חדשות ערוץ 7 בנושא פולארד מאי 2003 עד אפריל 2004

-----------------

 

שחרור פולארד לראש סדר היום הלאומי

 

08:12, 5 אפריל 2004 / י"ד בניסן תשס"ד

 

 

הראשל"צ הרב מרדכי אליהו קורא להעלות את נושא שחרורו לראש סדר היום הלאומי. יו"ר ועד רבני יש"ע, קורא להשאיר כיסא ריק סביב שולחן הסדר, לשבויים ולנעדרים.    

 

 

הראשל"צ מרדכי אליהו: להעלות את שחרור פולארד לראש סדר היום הלאומי.

 

בדרשת שבת הגדול אמש, התפלל הרב על יהונתן פולארד שכלוא מזה 18 שנה בארה"ב שהקב"ה ישחררו לקראת חג החירות, ויזכה הוא ואשתו לחגוג את ליל הסדר עם כל בית ישראל ובארץ ישראל.

 

כמו כן קרא הראשל"צ הרב מרדכי אליהו לממשלה להעלות את נושא שחרור פולארד לראש סדר היום הלאומי.

 

יצוין כי לפני שבועיים ביקר הראשל"צ הרב מרדכי אליהו את יהונתן פולארד בכלאו.

 

יו"ר ועד רבני יש"ע, הרב דב ליאור, קורא בליל הסדר להשאיר כיסא ריק סביב שולחן הסדר, לשבויים ולנעדרים וגם ליונתן פולארד ולנועם פדרמן, היושב כחצי שנה במעצר מינהלי.

 

הרב דוב ליאור מוסיף: "בעזרת השם, הם ייצאו לחופשי כמו צוריאל עמיאור שזוכה היום, ויחד עם כל הנרדפים והעצורים היהודים שתצא לאור חפותם וזיכויים בחג החירות".

 

----------

 

דרך מקורית להעלות את נושא פולארד בישיבת הממשלה

10:55, 4 אפריל 2004 / י"ג בניסן תשס"ד

 

 

במהלך הפגנה למען פולארד שהתקיימה הבוקר סמוך לכנסת, נכנס אחד הפעילים מתחת גלגלי מכוניתו של השר בני אלון שהגיע לישיבת הממשלה, ודרש ממנו להעלות את נושא פולארד.

 

השר אלון יצא ממכוניתו והבטיח להעלות את הנושא בישיבת הממשלה.

 

---------------

היום מול ועידת הליכוד: הפגנה למען שחרורו של פולארד

09:10, 30 מרץ 2004 / ח' בניסן תשס"ד

 

 

מטה הפעולה למען פולארד, יקיים היום הפגנת מחאה למען שיחרורו, מול ועידת הליכוד . זאת לאחר שרה"מ הצהיר אתמול בועדת החוץ והבטחון של הכנסת, כי אין בדעתו לבקר את פולארד, במהלך ביקורו הקרוב בארה"ב.

 

מטה הפעולה למען יהונתן פולארד מסר בתגובה לדברי רה"מ כי: 'אמנם רוה"מ טרם הצליח להתנתק מגוש קטיף, אך ניכר שהוא כבר מנותק היטב, מהערך של 'אי הפקרת חייל בשטח'.

 

עוד נמסר כי ההפגנה תתקיים היום בשעה 17:30 מול ועידת הליכוד שתהיה בהיכל התרבות בת"א. המפגינים יקראו : 'שרון, אל תחזור בלי פולארד'. (ת"ל)

 

-----------------

 

 רה"מ לא יבקר את פולארד במהלך ביקורו הקרוב בארה"ב

15:39, 29 מרץ 2004 / ז' בניסן תשס"ד

 

 

בתשובה לשאלת ח"כ אורי אריאל הבוקר בועדת החו"ב של הכנסת, השיב רוה"מ כי הוא אינו מתכוון לבקר את פולארד במהלך ביקורו הקרוב בארה"ב.

 

מטה הפעולה למען פולארד יקיימו מחר בתגובה לכך, הפגנת מחאה מול ועידת הליכוד ויקראו 'שרון אל תחזור בלי פולארד'. (ת"ל)

 

--------------

"להשתחרר מהאחריות לעזה"

21:45, 29 מרץ 2004 / ז' בניסן תשס"ד

 

 

בישיבת וועדת החוץ והביטחון התארח היום ראש הממשלה אריאל שרון שקבע כי בעתיד לא תהיה נוכחות יהודית ברצועת עזה. "עלינו לשחרר את ישראל מאחריות לעזה", אמר שרון.    

 

 

באשר להרכב ממשלתו בעתיד אמר שרון כי ברגע שמפלגות הימין תפרושנה תוקם ממשלה חלופית בהרכב שונה שתורכב מהחרדים וממפלגת העבודה.

 

בפתח הישיבה שאל חבר הכנסת יוסי שריד את ראש הממשלה כיצד הוא מתפקד כאשר עננה כה כבדה על ראשו. שריד התכוון להמלצת פרקליטת המדינה להעמידו לדין. ראש הממשלה לא הגיב לדברים, אולם בהמשך הישיבה אמר כי הוא חש בטוב, וכך גם תפקודו.

 

במהלך הישיבה הבוקר שאל חה"כ אורי אריאל את רוה"מ האם יש התקדמות בנושא פולארד. רוה"מ השיב כי אין שום התקדמות וכי הוא איננו מתכוון לבקר את פולארד בעת שהותו הקרובה בארה"ב.

 

מטה הפעולה למען יהונתן פולארד מוסר בתגובה כי: "אמנם רוה"מ טרם הצליח להתנתק מגוש קטיף אך ניכר שהוא כבר מנותק היטב מהערך של "אי הפקרת חייל בשטח".

 

-----------------

היום בערב תתקיים הפגנה מול ביתו של השר אלון למען שחרור פולארד

17:09, 24 מרץ 2004 / ב' בניסן תשס"ד

 

 

המטה למען שחרור יהונתן פולארד הודיע כי יקיים היום הפגנה בערב בשעה 19:00 מול ביתו של השר בני אלון בבית אל, לקראת נסיעתו לארה"ב בשבוע הבא.

 

הפעילים ידרשו מהשר לפעול כישראלי כיהודי וכשר בישראל למען שחרורו של יהונתן פולארד בעת שהותו בארה"ב. בהודעתו מציין המטה כי לשר אלון יש קשרים עם אישים בעלי השפעה בארה"ב ובפרט עם נוצרים אוהבי ישראל.

 

מטה הפעולה למען פולארד גם קרא לציבור להתקשר ללשכת השר ולהביע את הדרישה לפעול למען שחרורו של פולארד.

 

---------

צעדה ועצרת מתקיימות היום: לשחרר את פולארד עד חג החרות

15:25, 22 מרץ 2004 / כ"ט באדר תשס"ד

 

 

'מטה המאבק למען פולארד' בשיתוף עם 'השדולה למען פולארד בכנסת', יצאו הבוקר בצעדה, ממרכז ציפורי ביער ירושלים, עד הקונסוליה האמריקאית בירושלים, לתבוע את שחרורו המיידי של סוכן ישראל, יונתן פולארד, תחת הסיסמא: 'לשחרר את פולארד עד חג החרות'.

 

בסוף הצעדה יגישו ראשי השדולה לקונסוליה האמריקאית, את עצומת 112 ח"כים התובעים מהנשיא בוש לחון את מר פולארד לאלתר.

 

לכתבתנו תמר לשם נמסר, כי בשעה זו מגיעים הצועדים לגן סאקר, וכי 20 חברי כנסת ונבחרי ציבור , צפויים להצטרף עתה לצעדה.

 

עוד נמסר לכתבתנו כי עצרת מרכזית תתקיים בעוד כשעה בגן העצמאות , מול הקונסוליה האמריקאית. (ת"ל)

 

-----------

לתבוע את שחרור פולארד לליל הסדר

08:02, 22 מרץ 2004 / כ"ט באדר תשס"ד

 

 

היום, יום שני, יצעדו חברי כנסת יחד עם הציבור בצעדה שמטרתה להפגין את התביעה "לשחרר את פולארד עד חג החרות"!!    

 

 

המטה לשחרורו של פולארד ציין כי חג החירות הוא זמן רגיש לגבי שחרורו. בעבר, בשנת 01', הביע הנשיא בוש את הסכמתו לשחררו לרגל חג החירות היהודי, וזאת אם יבוא הרשל"צ הרב מרדכי אליהו יחד עם נציג ממשלתי לתבוע את שחרורו.

 

הרב אליהו הזדרז ונסע אליו מיד, ואילו ממשלת ישראל לא קפצה על ההזדמנות שניתנה לה!

 

הוועד מוסיף כי יש תקווה שאולי השנה יחזור התקדים על עצמו, ופולארד יגיע לארץ לליל הסדר. לכך צריך להכין את הקרקע!!

 

המטה, בשיתוף עם "השדולה למען פולארד בכנסת", ייצאו, כאמור, היום בצעדה ממרכז ציפורי ביער ירושלים עד הקונסוליה האמריקאית בירושלים לתבוע את שחרורו המיידי של פולארד, וזאת תחת הסיסמא: "לשחרר את פולארד עד חג החרות".

 

בסוף הצעדה יגישו ראשי השדולה לקונסוליה האמריקאית את עצומת 112 חברי הכנסת התובעים מהנשיא בוש לחון את מר פולארד לאלתר. (ר)

 

------------------

ח"כים ובני נוער יקראו לבוש לשחרר את פולארד לקראת חג החרות

15:02, 21 מרץ 2004 / כ"ח באדר תשס"ד

 

 

ח"כים מהשדולה למען שחרורו של יונתן פולארד בלווית אלפי בני נוער וסטודנטים יצעדו מחר (יום ב) מגן סאקר בירושלים לעבר הקונסוליה האמריקנית. המפגינים יקראו לנשיא ארה"ב לשחרר את פולארד לפני חג החירות.

 

ראשי השדולה חברת הכנסת נוקד מהעבודה וחבר הכנסת גלעד ארדן מהליכוד, קוראים לראש הממשלה לפעול בנסיעתו הבאה לואשינגטון בכל כוחו לשיחרורו של יונתן פולארד הנמק בכלאו מזה 18 שנה.

 

 

 

-------------

היום: הפגנה - 'חבל שלפולארד אין חותן'

15:42, 8 מרץ 2004 / ט"ו באדר תשס"ד

 

 

היום בשעה 20:00 יקיימו פעילי 'מטה הפעולה למען פולארד' הפגנה מול בית רה"מ, תחת הכותרת 'חבל שלפולארד אין חותן'. זאת במחאה על הפקרתו המתמשכת של יהונתן פולארד, הבולטת במיוחד על רקע המאמצים האדירים שעשה שרון על מנת לחלץ את טננבאום. (ת"ל)

 

 

---------------

מחר יפגינו פעילי מטה פולארד בירושלים: "חבל שלפולארד אין חותן"

20:09, 7 מרץ 2004 / י"ד באדר תשס"ד

 

 

מחר (ב) יקיימו פעילי מטה הפעולה למען פולארד הפגנה מול בית ראש הממשלה תחת הכותרת "חבל שלפולארד אין חותן". דובר המטה עדי גינזבורג מסר כי ההפגנה תתקיים על רקע הפקרתו המתמשכת של יהונתן פולארד הבולטת במיוחד על רקע המאמצים האדירים שעשה רה"מ שרון על מנת לחלץ את טננבאום.

 

----------

מחר הפגנה למען פולארד: "חבל שלפולארד אין חותן"

11:25, 7 מרץ 2004 / י"ד באדר תשס"ד

 

 

מחר, יום שני ט"ו באדר, שושן פורים, בשעה 20:00 יקיימו פעילי מטה הפעולה למען פולארד הפגנה מול בית ראש הממשלה תחת הכותרת "חבל שלפולארד אין חותן". זאת במחאה על הפקרתו המתמשכת של יהונתן פולארד, הבולטת במיוחד על רקע המאמצים האדירים שעשה שרון על מנת לחלץ את טננבאום.

 

ממטה הפעולה נמסר כי ביום שני, כ"ט באדר (22/מרץ) תתקיים צעדת ענק לירושלים שתעבור דרך בית רוה"מ ותסתיים בהפגנה גדולה מול הקונסוליה האמריקאית זאת לקראת נסיעתו הצפויה של רוה"מ לארה"ב.

 

--------------

פעילי מטה הפעולה למען פולארד הפגינו בירושלים

22:16, 2 מרץ 2004 / ט' באדר תשס"ד

 

 

פעילי מטה הפעולה למען יהונתן פולארד קיימו הערב משמרת מחאה מול כנס ההצדעה לחיילי צה"ל שהתקיים בבנייני האומה בירושלים.

 

הפעילים חילקו לבאי הכנס מכתב גלוי הממוען לשר הבטחון ובו האשמות כלפיו בנוגע להתנהלותו בנושא פולארד כפי שהתבטאה בהשמטת שמו של יהונתן בנאומו של שר הבטחון בטקס החזרת השבויים.

 

פעילי מטה הפעולה יקיימו במוצאי שבת משמרת מחאה מול ביתו של השר בכוכב יאיר בדרישה ממנו לפעול להשבתו המיידית של יהונתן. כפי שפורסם, השר עתיד לנסוע לארה"ב בתחילת שבוע הבא.

 

---------------

פעילים למען פולארד יפגינו מול אירוע בהשתתפות מופז

00:10, 29 פברואר 2004 / ז' באדר תשס"ד

 

 

ביום שלישי הקרוב (ט' באדר) בשעה 19:00 יקיים מטה הפעולה למען פולארד משמרת מחאה גדולה מול בניני האומה. באותה שעה יתקיים במקום טקס הצדעה לצה"ל ולכוחות הבטחון כאשר אורח הכבוד בו הוא שר הבטחון שאול מופז.

מן המטה נמסר שהמחאה באה לומר כי לא ייתכן להראות כאילו אנו מוקירים תודה למי שמוסר נפשו למען בטחוננו בשעה שיהונתן פולארד, שמסר נפשו למען בטחוננו, נמק בכלא מבלי שמישהו יפעל למענו.

בהפגנת המחאה יחולק לבאי האירוע מכתב גלוי לשר הבטחון שבו יצויין שבטקס החזרת השבויים הזכיר שר הבטחון שאול מופז את שמות כל השבויים והנעדרים, כולל עזאם עזאם, אך "שכח" את שמו של יהונתן. במכתב יטען כי הנזק שגרם בכך השר הוא רב מאוד שכן ה"שכחה" הזו נקלטה היטב גם בתקשורת העולמית ובוודאי גם נרשמה בבית הלבן. כמו כן, תפורסם במכתב דרישה משר הבטחון, אשר אמור לנסוע לארה"ב בעוד כשבוע, לעשות הכל על מנת להשיב את יהונתן פולארד הביתה עד פסח!

 

--------------

הפעילים לשרון: אל תחזור בלי פולארד

10:33, 20 פברואר 2004 / כ"ח בשבט תשס"ד

 

 

כמה עשרות פעלים הפגינו אמש מול מלון ענבל בירושלים בשעה שראש הממשלה נאם במקום בפני ועידת הנשיאים. המפגינים התמקמו מול המלון והניפו תמונות של יהונתן ושלטים שעליהם הופיע הכיתוב "שרון, אל תחזור בלי פולארד" וקראו לשחררו המיידי.

 

בראיון לכתבתנו רותי אברהם אמר דובר מטה המאבק לשחרור פולארד, עדי גינזבורג , כי הפעילים נעזרו במערכת הגברה שהובאה למקום. "אנו קוראים לציבור להגיע ולהפגין מול כל מקום שבו יופיע ראש הממשלה, כדי להבהיר לו שהעם דורש את השבתו המיידית של יהונתן. 18 השנים שיהונתן כבר ריצה בכלא הם 18 שנה יותר מדי", אמר גינזבורג.

 

כתבתנו מציינת כי לפני ימים אחדים הודיע מטה הפעולה שלקראת יציאתו של ראש הממשלה לפגישה עם נשיא ארה"ב המטה פותח במסע תעמולה תחת הכותרת "שרון, אל תחזור בלי פולארד". במטה הפעולה מבטיחים שפעילות נרחבת במסגרת מסע התעמולה הזה תורגש כבר בימים הקרובים.

יצוין כי לאחרונה ערך השר לענייני תפוצות וירושלים נתן שרנסקי ביקור בכלאו של פולארד.

 

אל שרנסקי התלוותה רעייתו אביטל. בתום הביקור אמר שרנסקי בראיון לערוץ 7 כי תנאי מעצרו של פולארד קשים ביותר, וכי יש לפעול כדי להביאו לארץ. שרנסקי הוסיף כי אם פולארד "פשע" הרי שמדינת ישראל ששלחה אותו למשימת הריגול "שותפה" לו ב"פשע". הוא הבטיח כי יפנה אל שר החוץ סילבן שלום כדי שיפעל להסדיר מערכת ביקורים מסודרת של שגריר ישראל בארה"ב וקונסול ישראל אצל פולארד. 

----------------------

חברי כנסת תוקפים את ההצעה לתת לואנונו את פרס נובל לשלום

22:54, 14 פברואר 2004 / כ"ב בשבט תשס"ד

 

 

ח"כ אריה אלדד (האיחוד הלאומי) תקף הערב את ההצעה לתת את פרס נובל לשלום למרגל האטום מרדכי ואנונו, ואמר כי : "לתת לואנונו פרס נובל לשלום דומה להצעה לתת לאטל ויוליוס רוזנברג מרגלי האטום היהודיים שהוצאו להורג בארה"ב באשמת ריגול לטובת ברית המועצות את הפרס. ראוי שישראל תגיש הצעה נגדית לתת פרס כזה ליונתן פולארד".

 

ואנונו אמור להשתחרר באפריל הקרוב, לאחר שריצה כ-18 שנות מאסר.

 

ח"כ אהוד יתום (ליכוד) אמר בתגובה: "העלאת שמו של ואנונו כמועמד מביישת את שמו של מפעל הפרס החשוב, והינה עידוד לתופעות הבגידה, המרדנות והריגול. מועמדותו הינה פגיעה ישירה בישראל ומעידה על יחסם העויין והבלתי-אחראי של יוזמי הרעיון כלפינו".

 

-------------

המטה למען פולארד: אין לנו כל קשר לכתובות הנאצה בת"א

17:22, 10 פברואר 2004 / י"ח בשבט תשס"ד

 

 

המטה למען פולארד מבהיר כי למטה אין כל קשר לכתובות שנמצאו היום בת"א ובהן נכתבו דברי נאצה נגד רה"מ לצד המילים לשחרר את פולארד.

 

"אנו מנהלים את המאבק בדרכים חוקיות ולגיטימיות בלבד".

 

בימים אלה פותח המטה בקמפיין "שרון אל תחזור בלי פולארד" לקראת נסיעתו הצפויה של רה"מ לפגישה עם בוש.

