"היינו צריכים לכבוש אמריקה ולשחרר את פולארד"
08:52, 17 נובמבר 2003 / כ"ב בחשון תשס"ד

   

בכנס פתיחת אירועים לשחרורו של פולארד אמר הרב אבינר "לו היה לנו כוח היינו צריכים להצטייד בנשק, לכבוש את אמריקה ולשחרר את פולארד, אבל אין לנו אפשרות".

בישיבת הכותל בירושלים נערך כנס רבנים. כנס זה פתח את שרשרת האירועים שנערכה למען שחרורו של יהונתן פולארד, הסוכן הישראלי הכלוא 18 שנים בכלא האמריקני. בכנס השתתף גם הרב הראשי לישראל הרב יונה מצגר, והוא דיבר על מצוות "פדיון שבויים" בהלכה. לדבריו, גם אם מדובר במדינה ידידותית שייך כאן מצוות "פדיון שבויים", ולא כפי אלה שמנסים להוכיח אחרת על פי המקורות. הרב אמר כי ינסה להיפגש עם נשיא ארה"ב בעניין זה.

השר ליהדות התפוצות נתן שרנסקי קרא להכניס נושא זה למודעות הציבור בכל דרך אפשרית. "במצב של יונתן המצב עוד יותר קשה דווקא מכיוון שמדובר במדינה ידידותית. כאשר אנו מדברים על פולארד בין ידידים שלנו, הם אומרים 'לא', ובאמריקה אנחנו וגם יהודי ארצות הברית מתביישים לעסוק בנושא וגם אין יוצאים על זה להפגנות".

"רק אם תושג דעת קהל אוהדת לעניין יש סיכוי שיצליח המאבק, ולכן חשוב להחדיר אותו לתודעתו של כל יהודי. כל עוד פולארד בבית הכלא חלק מאתנו חסר גם הוא", הוסיף שרנסקי.

בכנס נשאו דברים גם שר השיכון אפי איתם, הרב שלמה אבינר, רבה של חיפה הרב שאר ישוב הכהן והרב חנן פורת. הרב אבינר אמר: "לו היה לנו כוח היינו צריכים להצטייד בנשק, לכבוש את אמריקה ולשחרר את פולארד, אבל אין לנו אפשרות".

לדבריו, יש לומר לאמריקנים: "כל זמן שפולארד אינו פה מבחינתנו אתם לא קיימים".
לאחר הכנס נערכה תפילה ברחבת הכותל המערבי בהשתתפות הראשון לציון הרב מרדכי אליהו.

בתום התפילה יצאו המתפללים בצעדה לעבר בנייני האומה כדי להשתתף בעצרת למען שחרורו של פולארד. כתב I.N.N. אביחי אברהם מסר כי המשטרה ניסתה לבלום את הצועדים. לדבריו, המשטרה הורתה לכל הצועדים לנסוע באוטובוסים. מפקד מחוז ירושלים ניצב מיקי לוי נימק את בקשתו באומרו כי הסיכום היה שהמפגינים יצעדו על המדרכות, אבל לאחר שהמפגינים החלו ללכת באמצע הרחוב הוא הורה לאסור את הצעדה.

יצוין כי בתחילה סירב ניצב לוי לאפשר את קיום הצעדה, ורק לאחר שבג"צ קיבל את עתירת המטה למען פולארד, הוא נאלץ לאפשר את הצעדה.

העצרת למען שחרור פולארד נערכה אל מול בנייני האומה. באותה שעה נערך במקום כינוס הפתיחה של איגוד הקהילות היהודיות האמריקניות ה U.J.C..

את הכינוס פתח נאומו של נשיא המדינה משה קצב. הנשיא אמר כי לטרור אין כלל גבולות. הוא מתח ביקורת על הקהילייה הבינלאומית, שלדבריו עדיין לא הראתה נחישות במלחמתה בטרור.
קצב קרא ליהודים ומוסלמים לפעול יחדיו נגד הטרור.

בסיום דבריו קרא נשיא המדינה ליהודי העולם לעלות ארצה.

כאמור, באותה שעה ערכו תומכיו של פולארד עצרת מחוץ לבנייני האומה. תומכי פולארד ביקשו להביע את מחאתם על חוסר הפעילות של יהדות ארה"ב למען פולארד וגם על סירובם של מארגני הכינוס להעלות במהלכו את עניינו של פולארד.

משום כך כשהחל ראש הממשלה בנאומו קמו לפתע מתוך קהל הצירים תומכיו של פולארד, הניפו שלטים וקראו לעבר ראש הממשלה: "הבא את יהונתן פולארד הביתה".

השומרים המופתעים זינקו לעבר המפגינים, והתחילו להוציאם אל מחוץ לאולם, תוך כדי שימוש בכוח רב. באותו זמן החלה קבוצה נוספת להניף שלטים ולקרוא את אותן קריאות, ובשעה שזו הוצאה מהאולם פעלה גם קבוצה שלישית.

המפגינים התלוננו כי הופעל כלפיהם כוח בלתי סביר. פעיל אחד מסר כי השומרים דרכו עליו ואף נעצו מפתח בגופו כדי להכאיב לו.

בנאומו, שזכה למחיאות כפיים, קרא ראש הממשלה ליהודי העולם לעלות ארצה. הוא אמר: "כך יבינו אויבינו שאת העם היהודי אי אפשר להכניע".

עצרת איחוד הפדרציות והקהילות היהודיות בצפון אמריקה, G.A., נפתחה אתמול תחת הכותרת "מעצבים את עתידנו", והיא תתקיים במשך ארבעה ימים. ששת אלפים איש הגיעו לכינוס מרחבי צפון אמריקה.

  

http://www.a7.org/news.php?id=65036