הפשע לא מצדיק את העונש
מאת דוד קירשנבאום - הג'רוזלם פוסט 31 ביולי 2003
תירגום: אריק שיפמן

כשם שהאמריקאים הבינו שעבור הפצצת הכור האטומי בעיראק ישראל ראויה לתודות ולא לסנקציות
זהו הזמן להבין גם שמאסר העולם שנגזר על יהונתן פולארד שהפר את אותם סנקציות הוא מוגזם בצורה יוצאת דופן

תודה ענקית מגיעה לארה"ב על כך שהורידה איום גדול מהעולם בכך שחיסל את המשטר של סדאם חוסיין. תוך כדי ההצלחה המסחררת הזו ארה"ב צריכה לשקול מחדש האם מאסר עולם הוא עונש מתאים עבור חייל וותיק בצי האמריקאי שהפר את החוק כדי להזהיר את ישראל מהסכנה הגדולה שהייתה מרכיב עיקרי בהחלטת הצבא האמריקאי לפלוש לעיראק.

יהונתן פולארד מרצה היום את השנה ה-18 שלו מתוך מאסר העולם שנגזר עליו משום שהעביר לישראל מידע מסווג לגבי היכולת הגרעינית, כימית, ביולוגית של ארצות ערב וביניהם עיראק
מספר שנים בלבד לפני מעצרו בנובמבר 85 העברת מידע שכזה בין ארה"ב לישראל היה עניין שבשגרה.
בצורה אירונית הקשר הזה ניתק כתגובה להפצצת הכור הגרעיני של עיראק ע"י ישראל ביוני 1981.

זמן מועט לפני המבצע האמריקאי לשחרור עיראק כאשר נשאלו דוברי הבית הלבן ע"י העיתונות אם הנשיא ג'ורג' בוש מודה לישראל על אותו מבצע ענה הדובר הנשיאותי כי בניגוד לדעה שאומרת שעיראק הייתה במרחק כמה שנים מהפעלת כור אטומי המידע שברשותם כיום מצביע על זה שעיראק הייתה במרחק של כמה חודשים אחדים בלבד מהקמת כור כזה. הדובר הודה גם שאם המבצע לא היה נערך בזמן בו הוא נערך אז המלחמה ב-1991 (מלחמת המפרץ) הייתה קשה בהרבה...

לפני 22 שנה בכל אופן ישראל "נשטפה" ולא ע"י הכרת תודה אלא ע"י הרשעה כמעט אוניברסלית שכללה גם את ממשל רייגן(נשיא ארה"ב דאז) שהפסיק זמנית את כל משלוחי הנשק לישראל וכמו שהודה בעצמו סגן מפקד הCIA בובי ריי ינמן הוא היה די מבולבל בתחילה כשהוא היה צריך להורות על עיכוב תמונות לווין וחומרים דומים עד 250 מייל מגבולות ישראל.
הנידוי הזה בסופו של דבר קיבל אישור רשמי ע"י שר ההגנה האמריקאי קספר ויינברגר.

לתוך המשבר הזה נכנס פולארד בתחילת 1984

בשנים שלפני ואחרי מאסרו של פולארד הואשמו לא מעט אמריקנים בריגול עבור מדינות בנות ברית וגם כאלה שאינן בנות ברית אף אחד מהם לא קיבל עונש שאפילו קרוב למאסר עולם, למעשה העונש הממוצע של עבירה כזו נע בין שנתיים לארבע שנים.
אפילו העונשים הכבדים של אלה שהואשמו בריגול עבור מדינות אויב היו טובים בהרבה מהעונש של פולארד . יותר מ-50 מרגלים של מדינות יריבות נתגלו בארה"ב בשני עשורים אפילו הכבדים מביניהם לא קבלו מאסר עולם.