 

---------------

השר שרנסקי : אם יש כאן פשע- הוא משותף לישראל ולפולארד

09:00, 9 פברואר 2004 / י"ז בשבט תשס"ד

 

 

השר לענייני תפוצות וירושלים, נתן שרנסקי התראיין ביומן הבוקר של רדיו ערוץ 7 . השר סיפר על ביקור של שעתיים, בכלאו של יונתן פולארד.

 

השר דיווח כי פולארד מוחזק בתנאים קשים, וכי שכניו לכלא הם אסירים פליליים. לדברי השר, פולארד מרגיש עצמו 'מיעוט בתוך מיעוט בתוך מיעוט: יהודי, מרגל וישראלי'. עבודתו של פולארד היא לשטוף חלונות, אך דיווח כי הוא שומר על רמתו האינטלקטואלית, וכי אשתו של פולארד, עברה מקנדה לגור ליד כלאו של בעלה.

 

עוד מסר השר, כי פולארד מרגיש עצמו נשכח מצד ישראל, וכי אין מספיק ביקורים ע"י נציגי הממשלה והמדינה, שלדבריו, יכלו להשפיע לטובה על תנאי מעצרו. כמו כן קבל כי בעסקה האחרונה אפילו לא נזכר שמו.

 

עוד ציין כי ע"פ חוות דעת הקהל האמריקאית, כולל היהודים, פולארד עשה פשע חמור נגד ארה"ב, בכך שהעביר סודות וחומרים מסווגים. 'קשה יהיה לגייס את דעת הקהל, אך עם זאת, כיוון שישראל שלחה את פולארד, אם יש כאן פשע- הוא משותף לישראל ולפולארד'. דברי השר נתן שרנסקי, ביומן הבוקר של רדיו ערוץ 7. (ת"ל)

 

-------------

"אין הגיון במהלכי רוה"מ"

13:45, 9 פברואר 2004 / י"ז בשבט תשס"ד

 

 

"מהלך חד צדדי הוא לא הגיוני. אני לא מבין מה אנחנו מרוויחים. אני מבין רק מה אנחנו מפסידים עידוד הטרור", דברי השר שרנסקי הבוקר ליומן ערוץ 7 'בוקר בשבע'.    

 

 

בראיון שהעניק השר לענייני תפוצות וירושלים נתן שרנסקי ליומן הבוקר של ערוץ 7 סיפר על ביקורו את יונתן פולארד בכלאו, ביקור שהתקיים לאחרונה. השר דיווח כי פולארד מוחזק בתנאים קשים, וכי שכניו לכלא הם אסירים פליליים. לדברי השר, פולארד מרגיש עצמו 'מיעוט בתוך מיעוט בתוך מיעוט: יהודי, מרגל וישראלי'. עבודתו של פולארד היא לשטוף חלונות, אך דיווח כי הוא שומר על רמתו האינטלקטואלית.

 

בין הדברים אותם טוען שרנסקי כי יש לבצע למען פולארד, הוא רואה ערך עליון בהפרכת מיתוסים שתפחו במרוצת השנים בציבור האמריקאי. "יש באמריקאים המאמינים שפולארד ריגל לא רק עבור הישראלים אלא גם עבור הרוסים. כמדינה שיודעת שאין לכך כל ביסוס אנחנו חייבים לטהר את שמו מהדברים הללו", דברי שרנסקי.

 

לשאלתו של עמנואל שילה בדבר מהלכיו החד צדדיים של ראש הממשלה אומר השר שרנסקי כי "כל מהלך חד צדדי רק מחליש אותנו. אם היו מציעים את פינויו של ישוב אחד למען שלום, אפשר היה לשקול מהלך שכזה. אבל מהלך חד צדדי הוא לא הגיוני. אני לא מבין מה אנחנו מרוויחים. אני מבין רק מה אנחנו מפסידים עידוד הטרור. השטח שניסוג ממנו, יהפוך למרכז טרור נגדנו. הלחץ הבינלאומי על ישראל לא ירד, ואיש בעולם לא יסכים לסיפוח של אפילו לא מטר מרובע מיש"ע".

 

את דבריו חתם שרנסקי בקביעה המרירה "לא בריא ולא נכון לקדם דברים בארצות הברית לפני הממשלה". (ש)

 

----------

 

בטקס נטיעות קרא השר כץ לשרון לבקש מבוש לשחרר את פולארד

14:19, 8 פברואר 2004 / ט"ז בשבט תשס"ד

 

 

במהלך טקס נטיעת יער חדש בנגב, לכבודו של יונתן פולארד, קרא השר ישראל כץ לראש הממשלה אריאל שרון כי בביקורו הקרוב בארה"ב יבקש מהנשיא בוש לשחרר את פולארד.

 

השר כץ אמר כי "לאחר שישראל שיחררה מחבלים שפשעו פשעים חמורים בהרבה משל פולארד, לכבוד ט"ו בשבט, יש לשחררו".

 

 

--------------

נטיעות ט"ו בשבט לכבוד יונתן פולארד

10:33, 8 פברואר 2004 / ט"ז בשבט תשס"ד

 

 

טכס הנטיעות המרכזי של ישראל לט"ו בשבט תשס"ד, יהיה לכבודו של יונתן פולארד בחסות של משרד החקלאות והשר ישראל כץ. בטכס ישתתף גם יו"ר השדולה למען פולארד בכנסת, חבר הכנסת גלעד ארדן.

 

הטקס יתקיים ביום ראשון ט"ז שבט (8/2/04) בשעה 11:00 באתר הנטיעות של קק"ל בסמוך לישוב החדש "גבעות בר" ליד צומת משמר הנגב. יהיה שילוט מפורט באזור לאלה שיגיעו ברכב פרטי.

יש גם אפשרות להסעות באוטובוסים באזורים מסוימים.

 

המעונינים בהסעה באוטובוס, יוכלו להתקשר ליעקב בטלפון 055-684481.

 

----------

שרנסקי אצל פולארד- "פגישה קשה"

12:34, 6 פברואר 2004 / י"ד בשבט תשס"ד

 

 

השר נתן שרנסקי ערך ביקור אצל יהונתן פולארד שקבל באוזני שרנסקי על כך שהשגריר הישראלי נמנע מלבקר אותו. בראיון לערוץ 7 באנגלית אמר שרנסקי כי "היתה פגישה קשה".    

 

 

השר נתן שרנסקי ערך ביקור אצל יהונתן פולארד הכלוא באשמת ריגול עבור ישראל בכלא האמריקני. אל שרנסקי בעבר אסיר ציון, התלוותה רעייתו אביטל.

 

שרנסקי אמר בראיון לערוץ 7 באנגלית כי הפגישה היתה קשה וכי פולארד תיאר את שיגרת יומו ותנאי כלאו במשך שעתיים וחצי.

 

פולארד הביע באזני שרנסקי את הערכתו לביקורו וגם לביקוריהם של שרי הממשלה וחברי הכנסת והוסיף כי הוא מקווה שלא ישכחו אותו.

 

הוא אף שאל את שרנסקי מדוע שגריר ישראל אינו מעורב במאבקו המשפטי.

שרנסקי אמר כי הבטיח לפולארד להעלות את ענין מעורבות השגריר בענינו,עם שובו לארץ. 

--------------

השר שרנסקי: "הפגישה עם פולארד היתה קשה"

11:55, 6 פברואר 2004 / י"ד בשבט תשס"ד

 

 

השר נתן שרנסקי ערך ביקור אצל יהונתן פולארד הכלוא באשמת ריגול עבור ישראל בכלא האמריקני. אל שרנסקי בעבר אסיר ציון, התלוותה רעייתו אביטל.

 

שרנסקי אמר בראיון לערוץ 7 באנגלית כי הפגישה היתה קשה וכי פולארד תיאר את שיגרת יומו ותנאי כלאו במשך שעתיים וחצי.

 

פולארד הביע באזני שרנסקי את הערכתו לביקורו וגם לביקוריהם של שרי הממשלה וחברי הכנסת והוסיף כי הוא מקווה שלא ישכחו אותו.

 

הוא אף שאל את שרנסקי מדוע שגריר ישראל אינו מעורב במאבקו המשפטי.

שרנסקי אמר כי הבטיח לפולארד להעלות את ענין מעורבות השגריר בענינו,עם שובו לארץ.

 

--------------

נטיעות: "יער הבנות", ו"יער פולארד"

08:51, 5 פברואר 2004 / י"ג בשבט תשס"ד

 

 

היום (ה') בצהרים יתקיים טקס נטיעות ב"יער הבנות", לזכרן של שבע התלמידות שנרצחו בנהריים. יו"ר הכנסת ראובן ריבלין ישתתף בטקס הנטיעות וגם ישא דברים.    

 

 

היום (ה') בצהרים יתקיים טקס נטיעות ב"יער הבנות", לזכרן של שבע התלמידות שנרצחו בנהריים. יו"ר הכנסת ראובן ריבלין ישתתף בטקס הנטיעות וגם ישא דברים.

 

במסגרת נטיעות ט"ו בשבט יתקיימו נטיעות עצים בכל יישובי גוש קטיף

מטה ארץ ישראל בשיתוף עם המועצה האזורית חוף עזה, מתכננים נטיעות בגוש קטיף. הנטיעות יתקיימו ביום ראשון הקרוב.

 

המשתתפים יחולקו לקבוצות וכל קבוצה תיטע עצים בישוב אחר כדי להכות שורשים בהתיישבות היהודית בחבל עזה.

 

אחר כך ייערך סיור במכון התורה והארץ וביקור בחממות חקלאיות ובמשתלות, כן יבקרו המסיירים ביישוב החדש והצעיר "שירת הים" הנמצא על שפת הים.

 

בשעה 14:00 מתוכננת עצרת מרכזית בנוה דקלים בהשתתפות רבנים, אנשי ציבור וחברי הישובים. במהלך העצרת יחנך המרכז המסחרי החדש בנוה דקלים.

 

ביום ראשון יתקיים גם טקס נטיעות "יער יהונתן פולארד" באתר ק.ק.ל שליד צומת גילת.

ביער יינטעו כ 5000 עצים.

 

בנטיעות ישתתפו שר החקלאות (ישראל כץ) וראשי השדולה למען פולארד בכנסת (אורית נוקד וגלעד ארדן) וכן אישי ציבור ואסירי ציון לשעבר. ראשי השדולה אף שיגרו מכתב למנהלי בתי הספר התיכוניים ובו קריאה לעודד את תלמידיהם להשתתף בטקס הנטיעות.

 

מדובר בפעם הראשונה שמתקיים אירוע ממלכתי כהוקרה לפעלו של יהונתן פולארד למען העם והמדינה.

 

--------------

ראשי תקומה לתלמידים: בואו לנטיעות בגבעת הרואה ולמען פולארד

20:51, 2 פברואר 2004 / י' בשבט תשס"ד

 

 

סגן שרת החינוך ח"כ צבי הנדל, יו"ר הועדה לתקציב הביטחון ח"כ אורי אריאל ומזכ"ל תקומה נחי אייל שלחו בימים אלו, קריאה לכל ראשי מוסדות החינוך הדתיים- לאומיים, להצטרף לטקסי הנטיעות לקראת ט"ו בשבט.

 

בשכונת הרואה בעלי, במרכז חבל בנימין, ביום שישי הקרוב, י"ד בשבט (6.2). בשכונה זאת כעשרים משפחות והיא צופה על עמק לבונה, תל שילה ומקום המשכן.

 

באתר קק"ל בצומת גילת בנגב, יתקיים ביום ראשון ט"ז בשבט (8.2), טקס נטיעת יער יהונתן לכבודו של יהונתן פולארד, כהוקרה על פועלו למען ביטחון ישראל, ובקריאה לשחרורו מהכלא האמריקאי, בו הוא נמק למעלה מ-18 שנה.

 

במכתבם לראשי המוסדות כותבים הנדל, אריאל ואייל: "בימים אלו עומד למבחן הקשר שלנו כעם לארצו.

 

זהו קשר טבעי, מובן, של עם למולדתו הנושא בחובו ייעוד וחובה.

 

אנו קוראים לכם לנצל את חג האילנות הממשמש ובא ולשתף את תלמידיכם באירועי הנטיעות בכל רחבי הארץ, ובתוכם אירועים אלו" כותבים בהודעתם ראשי תקומה.

 

--------------

השר שרנסקי יבקר את פולארד השבוע

18:34, 2 פברואר 2004 / י' בשבט תשס"ד

 

 

בהודעה שמסרה דוברת השר, איריס גולדמן, לסוכנות AP נאמר שהשר יבקר את פולארד בימים הקרובים בכלאו.    

 

 

נסיעתו של שרנסקי אושרה בישיבת הממשלה ביום ראשון. בידיעה של סוכנות AP הוזכר גם שרנסקי בעצמו ריצה 9 שנים בכלא הסוביטי ב"עוון" פעולות נגד המדינה וקשרי ריגול לטובת יהודי בריה"מ. הוא שוחרר מהכלא במסגרת חילופי אסירים ב1986 ועלה לישראל.

 

בהודעה של סוכנות AP צוינה גם העובדה שבטקס החזרת השבויים שהתקיים בשבוע שעבר נמנע שר הבטחון מלהזכיר את שמו של פולארד בשעה כמי שעלינו לדאוג להשבתו לארץ למרות שמלבד שבויי ונעדרי צה"ל הזכיר שר הבטחון גם את עזאם עזאם. - מטה הפעולה למען פולארד מוסר כי זוהי הוכחה נוספת לטענה שמדינת ישראל משדרת לארה"ב שוב ושוב את חוסר העניין שלה בפולארד.

 

עוד נמסר ממטה הפעולה למען יהונתן פולארד כי ביום ראשון הקרוב יתקיים אירוע נטיעת 5000 עצים ב"יער יהונתן פולארד" באתר ק.ק.ל בצומת גילת. האירוע יתקיים בהשתתפות שר החקלאות, ראשי השדולה בכנסת, אסירי ציון לשעבר ואישי ציבור. (ש)

 

-----------

בטקס הממלכתי "שוב שכחו את יהונתן"

08:43, 30 ינואר 2004 / ז' בשבט תשס"ד

 

 

בנאומים שנשאו בטקס הממלכתי הדגישו ראש הממשלה, שר הביטחון והרמטכ"ל את מחויבותה של מדינת ישראל ל"השבת בניה הביתה". במטה הפעולה למען יהונתן פולארד הביעו זעם על העובדה ששר הביטחון הזכיר בנאומו את שמותיהם של כל נעדרי צה"ל וכן את שמו של האזרח עזאם עזאם, באומרו כי כל עוד הם בשבי הרי ש"תם אך לא נשלם" תהליך פדיון השבויים, אך שמו של הסוכן הישראלי יהונתן פולארד הושמט מהרשימה.

 

ממשלת ישראל הסכימה לשחרר מאות מחבלים בתמורה לשחרורו של אלחנן טננבאום, ותמורת השבת גופותיהם של שלושת החיילים. האם יהונתן פולארד, מי שהוכר כסוכן ישראלי שפעל למען המדינה, ובשליחותה, אינו ראוי אפילו להזכרת שמו ברשימת ה"תם אך לא נשלם"?, שואלים במטה.

 

לדבריהם, אין זו הפעם הראשונה שדבר זה קורה. הם מציינים כי בתחילה גם לפני חודשים אחדים, כאשר התחילו בהקראת "רשימת השבויים" בכל שבוע עם פתיחתה של מליאת הכנסת, הושמט שמו של פולארד מהרשימה.

 

בסופו של דבר, מציינים במטה הפעולה, נענו יו"ר הכנסת ראובן ריבלין וח"כ רוחמה אברהם, יוזמת ההקראה, לפניית המטה, ושמו של יהונתן פולארד הוכנס לרשימה.

 

במטה הפעולה מבקשים להזכיר כי בקרוב ראש הממשלה אמור לצאת לפגישה עם נשיא ארה"ב ג'ורג' בוש. בשתי הפגישות הקודמות נתבקש שרון להעביר עצומה הקוראת לשחרור פולארד, עצומה שעליה חתמו כל חברי הכנסת מלבד חברי הכנסת הערבים. בפעם הראשונה הועברה העצומה לפקיד זוטר של קונדליסה רייס ואילו בפעם השנייה העצומה "נשכחה" בארץ. "מעניין איזה פתרון יצירתי להעלמת העצומה ימצא שרון הפעם", דברי מטה הפעולה.

 

 

-------------

המטה למען פולארד: שוב שכחו את יהונתן

22:55, 29 ינואר 2004 / ו' בשבט תשס"ד

 

 

מטה הפעולה למען האסיר היהודי באמריקה, יהונתן פולארד, פרסם הערב תגובה חריפה של מחאה על דברי שר הביטחון שאול מופז, שהזכיר בדבריו את שמות השבויים והנעדרים, והזכיר אף את האזרח עזאם עזאם, בתמורה להשבת טננבאום וגופות שלושת החיילים הסכימה מדינת ישראל לשלם בשחרורם של מאות מחבלים, האם יהונתן שהוכר כסוכן ישראלי שפעל למען המדינה ובשליחותה איננו ראוי אפילו להזכרת שמו?

 

---------

הנשיא: עושה כל שביכולתי למען פולארד והנעדרים

15:49, 25 ינואר 2004 / ב' בשבט תשס"ד

 

 

משלחת של "נשים בירוק" נפגשה הצהריים עם הנשיא קצב והגישה לו מדגם של 350,000 החתימות נגד הקמת מדינה פלסטינית בארץ ישראל.

 

הנשים ציינו בפני הנשיא שחתימות אלו נאספו בכל הארץ ושיש כאן אמירה חזקה של רצון רוב העם בישראל שאינו מוכן לוותר על ארצו ולהקים במקום מדינה ערבית עוינת נוספת- אמירה שאינה מקבלת חשיפה בתקשורת בארץ ובחו"ל- לעומת זאת, יוזמות אחרות, הפוגעות בקיומה של מדינת ישראל, וממומנות על ידי ממשלות זרות ואנטי-ישראליות, מקבלות בתקשורת פרסומת בלתי פרופורציונאלית . הנשים הודו לנשיא, המייצג כידוע את הקונסנסוס בעם, על כך שהוא מקבל בידיו את קולו של רוב העם .

 

כמו כן הוגשו לנשיא מכתבים נגד הקמת מדינה פלסטינית בא"י, של הוועד האמרקני להגנה על ארץ ישראל ושל הקואליציה לאחדות לאומית למען ישראל- המהווה הברית הגדולה ביותר של ארגונים יהודים ונוצרים תומכי ישראל בארה"ב ומייצגת 40 מליון אמרקנים

 

אל המכתבים הללו צורפה מפה ארכיאולוגית והיסטורית של ארץ ישראל ועליה מצויינים כל המקומות הקושרים את עם ישראל ליש"ע, ומראה , לכל מי ששכח, שהקשר של עם ישראל ליש"ע, הוא קשר חזק של אלפי שנים. מפה זו שורטטה על ידי חברות "נשים בירוק" והוגשה באנגלית לכל חברי קונגרס בארה"ב, ובעברית לכל חברי הכנסת בישראל.

