01/08/05

ממשלת ישראל העבירה בחשאי בקשה רישמית לממשל האמריקני להעניק חופשה מיוחדת ליונתן פולארד, כדי שיוכל לבקר את חמותו הגוססת במונטריאול בקנדה.

ישראל החליטה להתערב בעניין בעקבות מכתב דחוף ששלח פולארד לשר החוץ סלבן שלום, ובו ביקש את התערבותו ב"נוגע לעניין של חיים ומוות. החותנת שלי, רוזה זייץ, אמא של אישתי אסתר, חולה מאוד. אני מבקש ממך להתערב בשמי אצל שלטונות ארה"ב כדי לארגן לי חופשה בפעם הראשונה זה 20 שנה, כדי שאוכל לצאת למונטריאול לראות את החותנת הגוססת שלי ולהפרד ממנה לפני שיהיה מאוחר מדי".

פולארד הוסיף במכתבו כי כאשר אמו ז"ל גססה, לא ניתנה לו חופשה כדי לראותה. "אני מפציר בך, סילבן, אל תתן לסיוט שלי לחזור על עצמו עם החותנת שלי. בבקשה אל תנטוש אותי שוב בשעת צרה. נמסר לי שאם תוגש בקשה לחופשה על בסיס הומניטרי מהדרגים הבכירים ביותר בממשלת ישראל לדרגים הגבוהים ביותר בארה"ב, היא תיענה בחיוב".

פולארד הודיע כי הוא מוכן לעמוד בכל תנאי שיציבו שלטונות הכלא כדי לצאת לחופשה המיוחדת.

שר החוץ קיבל לידיו את הפניה והורה מייד לאגף צפון אמריקה במשרד החוץ לטפל בה. נמסר כי שגריר ישראל בוושינגטון, דני איילון והציר רפי ברק כבר פנו בעניין הזה אל בכירים במשרד החוץ האמריקני. בממשל הבטיחו לבדוק את הבקשה.  

 

 

איפה הבושה!? הממשלה עושה יחסי ציבור על גבו של פולארד וחותנתו המתה!
עדי גינזבורג

היום, יום שלישי, כ"ו תמוז תשס"ה (01/אוג'), דווח בתקשורת הישראלית על כך שממשלת ישראל פנתה לארה"ב באופן רשמי בבקשה לאפשר ליהונתן פולארד חופשה מהכלא על מנת שיוכל להפרד מ"חמותו הגוססת" במונטריאול. הדיווח פורסם בעברית ובאנגלית וציין את "המאמצים של ישראל למען פולארד".


הבעייה היא שחמותו של פולארד נפטרה לפני שבועיים!!


חמותו של פולארד, רוז זייץ, נפטרה ב18 ביולי. באותו היום טלפן פולארד באופן אישי על מנת ליידע את משרד החוץ על מות חמותו ועל מנת לבקש תגובה מהירה לפנייתו לעזרה בהשגת החופשה על מנת שיוכל להשתתף בלוויה. אף ששר החוץ עודכן באופן מיידי בפנייתו של פולארד - הוא לא הגיב.


בשבועות שלפני מות חמותו, פולארד פנה לשר סילבן שלום בבקשה שיסייע לו להשיג חופשה - בפעם הראשונה מזה 20 שנה - על מנת שיוכל להפרד מחותנתו האהובה ו/או להשתתף בלוויתה

.
ב12 ביולי הועברה פנייתו של פולארד לשר סילבן שלום באופן ידני. העתק של הפנייה הועבר גם לראש הממשלה, אריאל שרון. אישור לקבלת הפנייה התקבל 12 שעות לאחר שנשלחה. מאז ועד לרגע זה לא קיבל פולארד שום תגובה ממשרד החוץ.


גורמים בלשכת בתי הסוהר בוושינגטון מוסרים כי לא יודע להם על שום בקשה ישראלית רשמית לאפשר חופשה לפולארד. גם בכלא באטנר (בו כלוא פולארד) לא התקבלה פנייה כזו.


אסתר ויהונתן פולארד הביעו זעזוע עמוק מהפרסומים של משרד החוץ. "זו ממשלה בלי בושה ובלי כבוד. על מנת להפגין חוסר כבוד כזה כלפי המת," אמר פולארד, "צריך להיות לא רק חסרי רגישות אלא גם חסרי מוסר"


אסתר פולארד הוסיפה, "המקרה הזה מייצג ומשקף את כל ההסטוריה של "המאמצים" של ממשלת ישראל במשך 20 שנה להשיג את שחרורו של בעלי. אין ומעולם לא היו מאמצים כאלה. המאמץ היחידי של הממשלה הוא להפיץ שקרים בתקשורת אודות אותם "מאמצים". ממשלת ישראל דרכה היום קברה של אמי."


נכון לרגע זה, אף גורם ישראלי רשמי לא יצר קשר עם יהונתן ואסתר פולארד אפילו על מנת להביע תנחומים על מותה של רוז. ככלל, מאז ביקורו של שגריר ישראל בארה"ב, דני איילון אצל פולארד לפני למעלה מחודשיים לא יצר שום גורם ישראלי רשמי קשר עם הזוג פולארד. הוועד להשבת יהונתן פולארד הביתה מציין כי הדבר אופייני לייחסה של ממשלת ישראל כלפי פולארד במהלך 2 העשורים שריצה עד כה בכלא האמריקני בשל פעילותו למען מדינת ישראל.

איפה הבושה?!