לדוגמא: סוכן CIA דיוויד ברנט שמכר לסובייטים שמות של שלושים מרגלים אמריקאים נשפט לשמונה עשרה שנות מאסר וקיבל חנינה לאחר שריצה רק עשר מהן.
מייקל ווקר ששנים רבות שימש כדמות מפתח במשפחת ווקר-רשת ריגול סובייטית נשפט ל-25 שנות מאסר ושוחרר לאחר 15. וויליאם קמפילס סוכן CIA וותיק שמכר לסובייטים את תוכניות ההפעלה של הלויין KH-11 "העין האמריקאית בשמיים" קיבל 38 שנות מאסר ושוחרר גם הוא לאחר 15 בלבד.
עבדול קידר חלמי מצרי יליד אמריקה שהעביר חומרי גלם מסווגים למצרים שנוצלו לאחר מכן
ע"י מצריים למבצע משותף עם עיראק להגדלת טווח הטילים הבליסטיים ביניהם הסקאד העיראקי
שמאוחר יותר נורה על כוחות ארה"ב במהלך מלחמת המפרץ. חלמי נשפט לתקופת מאסר קצרה של פחות מארבע שנים.
בשנה שעברה גון פאול לינד האמריקאי שערק לצבא הטליבן שנלחם נגד ארה"ב נכנס לעיסקת טיעון עם ארה"ב ונשפט ל20 שנות מאסר.
חשיפת מרגלים אמריקאים, מסירת כלי לחימה הכי מסווגים ומשוכללים של ארה"ב, פיתוח מערכת הלחימה של האויב ואפילו לחימה לצדו של האוייב כל אלה הן עבירות נסלחות אך מה שייחשב כפשע בלתי יסולח הוא הפשע של התנגדות לממשל האמריקאי משום שאתה חושב שאתה חכם יותר או יודע יותר או אולי הוגן יותר מהממשל האמריקאי.
עונשים מסיביים ובלתי פרופורציונאליים יינתנו עד שהאחרון שבאדם יבין את חומרתו של פשע זה עליו אין סליחה או חנינה.
הטיעון העיקרי שמניע את אלו המתנגדים לשחרורו של פולארד הוא הרגישות בעניין בכך שהוא ריגל לטובת ישראל פשע שלכאורה נראה שהוא קל מכיוון שישראל היא בעלת ברית של ארה"ב
ולכן כדי להוציא מלבם של אלו שסוברים שזו עבירה קלה יש לנהוג אתו ביתר תקיפות
כמובן שבמישור המעשי הטענה הזו היא חסרת כל בסיס.
אנשים שבצעו פשעים דומים חייבים לקבל עונשים דומים והגיוניים.
ענישה חייבת להיות תואמת לחומרת הפשע. גם אם יש צורך בהגברת ההרתעה למעשה מסוים אין פירושו של דבר שאפשר לתת עבור פשע קטן עונש שתואם פשע גדול בהרבה.
הגברת ההרתעה לא צריכה להיות מושגת ע"י בידוד של קבוצה מסוימת והענשה מוגזמת כלפיה, בייחוד כאשר כל הממצאים מראים שבקבוצה הזו פחות שכיחים מעשים כאלו נקיטת עמדה כזו נקראת בימינו-אפליה. במיוחד עכשיו כאשר ארה"ב סוף סוף הבינה שישראל ראויה לתודה גדולה עבור הפצצת הכור הגרעיני ולא לעונש זהו הזמן גם שארה"ב תודה שהעונש של פולארד שהפר את אותן סנקציות הוא מוגזם בהחלט. אלו שעמלו כ"כ קשה במשך כל השנים כדי להחזיק את פולארד בכלא צריכים היום להפגין מעט יושר ולהודות היום במבט לאחור שהם לא היו צריכים להטיל עליו את מאסר העולם שמתוכו הוא כבר ריצה 18 שנים.

הכותב הוא משפטן וותיק מהג'רוזלם פוסט שכתב מאמרים רבים לגבי התיק של פולארד

המשך אל רשימת המאמרים והכתבות בעברית שפורסמו עד כה בנושא פולארד