 

בנוסף , פנתה נדיה מטר, דוברת "נשים בירוק", לנשיא בבקשה ובתפילה שהוא יפעל למען שחרור כל השבויים והנעדרים , שלצערינו שמם לא הוזכר בחילפוי השבויים האמורה להתבצע השבוע והם: רון ארד, זכריה באומל, יהודה כץ, צבי פלדמן, גיא חבר ויונתן פולארד.

 

הנשיא התחיל את דבריו באומרו שהוא אינו שוכח את השבויים והנעדרים , ושהבוקר, בביקור התנחומים שקיים, הוא התייחס לעובדה שהיום הוא עדיין יום כואב כי כל הבנים אינם נמצאים אתנו.

 

בעניין יונתן פולארד הבטיח הנשיא שהוא בעניינים ועושה כל שביכולתו להביא לשחרורו. הנשיא הודה ל"נשים בירוק" , חיזק אותן וברך אותן על העבודה המסורה , האמונה והלהט.

 

 

-------------

מטה הפעולה לשחרור פולארד: דברי שרון הם לעג לרש

12:27, 25 ינואר 2004 / ב' בשבט תשס"ד

 

 

ממטה הפעולה למען פולארד נמסר שדבריו של ראש הממשלה אריאל שרון כי "עסקת השבויים מוכיחה שישראל פועלת לפי הערך של השבת בניה הביתה", הם לעג לרש.

 

דובר מטה הפעולה עדי גינזבורג מוסר, כי ראש הממשלה הסכים לשחרר מאות מחבלים על מנת להשיב את הבנים הביתה, אך "טרם הספיק" להעביר לנשיא בוש את העצומה הקוראת לשיחרור פולארד, עליה חתמו 112 ח"כים.

 

--------------

חשיפה: האמריקנים הפרו התחייבות ברורה לשחרר את פולארד

23:59, 15 ינואר 2004 / כ"א בטבת תשס"ד

 

 

פרקליטו של יהונתן פולארד, לארי דאב, מסר לכתבתנו רותי אברהם בראיון על יחסה של מדינת ישראל לפרשת פולארד, כי השר שרנסקי אישר בפניו כי הייתה התחייבות חד משמעית של האמריקנים לשחרר את פולארד בתקופה קצרה לאחר מעצרו, אלא שישראל לא עשתה מאמץ לשחררו.

ליהונתן פולארד, אין אבא קצין בכיר, או ח"כ או שופט בבית משפט, שיפעלו למענו והוא נטול קשרי משפחה בישראל. לעומתו סוכני המוסד שנתפסו לאחר הניסיון הכושל לחסל את ראש החמאס בירדן משעל, שוחררו מיד תמורת מחיר כבד בשחרורו של השייח יאסין.

 

בראיון נחשפים פרטים חדשים על פרשת פולארד, ועל המחדלים שהיו ביחס של מדינת ישראל כלפיו לאחר מעצרו.

 

----------

פולארד לפועלים למענו: תתקשרו לשר החוץ

07:58, 9 ינואר 2004 / ט"ו בטבת תשס"ד

 

 

המאבק לשחרורו של פולארד נמשך. כתבתנו רותי אברהם מוסרת כי לפני חודש שיגר פולארד מכתב לשר החוץ סילבן שלום, ובו הוא מבקש מהשר לתת מענה לשאלותיו של פולארד הנוגעות להפקרה, כלשונו, שהפקיר אותו משרד החוץ.    

 

 

המאבק לשחרורו של פולארד נמשך. כתבתנו רותי אברהם מוסרת כי לפני חודש שיגר פולארד מכתב לשר החוץ סילבן שלום, ובו הוא מבקש מהשר לתת מענה לשאלותיו של פולארד הנוגעות להפקרה, כלשונו, שהפקיר אותו משרד החוץ.

 

בין היתר שאל פולארד: מדוע לא טרח שגריר ישראל בארה"ב לבקרו ולו פעם אחת? מדוע מעולם לא טרח השר להיפגש עם עורכי דינו של יהונתן בארה"ב באחד מביקוריו הרבים שם, ולו כדי לקבל דיווח על מצבו המשפטי? מדוע לא נכח בדיון המשפטי הראשון שנערך ליהונתן פולארד מזה 16 שנים ולו גם נציג ישראלי רשמי אחד? מדוע ביממה שלפני המשפט, זמן כה רגיש, עלה לשידור ב CNN אלון פנקס, הקונסול הישראלי בניו-יורק, והכפיש את שמו של יהונתן? מדוע לא ננזף פנקס על הכפשותיו, שחלקן סתרו מסמכים רשמיים? פנקס טען בראיון כי פולארד לא היה סוכן ישראלי רשמי. האם מכך אפשר להבין כי הוא מייצג את עמדתו הרשמית של משרד החוץ? מדוע לאחר שבית המשפט דחה את ערעורו סירבו במשרד החוץ למסור על כך תגובה לסוכנויות הידיעות?

 

כתבתנו מציינת כי פנייה למשרד החוץ לקבלת הבהרה בנוגע לראיון שהעניק הקונסול הישראלי בניו יורק אלון פנקס, הניבה עד כה רק את התשובה "אנחנו צריכים לברר אם אכן התבצע ראיון כזה".

מהוועד למען שחרורו של פולארד מוסרים כי הוא העביר פניה אישית לפועלים למענו בבקשה להתקשר לשר החוץ וגם לשגר לו מכתבים, בדרישה כי ישיב מיד למכתבו של פולארד.

 

זירה נוספת לפעילות עבור פולארד תהיה ועידת הליכוד. משה פייגלין, יו"ר החטיבה למנהיגות יהודית בליכוד הציע כי ועידת הליכוד תצביע בעד החלטה הקוראת "לחזק את ידי יונתן פולארד, אשר הקריב עצמו למען ביטחון ישראל. לקרוא לממשלת ישראל לפעול בנחישות לשחרורו של אחינו יונתן מכלאו. לקרוא לממשלת ישראל לפעול בכל האמצעים הדיפלומטיים, ובמידת הצורך לפעול בכל האמצעים הצבאיים, שברשותה, כדי לשחרר את שבויי צה"ל".

 

על פי הצעת פייגלין, ייאסר על חברי הכנסת של הליכוד, למעט שר החוץ וראש הממשלה, להציג את כף רגלם בארה"ב כל עוד לא שוחרר פולארד מכלאו".

 

-----

 

 

ארדן ונוקד במקום איתן בועד למען פולארד

16:16, 6 ינואר 2004 / י"ב בטבת תשס"ד

 

 

ועד הפעולה למען שחרורו של יהונתן פולארד הודיע על התפטרותו של חבר הכנסת מיכאל איתן מראשות השדולה למען פולארד בכנסת.    

 

 

איתן עצמו אומר כי הוא עמוס בעבודה ולכן לא יוכל להמשיך בתפקידו זה.

 

ועד הפעולה טוען כי ההתפטרות נובעת מייאושו של איתן ממאבקיו מול ראש הממשלה שכדבריהם "אינו עושה דבר למען שחרורו של יהונתן ואפילו נמנע מלהעביר לנשיא בוש את העצומה למען שחרור פולארד עליה חתמו 112 חברי כנסת". הועד מזכיר כי זלזולו של ראש הממשלה בעצומה עליה הוא עצמו חתום, בא לידי ביטוי בכך שברגע האחרון קיבל חבר הכנסת מיכאל איתן טלפון מדב וויסגלס והתבקש לבוא ו"לקחת את העצומה שלו".

 

מטה הפעולה למען יהונתן פולארד מוסיף ומוסר בתגובה כי "אנו מצרים על פרישתו של חה"כ איתן מראשות השדולה אך בהחלט מסוגלים להבין את העייפות שנגרמה לו כתוצאה מהעבודה מול ראש הממשלה. כל מי שעוכב אחרי מהלך העניינים מבין ששרון לא רק שאיננו פועל למען שחרור פולארד אלא מונע כל פעילות או נסיון לעשות משהו למענו והדוגמאות לכך רבות".

 

כתבנו בכנסת חגי סרי לוי מדווח כי את איתן יחליפו יחדיו חברי הכנסת גלעד ארדן מהליכוד ואורית נוקד ממפלגת העבודה. (ש)

-----------

ח"כ מיכאל איתן התפטר מראשות השדולה למען פולארד בכנסת

11:07, 6 ינואר 2004 / י"ב בטבת תשס"ד

 

 

חבר הכנסת מיכאל איתן הודיע לפני זמן קצר על התפטרותו מראשות השדולה למען פולארד בכנסת. בראיון בגלי צה"ל ציין ח"כ איתן, כי הסיבה העיקרית להתפטרותו היא העייפות מהעבודה מול ראש הממשלה, אשר אינו עושה דבר למען פולארד, ואף נמנע מלהעביר לנשיא בוש את העצומה למענו עליה חתמו 112 ח"כים

-----------

"שרון מפקיר את פולארד"

08:47, 6 ינואר 2004 / י"ב בטבת תשס"ד

 

 

בשעה שמרכז הליכוד התכנס בהיכל התרבות קיימו פעילים למען שחרור יהונתן פולארד הפגנה מול האולם. הפעילים קראו לראש הממשלה ולחברי ועידת הליכוד לפעול למען שחרורו של פולארד, הכלוא מזה 18 שנה בכלא האמריקני בעוון ריגול למען ישראל. המפגינים נשאו שלטים שנכתב בהם: "שרון מפקיר את פולארד!"

 

כתבתנו רותי אברהם מוסרת כי הוועד קרא לוועידת הליכוד לפעול למען שחרורו המיידי של פולארד. פולארד מסר לישראל מידע חיוני מתוך כוונה להצילה מסכנת השמדה בנשק להשמדה המונית, ועתה הוא נמק בכלא האמריקני. יהונתן פולארד, מוסיף הוועד בהודעתו, הוכר כאזרח ישראלי וסוכן ישראלי, והוא גיבור שמסר עצמו להצלת מדינת ישראל. הוועד קורא למרכז הליכוד לצאת למאבק לשחרורו של פולארד כפי שעשו זאת בעבר למען אסירי ציון בברית המועצות.

 

הוועד קורא למרכז הליכוד לדרוש מראש הממשלה להגיש דרישה רשמית לנשיא ארה"ב בוש לשחרר את יהונתן פולארד.

 

כמו כן פונה הוועד לשרי הליכוד להכיר ביהונתן פולארד כשבוי עם כל הנלווה לכך. "הכרה זו תבטא את עומק מחויבותה של מדינת ישראל לשחרורו של יהונתן פולארד כיהודי, כאזרח ישראלי וכמי שפעל רבות וסיכן עצמו להצלת מדינת ישראל".

 

עוד קורא הוועד למרכז הליכוד להורות לכל השרים וחברי הכנסת המבקרים בארה"ב לבקר את יהונתן פולארד בכלאו ולהביע בכך מסר ברור לציבור הישראלי ולעולם כולו של הזדהות ותמיכה בפולארד.

על ועידת הליכוד לקרוא לשר החוץ להפסיק את ההתנכרות ליהונתן פולארד ולהורות מייד לשגריר ישראל בארה"ב לבקר מדי חודש את יהונתן פולארד בכלא. "בכך יהיה ביטוי ברור של הכרתה ומחויבותה של מדינת ישראל לשחרור יהונתן פולארד", דברי ועד הפעולה. (ר)

 

----------

עשרות פעילים למען פולארד הפגינו מול וועידת הליכוד

19:08, 5 ינואר 2004 / י"א בטבת תשס"ד

 

 

עשרות אנשים הפגינו הערב מחוץ להיכל התרבות בתל אביב בקריאה לראש הממשלה אריאל שרון לפעול למען שחרורו של יהונתן פולארד הכלוא בארה"ב. לוועידת הליכוד המתקיימת בהיכל התרבות הגיעו רה"מ שרון והשרים אולמרט ולבנת. המפגינים נשאו שלטים וקראו "שרון מפקיר את פולארד!".

 

כתבתנו רותי אברהם מדווחת כי המפגינים דורשים שועידת הליכוד תקבל החלטה לפיה הליכוד, שריו וחברי הכנסת יפעלו לשחרורו המיידי של פולארד. בין היתר דורשים להכיר בו כשבוי על כל הכרוך בכך. בנוסף, הם דורשים כי ראש הממשלה יגיש דרישה רשמית מנשיא ארה"ב בוש לשיחרורו של פולארד.

 

-----------

פולארד למזכיר הממשלה: התפטר ומסור את האחריות לרה"מ

18:37, 4 דצמבר 2003 / ט' בכסלו תשס"ד

 

 

יהונתן פולארד פנה במכתב חריף למזכיר הממשלה ישראל מיימון, המכהן גם כראש הצוות בין-משרדי המטפל בעניינו של פולארד. במכתב מתייחס יהונתן לדברי מיימון שתירץ את אי יצירת הקשר עם איתו ולו פעם אחת במשך ששת החודשים בהם הוא מכהן בתפקיד בכך שהוא איננו בטוח לגבי היותו של עו"ד לארי דאב, נציגו של יהונתן.

 

כמו כן התייחס יהונתן לדיווחים שהגיעו אליו מפי גורמים שאמרו כי מיימון אמר להם שיהונתן ופרקליטיו מקבלים מימון ממשלתי. בסיכום המכתב כותב פולארד כי בהתייחס לכך שהצוות והעומד בראשו פועלים כ"חברא קדישא", הוא קורא למיימון להתפטר לסלק את הצוות ולמסור את האחריות לידיו של רה"מ.

 

-------------

"להטמיע בתלמידינו את המסירות של פולארד"

09:06, 2 דצמבר 2003 / ז' בכסלו תשס"ד

 

 

עם פתיחת השנה התשע-עשרה למאסרו של יונתן פולארד, השבוע, קרא מזכ"ל תקומה נחי אייל לכל מוסדות החינוך של הציונות הדתית, כחמש מאות במספר, לייחד שעת מחנך לעניין.

 

אייל מדגיש כי מדובר במאסר עולם ללא קצבה, והוא יכול להימשך, חלילה, עד יום מותו של פולארד - בכלא.

 

"יש לנו, כישראלים וכיהודים, מחויבות עמוקה לגורלו, לשלומו ולחירותו.

 

כישראלים על שסיכן את חייו וחירותו עבור מסירת מידע חיוני וסודי לשלומה של מדינתנו, מידע על מערכות הנשק הכימי והביולוגי של מדינות ערב.

 

וכיהודים עקב הערבות ההדדית ומצוות פדיון שבויים בהם אנו מחויבים לכל מי שהוא מבני עמנו, בניו של הקב"ה, שנקלע לאיזושהי צרה", מדגיש מזכ"ל תקומה.

 

"מסירות זאת, שגילה יונתן, מתוך החשש העמוק לשלומם ולחייהם של עשרות אלפי יהודים - שהיו עלולים להיפגע אם מדינות ערב היו מצליחות, חלילה, להפעיל נשק מפלצתי זה מסירות שכזאת היא מידה של נכונות, אכפתיות ו"ראש גדול" שעלינו להטמיע בבנינו, בנותינו וחניכינו", כותב אייל. (ר)

 

-------------

משמרות מחאה בסמוך לישיבת הממשלה

10:43, 30 נובמבר 2003 / ה' בכסלו תשס"ד

 

 

בעוד הממשלה מכונסת כעת לישיבתה השבועית, משמרת מחאה נצבת מחוץ לישיבת הממשלה , ומוחה על סימון המוצרים מיש"ע .

 

כמו כן במקום מכונסים מפגינים ,בעד שחרורו של פולארד, והפעלת לחץ על ארה"ב בענין.

 

את הידיעה העביר כתבנו חגי סרי-לוי . (ת"ל)

 

---------

ח"כים למען פולארד

15:03, 18 נובמבר 2003 / כ"ג בחשון תשס"ד

 

 

   

 

 

חברי כנסת הצטרפו אתמול לצעדת התמיכה בשחרורו של יהונתן פולארד. הדברים התרחשו בראשית הצעדה של ה-G.A. כשרחבת החנייה של בנייני האומה בירושלים הפכה לנקודת הפתיחה לצעדה שהתנהלה לאורכו של רחוב יפו והסתיימה בעצרת תמיכה והזדהות בישראל בכיכר ציון.

 

בנקודת הכינוס שברחבת בנייני האומה עטו חברי הכנסת גלעד ארדן, מיכאל איתן, גילה גמליאל, יולי אדלשטיין, אורי אריאל ומרינה סולוטקין שלטי ענק בהם קבעו כי כנסת ישראל תובעת את שחרורו של פולארד. הח"כים הסתמכו על העצומה עליה חתמו כל חברי הכנסת היהודיים ובה תבעו את שחרורו.

 

חברי הכנסת חילקו למשתתפים דפי הסברה ופתחו בשיחות קצרות להבהרת הנושא בפני הבאים.

 

עם תחילת הצעדה עברו חברי הכנסת כשהשלטים איתם לקידמת הצועדים ויצרו מעין חומת מחאה אנושית. (ש)

 

-----------

נאומו של שרון שוסע בקריאות לשחרור פולארד

23:37, 16 נובמבר 2003 / כ"א בחשון תשס"ד

 

 

במהלך נאומו של רה"מ אריאל שרון, בעצרת הקהילות היהודיות בצפון אמריקה, התפרצו מספר צירים שיסעו את נאומו וקראו לשחרר את יהונתן פולארד תוך שהם מניפים אל על את תמונתו.

 

אנשי הביטחון באולם זינקו לעבר המפגינים, קרעו את השלטים והוציאו אותם מן האולם. לאחר התקרית הקשה נמשך נאומו של ראש הממשלה ללא אירועים חריגים.

 

שרון שזכה למחיאות כפיים קרא בנאומו ליהודיי העולם לעלות ארצה. לדבריו, "כך יבינו אויבנו שאת העם היהודי לא ניתן להכניע" אמר שרון.

 

בכנס שהתקיים במרכז הקונגרסים בירושלים נאם גם נשיא המדינה, משה קצב. הנשיא פתח ואמר כי לטרור אין כלל גבולות הוא מתח ביקורת על הקהילייה הבינלאומית שלדבריו לא הראתה עדין נחישות במלחמתה בטרור. קצב קרא ליהודים ומוסלמים לפעול יחדיו נגד הטרור. בסיום דבריו קרא נשיא המדינה ליהודייה עולם לעלות ארצה.

