מחלוקת בין שדולת הכנסת לבין הארגונים לשחרור ג'ונתן פולארד, תכניות הפעולה

השדולה בכנסת למען שחרורו של פולארד הזמינה לישיבתה הבאה את אסתר פולארד; מנגד, הארגונים החוץ פרלמנטרים יקיימו פעילות נחרצת יותר: הפגנת ענק ושביתת רעב מול משכן הכנסת בשבוע הבא.
 
השדולה למען שחרורו של ג'ונתן פולארד בכנסת, התכנסה (25.6.03) בכנסת ביוזמת יו"ר ועדת חוקה ח"כ מיכאל איתן, כדי לבחון כיצד אפשר לסייע לאסיר שהורשע בגין סיוע לישראל.

כזכור, ג'ונתן פולארד הואשם בריגול על אדמת ארה"ב, למען ישראל. פולארד יושב 18 שנה בכלא בצפון קרולינה, במסגרת ריצוי עונשו - מאסר עולם. מתברר שהפעילות הפרלמנטרית של השדולה למען שחרורו של ג'ונתן פולארד פועלת שנים רבות ומתחדשת מידי כנסת חדשה. היוזמה משותפת לח"כ אופיר פינס פז שריכז את השדולה בכנסת שעברה (15).

ח"כ איתן, שפעל רבות במהלך השנים למען שחרורו של ג'ונתן פולארד - בין יתר מעשיו ביקר בבית הכלא 'באטנר' בצפון קרולינה, יחד עם זאת, ניסח מכתב לשחרורו, שנושא את חתימתם של 110 חברי כנסת. המכתב הועבר לממשל ארה"ב.

לדבריו של איתן, "הכנסת היא זו שמעלה בהתמדה את הנושא והמטרה היא בין היתר לעודד את שחרורו של פולארד באמצעות ביקורים ומכתבים. כמו כן, ללחוץ על ממשלת ארה"ב". איתן החתים 9 ראשי סיעות בכנסת שיתמכו בדרישה: שבכל פעם שמועלה הצורך לשחרר פלשתינים במסגרת ההסדר המדיני, להעלות את הנושא שחרורו של פולארד במהלך הדיונים. כמו כן צפויה להיערך פגישה עם ראש הממשלה אריאל שרון בנושא ביום 14.7.03.

לישיבה הוזמנו גם נציגי שני ארגונים שפועלים בנושא: 'הוועד להשבת פולארד הביתה', והארגון השני: 'פולארד פעולה עכשיו'. שני נציגי הארגונים הביעו חוסר שביעות רצון מכך שממשלת ישראל אינה פועלת באופן מסיבי לשחרורו. יוסף אלי, נציג 'פולארד פעולה עכשיו', טוען בפני חברי השדולה כי ישנה חשיבות לפעול באופן עקרוני ולא בבקשה לתחנונים בפני ממשל ארה"ב.

לדבריו אלי, הם החלו במאבק נרחב שבו משתתפים כ-1,500 איש שהפגינו נגד חבר הנאמנים של הסוכנות השבוע. "איננו מסתפקים בעובדה שנעשו מאמצים כבירים. הנושא טופל ברשלנות ואנשים נרקבים סתם בכלא בגלל שמדינת ישראל מסרבת לקחת אחריות". לדבריהם, הקמת השדולה היא ניסיון של ממשלת ישראל לייצור עננה סביב הנושא ולהשתיקו.

יו"ר הכנסת, ראובן ריבלין, לא הסכים עם האמירה שישראל אינה עושה די. לראיה ציין, כי מדינת ישראל העניקה לפולארד אזרחות ישראלית. יחד עם זאת, הדגיש, בשל מורכבות הבעיה ישנו קושי להעלות את הנושא כתנאי מול הסיוע האמריקני שניתן. ישנו גורם נוסף לטענתו, שממשלת ארה"ב חוששת להעלות את הנושא שמא הדבר יגרור אנטישמיות כלפי יהדות ארה"ב. גם יהדות ארה"ב איננה לוחצת על הממשל האמריקני בגלל שהיא נחלקת בין יהדותה והפגנת תמיכה במדינת ישראל בקיומה ובפעולותיה, ומנגד נאמנות לארה"ב מבחינה לאומית.

אחד הצעדים שיוזם מטה המאבק החיצוני לכנסת: עצרת המונית מול כנסת ישראל ולאחריה פתיחת בשביתת רעב. זאת במטרה להאיץ בממשלת ישראל לפעול בנחישות לשחרורו המהיר של פולארד. יחד עם זאת, נטען על ידם, כי שרת החינוך והתרבות לימור לבנת, מסרבת להשיב למכתבם מדוע תרומתו של ג'ונתן פולארד איננה נלמדת במסגרת חומר הלימוד בבתי הספר. האם עמדת שרת החינוך מחדדת את עמדת הממשלה להשתקת הנושא.

השדולה הזמינה את אשתו של ג'ונתן פולארד, אסתר פולארד, לישיבה הבאה.
http://www.nfc.co.il/archive/001-D-26067-00.html?tag=4-09-05