הקונסול סתר עמדת המדינה בעניין פולארד 
09:56, 4 ספטמבר 2003 / ז' באלול תשס"ג


שלשום התקיים דיון בבית משפט אמריקני לגבי בקשת עורכי דינו של יונתן פולארד לחשוף מסמכים סודיים שביכולתם לסייע בדרישה להביא למשפט חוזר. יום לפני הדיון התראיין הקונסול הכללי בניו יורק וטען כי פולארד לא היה סוכן רשמי של ישראל, דבר הסותר את עמדת המדינה. 


שלשום התקיים דיון בבית משפט אמריקני, ובו תבעו פרקליטיו של יונתן פולארד לחשוף מסמכים סודיים בעניינו של פולארד, מסמכים שביכולתם לסייע בדרישה להביא למשפט חוזר. 

בשיחה לערוץ 7 אמר עדי גינזבורג, דובר מטה הפעולה למען שחרורו של פולארד, כי אשתו של פולארד אסתר, דיווחה כי בדיון בבית המשפט הפדרלי בוושינגטון בלטו בהיעדרם נציגים רשמיים של ישראל, וזאת אף על פי שמדובר בסוכן ישראלי רשמי, שקיבל הכרה בכך בשנת 98' . 

היעדרות זו מקבלת משמעות חשובה, בהיותה מתווספת לראיון שהעניק כיממה לפני כן הקונסול הכללי של מדינת ישראל בניו יורק אלון פנקס, ראיון שבו אמר כי פולארד לא היה סוכן ישראלי רשמי ושהוא גרם לישראל מבוכה. 

התבטאות זו של הקונסול פנקס סותרת את העמדה הרשמית של מדינת ישראל שבאה לידי ביטוי בתצהיר שפרסם משרד רה"מ ב11 במאי 98'. בתצהיר נאמר בין יתר "יונתן פולארד היה סוכן ישראלי אשר טופל על ידי מי ששימשו כבעלי תפקידים בכירים ברשות ישראלית מוסמכת - ל.ק.מ."

גינזבורג ציין כי הדיון היה טכני ועסק בבקשתם של פרקליטי פולארד לחשוף את המסמך שהגיש שר ההגנה דאז קספר ויינברגר. הטענה היתה כי אחרים כבר עיינו בהם וגם וינברגר שהתראיין לפני כמה שנים לרגל פרסום ספרו, אמר כי בדיעבד התברר שמעשהו של פולארד היה שולי. 

הנושא השני שנדון בבית המשפט היה הייצוג של פולארד. לדברי גינזבורג, בזמנו, כשנגזר על פולארד עונש של מאסר עולם לזמן בלתי קצוב, התרשל עורך דינו הראשון, ולא הגיש כל ערעור על חומרת העונש, ערעור שעל פי החוק היה עליו להגיש בתוך עשרה ימים מפרסום גזר הדין. בנסיבות כאלו, הסביר גינזבורג, החוקה האמריקנית קובעת כי הנשפט זכאי לערער על חומרת העונש ולבקש משפט חוזר. התקווה היא שאכן יותר לפרקליטיו הנוכחיים של פולארד לנהל משפט חוזר. 

גינזבורג הוסיף כי עניינו של פולארד צריך לחדור יותר לתודעה הציבורית וכי רק כשבמדינת ישראל ידרשו כראוי את שחרורו לא תוכל ארה"ב להתעלם מהדרישה, כפי שהיא עושה כיום, כשישראל משדרת מסר שהיא למעשה ויתרה עליו. 

"עניינו של פולארד הוא כתם על התהליך המשפטי האמריקני", אמר פרקליטו אליוט לאוור "ממשלת ארצות הברית הסכימה שלא לדרוש עונש מאסר עולם אך בפועל זה בדיוק מה שהיא דרשה, והסירוב לעשות צדק עם פולארד נמשך". 

קרול לאונינג, כתבת הוושינגטון פוסט, מתארת בכתבתה את בואו של פולארד לבית המשפט בוושינגטון, לדיון שארך 90 דקות.