 

עצרת איחוד הפדרציות והקהילות היהודיות בצפון אמריקה ( GA) שנפתחה היום תחת הכותרת "מעצבים את עתידנו" תתקיים במשך ארבעה ימים. ששת אלפים איש הגיעו לכינוס מרחבי צפון אמריקה. מחר יגיעו באי הכינוס אל מרכז העיר ירושלים.

 

--------

תומכי פולארד הפתיעו: בעת ששרון נאם קראו לשחררו

22:07, 16 נובמבר 2003 / כ"א בחשון תשס"ד

 

 

בעת נאומו של ראש הממשלה בפתח הכינוס של איגוד הקהילות היהודיות UJC בבניני האומה, התחוללה מהומה כשתומכי פולארד קמו לפתע מתוך קהל הצירים, הניפו שלטים וקראו לעבר ראש הממשלה: "הבא את יהונתן פולארד הביתה".

 

השומרים המופתעים זינקו לעבר המפגינים ותוך שהם משתמשים בכוח רב התחילו להוציאם אל מחוץ לאולם. באותו זמן החלה קבוצה נוספת להניף שלטים ולקרוא את אותן קריאות, ובשעה שזו הוצאה מהאולם פעלה גם קבוצה שלישית.

 

המפגינים התלוננו כי הופעל כלפיהם כוח בלתי סביר. פעיל אחד מסר כי השומרים דרכו עליו ואף נעצו מפתח בגופו כדי להכאיב לו.

 

את הידיעה מסר כתבנו אביחי אברהם.

 

 

----------------

כינוס למען פולארד

20:32, 16 נובמבר 2003 / כ"א בחשון תשס"ד

 

 

היום (א') התקיים כינוס למען פולארד. הכינוס התחיל בנאומו של יו"ר המפד"ל השר אפי איתם שדיבר על הבעיות הקשות שניצבו בפני הממשלה כאשר דנו בגורל השבויים והנעדרים מלבנון. השר איתם נתן דוגמא מפרשת השבוע שאברהם אבינו הלך ורדף אחרי 4 המלכים ונלחם בהם בשביל שחרורו שלו למרות שהוא לא היה צדיק, השר אמר כי היחס שלנו צריך להיות כלפי כל שבוי, צריך להתמודד עם הלבטים והקשיים לנסות בכל דרך לשחררו.

 

גם הרב הראשי לישראל הרב יונה מצגר דיבר בהרחבה על מצוות פדיון שבויים, והתייחס לניסיון ה-10 של אברהם אבינו וציין את החשיבות בשלמות המצווה.

 

נקודה נוספת שהבהיר, הרב מצגר ביקש להיפגש עם נשיא ארה"ב והובטח לו שכך יעשה בנסיעתו הבאה לארה"ב להעלות את נושא פולארד.

 

בכינוס השתתפו הרב חנן פורת, רבה של חיפה - הרב שאר ישוב הכהן, השר נתן שרנסקי, השר אפי איתם וסגן השר יצחק לוי.

 

כל הדוברים הדגישו את החשיבות לעורר את העם ובכך לגייס את דעת הקהל עבור שחרורו.

 

 

---------

המשטרה מנעה את הצעדה הרגלית למען פולארד

19:54, 16 נובמבר 2003 / כ"א בחשון תשס"ד

 

 

כתב INN אביחי אברהם מוסר כי המשטרה אינה מאפשרת למשתתפי העצרת למען יהונתן פולארד בכותל לצעוד לבנייני האומה.

 

שוטרים חוסמים כעת את דרכם של הצועדים הנמצאים מחוץ לעיר העתיקה ודורשים שכולם יסעו באוטובוסים. כתבנו מוסר כי מפקד מחוז ירושלים ניצב מיקי לוי נימק את פעולת המשטרה באומרו כי הסיכום היה שהמפגינים יצעדו על המדרכות, אבל לאחר שהמפגינים החלו ללכת באמצע הרחוב הוא הורה לאסור את הצעדה.

 

יצוין כי ניצב לוי סירב בתחילה לאפשר את קיום הצעדה ורק לאחר שבג"צ קיבל את עתירת המטה למען פולארד, נאלץ לוי לאפשר את הצעדה.

 

--------------

שרנסקי: "כל עוד פולארד בבית הכלא - חלק מאיתנו חסר גם כן"

19:25, 16 נובמבר 2003 / כ"א בחשון תשס"ד

 

 

כ-200 איש השתתפו אחר הצהריים בכנס שאורגן על ידי "מטה הפעולה למען יהונתן פולארד" השבוי בכלא האמריקני מזה 18 שנה.

 

הרב הראשי לישראל, הרב יונה מצגר, דיבר על מצוות "פדיון שבויים" בהלכה. לדבריו, גם אם מדובר במדינה ידידותית שייך כאן מצוות "פדיון שבויים", ולא כפי אלה שמנסים להוכיח אחרת על פי המקורות. הרב אמר כי ינסה להיפגש עם נשיא ארה"ב בעניין זה.

 

השר נתן שרנסקי קרא להכניס נושא זה למודעות הציבור בכל דרך אפשרית. "במצב של יונתן המצב יותר קשה מכיוון שמדובר במדינה ידידותית. כאשר אנו מדברים על פולארד בין ידידים שלנו אומרים - 'לא' ובאמריקה אף מתביישים ולא יוצאים על זה להפגנות".

"רק אם תהיה דעת קהל יש סיכוי שיצליח המאבק ולכן חשוב להכניס נושא זה למודעות של כל יהודי. כל עוד פולארד בבית הכלא - חלק מאיתנו חסר גם כן", הוסיף שרנסקי.

 

בכנס נאמו גם השר אפי איתם, השר שלמה אבינר, רבה של חיפה הרב שאר יישוב הכהן והרב חנן פורת. לאחר הכנס נערכה תפילה ברחבת הכותל המערבי בהשתתפות הראשון לציון הרב מרדכי אליהו.

 

בשעה זו צועדים אלפי מפגינים ברחובות ירושלים בדרישה לשחררו. נמסר על פקקי תנועה באזור מרכז העיר.

 

-------------

היום בירושלים: עצרת תפילה וצעדת מחאה למען יהונתן פולארד

09:00, 16 נובמבר 2003 / כ"א בחשון תשס"ד

 

 

עצרת תפילה וזעקה יתקיימו היום בירושלים למען יהונתן פולארד, הנמק בכלא האמריקאי מזה 18 שנים, ב'עוון' מסירת מידע לישראל על סכנת השמדה בנשק כימי ע"י מדינות ערב.

 

כנס רבנים ותפילה ברוב עם יתקיימו היום בישיבת הכותל החל משעה 13:00 , ולאחר מכן בשעה 16:00 , תתקיים עצרת תפילה וזעקה בכותל המערבי, וזאת בהשתתפות הרשל"צ מרדכי אליהו שליט"א.

 

בשעה 17:45 תתקיים צעדת מחאה ברוב עם מהכותל המערבי לבניני האומה בירושלים, ובשעה 19:00 תתקיים הפגנת ענק מול בניני האומה. (ת"ל)

 

 

----------------

בג"ץ יאפשר קיום הצעדה למען פולארד

21:53, 13 נובמבר 2003 / י"ח בחשון תשס"ד

 

 

בג"ץ בראשות השופט תאודור אור, נענה לעתירת הועד לשחרורו של יונתן פולארד, והוא יאפשר קיום הצעדה למען פולארד ביום א' הקרוב אחה"צ בירושלים.

 

הצועדים יצעדו עד לרחוב העמק, ובו בזמן יחסם רחוב יפו באזור בנייני האומה בעצרת הסיום, שתתקיים מול ועידת ה GA בדרישה כי שחרורו של פולארד יעמוד על סדר היום בישראל ובארה"ב.

 

--------------------

נדחה ערעורו של יונתן פולארד

19:25, 13 נובמבר 2003 / י"ח בחשון תשס"ד

 

 

בית משפט העליון בוושינגטון דחה את ערעורו של יונתן פולארד. יונתן פולארד מואשם במכירת סודות צבאיים לישראל. 

-----------

העמותה למען פולארד עתרה לבג"ץ נגד מפקד המשטרה בירושלים

16:26, 11 נובמבר 2003 / ט"ז בחשון תשס"ד

 

 

ראש העמותה למען פולארד, אלי יוסף, עתר לבג"ץ נגד מפקד מחוז ירושלים במשטרה, ניצב מיקי לוי, על כך שאינו מאפשר לעמותה לקיים צעדת מחאה מהכותל עד לבנייני האומה בירושלים, ולקיים שם עצרת מחאה בזמן ההתכנסות של ועידת ה"ג'י-איי" נציגי הקהילות היהודיות במקום.

 

ההפגנה וצעדת המחאה אמורה להתקיים ביום ראשון,כ"א חשון, 16,11,03.

 

----------

פולארד נכלל ברשימת השבויים והנעדרים

08:33, 3 נובמבר 2003 / ח' בחשון תשס"ד

 

החל מפתיחת מליאת הכנסת היום ובכל יום שני בשבוע יוקראו שמות השבויים והנעדרים, וכן יצוין מספר ימי היעדרם ושביים. בין השמות ייכלל גם שמו של הסוכן הישראלי יהונתן פולארד. הודעה על כך נמסרה על ידי הדסה גרינברג-יעקב, עוזרת יו"ר הכנסת.

 

ההודעה באה בעקבות פניית מטה הפעולה למען יהונתן פולארד, שלוותה בפניות רבות מצד אזרחים מן השורה.

 

את ההצעה להזכיר בכל שבוע את שמותיהם של השבויים והנעדרים יזמה ח"כ רוחמה אברהם, שפנתה, עם יוזמתה, אל יו"ר הכנסת ראובן ריבלין. עם זאת בתחילה לא הופיע ברשימה שמו של הסוכן הישראלי יהונתן פולארד.

 

במענה לשאלתה של כתבת האינטרנט של ערוץ 7 רותי אברהם מדוע לא ייכלל פולארד בנקראים השיב ניר דוד, דוברה של אברהם: "יוזמתה של ח"כ אברהם מתמקדת רק בשבויים ובנעדרים של צה"ל במהלך פעילות מלחמתית". לדבריו, ראוי לפעול למען שחרורו של פולארד, אך הוחלט כי יוזמה זו לא תעסוק בשבויים ובנעדרים שפעלו במסגרת גופי ביטחון ומודיעין, דבר שעלול, לדבריו, להסיט את היוזמה לכיוונים אחרים.

 

עם זאת, מטה הפעולה למען שחרורו של פולארד לא אמר נואש, ובמכתבו אל יו"ר הכנסת נכתב כי הטיעון ההגיוני והמוסרי שעליו מסתמכת הצעתה של חברת הכנסת אברהם, זכירה מתמדת של חובתנו כלפי מי שנפל בשבי בעת שפעל בשליחות מדינת ישראל ולמענה, תקף לגבי פולארד בדיוק כפי שהוא תקף בקשר לשאר השבויים והנעדרים. כמו כן נטען כי אי הזכרתו של פולארד ברשימה זו, לא רק שתמנע ממנו תועלת אלא אף תגרום נזק לתדמית עניינו בעיני חברי הכנסת, בעיני הציבור בישראל ובעיני הממשל האמריקאי.

 

כאמור, הערב הודיע יו"ר הכנסת כי אכן יוכנס שמו של פולארד לרשימה, ושמו יוקרא יחד עם שאר השבויים והנעדרים של מדינת ישראל. (ש.ל.)

 

-------------

העמותה למען יהונתן פולארד קוראת לכלול את פולארד ברשימת השבויים והנעדרים שתוקרא בכנסת

23:01, 1 נובמבר 2003 / ו' בחשון תשס"ד

 

 

יו"ר הכנסת, ראובן ריבלין, הודיע לח"כ רוחמה אברהם (ליכוד), כי הוא מסכים להצעתה לקרוא כל שבוע בתחילת הדיונים בכנסת, החל מיום שני הקרוב את רשימת השבויים והנעדרים.

 

העמותה למען יהונתן פולארד, קוראת לכלול את יהונתן פולארד ברשימת השבויים והנעדרים. העמותה אומרת כי אי הזכרתו של פולארד ברשימה, לא רק שלא יועיל לשחרורו של פולארד אלא יעביר לחברי הכנסת, לציבור בישראל ולממשל האמריקאי מסר של חוסר אכפתיות מגורלו של יהונתן פולארד אשר נשבה כאשר פעל למען מדינת ישראל.

 

----------------

שמו של פולארד לא יוזכר

16:08, 30 אוקטבר 2003 / 'ד בחשון תשס"ד

 

 

יוזמה חדשה בכנסת: בכל שבוע בפתיחת המליאה יוקראו שמות השבויים והנעדרים שנפלו ונשבו בעת שירותם בצה"ל. מהרשימה ייעדר הסוכן הישראלי יהונתן פולארד הנתון בשבי האמריקני 18 שנים.    

 

 

יוזמה חדשה בכנסת. ח"כ רוחמה אברהם פנתה אל יו"ר הכנסת ראובן ריבלין בבקשה כי בכל שבוע בפתיחת המליאה יוקראו שמותיהם של השבויים והנעדרים ששירתו באותה העת בצה"ל וכי יצויין הזמן שחלף מיום נפילתם בשבי או היעדרם.

 

בתגובה כותב דובר מטה הפעולה למען יהונתן פולארד עדי גינזבורג ליו"ר הכנסת כי "היוזמה היא מבורכת מאד גם אם העיכובים בפעילות למען שבויינו ונעדרנו הם אובייקטיביים הרי שעדיין חלה עלינו החובה לזכור אותם בכל עת ולא לשכוח את חובתינו אליהם".

 

עם זאת מוסיף גינזבורג במכתבו, "ההצעה של ח"כ אברהם לוקה בחסר אחד, אחינו יהונתן פולארד, מי שהוכר סוכן ישראלי ושנמק בכלא האמריקני כבר 18 שנה בשל פעולותיו למען עם ישראל אינו נכלל בהגדרתה. אין ספק כי עלינו לזכור את יהונתן פולארד בכל עת בדיוק כפי שעלינו לזכור את שאר שליחי עמינו הנתונים בשביה בשל פעולתם למעננו".

 

בסיום מכתבו מציין הדובר: "כולי תקווה שמיוזמתה של ח"כ אברהם לא ייגרע חס וחלילה מצב בו יהונתן פולארד ייתפס כמי שאינו ראוי לזכירה מתמדת".

 

"יוזמתה של ח"כ אברהם מתמקדת רק בשבויים והנעדרים של צה"ל במהלך פעילות מלחמתית" אומר ניר דוד דוברה של אברהם, בשיחה עם כתבת האינטרנט של ערוץ 7 רותי אברהם.

 

לדבריו ראוי לפעול למען שחרורו של פולארד אך הוחלט כי יוזמה זו לא תעסוק בשבויים ונעדרים שפעלו במסגרת גופי בטחון ומודיעין, דבר שעלול לדבריו להסיט את היוזמה לכיוונים אחרים.

 

-----------------

"נדרוש מהמנהיגות היהודית בארה"ב לפעול למען פולארד"

20:29, 25 אוקטבר 2003 / כ"ט בתשרי תשס"ד

 

 

ביום ראשון, כ"א חשוון (16/נוב'), יפתח בבנייני האומה בירושלים כנס של הUJC - איחוד הקהילות היהודיות בארה"ב. בכנס צפויים להשתתף ראש הממשלה אריאל שרון ושרים.

 

הוועד למען "השבת יהונתן פולארד הביתה" הגיש בקשה להכליל את עניינו של יהונתן פולארד הכלוא בארה"ב בסדר היום של הועידה.

 

ממארגני האירוע נמסר כי לא יוכלו להיעתר לבקשתם מאחר ו"לוח הזמנים כבר סגור". עם זאת ציינו המארגנים כי נושא זה "חשוב להם מאד".

 

מטה הפעולה למען פולארד טוען כי גם בשנים שעברו לא הסכימו מארגני האירוע לכלול נושא זה בסדר יומם. "הדבר איננו מפתיע וכך נוהגת המנהיגות היהודית בארה"ב מאז תחילת פרשת פולארד ובדיוק כך נהגה גם כשמדובר היה במאבק למען שחרור יהודי רוסיה", אומר דובר המטה עדי גינזבורג.

 

פעילי המטה מתכוונים לקיים ביום הוועידה עצרת תפילה בכותל למען שחרורו של פולארד ולאחריה לצעוד לבנייני האומה, שם יפגינו תחת הכותרת "שלח את אחי". "נדרוש מהמנהיגות היהודית בארה"ב להפסיק את קשר השתיקה ולפתוח במאבק אמיתי למען שחרורו של יהונתן פולארד", נמסר ממטה הפעולה.

 

----------------

קבצנים לא מרעישים?

11:14, 20 אוקטבר 2003 / כ"ד בתשרי תשס"ד

 

 

כ 30 פעילים ממטה הפעולה למען יהונתן הפגינו אתמול מול בית ראש הממשלה בירושלים תחת הכותרת "קבצנים לא יכולים לעשות רעש". ההפגנה התמקדה במחאה על כך שבמילים אלו ענה רה"מ בישיבת ממשלה לשר ששאל אותו "מדוע אינך פועל למען יהונתן?".

 

  

ממטה הפעולה נמסר כי המפגינים משכו תשומת לב מיוחדת ע"י רישרוש בעזרת קופות צדקה. כמו כן חולקו לעוברים ושבים דפים ובהם נוסח המכתב שכתב יהונתן פולארד לרה"מ בערב יום הכיפורים ובו מחאה אל אותו המשפט: "קבצנים לא יכולים לעשות רעש". המפגינים אף קראו קריאות כגון "שרון מפקיר את יהונתן", "אריק, אריק, תתעורר שחרר את פולארד ומהר!", "העם דורש את יהונתן" וכיו"ב. (ש)

--------------------

 

  בכיכר פריז תתקיים היום משמרת מחאה למען פולארד

14:18, 19 אוקטבר 2003 / כ"ג בתשרי תשס"ד

 

 

היום בשעה 16:30 יקיימו פעילי "מטה הפעולה למען יהונתן פולארד", משמרת מחאה בכיכר פריז תחת הכותרת "קבצנים לא יכולים לעשות רעש", כתשובת ראש הממשלה לאחד השרים ששאל אותו בישיבת ממשלה "מדוע אינך פועל כראוי למען יהונתן פולארד".

 

המפגינים יעמדו במקום מחופשים לקבצנים, שפיהם חסום ויעשו הרבה רעש בעזרת "קופות צדקה". כמו כן יוצב במקום כלוב גדול ובו "אסיר" האוחז בדגל ישראל. (ת"ל)

 

--------------------

"קבצנים אינם יכולים לעשות רעש"

12:06, 17 אוקטבר 2003 / כ"א בתשרי תשס"ד

 

 

ביום ראשון הקרוב, כ"ג בתשרי, בשעה 16:30, יקיימו פעילי "מטה הפעולה למען יהונתן פולארד" משמרת מחאה בכיכר פריז, מול ביתו של ראש הממשלה אריאל שרון.    

