נדחתה בקשתו של פולארד למשפט חוזר
21:25, 13 נובמבר 2003 / י"ח בחשון תשס"ד

 ביהמ"ש בוושינגטון דחה הערב את בקשתו של יהונתן פולארד למשפט חוזר. ועד הפעולה למען פולארד יקיים ביום ראשון צעדה ועצרת המונים למען שחרורו. בג"ץ נענה לעתירת הועד והורה למשטרה לאפשר את קיום הצעדה.

ביהמ"ש הפדרלי בוושינגטון דחה הערב את בקשתו של יהונתן פולארד הסוכן הישראלי לקיים לו משפט חוזר.

כזכור פולארד מעולם לא הועמד לדין אלא נדון למאסר עולם לכל ימי חייו בעקבות עיסקת טיעון.

פולארד טען כי הוא זכאי למשפט חוזר, מאחר וייצוגו המשפטי היה מרושל. כן תבע לעיין במסמכים הסודיים שהביאו להרשעתו, ובהם תזכיר שהגיש שר ההגנה האמריקני לשעבר, קספר ווינברגר, לבית המשפט.
ווינברגר טען בתזכירו הסודי בן ה 40 עמודים אותו הגיש לעיונו של השופט, כי פולארד גרם לנזק חמור ביותר לארה"ב, בכך שהעביר את שמות הסוכנים האמריקנים לידי ברה"מ.
כזכור שמות הסוכנים נמסרו על ידי שני סוכנים אמריקניים שהודו בכך. ווינברגר חזר בו מדבריו בתזכיר לאחר כמה שנים.

פולארד טען עוד בביהמ"ש כי התביעה במשפטו הונתה אותו בשכנעה אותו להודות באשמה בעיסקת טיעון תוך כדי קבלת הבטחה כי התביעה לא תדרוש להטיל עליו מאסר עולם. אולם הבטחה זו הופרה. השופט החליט להתעלם מעיסקת הטיעון בשל אותו תזכיר של ווינברגר שכאמור היה שקרי.

עורכי הדין ביקשו לחייב את הממשל האמריקני לחשוף מסמכים סודיים העשויים לסייע לפולארד. לדברי עו"ד אליוט לאוור, הסתרת המסמכים מהווה הונאה מצד הממשל, אשר פוגעת במאמציהם לסייע למרשם.

כאמור השופטים דחו את תביעתו הראשונה, וקבעו שהמידע שהוצג בפני בית המשפט לגבי טענת הייצוג המרושל אינו חדש, ולכן אין מקום להיענות לבקשה. באשר לתביעתו השנייה קבעו, כי אף שלעורכי דינו של פולארד יש סיווג ביטחוני מתאים לעיין בתזכיר המבוקש, הרי שלא הוכחה בפניהם כל עילה משפטית להיענות לבקשה.

דובר ועד הפעולה למען שחרורו של פולארד עדי גינזבורג אומר לכתבת האינטרנט של ערוץ 7 רותי אברהם כי יש לזכור שמדובר רק בהליך פרוצדורלי ואין בו כדי לקבוע קביעה עקרונית לגבי פולארד. השופט ציין אומר גינזבורג כי אפשרות החנינה נותרה פתוחה בפני פולארד.

ועד הפעולה דבק בעמדתו, מוסר גינזבורג, כי כל עוד לא תבוא דרישה תקיפה מצד ממשלת ישראל ומצד ראשי יהדות ארה"ב לחון את פולארד הדבר לא יתבצע.

"התנהלותה של ממשלת ישראל ושל יהדות ארה"ב בענין לא רק שאינה מועילה אלא אף גורמת לנזקים כבדים ליהונתן ודי אם נזכיר את העובדה שרה"מ "שכח" את העצומה ובה 112 חתימות חברי כנסת הקוראים לשחרורו ואת עלייתו לשידור ב
CNN של הקונסול הישראלי בניו יורק כ 24 שעות לפני פתיחת הדיון המשפטי" אומר גינזבורג.

לדבריו באותו שידור "הסביר" הקונסול כי "יהונתן פולארד לא היה סוכן ישראלי", שקר הסותר מסמכים ישראליים רשמיים, מציין גינזבורג ומוסיף כי הקונסול אמר עוד ש"פולארד גרם למבוכה לישראל".

יצויין כי ביום ראשון הקרוב תתקיים בשעה 19.00 עצרת ענק מול בניני האומה בתביעה לשחרר את פולארד. באותה שעה יתקיים בבניני האומה מושב הפתיחה של איחוד הקהילות והארגונים היהודיים בארה"ב
UJC שבו יטול חלק גם ראש הממשלה.

בתוך כך נמסר כי בג"ץ בראשות השופט תאודור אור, נענה לעתירת הועד לשחרורו של יונתן פולארד, והוא יאפשר קיום הצעדה למען פולארד ביום א' הקרוב אחה"צ בירושלים. הצועדים יצעדו עד לרחוב העמק, ובנפרד- יחסם רחוב יפו באזור בניני האומה בעצרת הסיום, שתתקיים מול ועידת ה
GA בדרישה כי שחרורו של פולארד יעמוד על סדר היום בישראל ובארה"ב.

http://www.a7.org/news.php?id=64872