פולארד, מתארת לאונינג, מרכיב משקפיים וחובש כיפה. הוא לבש חולצת אסיר ירוקה ועל כתפיו מונח שערו הארוך, לאחר שמאז שנת 90' הוא חדל מלהסתפר במחאה על העונש מאסר העולם שהושת עליו. לפולארד, כותבת לאונינג, זקן מאפיר. 

באולם בית המשפט המתינו לפולארד 40 מתומכיו, וביניהם אביו, אשתו אסתר, פרקליטו אנתוני ווינר והרב מרדכי אליהו, מי שהיה הרב הראשי לישראל, ו"דמות נערצת כאן", כותבת לאונינג. 

פרקליטיו של פולארד תובעים כי תינתן להם הרשות לעיין במסמכים ובקשתם התחזקה עתה, לאחר קבלת מכתבו של פקיד ממשרד המשפטים, שציין כי כ 25 אנשים, ומהם עובדי משרד המשפטים, קיבלו אישור לעיין באותם מסמכים סודיים. פרקליטיו של פולראד טוענים כי בשעה שפרקליטי ההגנה שקבלו סיווג ביטחוני גבוה מנועים בעיון במסמכים עורכי הדין של הממשל שטענו כי המסמכים אינם רלוונטיים מעיינים בהם בעצמם. מדובר בהטעייה ובסילוף, ציין עו"ד לאוור. 

פרקליטיו של פולארד דורשים לראות את מכתבו של מזכיר המדינה לשעבר קספר ויינברגר משנת 87', ובו פירט את "הנזקים החמורים" שפולארד גרם לארצות הברית. ויינברגר טען כי בין חומרי המודיעין שמסר פולארד נמצאות תכניות מבנה המטה של אש"ף בטוניס, פרטים על אודות משלוחי הנשק מרוסיה לסוריה, מידע על תכניות הגרעין של פקיסטן, מידע על יכולותיהן של סוריה ועירק בתחום הנשק הכימי ומידע על תכניות ההגנה האווירית של לוב. החשוב מכל, טען ויינברגר, הוא כי פולארד מכר מידע מודיעיני גולמי שממנו אפשר ללמוד את מקורות המודיעין האמריקני ואת שיטות הפעולה שלו. 
את פולארד מאשימים כי מסר מידע מודיעיני לישראל, וכי מידע זה התגלגל לרוסיה. כמו כן האשימו אותו ברדיפת בצע ובניסיון למכור את המידע למדינות נוספות מלבד ישראל. יצוין כי מעולם לא הובא מסמך אחד או הוכחה אחת שתאשש שמועות על כך שפולארד ריגל עבור מדינה נוספת מלבד ישראל, אמר פרקליטו, והוסיף כי עם שמועות כאלו נאלץ פולארד להתמודד. 

בשעה שהוא כלוא בחדר מבודד לגמרי עוסקת הקהילה המודיעינית בהפרחת שמועות כרצונה, אמר הפרקליט. 

לאונינג מציינת כי קצין מודיעין אמריקני טוען שאם ישראל תביע נכונות לפרט מהו החומר המודיעיני שמסר פולארד, ומהם המסמכים שקיבלה ממנו וושינגטון עשויה לשקול להסיר את התנגדותה לשחררו. 

ג'ון לופוס, חוקר פדרלי לשעבר, ומחבר ספר על פרשת פולארד, אמר ל-C.N.N. כי פולארד הואשם על פעולותיהם של שני מרגלים בשירות הסובייטים. "המרגלים האמיתיים, קצין הC.I.A. אלדריך איימס ואיש המודיעין של ה F.B.I., רוברט הנסן, נחשפו שנה לאחר מעצרו של פולארד", סיפר.
איימס נעצר בשנת 94', והנסן בשנת 01'. שניהם מרצים מאסרי עולם.

"רק לאחר שעצרנו אותם הבנו שפולארד בעצם משלם על מעשיהם. הוא אומנם אשם בכמה עבירות קלות, אך היה צריך להיות מחוץ לכלא כבר לפני חמש שנים", אמר לופטוס.