 

 

ביום ראשון הקרוב, כ"ג בתשרי, בשעה 16:30, יקיימו פעילי "מטה הפעולה למען יהונתן פולארד" משמרת מחאה בכיכר פריז, מול ביתו של ראש הממשלה אריאל שרון.

 

ההפגנה תיערך תחת הכותרת "קבצנים אינם יכולים לעשות רעש". בחירת השם נעשתה בהשראת תשובה שנתן ראש הממשלה לאחד השרים ששאל אותו בישיבת ממשלה "מדוע אינך פועל כראוי למען יהונתן פולארד"?

 

ממטה הפעולה נמסר כי המפגינים יעמדו במקום מחופשים לקבצנים שפיהם חסום ויקימו רעש בעזרת "קופות צדקה" שיאחזו בידיהם. כמו כן יוצב במקום כלוב גדול ובו "אסיר" האוחז בדגל ישראל.

ממטה הפעולה נמסר עוד כי זהו רק חלק מפעילותם המתוכננת למען הבאתו ארצה של פולארד. במטה אומרים כי הם מתכוננים כבר כעת לעצרת הגדולה, המתוכננת לכ"א בחשוון.

 

עצרת זו תפתח בתפילה בכותל המערבי, ומשם תיערך צעדה לכיוון בנייני האומה בירושלים.

 

מארגני ההפגנה אומרים כי בהגיעם לבנייני האומה יקרא עם ישראל לכל נציגי הקהילות היהודיות של ארצות הברית ולראש הממשלה, אשר יהיו באותו הזמן בכנס בבנייני האומה, לא להפקיר את יהונתן פולארד ולדאוג לשחרורו המהיר מהשבי האמריקאי. 

 

---------------

עצרת מחאה: "פולארד בכלא - אין עסקים כרגיל"

23:04, 7 אוקטבר 2003 / י"א בתשרי תשס"ד

 

 

פעילי "מטה הפעולה למען יהונתן פולארד" קיימו היום משמרת מחאה מול טקס הנחת אבן פינה לכיכר ניו-יורק באשקלון. בטקס השתתף שגריר ארה"ב בישראל דן קרצר, ופעילי המטה הניפו לעברו שלטים שנשאו את הכיתוב: "חברים? אז עד הסוף! שחררו את פולארד!", "אין עסקים כרגיל כל עוד פולארד בכלא" וכדו'. הפעילים דיווחו כי נתקלו בתגובות חיוביות ביותר, ואפילו ראש העיר שעבר לידם הביע את הערכתו.

 

ממטה הפעולה נמסר כי בימי חופשת הסוכות יערוך המטה פעילות הסברתית עניפה ברחבי הארץ. לפרטים נוספים ולהצטרפות ניתן לפנות לטלפון 066437128 או לאתר האינטרנט www.jewsite.org/pollard

 

--------------

פולארד במכתב לשרון: פנה מקומך

21:06, 7 אוקטבר 2003 / י"א בתשרי תשס"ד

 

 

ג'ונתן פולארד, הכלוא בארה"ב בעוון ריגול, שיגר בערב יום הכיפורים מכתב לראש הממשלה, בו תקף את החלטתו שלא להציג לנשיא בוש עצומה בשם השרים למען שחרורו.

 

פולארד תקף במילים קשות את ראש הממשלה שרון: "הגיע הזמן שתפנה את כיסאך לאדם בעל היושר והאומץ להוביל את אומתנו". בדבריו הביע פולארד מחאה על כי שרון כינה את ישראל "קבצנים", כאשר תירץ את סירובו להעביר לבוש עצומה של חברי כנסת למען שיחרורו.

 

רעייתו של פולארד, אסתר, אמרה כי המכתב נשלח לראש הממשלה אתמול בפקס, אך טרם נתקבלה תגובה כלשהי מצדו: "אינני מצפה ממנו להגיב, אנחנו רגילים להיות לבד במאבק הזה",

 

---------------

היום באשקלון: משמרת מחאה למען פולארד

13:41, 7 אוקטבר 2003 / י"א בתשרי תשס"ד

 

 

פעילי מטה הפעולה למען יהונתן פולארד באשקלון ובסביבה יקיימו אחרי הצהרים משמרת מחאה מול ארוע הנחת אבן פינה ל"כיכר ניו-יורק" ע"ש נרצחי אסון התאומים .

 

הפעילים יניפו שלטים עם הכיתוב "אין עסקים כרגיל כל עוד פולארד בכלא", "אם חברים אז עד הסוף - שחררו את פולארד" וכדו'

 

לפרטים נא ליצור קשר עם רכזת אזור דרום - 064805300 . (ת"ל)

 

---------------

הנשיא קצב: "אני מאוד תומך בדרישה לשחרורו של פולארד"

18:32, 1 אוקטבר 2003 / ה' בתשרי תשס"ד

 

 

"אין הצדקה להמשך כליאתו של פולארד", כך אמר לפני זמן קצר נשיא המדינה משה קצב בתשובה למאזין ברשת ב' שמתח ביקורת על הממשלה והכנסת שאינם עושים מספיק בנושא זה.

 

"אני אישית העליתי את הנושא בפגישתי האחרונה עם נשיא ארה"ב גורג' בוש. הוא הביע התנגדות.. ואחנו מנסים בכל דרך אפשרית לנצל את הקשרים הטובים שיש לנו עם ארה"ב כדי להביא לשחרורו", אמר קצב והבהיר כי הוא תומך בדרישה לשחרורו מהכלא האמריקני.

 

---------------

בוש מבטיח לתת את דעתו למצבו של פולארד

10:47, 1 אוקטבר 2003 / ה' בתשרי תשס"ד

 

 

אמש במהלך מפגשם של 15 רבנים, ראשי קהילות בארה"ב, עם נשיא ארה"ב בוש בבית הלבן, העלה אחד הרבנים את עניינו של יהונתן (ג'ונתן) פולארד הסוכן הישראלי.

 

מטה הפעולה למען שחרורו של פולארד מציין כי זו הפעם הראשונה שהקהילות היהודיות בארה"ב מעלות את ענינו של פולארד. עפ"י הדיווח הגיב הנשיא בוש כי "ייתן את דעתו למצבו של פולארד".

עוד מציינים במטה הפעולה כי לנוכח ההבנה המסתמנת של יהדות ארה"ב לחשיבות הפעילות לשחרורו, בולט חוסר המעש של מדינת ישראל לשחרורו של המרגל שבשליחותה פעל ביתר שאת.

 

דוגמא לחוסר האיכפתיות שמפגינה מדינת ישראל היא היעדרותו של נציג ישראלי רשמי מהדיון המשפטי שנערך לפולארד לפני כחודש, דיון ראשון מסוגו מאז נכלא. כמו כן כיממה לפני הדיון המשפטי אמר קונסול ישראל בניו-יורק, אלון פנקס, בCNN כי פולארד לא היה סוכן ישראלי רשמי וכי הוא גם "הביך" את ישראל.

 

לכך יש לצרף את טענת רה"מ שרון כי "שכח" את עצומת חברי הכנסת שהיתה מיועדת לנשיא בוש ובה ביקשו 112 ח"כים את הנשיא לחון את פולארד. (ש)

 

-----------------

לראשונה: יהודי ארה"ב פועלים למען פולארד

23:30, 30 ספטמבר 2003 / 'ד בתשרי תשס"ד

 

 

אמש הועלה ענינו של הסוכן הישראלי יהונתן פולארד בפני הנשיא בוש, ע"י רב הנמנה על קבוצה של 15 רבנים, ראשי קהילות, שנפגשו עם הנשיא בוש בבית הלבן. מטה הפעולה למען שחרורו של פולארד מציין כי זו הפעם הראשונה שהקהילות היהודיות בארה"ב מעלות את ענינו של פולארד.

 

עפ"י הדיווח הגיב הנשיא בוש כי "ייתן את דעתו למצבו של פולארד".

 

עוד מציינים במטה הפעולה כי לנוכח ההבנה המסתמנת של יהדות ארה"ב לחשיבות הפעילות לשחרורו, בולט ביתר שאת חוסר המעש של מדינת ישראל בנושא שחרורו של המרגל שפעל מטעמה.

דוגמא לחוסר האיכפתיות שמפגינה מדינת ישראל היא היעדרותו של נציג ישראלי רשמי בדיון המשפטי שנערך לפולארד לפני כחודש, דיון ראשון מסוגו מאז נכלא.

כמו כן כיממה לפני הדיון המשפטי התראיין קונסול ישראל בניו-יורק, אלון פנקס, ל רשת CNN ובראיון אמר כי פולארד לא היה סוכן ישראלי רשמי וכי הוא גם "הביך" את ישראל.

 

לכך יש לצרף את טענת רה"מ שרון כי "שכח" את עצומת חברי הכנסת שהיתה מיועדת לנשיא בוש, ובה ביקשו 112 ח"כים את הנשיא לחון את פולארד.

 

--------------

סגן השר רצון לרה"מ: הוצא את פולארד מהכלא

19:50, 24 ספטמבר 2003 / כ"ז באלול תשס"ג

 

 

סגן שר התמ"ת מיכאל רצון קורא לראש הממשלה שרון להוציא את יהונתן פולארד, הסוכן הישראלי, מהכלא האמריקני.

 

סגן השר רצון ערך השבוע ביקור בכלאו של פולארד ביחד עם חברי הכנסת מיכאל איתן, גלעד ארדן, אורית נוקד ואריה אלדד.

 

פולארד, אומר רצון, הוכר כסוכן ישראלי ולכן על ישראל להשקיע מאמצים לשחררו ולהביאו לישראל בדיוק כפי שפעלה כשנלכדו סוכניה בירדן ובשוויצריה.

 

יצויין כי "מחיר" שחרורם של הסוכנים הישראליים שנלכדו בירדן במהלך נסיון חיסולו של בכיר החמאס חאלד משעל, היה שחרורו של שייח' יאסין.

 

את הידיעה מסרה כתבת האינטרנט של ערוץ 7 רותי אברהם

-------------

הפגנה נגד חגיגת פרס

22:59, 21 ספטמבר 2003 / כ"ד באלול תשס"ג

 

מאות פעילי תנועת נשים בירוק, ותנועות ימין נוספות מפגינים בשעה זו מול היכל התרבות בתל אביב, שם מתקיימת המסיבה הנוצצת ליו"ר מפלגת העבודה שמעון פרס.

 

מאות אורחים הגיעו לאודיטוריום שבהיכל התרבות בתל אביב כדי לחגוג את יום הולדתו ה -80 של שימעון פרס, ואת הנחת אבן הפינה ב"מרכז פרס החדש למען השלום" בחיפה.

 

המפגינים מאשימים את שמעון פרס במחדל הגדול של הסכמי אוסלו שהביא לרציחתם של יותר מ1200 יהודים מאז נחתם הסכם אוסלו. "במקום לעשות חגיגות - על פרס לעמוד לדין על פשע אוסלו", אומרת נדיה מטר מ"נשים בירוק".

 

משה פייגלין, ראש "מנהיגות יהודית" בליכוד, ביקר בחריפות את ראש הממשלה אריאל שרון, השר אהוד אולמרט ושאר צמרת הליכוד על כך שהלכו "כמו כלבים שוטים", כלשונו, למסיבת היום הולדת של שמעון פרס. את הדברים אמר לפני זמן קצר במהלך ההפגנה .

 

פייגלין נזכר בדבריו של שלמה באום ז"ל וציטט אותם: "לשמעון פרס לא אכפת שעם ישראל יהפוך לגל של אפר ובלבד שהוא יעמוד בראשו". ואכן, מוסיף פייגלין, פרס חוגג בראש הגל.

 

"האחריות להצלת עם ישראל מוטלת על כתפינו. ואם לא נדע ונבין - נמצא את עצמנו בעוד 10 שנים ממשיכים לזעוק מחוץ למסיבות של חובבי אוסלו", התריע מר פייגלין.

 

 

ובנוסף נערכת הפגנה נוספת בירושלים למען פולארד

 

בכיכר ספרא בירושלים מתקיימת בשעה זו עצרת גדולה למען שחרורו של יהונתן פולארד. בניגוד לכתבה ב"מעריב" בה כתבו כי רק מאות בני נוער הגיעו להפגנה, נמסר ממארגני האירוע כי עד כה הגיעו יותר מ-7,000 אנשים וצפויים להגיע עוד בהמשך הערב. בעצרת נאמו חברי הכנסת צבי הנדל ואורי אריאל על חשיבות המאבק למען שחרורו. בהמשך הערב אמורים להופיע זמרים.

 

השבת האחרונה הוכרזה כשבת הזדהות למען פולארד הנמק בכלא האמריקני מזה 18 שנה. בשבת עסקו רבנים ומחנכים במצוות פדיון שבויים. אלפים זרמו מכל הארץ, להפגנה הגדולה שתוכננה למען האסיר היהודי, יהונתן פולארד החל מהשעה 19:30 בכיכר ספרא בירושלים.

 

זוהי ההפגנה הגדולה ביותר שנערכה אי פעם למען יהונתן פולארד.

-----------

בשעה זו מתקיימת בירושלים הפגנה גדולה למען פולארד

20:47, 21 ספטמבר 2003 / כ"ד באלול תשס"ג

 

 

בכיכר ספרא בירושלים מתקיימת בשעה זו עצרת גדולה למען שחרורו של יהונתן פולארד. בניגוד לכתבה ב"מעריב" בה כתבו כי רק מאות בני נוער הגיעו להפגנה, נמסר ממארגני האירוע כי עד כה הגיעו יותר מ-7,000 אנשים וצפויים להגיע עוד בהמשך הערב. בעצרת נאמו חברי הכנסת צבי הנדל ואורי אריאל על חשיבות המאבק למען שחרורו. בהמשך הערב אמורים להופיע זמרים.

 

שבת האחרונה הוכרזה כשבת הזדהות למען פולארד הנמק בכלא האמריקני מזה 18 שנה. בשבת עסקו רבנים ומחנכים במצוות פדיון שבויים.

 

---------------

אלפים זורמים לירושלים להפגנה למען פולארד

19:09, 21 ספטמבר 2003 / כ"ד באלול תשס"ג

 

 

אלפים זורמים מכל הארץ, להפגנה הגדולה המתוכננת למען האסיר היהודי, יהונתן פולארד ב19:30 בכיכר ספרא בירושלים.

 

זוהי ההפגנה הגדולה ביותר הצפוייה, שנערכה אי פעם למען יהונתן פולארד.

 

--------------

בירושלים תתקיים הערב עצרת הזדהות המונית עם יהונתן פולארד

10:55, 21 ספטמבר 2003 / כ"ד באלול תשס"ג

 

 

עצרת הזדהות המונית עם יהונתן פולארד, תתקיים הערב בשעה 19:30 תתקיים בכיכר ספרא בירושלים.

 

בעצרת ישתתפו האומנים : יהודה כץ ורבע לשבע, אריאל זילבר, אהרון ויהונתן רזאל, להקת שלהבת, המדרגות, פרחי אפרת, לני סלומון, אפרים מנדלסון, עומקא דליבא, דור אחרון, מרדכי ואיתן פישר.

 

העצרת מתקיימת בתיאום עם כוחות הבטחון ובשיתוף עם עריית ירושלים. (ת"ל)

 

---------------

"ישראל מחכה לפולארד"

09:41, 18 ספטמבר 2003 / כ"א באלול תשס"ג

 

 

"לא נשקוט עד אשר נראה את יונתן פולארד יורד מכבש המטוס בנמל התעופה בן גוריון", אומר הרב שי רובינשטיין, רב הישיבה המדעית בראשון לציון בראיון לערוץ 7 . הישיבה המדעית החליטה השבוע לעסוק במסע הסברה למען פולארד, תחת הכותרת "ישראל מחכה לפולארד".

 

בין היתר שקדו התלמידים על הכנתו של כרטיס ברכה אומנותי גדול, ועליו חתמו כל 300 תלמידי הישיבה, הר"מים, צוות ההוראה והסגל. איגרת ברכה זו תעשה את דרכה אל כלאו של יונתן פולארד, אל "הבור", כפי שמכנה אותו הרב רובינשטיין. באיגרת, הרב מציין, נכתב כי אנו מאחלים לו שנה טובה, מבורכת ומתוקה, וכי אנו כולנו ממתינים לו כאן ו"מצפים לראות את עיניו בשעה שירד מהמטוס בנמל התעופה בן גוריון. כשנוכל לחבק אותו". אין הבדל, הוא מוסיף, בין אסירי ציון נתן שרנסקי, אידה נודל וח"כ יולי אדלשטיין לבין יונתן פולארד.

 

יתר על כן, מוסיף הרב רובינשטיין: פולארד אינו רק אסיר ציון אלא גם גיבור ישראל, שהציל את מדינת ישראל מצרות, לאחר שארה"ב, מסיבותיה שלה, נמנעה מלהעביר מידע חיוני לישראל, אף על פי שעל פי ההסכמים בין שתי המדינות היא הייתה מחויבת לעשות זאת. פולארד עבר על החוק האמריקני, אמר רובינשטיין, והוסיף: "ברוך השם שהוא עבר על החוק, ובכך הציל את עם ישראל מצרה".

 

לכן, לדבריו, על כל יהודי חלה חובה לפעול למען פולארד ולבקש רחמים עליו, בעיקר בחודשים אלול ותשרי, עת רצון מלפני ד'.

 

רובינשטיין הוסיף כי ביום ראשון תציין הישיבה בראשון לציון את יום פולארד, ובמהלכו יאיישו תלמידים כ 50 דוכני החתמה בראשון לציון וברחובות. המטרה היא להחתים כל יהודי למען שחרורו. לדבריו, למיזם הצטרפו כמה בתי ספר מהמגזר הממלכתי ואת הדוכנים יאיישו חובשי כיפות וגם "חובשי כיפת שמים", כלשונו. העצומה, הוסיף רובינשטיין, תועבר לידיו של נשיא ארצות הברית בוש, לידיהם של סנטורים וגם לחברי הכנסת בישראל, שמשום מה נרדמו ושכחו את פולארד.

 

רובינשטיין הוסיף כי בני נוער רבים מעורבים בפעילות למען פולארד, וזאת משום שלדבריו "הנוער היהודי הוא בעל כוח רב, והוא אחוז רוח קרב, כמו בימי קדם, כשהיה צורך להילחם בחזית". 

-------------

דובר רה"מ: ישראל תמשיך במאמציה לשחרר את יונתן פולארד

07:02, 3 ספטמבר 2003 / ו' באלול תשס"ג

 

 

"ישראל תמשיך במאמציה לשחרר את יונתן פולרד" הייתה תגובתו של דובר רה"מ רענן גיסין, לאחר השימוע שהיה אתמול ליונתן פולרד בביהמ"ש בוושינגטון.

 

לטענת פרקליטי פולרד קיים מסמך סודי שיש לחושפו והוא שעשוי לסייע לפולרד לזכות במשפט חוזר.

 

ביהמ"ש טרם קיבל החלטה וההליך המשפטי בנדון יימשך זמן מה.

 

זו הייתה הופעתו הפומבית הראשונה של פולרד מאז הורשע לפני 16 שנה בריגול לטובת ישראל.

 

בית משפט פדרלי בוושינגטון הוא שאפשר לעורכי הדין של פולרד להגיש תצהירים בעל פה בעניינו.

 

 

 ----------------

פולארד יצא מכלאו לשימוע בביהמ"ש בוושינגטון

21:41, 2 ספטמבר 2003 / ה' באלול תשס"ג

 

 

יונתן פולארד הופיע היום (שלישי) בבית משפט בוושינגטון לשימוע בעניינו, זו הפעם הראשונה מאז הרשעתו ב-1987. הוא הגיע לדיון, שהחל בשעה 21:00, שעון ישראל, כשהוא חובש כיפה וידיו אסורות באזיקים. בדיון נוכחים גם רעייתו של פולארד, אסתר, הרב מרדכי אליהו שנסע עימה וידידי המשפחה,

וכן נציג המחלקה הקונסולרית של שגרירות ישראל בוושינגטון המשתתף כמשקיף בלבד.

 

בירושלים התקיימה עצרת מחאה מול הקונסוליה האמריקנית, שבה קראו המפגינים לממשלה ללחוץ למען שיחרורו של פולארד, בקריאות "שלח את אחי".

 

בית המשפט בוושינגטון יכריע האם פולארד, בן 49, זכאי להגיש בקשה למשפט חוזר. פולארד יתבע לעיין במסמכים שעליהם התבססה הרשעתו בריגול לטובת ישראל לפני 18 שנה.

 

--------

בית המשפט הפדרלי ידון ויכריע היום בעניין גונתן פולארד

06:37, 2 ספטמבר 2003 / ה' באלול תשס"ג

 

 

לאחר שריצה קרוב ל-18 שנים מתוך מאסר העולם שניגזר עליו ייבקש ג'ונתן פולארד אישור לערער על גזר הדין המקורי. היום בבית המשפט הפדרלי בוושינגטון יגיע פולארד לדיון שכריע את גורלו.

 

-------------

מחר יתקיים בארה"ב דיון משפטי בעניינו של יהונתן פולארד

13:11, 1 ספטמבר 2003 / 'ד באלול תשס"ג

 

 

מחר יתקיים בארה"ב דיון משפטי בעניינו של יהונתן פולארד לראשונה מזה 16 שנה.

 

כאות הזדהות יקיימו פעילי מטה הפעולה למען פולארד משמרת מחאה, בהשתתפות למעלה מ 100 איש בשעה 18.00 מול הקונסוליה האמריקאית ברח' אגרון בירושלים. נמסר כי המפגינים ייקשרו זה לזה באזיקים וייצרו בכך שרשרת אנושית. כמו כן יוצב במקום כלוב גדול ובתוכו מפגין המחופש לאסיר.

 

משמרת המחאה תתקיים תחת הכותרת-"פולארד, העם אסיר תודה!". (ת"ל)

 

אסתר פולארד: אני מתקיימת מנדבות

08:22, 14 אוגוסט 2003 / ט"ז באב תשס"ג

 

 

בית משפט בוושינגטון ידון בעוד שלשה שבועות בעתירה מיוחדת של פולארד המבקש להתיר לו להגיש ערעור על העונש שהושת עליו בשעתו- מאסר עולם. פרקליטו של פולארד אליוט לאואר, מתכוון לטעון בבית המשפט כי התצהיר הסודי והחמור שהגיש שר ההגנה האמריקני דאז, קספר ווינברגר, היה מטעה. פולארד יהיה נוכח בדיון.

 

כתבנו יוסף מנטינבד מסר כי לפני ימים אחדים אושפז פולארד בבית החולים ולאחר שנבדק שוחרר.

 

בראיון לגלי צה"ל אמרה אסתר פולארד אשתו של יונתן פולארד כי למרות שישראל הכירה בבעלה כסוכן ישראלי,היא נמנעת מלסייע לה כספית. פולארד סיפרה בראיון כי היא נתונה במצוקה כלכלית קשה, ומתקיימת מנדבות של אנשים זרים. עוד סיפרה כי היא מתגוררת בביתה של אלמנה ירושלמית, שמסכימה לארח אותה בארץ.

 

פולארד אף ציינה בראיון כי בחוסר נכונות המדינה לתמוך בה היא רואה הוכחה לכך שישראל היא שהסגירה את פולארד ולכן גם אינה פועלת לשחרורו.

 

לדבריה "מוסרית וחוקית יש לממשלה חוזה עם כל סוכן שהיא שולחת לרגל. למה סוכנים, או אפילו אזרחים עדיין בשבי שהמשפחה שלהם מקבלת סיוע כספי אף אחד לא השמיץ אותם בפומבי כאילו הם מקבלים כסף, מה שנעשה ליונתן שוב ושוב".

 

גלי צה"ל מציינים כי משרד הבטחון ומשרד רה"מ טענו כי הענין אינו באחריותם.

 

-------------

משלחת ישראלית רמת דרג תפעל לחנינתו של פולארד

13:10, 11 אוגוסט 2003 / י"ג באב תשס"ג

יונתן פולארד, הכלוא בארצות הברית, אושפז לפני ימים אחדים בבית חולים של הכלא לאחר שלקה בלחץ דם גבוה.

 בינתיים, שוחרר פולארד מבית החולים, אך קרוביו בארץ אומרים שכלל מצבו הרפואי מידרדר והולך. הם מנסים לארגו עכשיו משלחת רמת דרג מישראל שתצא לבקרו בכלא וכן תפעל למען חנינתו. בראש המשלחת יעמוד הרב מרדכי אליהו. (רדיו ערוץ 7) (ת"ל)

--------------

הפגנה גדולה למען שחרורו של יונתן פולארד

21:43, 5 אוגוסט 2003 / ז' באב תשס"ג

 

היום (ג') נערכה הפגנה למען שיחרורו של יונתן פולארד. אחד ממארגני ההפגנה מר אלי יוסף מסר כי בהפגנה השתתפו כ-5000 איש. בדרכם עצרו המפגינים מול הקונסוליה האמריקנית ברחוב אגרון תוך כדי שירת "ושבו בנים לגבולם" ועברו דרך בית ראש הממשלה. מול בית ראש הממשלה שרקו במאות משרוקיות במחאה על אי שיחרורו של פולארד. בהגיעם לגן הורדים קראו תפילה לשיחרורו של פולארד שחיבר הרב מורדכי אליהו שליט"א.

 

בהפגנה השתתפו ונשאו דברים למען שחרורו הרב יוסף מנדלביץ', השר בני אלון, חבר הכנסת מיקי איתן ועוד אישים נוספים. בשם הנוער נשאה דברים ילדה בשם ליטל.

 --------------------

אלפים משתתפים בהפגנה למען שחרורו של יונתן פולארד

19:28, 5 אוגוסט 2003 / ז' באב תשס"ג

 

יותר מ-5,000 איש צעדו הערב מהקונסוליה האמריקנית לכיוון הכנסת, למען שחרורו של יונתן פולארד הכלוא בארה"ב מזה 18 שנה בעוון ריגול למען ישראל. העצרת הגדולה תתקיים בעוד זמן קצר בגן הוורדים מול הכנסת, בהשתתפות השר בני אלון, חברי כנסת, רבנים ואישי ציבור.

 -------------

היום תתקיים צעדת מחאה למען שיחרורו של יונתן פולארד

08:34, 5 אוגוסט 2003 / ז' באב תשס"ג

 

יונתן פולראד 'חוגג' היום בכלאו את יום הולדתו ה-49, ו-18 שנים לישיבתו בכלא.  

הועד למען שחרורו של יונתן פולארד, יקיים היום צעדת מחאה נגד אזלת ידה של ממשלת ישראל, במאמציה לשחרורו של פולארד. נמסר כי הצעדה תצא מגן העצמאות בירושלים ב-17:30, ותסתיים בעצרת המונים בגן הורדים מול הכנסת.

 

אתמול העניקה המועצה האזורית בחוף עזה, בטקס מרגש ובהשתתפות מאות מתושבי גוש קטיף, אזרחות כבוד לפולארד. את התעודה מסר ראש המועצה אבנר שמעוני , לרעיתו של פולארד, אסתר, מתוך תקוה ותפילה לשיחרורו הקרוב. (תמר לשם)

 -----------

הרב ליאור על דברי רה"מ: דין פולארד כדין עזאם עזאם

19:41, 3 אוגוסט 2003 / ה' באב תשס"ג

  

יו"ר ועד תושבי יש"ע, הרב דב ליאור, מגיב על דבריו של ראש הממשלה ואומר כי דין היושר הוא, שדין יונתן פולארד יהיה כדינו של עזאם עזאם, ודין ארה"ב כדין מצרים לכל דבר.

 

היום אמר אריאל שרון כי התערבות מצרים בתהליך המדיני מותנית בשחרורו של עזאם עזאם.

 ---------------

המועצה האזורית חוף עזה תעניק אזרחות כבוד ליהונתן פולארד

15:25, 3 אוגוסט 2003 / ה' באב תשס"ג

  

אזרחות כבוד של מועצה אזורית חוף עזה תוענק מחר ליהונתן פולארד, לכבוד יום הולדתו ה49 החל ביום שלישי ז' אב.

בטקס ישתתפו, ראש המועצה האזורית, אבנר שמעוני, ואשתו של יהונתן, אסתר פולארד.

המטה למען יהונתן פולארד הודיע כי בקרוב צפויים רשויות נוספות לאמץ את הרעיון, ולהעניק אזרחות כבוד ליהונתן פולארד שפעל למען ישראל, ויושב על לא עוול בכפו כבר 18 שנה בכלא האמריקאי.

  

---------------

שרון "שכח" את פולארד

13:02, 31 יולי 2003 / ב' באב תשס"ג

 

רה"מ שרון לא העביר לנשיא בוש במהלך ביקורו בוושינגטון, את עצומת חברי הכנסת הקוראת לו לשחרר את יונתן פולארד.    

 

רה"מ שרון לא העביר לנשיא בוש במהלך ביקורו בוושינגטון, את עצומת חברי הכנסת הקוראת לו לשחרר את יונתן פולארד. כך מוסר כתב "הצפה" טולי פיקרש.

פיקרש מוסר עוד כי שרון כלל לא נטל עימו את העצומה עליה חתמו 112 חברי כנסת המייצגים את כל הסיעות היהודיות. את העצומה יזם ח"כ מיכאל איתן (ליכוד), והיא קוראת לנשיא בוש, הדורש מישראל לשחרר מחבלי חמאס וג'יהאד, לעשות מחווה ולשחרר את פולארד.

 

ערב יציאתו של שרון לוושינגטון, הועברה העצומה ללשכתו כדי שימסור אותה לנשיא בוש. אתמול התברר כי רה"מ לא מסר את העצומה וגם לא נטל אותה עימו לוושינגטון.

 

עוד התברר כי לשכת שרון הודיעה לח"כ איתן, כי שרון אינו מתכוון לקחת אתו לוושינגטון את העצומה.

 

העצומה נמסרה על ידי ח"כ איתן העומד בראש השדולה לשחרורו של פולארד, לידי מנהיג הרוב בבית הנבחרים של ארה"ב תום דיילי ולידי חבר קונגרס נוסף, בעת ביקורם בכנסת אתמול.

 

יו"ר הכנסת ראובן ריבלין מסר כי שני חברי הקונגרס הבטיחו להעביר העצומה לבוש, אולם הבהירו כי "כאזרחים אמריקנים ומקבלי החלטות, הם יתנגדו למתן חנינה לפולארד".

 

דובר מטה הפעולה למען יונתן פולארד עדי גינזבורג מסר לרותי אברהם כתבת INN כי העובדה שראש הממשלה יכול היה להרשות לעצמו לא להעביר את העצומה, ובכך לשדר לממשל האמריקני כי אינו מעונין בשחרורו של פולארד, נובעת מחוסר מודעות ציבורית מספקת לענין ומהעדר דרישה ציבורית תקשורתית לעשות הכל כדי לשחרר את פולארד.

 

גינזבורג אמר עוד לכתבתנו כי יש לתת את הדעת לכך ששאלתו של קווה שפרן כתב גלי צה"ל שהופנתה על הנשיא בוש במהלך מסיבת עיתונאים משותפת לו ולשרון, מדוע הוא דורש מישראל לשחרר רוצחים מבלי לשחרר את פולארד, נענתה בהתחמקות מצד הנשיא בוש.

 

גינזבורג מציין עוד כי גם העובדה כי מסיבת העיתונאים הופסקה מיד לאחר ששפרן שאל את השאלה, לא הודגשה דיה בתקשורת הישראלית.

עוד מסר דובר מטה הפעולה כי ביום שלישי הבא תתקיים הפגנה למען שחרורו של פולארד וציין כי יש חשיבות רבה ללחץ הציבורי שיופעל למענו.

 

---------------

תקומה: להקים בבתיה"ס פינת הזדהות עם פולארד

08:33, 31 יולי 2003 / ב' באב תשס"ג

 

ביוזמת מפלגת תקומה נערך כנס בנושא היערכות תקציבית של מערכת החינוך הממלכתית דתית. כנס כזה מתקיים כל שנה, והשנה הוקדש הכנס לנושא המעבר של התקציב ממשרד הדתות למשרד החינוך. התקציב יהיה בשליטתו של סגן שרת החינוך צבי הנדל.

 

בשיחה לערוץ 7 אמר הנדל כי בכוונתו להסדיר את התקצוב ולהקפיד על כך שרק מוסדות בעלי סמל מוסד יקבלו את התקציב.

 

מזכ"ל תקומה נחי אייל אמר לערוץ 7 כי הפעם תקומה מבקשת לרתום את המערכת החינוכית למיזמים כדוגמת המאבק לשחרורו של פולארד. יש להעלות את המודעות לעניינים כגון אלו, אמר אייל. הוא הסביר כי הוא שואף שבכל מוסד במערכת החינוך יסכימו להקצות מקום שיהיה בבחינת "פינת הזדהות עם פולארד". כמו כן, אמר אייל, נפעל במטרה שיילמד פעלו של פולארד, וכן נושא פדיון שבויים. לימודים כגון אלו יקרינו עוצמה, וגליה אמורים להגיע עד למעלה, לשלטונות, אומר אייל.

 

ועוד בנושא חינוך: סיעת המפד"ל התכנסה אתמול לדיון חירום בנושא המעבר של מערכת החינוך למתכונת של חמישה ימי לימודים. הסיעה החליטה כי תתנגד לכך.

 

בראיון לאתר N.F.C אמר ח"כ הרב יצחק לוי כי החשש הוא שהדבר "יגרום לשוטטות, וכן לעוני, כי הורים לא יוכלו עוד לעבוד שישה ימים בשבוע, שוב ייפגעו החלשים".

יו"ר המפד"ל שר השיכון אפי איתם מסר כי לאחר דיון עם שרת החינוך לימור לבנת תשקול הסיעה את צעדיה.

 

בכוונתם של חברי הסיעה להביע התנגדות טוטאלית למהלך. במקביל תשקול הסיעה פנייה לממשלה בדרישה שעל כל פנים החינוך הממלכתי דתי ימשיך לפעול גם בימי שישי.

 

----------------

בשבוע הבא תתקיים צעדת מחאה למען שחרורו של פולארד

14:11, 30 יולי 2003 / א' באב תשס"ג

 

 

הועד למען שחרורו של יהונתן פולארד הודיע, כי בשבוע הבא תתקיים צעדת מחאה נגד אזלת ידה של ממשלת ישראל, במאמציה לשחרורו של פולארד.

 

הצעדה, שתצא בשבוע הבא , ביום שלישי ז' באב, 5.8.03, מגן העצמאות בירושלים ב-17:30, תסתיים בעצרת המונים בגן הורדים מול הכנסת. (ת"ל)

 

-----------

רה"מ שרון נפגש עם קונדוליזה רייס

23:19, 28 יולי 2003 / כ"ח בתמוז תשס"ג

 

 

ראש הממשלה, אריאל שרון, ויועצת נשיא ארה"ב לביטחון לאומי, קונדוליזה רייס, החלו הערב את פגישתם. מדובר בפגישת הכנה לקראת פגישתו של שרון מחר עם נשיא ארה"ב ג'ורג' בוש.

 

שרון ימסור לנשיא האמריקני עצומה החתומה ע"י 112 חברי כנסת, הקוראת לשחרורו של ג'ונתן פולארד מהכלא האמריקני. את חתימת העצומה יזם ראש השדולה למען שחרור פולארד ח"כ מיכאל איתן מהליכוד. ח"כ איתן מבקש לנצל את סוגיית שחרור האסירים, ולבקש בתמורה לשחרורם של אנשים המסכנים את בטחונה של ישראל את שחרורו של פולארד המרצה יותר מ-17 שנים בכלא

--------------

שרון נפגש הערב עם קונדוליסה רייס

23:07, 28 יולי 2003 / כ"ח בתמוז תשס"ג

 

 

מחר יפגש ראש הממשלה עם הנשיא בוש ויסעד עמו צהרים. שרון ימסור לנשיא האמריקני עצומה החתומה ע"י 112 חברי כנסת, הקוראת לשחרורו של ג'ונתן פולארד מהכלא האמריקני.    

 

 

ראש הממשלה אריאל שרון נחת בצהרים (לפנות בוקר שעון מקומי) בוושינגטון, לשיחות רמות דרג על ישום מפת הדרכים. בעקבות ההבנות אליהן הגיעו ככל הנראה הנשיא ג'ורג' בוש ומחמוד עבאס (אבו מאזן), הוא צפוי לעמוד תחת לחצי הממשל בנושא שחרור המחבלים, נושא טעון בשני הצדדים, הפלשתיני והישראלי כאחד, שיש לו השפעה רבה על יכולת התמרון של שני האישים, שרון ואבו מאזן. בנוסף צפוי הנשיא בוש ללחוץ על שרון להקפיא את בניית גדר ההפרדה, על פי בקשת הפלשתינים.

 

בצהרים נפגש שרון עם ראשי השדולה היהודית אייפ"ק, ובשעות הערב נועדה לו פגישה עם היועצת לבטחון לאומי קונדוליסה רייס.

 

מחר יפגש ראש הממשלה עם הנשיא בוש ויסעד עמו צהרים. שרון ימסור לנשיא האמריקני עצומה החתומה ע"י 112 חברי כנסת, הקוראת לשחרורו של המרגל היהודי למען ישראל ג'ונתן פולארד מהכלא האמריקני. את חתימת העצומה יזם ראש השדולה למען שחרור פולארד ח"כ מיכאל איתן מהליכוד. ח"כ איתן מבקש לנצל את סוגיית שחרור האסירים, ולבקש בתמורה לשחרורם של אנשים המסכנים את בטחונה של ישראל את שחרורו של פולארד המרצה יותר מ-17 שנים בכלא.

 

לאחר פגישתו עם בוש ייוועד שרון עם חברי סנאט, ביום רביעי יפגש עם סגן הנשיא דיק צ'ייני ואחר כך ימריא בחזרה לישראל.

 

יחד עם ראש הממשלה נסעו לוושינגטון גם ראש לשכתו דב וייסגלס, מזכיר הממשלה ישראל מימון, המזכיר הצבאי אלוף גלנט, היועץ המדיני שלום תורג'מן, יועץ התקשורת של ראש הממשלה ארנון פרלמן ואחרים.

 

ביום ראשון, לפני צאתו של שרון לארה"ב בשעות הלילה, אישרה הממשלה את שחרורם של 100 מחבלים מהחמאס וג'יהאד האיסלאמי, אך גורמים מדיניים ציינו כי מספרם של אלה עשוי לעלות ולהכפיל עצמו. בסך הכל ישוחררו בתוך שבוע כ-600 מחבלים במקום 400 כפי שנמסר בתחילה. מקור בפמליית ראש הממשלה אמר כי לבד מכ-200 אסירי החאמס והג'יהאד ישוחררו עוד כ-200 אסירים חברי הפתח ויותר מ-100 אסירים פליליים.

 

במוקד הדיונים שיקיים שרון עם ראשי הממשל האמריקני ובראשם הנשיא בוש, צפויים להיות שתי הסוגיות של האסירים ובניית גדר ההפרדה. שני נושאים אלה עמדו, לבד מהדרישה להסיר את העוצר מעל ערפאת, בראש רשימת הקובלנות שהגיש אבו מאזן לנשיא בפגישתם ביום שישי.

 

היום אמר דובר הבית הלבן סקוט מק'לאלן על החלטת הממשלה לשחרר אסירים של החאמס והג'יהאד, כי הממשלה "מברך על צעדים מעין זה, המשפר את היחסים בין הישראלים לבין הרשות הפלשתינית, ומסייעים להקל את ההתקדמות לקראת שלום".

 

הדובר נשאל על מספר המשוחררים, המועט מדי לדעת הפלשתינים, והשיב על כך, "איש איננו רוצה שישוחרר מישהו שדם על ידיו".

 

צעדים נוספים בישום תוכנית מפת הדרכים, שיועלו בשיחותיו של שרון עם הנשיא בוש ועם בכירי הממשל, הם יציאת צה"ל מערים פלשתיניות נוספות, הקפאת ההתנחלויות והורדת מאחזים.

 

שרון יאמר לבוש ולאנשיו בבית הלבן, כי ישראל איננה יכולה להרשות לעצמה צעדים נוספים שיסכנו את בטחונה, וישוב ויעלה את דרישתו כי קודם לכל על הפלשתינים לפרק את אירגוני הטרור ולקחת מאנשיהם את נשקם, כאמור במפת הדרכים.

 

אחרי פגישתו עם אבו מאזן הגדיר בוש את בניית גדר ההפרדה כ"בעיה", וניראה, כאמור, כי יפעיל לחץ על שרון להקפיא את הקמתה. היועצת לבטחון לאומי כבר העלתה את הסוגיה בפני שרון בעת שביקרה באזור ביוני.

 

בסיכומו של דבר תפקידו של בוש, בפגישתו עם שרון ובהמשך לפגישתו עם אבו מאזן ביום שישי, להיות "העגלון עם המקל והגזר", המאיץ בשני הצדדים לדלג את המשוכות הגבוהות שעליהם לעבור בדרך לסיום הסכסוך האלים.

 

 

-----------------

ועד רבני יש"ע: לא מוסרי לשחרר מחבלים שחיילינו מסרו את נפשם כדי לאסרם

10:50, 28 יולי 2003 / כ"ח בתמוז תשס"ג

 

 

ועד רבני יש"ע מציין את חוסר המוסריות בשחרור מחבלים שחיילינו מסרו את נפשם לאוסרם, "כדי לרצות את הפריץ הוושינגטוני", כדבריהם.

 

עוד מציין הועד, כי למרות שישראל משחררת מחבלים, ולמרות ההבטחות, ארה"ב לא שיחררה את יונתן פולארד. לדבריהם 'מכירת יוסף של דורנו, היא הפקרת יונתן פולארד'. (ת"ל)

 

----------

ח"כ איתן: גם מאמריקה יש לתבוע מחוות

08:09, 28 יולי 2003 / כ"ח בתמוז תשס"ג

 

בצאתו לארה"ב נושא ראש הממשלה שרון בידיו עצומה של 112 ח"כים הקוראים לשחרר את ג'ונתן פולארד מהכלא האמריקני. שרון בפגישתו עם הנשיא בוש בבית הלבן ביום שלישי ימסור לו שרון את העצומה. ח"כ מיכאל איתן מהליכוד, העומד בראש השדולה למען פולארד, ואשר יזם את ההחתמה, אמר כי בימים אלה, שבהם ארה"ב מבקשת מישראל לבצע מחוות ולשחרר מחבלים המסכנים סיכון ביטחוני את ישראל, יש מקום גם למחווה אמריקאית של שחרור הסוכן הישראלי פולארד, המרצה כבר יותר מ 17 שנים בכלא.

 

באחרונה הונחה על שולחן הכנסת הצעת חוק של ח"כ גלעד ארדן מהליכוד, המתנה כל הסכם מדיני שייחתם בין ישראל לבין הרשות בשחרורו של פולארד מהכלא. לפי הצעת החוק, שעליה חתמו ארבעה ח"כים נוספים מסיעות הימין: אריה אלדד ואורי אריאל מהאיחוד הלאומי, אהוד יתום מהליכוד וגילה פינקלשטיין מהמפד"ל, "כל הסכם מדיני שייחתם בערבותה ובתיווכה של ממשלת ארה"ב לא ייכנס לתוקף אלא אם כן ייקבע כחלק מההסכם שחרורו המיידי של פולארד מכלאו".

 

שר התיירות הרב בני אלון אומר לערוץ 7 כי שחרור מחבלים הוא פשע, בעיקר מפני שכדי ללכוד כל אחד מהם פעלו חיילי צה"ל במסירות נפש ממש. חטא נוסף, אומר הרב אלון, הוא כניעתה של ישראל והשפלתה אל מול ארה"ב, וזאת הגם שמדובר במעצמה.

 

גם הוא, כשאר חברי הכנסת שהוזכרו, טוען כי בשעה שישראל עושה מחוות על פי דרישה אמריקנית, מן הראוי שהיא תדרוש מארה"ב לעשות מחווה כלפי ישראל בעניינו של פולארד. לדברי הרב אלון, ממשלת ישראל הכירה בפולארד כשליחה. גם אם חטא ונענש, אומר הרב אלון, הוא פעל בשליחותה של מדינת ישראל, וזו אסור לה שתפקיר את שליחיה. על מדינת ישראל להדגיש בפני ארה"ב כי פולארד אינו לבד, וכי אם ארה"ב רוצה להעניש מישהו על שליחותו עליה להעניש את מדינת ישראל ולא את פולארד עצמו. עוד אומר הרב אלון כי יש לחדול מלפעול לטובת פולארד בסגנון של שתדלנות אלא לתבוע את שחרורו בקול גדול, "מיוחצן ומתוקשר", כלשונו.

 

יש לומר, אומר הרב אלון, כי גם אם חטא פולארד מדינת ישראל היא ששלחה אותו והפילה אותו בפח, והיא הנושאת באחריות על כל זאת. (ש.ל.)

 

--------------

רה"מ שרון המריא לוושינגטון

16:59, 27 יולי 2003 / כ"ז בתמוז תשס"ג

 

 

ראש הממשלה, אריאל שרון, המריא אחר הצהרים בדרכו לוושינגטון, שם ייפגש מחרתיים עם נשיא ארצות הברית ג'ורג' בוש. שרון יציג בפני בוש את המחוות שעושה ישראל עבור הרש"פ ובראשן שחרורם של האסירים.

 

כמו כן, יגיש ראש הממשלה לנשיא האמריקני עצומה החתומה על ידי 112 חברי כנסת הקוראת לשחרר לאלתר את יונתן פולארד.

 

---------

הממשלה אישרה שחרור המחבלים

12:14, 27 יולי 2003 / כ"ז בתמוז תשס"ג

 

 

ברוב של 14 שרים בעד מול 9 מתנגדים אישרה הממשלה את בקשת ראש הממשלה לשחרר עוד 100 מחבלים מארגוני החמאס והג'יהאד האיסלאמי.    

 

 

ברוב של 14 שרים בעד מול 9 מתנגדים אישרה הממשלה את בקשת ראש הממשלה לשחרר עוד 100 מחבלים מארגוני החמאס והג'יהאד האיסלאמי, בנוסף על 400 האסירים ששחרורם כבר אושר כמחווה לאבו מאזן

 

לפני הישיבה התנגדו לשחרור המחבלים הנוספים 9 שרים מהאיחוד הלאומי, המפד"ל והליכוד. שלש שרים מהליכוד "התנדנדו" והם בנימין נתניהו דני נווה וציפי לבני. עם תום ההצבעה התברר כי השלשה עברו למחנה התומכים.

 

בעד שחרור מחבלי החמאס והג'יהאד הצביעו שאול מופז, סילבן שלום, מאיר שטרית, אהוד אולמרט, גדעון עזרא וה"מתנדנדים" בנימין נתניהו, ציפי לבני ודני נווה מהליכוד וכן חמשת שרי שינוי יוסף לפיד, יוסף פריצקי, אברהם פורז, מודי זנדברג ויהודית נאות.

 

התנגדו להצעה עוזי לנדאו, לימור לבנת, צחי הנגבי ,ישראל כץ, נתן שרנסקי, אפי איתם, זבולון אורלב, בני אלון, ואביגדור ליברמן.

 

יו"ר שינוי השר לפיד ביקש מראש הממשלה שיציע לממשל האמריקני להקים מנגנון פיקוח מיוחד שיעבוד בשיתוף עם הרש"פ, כדי שיוודא שהמחבלים המשוחררים לא ישובו לעסוק בטרור.

 

סגן שרת החינוך צבי הנדל אמר בתגובה לתוצאות ההצבעה כי הוא קורא לראש הממשלה לדרוש מנשיא ארה"ב בתמורה את שחרורו של יונתן פולארד בתמורה לשחרור מחבלים נוספים. "אני מתנגד נחרצות לשחרור מחבלים פלשתיניים" אומר ח"כ הנדל "אך משהתקבלה החלטת ממשלה אני מצפה מראש הממשלה שידרוש את המינימום מהנשיא בוש ויחזיר את פולארד הביתה וכן את שחרורו של עזאם עזאם מהכלא המצרי".

 

 

 

--------------

בממשלה - הצעה לכרוך שחרור המחבלים עם שחרורו של פולארד

10:02, 27 יולי 2003 / כ"ז בתמוז תשס"ג

 

 

ועד הפעולה למען יהונתן פולארד מוסר כי לרגל העובדה שמחבלים עומדים להשתחרר מועלת הצעה היום בישיבת הממשלה לכרוך את שיחרורם עם זה של יהונתן פולארד.

 

כמו כן, אומרים אנשי הועד, משגר ח"כ מיכאל איתן עצומה החתומה ע"י 110 ח"כים, ובתוכם רה"מ, לנשיא ארה"ב הקוראת לשחרר את יהונתן.

 

-----------

עזאם עזאם תמורת מחבלים?

07:49, 25 יולי 2003 / כ"ה בתמוז תשס"ג

 

העיתון אל שארק אל אווסאט מדווח הבוקר על הצעתו של אבו מאזן למצרים לשחרר את האזרח הישראלי עזאם עזאם הכלוא במצרים תמורת שחרור 3,000 מחבלים מהכלא הישראלי תוך 3-6 חודשים.    

 

העיתון אל שארק אל אווסאט מדווח הבוקר על הצעתו של אבו מאזן למצרים לשחרר את האזרח הישראלי עזאם עזאם הכלוא במצרים תמורת שחרור 3,000 מחבלים מהכלא הישראלי תוך 3-6 חודשים.

 

העיתון הערבי אל שארק אל אווסאט היוצא לאור בלונדון מצטט מקור מצרי האומר כי

סוגיה זו נדונה בפגישותיו של אבו-מאזן השבוע במצרים. כמו כן נכתב כי אבו-מאזן הביא עימו למצרים בקשה בענין עזאם גם מראש הממשלה ומהשליח האמריקני ג'ון וולף.

מקור זה טוען כי לפי שעה לא נשללה.

 

כמו כן מצוטטים מקורות נוספים מצריים ואמריקנים על פיהם נדון ענין זה גם בפגישה של המשלחת הבטחונית המצרית עם גורמים ישראליים בכירים.

 

יש לציין כי בתקופה האחרונה התפרסמו מספר ידיעות על שחרור אפשרי של עזאם עזאם בהקשרים שונים כולל חילופין עזאם תמורת ברגותי. ואפילו עסקאות סיבוביות בהן ישוחררו עזאם, פולארד ואלחנן טננבאום וברגותי.

 המצרים עד כה מבהירים כי נושא עזאם איננו קשור לתהליך המדיני בין ישראל לרש"פ.

-------------

השר לנדאו תובע את שחרור פולרד ועזאם לפני שישוחרר האסיר הפלשתיני הראשון

06:59, 23 יולי 2003 / כ"ג בתמוז תשס"ג

 

אמש אמר השר עוזי לנדאו כי הוא מתנגד לשחרור האסירים הפלשתינים. הוא הוסיף כי "משהוחלט על כך יש לתבוע את שחרורם של יונתן פולארד ועזאם עזאם, זאת לפני שישוחרר האסיר הפלשתיני הראשון".

 

השר לנדאו טוען כי אם ארה"ב ומצרים תובעות מישראל להפר את החוק למען השלום, אין שום סיבה שלא לתבוע מהן לשחרר את האסירים הללו.

 

--------------

"תקומה": להכיר בפולארד כדמות מופת

08:59, 14 יולי 2003 / י"ד בתמוז תשס"ג

 

 

מפלגת "תקומה" יוזמת קמפיין, ובמהלכו היא קוראת לתנועות הנוער להכיר בפולארד כמודל לחיקוי, כדמות מופת שמן הראוי לשאוב ממנה השראה, וזאת בין שאר גיבורי ישראל.

 

מזכ"ל תקומה נחי אייל פנה במכתב למזכל"י כל תנועות הנוער היהודיות בישראל, ובו הוא כותב:

"במהלך עבודתו נחשף פולארד למידע מודיעיני בעל חשיבות ביטחונית קריטית לישראל, למידע על יכולות הלחימה הגרעינית, הביולוגית והכימית של עירק של לוב ושל אירן, שפותחו נגד ישראל.

בהיותה ידידה של מדינת ישראל, הייתה ארה"ב אמורה להעביר ביוזמתה את המידע המודיעיני, כפי שנקבע בהסכם שנחתם בתשמ"ג, 83', בין שתי המדינות.

 

אולם בפועל הטיל הממשל האמריקאי אמברגו מודיעיני מכוון נגד ישראל, אמברגו שנועד לחסום בפניה את הגישה ל נתונים מדויקים על מתקני הנשק הכימי והאטומי באירן ובעירק .

 

יונתן הכיר את החומר, והבין את משמעותו הקריטית לביטחון ישראל ובאשר לחיי אזרחיה , ובה בעת היה עד לחסימתו המכוונת בפני ישראל.

 

לאחר שכל מאמציו לשנות את האמברגו החשאי נכשלו הוא החל להעביר את המידע ישירות לישראל, מתוך הרגשת אחריות עמוקה כלפי גורלה, בלא שקיבל כל תמורה על כך, ומתוך סיכון עצמי רב, ועכשיו,

כבר 18 שנה הוא נמק בכלא, בתנאים קשים ביותר. שחרורו מהכלא תלוי הרבה מאוד בלחץ הציבורי מישראל.

 

המסירות שבה הוא פעל, סיכון גורלו למען שלומה וביטחונה של מדינת ישראל, תוך כדי תשלום מחיר אישי כה קשה, מחייבים אותנו להשתמש בדמותו כדמות מופת לנו, לילדינו ולחניכינו.

 

דמותו של פולארד צריכה לעמוד לנגד עינינו כדמות מופתית של הקרבה עצמית למען העם היהודי". (ש.ל.)

 

--------------

מזכ"ל תקומה פנה לתנועות הנוער להציב את פולארד בגיבורי ישראל

20:49, 13 יולי 2003 / י"ג בתמוז תשס"ג

 

 

מזכ"ל תקומה נחי אייל, פנה בימים אלו, למזכל"י כל תנועות הנוער בישראל, וקרא להם להציב את יונתן פולארד כמודל לחיקוי, השראה ומופת, בין שאר גיבורי ישראל.

 

"מסירות בה הוא פעל, הסיכון למען שלומה ובטחונה של מדינת ישראל - גם תוך מחיר אישי כה קשה - מחייבים אותנו להשתמש בדמותו כדמות מופת לנו, לילדינו ולחניכינו. דמותו של פולארד צריכה לעמוד לנגד עינינו, כדמות מופתית של הקרבה עצמית למען העם היהודי".

 

----------

בשעה זו נואמת רעייתו של יונתן פולארד בעצרת הנערכת מול הכנסת

18:01, 2 יולי 2003 / ב' בתמוז תשס"ג

 

 

כאלף איש משתתפים בשעה זו בעצרת למען שחרורו של יונתן פולארד הכלוא בארה"ב מזה 18 שנה לאחר שמסר מידע לישראל. רעייתו של יונתן, אסתר, אמרה כי צריכים לזכור שלא לנו יש את הכוח לשחרר את יונתן, אבל האלף איש שנמצאים כאן ישפיעו והקב"ה יעזור ביד החלשים. גם אסתר מתחה ביקורת על שרת החינוך לימור לבנת שלא הכניסה נושא זה לתוכנית הלימודים בבתי הספר.

 

-----------

בעוד כשעה תחל עצרת למען שחרורו של יונתן פולארד

16:16, 2 יולי 2003 / ב' בתמוז תשס"ג

 

 

בעוד כשעה תחל עצרת בגן הורדים בירושלים מול הכנסת בדרישה לשחרר את יונתן פולארד. בעצרת ישתתפו רעייתו אסתר, רבנים וזמרים.

 

--------

היום: הפגנה לשחרור פולארד

07:41, 2 יולי 2003 / ב' בתמוז תשס"ג

 

 

אוהל מחאה הוקם בימים אלו בגן הוורדים, מול הכנסת, בדרישה לשחרר את ג'ונתן פולארד מהכלא האמריקני, בו הוא נמק.

 

עוד נמסר כי אחד מיושבי האוהל אף פתח בשביתת רעב. יושבי האוהל מקיימים לוח זמנים הכולל הרצאות שמעבירים אישים רבים בהם חברי כנסת, קציני צבא בכירים ורבנים.

 

אתמול הגיע לאוהל המחאה סגן אלוף בדימוס וח"כ לשעבר אלי כהן ודיבר על בערך שבחילוץ פצועים. בהרצאתו הדגיש כהן את ערך אחוות הלוחמים.

 

בכל יום תתקיים באוהל המחאה פעילות שונה, ומצפים שאנשים רבים יגיעו. היום מתוכננת הפגנה מול הכנסת בדרישה לשחרר את ג'ונתן פולארד. חברי אוהל המחאה שואפים להביא אלפי אנשים לירושלים כדי שיפגינו מול הכנסת. (ש.ח.)

 

-----

יותר מ-100 איש ביקרו היום במאהל המחאה למען פולארד בירושלים

20:31, 30 יוני 2003 / ל' בסיון תשס"ג

 

 

אתמול נפתח בגן הורדים בירושלים מאהל מחאה והזדהות עם שובתי הרעב למען יהונתן פולארד הכלוא בארה"ב. ממארגני המאהל נמסר כי יותר מ-100 איש ביקרו היום במקום ושמעו שיחות מפי רבנים ואישי ציבור. גאולה כהן ספרה לציבור על ביקורה בכלאו בארה"ב והתרשמותה מאישיותו.

 

הערב תתקיים במאהל בגן הוורדים שיחה מפי הרב דב ביגון, ראש ישיבת מכון מאיר ולאחר מכן הופעה של להקת "האחים חתוכה". המארגנים קוראים לציבור להגיע למקום. במאהל יתקיימו כל השבוע תפילות, שיחות מפי רבנים ואנשי צבא ומופעי זמר.

 

------------

מאות אנשים מפגינים בירושלים בתביעה לשחרר את יונתן פולארד

18:13, 23 יוני 2003 / כ"ג בסיון תשס"ג

 

 

מול מלון "מצודת דוד" בירושלים מפגינים כעת כ-200 איש בתביעה לשחרר את ג'ונתן פולארד. במלון מתקיימת כעת ישיבה של חבר הנאמנים של הסוכנות היהודית. פולארד כלוא בארה"ב מזה 18 שנה.

 

----------

"פולארד הוא קורבן של שקרים, תככים וקנוניות"

09:26, 23 יוני 2003 / כ"ג בסיון תשס"ג

 

 

במחאה על המשך מאסרו של יונתן פולארד, פתח אסיר ציון לשעבר בשביתת רעב למשך שלושה ימים מול כינוס הסוכנות בירושלים.    

 

 

יוסף מנדלביץ', מי שהיה אסיר ציון בבריה"מ, פתח בשביתת רעב למשך שלושה ימים מול מקום כינוסם של חבר הנאמנים של הסוכנות בירושלים, במלון מצודת דוד. מנדלביץ' שובת רעב בקריאה לסייע לשחרורו של יונתן פולארד, הכלוא זה 18 שנים בבית הסוהר האמריקני באשמת ריגול עבור ישראל. היום אחר הצהרים תתקיים מול המלון עצרת המונים למען שחרורו.

 

מנדלביץ' אומר לערוץ 7 כי הוא בחר להפגין מול כינוס הסוכנות משום שבכינוס משתתפים נציגיו של כל עם ישראל מכל העולם, וכי לו קמה ופעלה למען פולארד כל קהילה בעולם הייתה לכך השפעה. רק במאמץ משותף כלל עולמי אפשר להצליח, אומר מנדלביץ'. הוא מוסיף כי ביקש מיו"ר הסוכנות סליי מרידור כי יאפשר לו לבוא ולדבר בפני הנציגים של יהדות העולם, אך הלה כלל לא השיב לפנייתו, ולכן נקט מהלך שיעורר את שימת לבם של הנציגים.

 

אל המאבק למען שחרורו של פולארד מתגייס גם הרב שלמה אבינר, רב הישוב בית אל ורב ישיבת עטרת כהנים שבעיר העתיקה. בשיחה בערוץ 7 אמר הרב אבינר כי האמריקנים טפלו על פולארד שקרים רבים וכי הוא קורבן של קנוניות ואינטרסים. אבינר הוסיף כי בישראל וגם בארה"ב חוששים משחרורו שכן אם ישתחרר הוא עלול לחשוף דברים רבים שיפלילו אנשים חשובים באמריקה וגם אישים ישראליים.

 

פולארד, לדבריו, יודע על דברים רבים שאמריקה עשתה, כגון על מכירת נשק ללבנון, שבו השתמשו ארגוני הטרור נגד ישראל. בפרשה זו, אומר הרב אבינר, מסובכים אישים ישראלים המעורבים ב"פרשות אפלות", כלשונו, כגון בפרשה של אירנגייט, שמעורבים בה עניינים כגון העברות נשק לאירנים, סחר בסמים קשרים לארגוני טרור ועוד ועוד. עמירם ניר, שנרצח בהתרסקות מסוק, אומר הרב אבינר, היה מקושר לפרשה זו וגם שר ההגנה של ארה"ב קספר וינברגר היה מעורב בה. הוא אף נדון ל 26 שנים בבית הסוהר, וחנן אותו הנשיא בוש.

 

פואלרד יודע דברים רבים, וכשיצא הוא עלול להפליל גם אישים ישראליים רמי דרג שהשתמשו במידע שהעביר למטרות שלא תמיד היו טהורות, אמר הרב אבינר.

 

הרב ציין כי מי שעשה למען פולארד היה ראש הממשלה בנימין נתניהו, שהתנה את ההסכמים עם האמריקנים בשחרורו, אמר הרב. הדבר כבר היה מוסכם, אך ברגע האחרון אמר הנשיא כי אי אפשר לשחרר אותו. על נתניהו, אומר אבינר, לחצו, והוא נכנע ללחץ. הסבירו לו כי השחרור יעורר הדים בעולם ובעם ישראל. עוד אמר אבינר כי למען פולארד פועלת שדולה של חברי כנסת, שהחתימה על הדרישה לשחרורו 101 חברי כנסת.

 

הרב אבינר מוסיף ומציין כי גם פנייה לנשיא בוש לחון את פולארד אין בה תועלת משום שאם הוא יצא לחופשי גם בוש יופלל. יש לתבוע משפט חוזר, הוא אומר על בסיס הטענה כי נעשה לו עוול גם בשל העלמת מידע. גם אז, יש לקוות כי השופטים יהיו הגונים. הרב אבינר סיפר כי גם הקהילה היהודית באמריקה מפחדת לעמוד לצדו. אם יתמכו בו, הוא אומר, הם ייחשדו כמי שאינם אמריקנים נאמנים. כדי להדגים טיעון זה ציין הרב את משפטו הראשון של פולארד, שבו ישבו שלושה שופטים. שניים מהם היו יהודים ואחד שחור. שני היהודים הפלילו את פולארד, בעוד השופט השחור צעק חמס, מכיוון שלדעתו היה מדובר בעוול.

 

הרב אבינר ציין כי תמורת הסכמים שונים שעושים עם האמריקנים הממשלה יכולה לבקש שישחררו אותו.

 

לדבריו, כדי ללמוד על השתלשלות פרשת פולארד ועל השקרים שטוו סביבו אפשר ללמוד מעיון במאמרו של ג'ון לופטוס, מי שכיהן כתובע הפדרלי בתקופתם של הנשיאים רייגן וקרטר, ושכיום הוא משמש היסטוריון מדיני.

 

תחת הכותרת "האמת על יונתן פולארד" לופטוס כותב כי כשפולארד נתפס התקשר סנטור צ'יק הכט מנבדה, בכיר בוועדת המודיעין של הסנט, אל כל ראשי הארגונים היהודיים בארה"ב והזהיר אותם שלא יתמכו בשום אופן בפולארד משום ש"חטא חטא נורא ואיום שלא יהיה אפשר אי פעם לחשוף אותו".

כל אלו "המקורבים" בוושינגטון סברו כי הם יודעים את הסוד האיום, שנשען גם על מסמכים כביכול, כי הריגול של פולארד כבר גרם אסון. לפי מה שנטען כלפיו הוא העביר לישראל את רשימת כל הסוכנים האמריקניים שברוסיה, ומכיוון שבמוסד, לפי טענתם, פעל סוכן סובייטי, הוא העביר את הרשימות לרוסיה והתוצאה הייתה שכ 40 סוכנים אמריקנים ברוסיה נלכדו או נהרגו בידי הרוסים.

 

לופטוס מוסיף כי שירותי המודיעין לא רצו לפרסם כי בעצם ארה"ב איבדה את "העיניים" שלה שמאחורי מסך הברזל מסיבה אחרת, והיא שאבדה כל רשת הריגול האמריקנית ברוסיה. למעשה הרוסים יכלו לתקוף את אמריקה ללא שתהיה בידי האמריקנים ידיעה על כך. כולם "ידעו" את השקר הגס והענק הזה, כלשונו, שייחס את המעשה לפולארד.

 

במרץ 87', במהלך דיון בבית המשפט בוושינגטון בעניינו של פולארד, הציג התובע מכתב סודי מאת מזכיר ההגנה קספר וינברגר, מכתב שעסק בנזק העצום שגרם פולארד לביטחון הלאומי של ארה"ב. במכתבו האשים וינברגר את פולארד בבגידה באמריקה בכך שמסר מקורות ושיטות לאויב. הכוונה הייתה לבגידה בכל הסוכנים במדינות זרות. וינברגר אף טען כי פולארד הוא המרגל הגרוע ביותר בהיסטוריה האמריקנית והמליץ כי יושת עליו מאסר עולם. מאוחר יותר ציין וינברגר כי היה מעדיף לו הוציאו את פולארד להורג בירייה.

 

כשבוע אחרי שפולארד נתפס "נחשף" שבתאי קלמנוביץ', שהוגדר מרגל רוסי שחדר לתוך המוסד, כך לטענת האמריקנים. הוא, לטענתם, היה איש הקשר הישראלי של פולארד.

 

כדי לוודא שפולארד יואשם, כותב לופטוס, הדליף מקור מודיעיני אמריקני לתקשורת על קלמנוביץ' ועל כך שהוא שהעביר מהמוסד מידע רגיש אמריקני לרוסים.

 

אך כל זה היה שקר, כותב לופטוס. פולארד לא היה רוצח המונים. מי שבאמת עשה זאת, בגד והסגיר את הסוכנות, היה אלדריך איימס, בכיר ב C.I.A., המכור לטיפה המרה, שמכר את רשימת השמות לרוסים תמורת כסף. על פולארד העלילו כי הוא מסר את השמות, והדבר אפשר לאיימס להמשיך ולפעול למען הסובייטים עוד כמה שנים, תוך כדי כך שהוא מרגל ושותה.

 

גם לאחר שאיימס נתפס הוא הודה כי מכר רק חצי מהשמות, ולכן פולארד נותר בכלאו כמי שמסר רק את מחצית הרשימה. פולארד המשיך לשבת בכלא, כותב לופטוס, והאמת התגלתה רק אחרי שעריק סובייטי חשף את רוברט הנסן, בכיר ב F.B.I., כמי שמסר את הרשימה. ב 01' נלכד הנסן, והודה בהאשמות שיוחסו לו, כדי להימלט מגזר דין מוות. הוא נכלא לכל חייו.

 

האמריקנים עדיין מחזיקים בסירובם להודות בטעות כלפי פולארד, ולכן הומצאה בקשר אליו תיאוריה חדשה, כי מסירת הרשימה בידי פולארד הייתה בבחינת אימות מידע עבור הסובייטים, שניזונו מסוכניהם.

 

מי שמצא באותה עת הוכחה לכך שפולארד לא היה יכול לבצע את מה שהואשם בו היו אנשים במודיעין הימי. הם ערכו חקירה שקטה וגילו כי יש הוכחה פשוטה המטהרת את פולארד מאשמת מסירת הרשימות. הרשימות נתונות בתוך כספת במקום מאובטח, וכדי להגיע אליו צריכים להיות בעלי סיווג ביטחוני "הפס הכחול". לפולארד לא היה סיווג כזה. לאיימס והנסן היה. הוכחה זו הייתה בבחינת חומר נפץ, ויכלה לנקות אותו מכל קשר לרשימות של הסוכנים שאותם, לפי הטענה, העביר לישראל.

 

לופטוס מציין כי הוא ביקש לוודא עניין זה עם פולארד, ואכן הוא אישר באוזניו כי לא היה בידיו סיווג "הפס הכחול". מדובר בממצא שיש בו כדי לפתוח משפט חוזר, כותב לופטוס ומוסיף כי כתובע פדרלי לשעבר ידוע לו שמדובר בהוכחה שיהיה קשה לסתור אותה.

 

עוד כותב לופטוס כי פולארד בעצם העביר סודות סובייטיים לישראל ולא סודות אמריקניים לסובייטים.

הוא העביר לישראל מידע על כך שהסובייטים סיפקו נשק לכל ארגוני המחבלים במזה"ת. זה היה מידע שארה"ב התחייבה לספק לישראל, והדבר לא בוצע.

 

כדי להמשיך להצדיק את מאסרו, כותב לופטוס, אמרו כי פולארד העביר רשימת תדרי רדיו סודיים, אבל מדובר במידע פתוח לציבור, שאפשר להשיגו עם מעט טרחה.

 

לופטוס מציין כי רק לאחר פיגועי 11 בספטמבר הוא התחיל להבין שמאחורי סיפורו של פולארד טמון הסקנדל המודיעיני הגדול ביותר באמריקה.

 

פולארד, מבלי דעת, כותב לופטוס, חשף את סודו האפל של ממשל רייגן. בלוח התורנויות שפולארד העביר לישראל פורטו שמותיהם וזהותם של הסוכנים הסעודים ושל סוכנים ממדינות ערביות אחרות, שהיו רשומים עד 84'. הרשימה נקראה בעגה המקצועית "הספר הכחול", והיא הייתה בעלת ערך עבור ישראל, אבל לאחר פיגועי 11 בספטמבר המידע ב"ספר הכחול" הפך לחיוני ומבוקש, כולל מצד האמריקנים משום שבתוכו טמונים שמותיהם של הסוכנים, שמות הגורמים מבוכה לסעודים וגם למפעיליהם האמריקנים. בין הסוכנים הסעודים מופיע בין לאדן, שהפך למנהיג הטרוריסטים והקים את אל קעידה. מספר זה גם ניתן ללמוד על כך שכבר בשנת 84' ידעו האמריקנים על הקשר שבין הסעודים לבין הטרוריסטים.

 

האמריקנים שילמו לסוכניהם הערביים כדי שיילחמו ברוסים, כותב לופטוס, אבל אחרי כן, כשנגמרה המלחמה עם רוסיה, הותירו האמריקנים אחריהם מפלצת, והסעודים נותרו לטפחה.

 

למרות נסיונות חוזרים ונשנים של ארגוני המודיעין לחשוף את הקשרים שבין הסעודים למחבלים, ב כל פעם שהחקירה התקדמה היה מי שעצר אותה וחיבל בה. מישהו, כותב לופטוס, ניסה להגן על מנהיגי אל קעידה ועל תומכיהם, אילי הנפט הסעודים.

 

"הספר הכחול" שפולארד העביר הוכיח את העובדה שהאמריקנים ידעו זמן רב על הקשר שבין הסעודים למחבלים. עוד עולה כי פולארד ביקש להתריע מפני נחשול של טרור העומד להגיע מהמזה"ת, אך איש לא הקשיב לו. פולארד, מציין לופטוס, אמר כי כתב כי עשה טעות בהעבירו את המידע לישראל על דעת עצמו אך בהסתכלות לאחור חטאו היחיד של פולארד היה שהוא צדק.

אף על פי שעבר על החוק לא בגד פולארד בארה"ב, ולא התכוון לבגוד בה, כותב לופטוס. הוא בסך הכל ניסה להגן על ישראלים ועל אמריקנים מפני טרוריסטים.

 

עוד מציין לופטוס כי פולארד הוא אדם חולה, וכי נראה שהאמריקנים מנסים להרוויח זמן בתקווה שימות לפני שיצא מכלאו.

 

הרב אבינר אמר עוד בשיחתו כי המלחמה עבור פולארד היא קודם כל מלחמה עבור יהודי שעושים לו עוול אבל גם עבור יהודי שמסר נפשו בשביל מדינת ישראל ושעשה לה טובה עצומה. כמו כן מדובר במלחמה בעד האמת ונגד השקר.

 

גם הרב אבינר ציין כי פולארד נתון במצב קשה, וכי האמריקנים מבקשים למשוך זמן כדי שהוא ימות. אם יתגלו דברים אחרי כן זה יהיה יותר קל. (ש.ל.)

 http://www.a7.org/news.php?id=53987

-----------------

כ-5,000 איש השתתפו אתמול בעצרת תפילה למען שחרורו של יונתן פולארד

11:10, 5 יוני 2003 / ה' בסיון תשס"ג

 

 

אתמול נערכה עצרת תפילה בכותל למען שחרורו של יונתן פולארד הנמק בכלא בארה"ב. בעצרת השתתפו כ-5000 איש ובראשם הרב מרדכי אליהו, הרב יוסף מנדלביץ והרב שלמה אבינר. במהלך העצרת נאמרו פרקי תהילים לשלומו ותפילה מיוחדת שחוברה למענו.

 

---------------

הציבור נקרא היום לעצרת תפילה מיוחדת למען שחרורו של יונתן פולארד

12:37, 4 יוני 2003 / 'ד בסיון תשס"ג

 

 

הציבור נקרא היום לעצרת תפילה מיוחדת למען שחרורו של יונתן פולארד.

 

העצרת תתקיים בכותל המערבי היום בשעה-15.00 .

 

-------------

ח"כ גלעד ארדן הגיש עתה את "הצעת חוק יונתן פולארד"

13:50, 21 מאי 2003 / י"ט באייר תשס"ג

 

 

ח"כ גלעד ארדן מהליכוד הגיש עתה את "הצעת חוק יונתן פולארד" .

 

ע"פ הצעת החוק, כל הסכם מדיני שיחתם בערבות ובתיווך ממשלת ארה"ב, לא יכנס לתוקף אלא אם כן כחלק מההסכם יקבע שחרורו המיידי של פולארד מכלאו.

 

את הידיעה העביר כתבנו בכנסת חגי סרי לוי .

 

------------------